Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.08.2007, 16:05:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
au sarit peste abecedar...
Sincer, ma gandeam mai departe de abecedar...incerca si tu "sportul" asta....:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.08.2007, 16:07:55
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)da,sunt naiva intotdeauna mi-am dorit sa schimb eu lumea...cred ca e cazul s-o las balta..nu hotarasc eu destinul acestor oameni,multi insa au incredere in mine,chiar la servici,imi cer carti,reviste,informatii...eu atunci cand vreau sunt f.convingatoare..insa aici recunosc ca sunt pe un taram nesigur,sotul meu fireste ca are dreptate dar stiti cum e cu copiii care experimenteaza...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.08.2007, 16:09:58
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)nu mi-o luati in nume de rau sunt prietenoasa cu oamenii si niciodata nu am fost atat de categorica cum am vazut ca ai facut tu Rebelu cu Abel...adica m-a socat atitudinea ta..foarte dura,violenta chiar,sper sa nu te superi iar.Raspund numai atunci cand sunt provocata..daca omul e pasnic,isi vede de treaba lui se afla in vecinatatea mea nu pot sa-l ignor,sau mai rau sa-l alung ca pe caine
ai dreptate. am reactionat dur. dar am explicat ca a fost prima reactie. eram intrat doar de cateva zile si hop, pe forum ortodox, vad suspectu... normal ca mi-l inchipuiam cu megafonu imprastiind inavaturile ratacite. si am reactionat in consecinta. dupa aceea m-am linistit. insa starea aia de incordare o am in continuare pentru ca si-a dat arama pe fata in privat. ne-a condamnat pe toti ortodocsii ca suntem asa si pe dincolo... si asta nu numai pentru ca eu l-am contrat ci pentru ca a mai avut experiente si cu alti fratiori de-ai nostri. crede-ma ca a primit ce trebuia. m-am convins de asta dupa ce i-am vizitat site-ul. nu cred ca a venit aici doar asa sa se bage in seama. si mi-e teama sa nu inceapa sa dea sfaturi. sunt multi dintre noi care intra in contact de abia acum cu ortodoxia desi au fost botezati de mici. nici nu realizezi cat de nocive pot fi sfaturile unui astfel de ratacit. intreaba pe parintele si-ti va spune cat de abili sunt in inveninarea sufletelor celor slabi...
stai linistita. stiu sa inteleg cand gresesc si mi-am asumat greselile. nu trebuie sa-ti faci griji ca ma voi supara sau voi reactiona acid la raspunsurile tale. vreau sa facem pace.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.08.2007, 16:31:24
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)rebelu,desi stiu despre invazia sectelor si cate ceva despre particularitatile lor,eu ii bag in aceeasi oala cu ateii, cu crestinii ortodocsi doar cu numele..adica daca unui ortodox care frecventeaza Biserica doar de Paste ii dai sa zicem o carte Patericul sa zicem.de ce n-am incerca acelasi lucru si cu un ateu care manifesta curiozitate...poate din asta se naste si ceva bun..totusi sunt si ei oameni,unii sensibili..multi dintre cei indoctrinati sunt niste naivi,pescuiti tocmai din pricina naivitatii lor...cat despre asa zisa lor rautate nu m-am izbit pana acum de asta.Incearca un raspuns fara sa fii ironic.P.I David are un manual de sectologie,in care descrie pe larg fiecare secta in parte...cei mai periculosi par a fi Martorii ,apoi adventistii,.dintre sectele crestine contestatare. apoi Oastea,vladimirestii,tudoristii.unde-s numai prostovani,in miscarile spiritiste sunt intelectuali scapatati,dezamagiti de Biserica,usor de convins de catre preoti(din pacate putin nu au timp de misiune in afara Bisericii )..apoi ecumenistii care sunt cei mai indraciti,,desi Ghandi zicea sa ne temem de cei carora nu le e frica de nici un Dumnezeu...ecumenistii,masonii par a fi cei mai impietriti
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.08.2007, 16:33:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Si eu vreau pace cu toata lumea.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2007, 16:59:46
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)da,sunt naiva intotdeauna mi-am dorit sa schimb eu lumea...cred ca e cazul s-o las balta..nu hotarasc eu destinul acestor oameni,multi insa au incredere in mine,chiar la servici,imi cer carti,reviste,informatii...eu atunci cand vreau sunt f.convingatoare..insa aici recunosc ca sunt pe un taram nesigur,sotul meu fireste ca are dreptate dar stiti cum e cu copiii care experimenteaza...
Eu zic ca-i bine sa-i inveti si sa le raspunzi intrebarilor, cu atat mai mult cu cat inteleg ca nu te deranjeaza, ba chiar ti-ar face placere.

Scepticii in acesta privinta ar trebui sa inteleaga ca daca "sectarii" nu castiga nimic din dicutiile cu ei, ei bine, nici ortodocsii nu pierd nimic dandu-le explicatiile pe care acestia ("sectarii") le cer.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.08.2007, 21:29:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cu un sectant stai de vb pe teme de credinta de 2-3 ori si dc iti dai seama ca de fapt el urmareste sa te catehizeze pe tine ,il lasi in pace la mila DOMNULUI.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.08.2007, 23:14:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

sofia am patit asa..se pare ca avem aici o parere unanima....incercam cu prudenta,nu insistam..o data,de doua ori apoi ii spunem tai-tai.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.08.2007, 00:51:30
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

am eu un film pentru mormonii aceia, urzicuta, de fapt ei nici macar pe "Isus" nu-l slujesc in realitate, ci pe unul pe care l-au furat extraterestrii (te doare capul) :), l-am inregistrat acum vreo 2 sapt filmul, este de fapt un episod din seria "invazia pagana".

Am si eu o mica experienta cu sectantii, dar ce sa-ti spun daca nu esti botezat ortodox mai greu cunosti adevarul, dar eu as merge pe duhul blandetii, al smereniei (daca le-as avea :) ), adica sa vada ceva diferit in tine, si apoi pe argumente referitoare la minuni ale sfintilor, Sfanta Lumina, jertfa mucenicilor, faptul ca Biserica Ortodoxa este Una Soborniceasca si Apostoleasca biserica, trairea din manastiri si in general duhul ortodox.
Eu iti urez succes daca incerci cu argumente din Biblie :), pe mine unul cred ca m-ar scoate din pepeni sa-mi tranteasca versete dupa versete, de parca mantuirea s-ar limita la cunoasterea Bibliei.
Si daca nici a 2-a a 3-a oara nu se lipeste nimica, atunci fa-le cu mana si mai de aujtor e sa te rogi pentru ei pentru luminarea mintii, caci oricum nu noi ii aducem pe cale si Dzeu lucreaza prin noi, deci nicidecum nu e lucrarea noastra.
Ehe.. tare complicat subiect, eu unul am vazut ca nu am destula iubire si m-am lasat pagubas stiu ca Dzeu ii iubeste mai mult ca mine, cea mai mare milostenie e sa ma rog pentru ei..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Am fost la o adunare a NP elenavioletacocos Secte si culte 91 22.11.2010 14:53:02
Ar inmormanta Biserica Ortodoxa un sectant?... lacrimi Slujba inmormantarii 47 22.02.2010 21:58:13
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42