Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.11.2009, 12:17:04
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,cred ca esti subiectiv.Nu poti sa faci cultul penticostal "ipocrit".Evident ca o fi si oameni din acestia in acest cult,padurea nu are uscaturi,la fel cum sunt si in religia ortodoxa.Pana si Isus a avut un "ucenic ipocrit".Daca Iuda l-a vandut pe Isus,inseamna ca toti ucenicii sunt la fel?Nu trebuie sa generalizam pentru ca gresim.
Oricum poate ai dreptate cand spui:"Eu am vazut mai mult laudare din partea vorbitorilor astia in limbi, nicidecum smerenie.Ceva de genul eu am vorbit in limbi eu is mantuit/a.Un aer de superioritate si mandrie."Dar poate sunt cazuri izolate,din nou spun ca nu trebuie sa generalizam.Intr-adevar,nici eu nu pot sa aprob o astfel de conduita.Este nevoie de smerenie in viata unui crestin.Daca cineva "vorbeste in limbi" sau este mantuit nu este meritul lui,ca el este mai bun ca altii sau orice altceva de genul acesta,e harul Lui Dumnezeu si trebuie sa se comporte ca atare.
Ai spus:
"In Rai va fi plin de oameni care s-au inchinat in duh si adevar,totusi e bine sa meditam si la ce inseamna asta."
Acum te intreb,ca sa inteleg sigur ce vrei sa spui:Tu sustii ca in rai vor ajunge doar cei ortodocsi?
  #102  
Vechi 19.11.2009, 12:49:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7,cred ca esti subiectiv.Nu poti sa faci cultul penticostal "ipocrit".Evident ca o fi si oameni din acestia in acest cult,padurea nu are uscaturi,la fel cum sunt si in religia ortodoxa.Pana si Isus a avut un "ucenic ipocrit".Daca Iuda l-a vandut pe Isus,inseamna ca toti ucenicii sunt la fel?Nu trebuie sa generalizam pentru ca gresim.
Oricum poate ai dreptate cand spui:"Eu am vazut mai mult laudare din partea vorbitorilor astia in limbi, nicidecum smerenie.Ceva de genul eu am vorbit in limbi eu is mantuit/a.Un aer de superioritate si mandrie."Dar poate sunt cazuri izolate,din nou spun ca nu trebuie sa generalizam.Intr-adevar,nici eu nu pot sa aprob o astfel de conduita.Este nevoie de smerenie in viata unui crestin.Daca cineva "vorbeste in limbi" sau este mantuit nu este meritul lui,ca el este mai bun ca altii sau orice altceva de genul acesta,e harul Lui Dumnezeu si trebuie sa se comporte ca atare.
Ai spus:
"In Rai va fi plin de oameni care s-au inchinat in duh si adevar,totusi e bine sa meditam si la ce inseamna asta."
Acum te intreb,ca sa inteleg sigur ce vrei sa spui:Tu sustii ca in rai vor ajunge doar cei ortodocsi?
Peetor, din pacate pentru tine eu am pierdut prea multa vreme cu discutand cu penticostalii pe internet, pe mIRC.Pot sa zic ca asa e cu vorbitorii in limbi, cel putin aia care sustineau ca au vorbit sau vorbesc in limbi, parca aia erau "mai ai dracului", vorba aia.De asemenea la cei mai "bisericosi" dintre ei am observat o ipocrizie mare.Insusi auto-impunerea si vorbirea de la sine in limbi e o ipocrizie.Cat despre exclamatii doctrinare ei sunt cam asa cum zice ovidiu-s.Unii zic intr-un fel altii in alt fel.Unii cred in doua tipuri de botez altii nu cred.Bisericosii mai ales aia care au "vorbit in limbi" cred ca daca nu vorbesti in limbi "nu esti botezat cu Duhul Sfant".Multi se cred automat mantuiti mai ales daca au vorbit in limbi, iar altii cred ca pot pierde mantuirea.Te-am rugat sa-mi aduci marturii sau altfel de atestari si dovezi care sa arate veridicitatea manifestarii penticostale numita "vorbire in limbi" si nu mi-ai adus, sa inteleg atunci ca nu exista?

Despre mantuire, mantuirea e pentru toata lumea.Pentru subiectul asta exista topic separat, asa ca orice altceva legat de subiectul asta am sa te rog sa scrii acolo.

