Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2010, 12:10:23
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Smile Intamplare din biserica

Sa va relatez ceva. La biserica la care merg eu la slujbe, parohul și totodata, duhovnicul meu, a fost reclamat de ceilalti 2 preoti slujitori ai bisericii. De fapt, parintele este reclamat din anul 2001, desi a facut tot ce este omeneste posibil pentru biserica din toate punctele de vedere. In urma multor reclamatii si neintelegeri, parohul a fost mutat la o alta biserica din Bucuresti. A fost adus in locul parintelui paroh un alt preot de la Biserica Islaz, judetul Ilfov. De indata ce fostul paroh a fost mutat, un individ bagacios a inceput sa intre pe sub pielea noului paroh. Acest individ, anul trecut, in preajma sarbatoririi Sfintei Parascheva, a solicitat enoriasilor bisericii sa-i dea actiste pentru a le duce dumnealui la Iasi. Am dat si eu un acatist pentru 40 zile si 20 de lei. Dar dansul, mi-a spus ca nu este suficienta suma, intrucat acolo la Iasi, suma practicata este de 40 lei. I-am dat 40 lei. Dupa o luna si jumatate a fost in delegatie la Iasi si am trecut si pe la moastele Sfintei Parascheva, unde am lasat un acatist. Dar, surpriza: costul unui acastist de 40 de zile era de 10 lei! Va rog mult sa imi spuneti ce părere aveti de ceea ce v-am relatat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2010, 12:17:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tu sa te bucuri ca ai fost pomenita si sa nu mai ramai cu mintea la inselarea facuta, ci la binefacerile primite de pe urma pomenirii. Fii linistita, va tine seama Dumnezeu de jertfa facuta de tine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2010, 12:24:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Sa va relatez ceva. La biserica la care merg eu la slujbe, parohul și totodata, duhovnicul meu, a fost reclamat de ceilalti 2 preoti slujitori ai bisericii. De fapt, parintele este reclamat din anul 2001, desi a facut tot ce este omeneste posibil pentru biserica din toate punctele de vedere. In urma multor reclamatii si neintelegeri, parohul a fost mutat la o alta biserica din Bucuresti. A fost adus in locul parintelui paroh un alt preot de la Biserica Islaz, judetul Ilfov. De indata ce fostul paroh a fost mutat, un individ bagacios a inceput sa intre pe sub pielea noului paroh. Acest individ, anul trecut, in preajma sarbatoririi Sfintei Parascheva, a solicitat enoriasilor bisericii sa-i dea actiste pentru a le duce dumnealui la Iasi. Am dat si eu un acatist pentru 40 zile si 20 de lei. Dar dansul, mi-a spus ca nu este suficienta suma, intrucat acolo la Iasi, suma practicata este de 40 lei. I-am dat 40 lei. Dupa o luna si jumatate a fost in delegatie la Iasi si am trecut si pe la moastele Sfintei Parascheva, unde am lasat un acatist. Dar, surpriza: costul unui acastist de 40 de zile era de 10 lei! Va rog mult sa imi spuneti ce părere aveti de ceea ce v-am relatat.
Asemenea oameni ar trebui exclusi din randul clerului.
Asta se numeste escrocherie, minciuna, inselaciune, etc...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2010, 12:34:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Sa va relatez ceva. La biserica la care merg eu la slujbe, parohul și totodata, duhovnicul meu, a fost reclamat de ceilalti 2 preoti slujitori ai bisericii. De fapt, parintele este reclamat din anul 2001, desi a facut tot ce este omeneste posibil pentru biserica din toate punctele de vedere. In urma multor reclamatii si neintelegeri, parohul a fost mutat la o alta biserica din Bucuresti. A fost adus in locul parintelui paroh un alt preot de la Biserica Islaz, judetul Ilfov. De indata ce fostul paroh a fost mutat, un individ bagacios a inceput sa intre pe sub pielea noului paroh. Acest individ, anul trecut, in preajma sarbatoririi Sfintei Parascheva, a solicitat enoriasilor bisericii sa-i dea actiste pentru a le duce dumnealui la Iasi. Am dat si eu un acatist pentru 40 zile si 20 de lei. Dar dansul, mi-a spus ca nu este suficienta suma, intrucat acolo la Iasi, suma practicata este de 40 lei. I-am dat 40 lei. Dupa o luna si jumatate a fost in delegatie la Iasi si am trecut si pe la moastele Sfintei Parascheva, unde am lasat un acatist. Dar, surpriza: costul unui acastist de 40 de zile era de 10 lei! Va rog mult sa imi spuneti ce părere aveti de ceea ce v-am relatat.
Roagă-te pentru acel "individ".Dacă și-a însușit banii va plăti pentru aceasta.
Dar dacă a făcut o faptă bună despre care numai el și Dumnezeu știe?
Așadar încrdințează-le pe toate Domnului căci El le știe pe toate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2010, 15:59:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Roagă-te pentru acel "individ".Dacă și-a însușit banii va plăti pentru aceasta.
Dar dacă a făcut o faptă bună despre care numai el și Dumnezeu știe?
Așadar încrdințează-le pe toate Domnului căci El le știe pe toate.
Asa si cu cei care ne fura din buzunare?
Sa ma gandesc ca respectivul mi-a furat banii pentru o fapta buna? Eventual sa-i si multumesc pentru ca eu nu am fost in stare sa o fac.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2010, 21:35:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asa si cu cei care ne fura din buzunare?
Sa ma gandesc ca respectivul mi-a furat banii pentru o fapta buna? Eventual sa-i si multumesc pentru ca eu nu am fost in stare sa o fac.
Mai este și Sf.Mina. "Prietenii știu de ce" !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplare adevarata alecsandra_ldc Intamplari adevarate 20 29.01.2013 18:57:06
intamplare cristian sergiu Tinuta in Biserica 36 04.12.2011 23:28:03
O intamplare Laurentiu Generalitati 0 08.02.2007 11:24:16