Last edited by Danut7; 19.11.2009 at 12:52:05.
  #103  
Vechi 19.11.2009, 14:14:06
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,nu stiu ce sa zic.Poate ai cunoscut asemenea persoane,dar eu tot nu pot sa generalizez.Sunt feluri si feluri de oameni,daca cunoastem pe unul care este intr-un anume fel,asta nu inseamna ca toti sunt ca el.
Ti-am zis ca nu iti aduc marturii,nu pentru ca nu exista,sunt oameni care sustin ca au acest dar,ci pentru ca aceste daruri nu sunt pentru "parada",ceva cu care sa ne mandrim fata de ceilalti care nu il au.Cine l-a primit sa nu aiba credinta ca el este mai bun ca ceilalti,a primit acest dar prin har si credinta,ca de asta se cheama dar.
Ce rost are acum sa ne mandrim cu asa ceva?De asta,cel care are cu adevarat acest dar,nu se va mandri fata de ceilalti care nu il au.Asta este o conduita inteleapta si dupa scripturi.
In ceea ce priveste intrebarea mea,vad bine ca ai evitat-o :),spunand doar :"Despre mantuire, mantuirea e pentru toata lumea."Eu inteleg de aici ca ai spus ca nu doar cei ortodocsi vor ajunge in ceruri(daca am inteles gresit astept sa ma contrazici),si deci cei care nu sunt ortodocsi dar sunt mantuiti si ei fac parte din Biserica care este Mireasa lui Hristos,pentru ca stii si tu prea bine ca Hristos are o singura Biserica,care este Mireasa Sa.
  #104  
Vechi 19.11.2009, 15:57:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7,nu stiu ce sa zic.Poate ai cunoscut asemenea persoane,dar eu tot nu pot sa generalizez.Sunt feluri si feluri de oameni,daca cunoastem pe unul care este intr-un anume fel,asta nu inseamna ca toti sunt ca el.
Ti-am zis ca nu iti aduc marturii,nu pentru ca nu exista,sunt oameni care sustin ca au acest dar,ci pentru ca aceste daruri nu sunt pentru "parada",ceva cu care sa ne mandrim fata de ceilalti care nu il au.Cine l-a primit sa nu aiba credinta ca el este mai bun ca ceilalti,a primit acest dar prin har si credinta,ca de asta se cheama dar.
Ce rost are acum sa ne mandrim cu asa ceva?De asta,cel care are cu adevarat acest dar,nu se va mandri fata de ceilalti care nu il au.Asta este o conduita inteleapta si dupa scripturi.
In ceea ce priveste intrebarea mea,vad bine ca ai evitat-o :),spunand doar :"Despre mantuire, mantuirea e pentru toata lumea."Eu inteleg de aici ca ai spus ca nu doar cei ortodocsi vor ajunge in ceruri(daca am inteles gresit astept sa ma contrazici),si deci cei care nu sunt ortodocsi dar sunt mantuiti si ei fac parte din Biserica care este Mireasa lui Hristos,pentru ca stii si tu prea bine ca Hristos are o singura Biserica,care este Mireasa Sa.
Incepi si tu ca trice ala?Ti-am cerut ceva pentru "credinta" nu pentru parada.Ca sa ne lamurim ca voi chiar aveti darul asta.Si ceva care sa atesteze sau sa probeze in vreun fel veridicitatea lui.Ori daca nu vi tu cu probe ce impresii sa ne facem noi, decat dupa ceea ce am vazut , discutat sau auzit despre voi?

Cat despre partea a doua este topic aici, si iti voi scrie aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=4689&page=45
  #105  
Vechi 19.11.2009, 16:19:16
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 nu iti voi aduce marturii,daca vrei sa crezi crede,daca nu,nu crede,esti liber sa faci ce vrei,pentru ca acest dar nu este obligatoriu pentru mantuire.Dar te-as ruga sa nu generalizam sau sa judecam pe ceilalti.Chiar daca iti voi aduce,tot nu vei intelege si atunci veti face exact cum spune si apostolul Pavel:
"1 Corinteni 14:23 Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc, și toți ar vorbi în alte limbi, și ar intra și de cei fără daruri, sau necredincioși, n-ar zice ei că sunteți nebuni?"
Noi avem biblia si in ea aflam ce ne intereseaza.Acest dar nu a incetat,biblia spune ca "va inceta",dar va inceta cand cei neprihaniti vor ajunge in ceruri.Pana atunci insa el mai continua sa fie dat,si tu insuti ai vorbit despre o asemenea experienta.Deci mai bine sa discutam pe baza bibliei decat pe baza "filmuletelor",pentru ca nu stim nici ce fel de persoane sunt cei pe care ii vedem si nici in ceea ce cred ele.Sa fim corecti.
  #106  
Vechi 19.11.2009, 16:30:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7 nu iti voi aduce marturii,daca vrei sa crezi crede,daca nu,nu crede,esti liber sa faci ce vrei,pentru ca acest dar nu este obligatoriu pentru mantuire.Dar te-as ruga sa nu generalizam sau sa judecam pe ceilalti.Chiar daca iti voi aduce,tot nu vei intelege si atunci veti face exact cum spune si apostolul Pavel:
"1 Corinteni 14:23 Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc, și toți ar vorbi în alte limbi, și ar intra și de cei fără daruri, sau necredincioși, n-ar zice ei că sunteți nebuni?"
Noi avem biblia si in ea aflam ce ne intereseaza.Acest dar nu a incetat,biblia spune ca "va inceta",dar va inceta cand cei neprihaniti vor ajunge in ceruri.Pana atunci insa el mai continua sa fie dat,si tu insuti ai vorbit despre o asemenea experienta.Deci mai bine sa discutam pe baza bibliei decat pe baza "filmuletelor",pentru ca nu stim nici ce fel de persoane sunt cei pe care ii vedem si nici in ceea ce cred ele.Sa fim corecti.
Ai vorbit de preoti ortodocsi care au zis ca au darul acesta.Macar pe aia pune-i aici.Si pune si marturii penticostale.Daca faci niste afirmatii trebuie sa aduci si probe, nu?Daca esti in cercul penticostalilor e asa de greu sa gasesti o marturie?:).Dar oare de ce nu o faci?Ca de ar fi de bine ai face-o.Faci si tu ca trice,te eschivezi si fugi.Macar ca el a avut coloana vertabrala sa nu isi ascunda cultul din care face parte.
  #107  
Vechi 19.11.2009, 17:00:16
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Sa stii ca nu imi ascund cultul din care fac parte,din alt motiv decat ca nu vreau devieri inutile de la subiect.Ce mi-ar fi greu sa spun ce religie am?Pai atunci m-ati intreba ce caut aici,si intr-un fel ati avea dreptate,pentru ca acest forum este crestin-ortodox.De aceea nici nu vreau sa se inteleaga ca vorbesc in numele unei religii.Cred ca este o decizie inteleapta.
Si iar mi-ai spus:"Ai vorbit de preoti ortodocsi care au zis ca au darul acesta.Macar pe aia pune-i aici.Si pune si marturii penticostale.Daca faci niste afirmatii trebuie sa aduci si probe, nu?Daca esti in cercul penticostalilor e asa de greu sa gasesti o marturie?:).Dar oare de ce nu o faci?Ca de ar fi de bine ai face-o.Faci si tu ca trice,te eschivezi si fugi."
Ca sa aduc dovezi,in ortodoxie am auzit de cazul Cuv. Paisie Aghioritul, printre altii.Tu sa imi spui daca am dreptate pentru ca tu aici trebuie sa stii mai bine decat mine.
In ceea ce priveste "marturii penticostale",aici nici nu am nevoie de marturii.Eu insumi am asistat la multe cazuri de persoane care vorbeau in limbi.Pot sa iti aduc eu marturii in acest sens daca vrei :) si iti spun ca atunci cand i-am auzit nu mi s-a parut in aceasta nimic care sa nu fie de la Dumnezeu.Aici nu vorbesc din auzite,ma bazez pe fapte reale pe care eu insumi le-am simtit.Sa nu ai impresia ca ma eschivez sau fug,de la inceput am spus ca aceasta tema este complicata si pentru mine.Nici nu am vrut sa postez pe acest topic initial,pentru ca e greu de explicat cum este darul vorbirii in limbi pentru cel care nu il detine.E greu de inteles chiar si de mine.Poate ti se pare ca ma "eschivez".Sa stii insa ca nu fac acest lucru,sau ca vreau sa ascund lucruri care "nu sunt de bine".
  #108  
Vechi 19.11.2009, 17:12:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...
E de la cel cu cornite clar.
  #109  
Vechi 19.11.2009, 17:20:07
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Eu insumi am asistat la multe cazuri de persoane care vorbeau in limbi.Pot sa iti aduc eu marturii in acest sens daca vrei :) si iti spun ca atunci cand i-am auzit nu mi s-a parut in aceasta nimic care sa nu fie de la Dumnezeu.Aici nu vorbesc din auzite,ma bazez pe fapte reale pe care eu insumi le-am simtit.Sa nu ai impresia ca ma eschivez sau fug,de la inceput am spus ca aceasta tema este complicata si pentru mine.Nici nu am vrut sa postez pe acest topic initial,pentru ca e greu de explicat cum este darul vorbirii in limbi pentru cel care nu il detine.E greu de inteles chiar si de mine.Poate ti se pare ca ma "eschivez".Sa stii insa ca nu fac acest lucru,sau ca vreau sa ascund lucruri care "nu sunt de bine".
Dar se intelege ce spun acesti oameni cand vorbesc in " limbi", e un dar care ajuta la propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu, sau dimpotriva...fac spume, se zbat si ragusesc bine de tot?

Eu am vizionat o " ordinare a unor diaconi", si sincer nici nu stiu in ce cult se intampla acest lucru...dar ascultandu-l pe Pastorcum predica,constatam ca se transforma realmente; ragusea, isi pierdea vocea treptat, ragea chiar, devenea violent, si in orice caz daca as fi fost la fata locului ii dadeam o pastiluta ceva, ca nu parea ceva sanatos...sincer.
  #110  
Vechi 19.11.2009, 17:23:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

In orice caz, sa stii Totpeetor ca sunt fanul replicilor tale la topicul " Combaterea Evolutionismului"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10