Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2012, 23:13:22
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Ce parere aveti despre vise?

Am uitat sa va spun...intr-o seara stand asa si gandundu-ma daca as sti ce mi se va intampla pe viitor cu boala mea nu as mai sta asa stresata.as fi altfel.......seara am visat un batranel cu un baston,statea pe un butuc de lemn,,,si a spus ca urmatoarea pers care va muri din neamul nostru si din familie voi fi eu.era sf nectarie,,,asa am dedus si asa m-am trezit din vis..voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2012, 23:20:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=11
Uite aici un raspuns potrivit, atat pentru vise cat si pentru framantarea legata de sanatate.
Rugaciune, spovedanie, impartasanie, daca parintele da dezlegare, canon, rugaciune... si mai multa incredere!!!!! Doamne ajuta!

Last edited by Adriana Cluj; 19.05.2012 at 23:22:52.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2012, 00:01:38
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Am uitat sa va spun...intr-o seara stand asa si gandundu-ma daca as sti ce mi se va intampla pe viitor cu boala mea nu as mai sta asa stresata.as fi altfel.......seara am visat un batranel cu un baston,statea pe un butuc de lemn,,,si a spus ca urmatoarea pers care va muri din neamul nostru si din familie voi fi eu.era sf nectarie,,,asa am dedus si asa m-am trezit din vis..voi ce parere aveti?
Stai linistita. Eu am visat ca o sa mor acum cca. 17 ani. Eram adolescenta pe vremea aceea si am visat ca am mers la medic si mi-a spus ca am o boala incurabila si ca mai am cel mult 24 de ore de trait. Apoi, in alta noapte, tot in perioada aceea, am visat ca am murit si ca sufletul meu s-a dus intr-un loc pustiu, un fel de pestera undeva unde nu era nimeni si eram singura si trista si ma intrebam daca asa arata iadul.
Nu s-a intamplat nimic rau si ... inca mai traiesc :D (altfel nu as putea sa scriu pe forum), insa mi-am dat seama ca la momentul respectiv visele mele au fost determinate de preocuparea si intrebarile pe care le aveam legate de viata dupa moarte si despre Dumnezeu si despre mine (daca Dumnezeu imi iarta sau nu pacatele, etc.).
De atunci am mai avut vise "obositoare" (nu legate de moarte) si mi-am dat seama ca preocuparile noastre din timpul zilei sunt transpuse in vise intr-un mod mai mult sau mai putin logic.
Incearca sa ai o atitudine pozitiva, caci Dumnezeu poate orice! El poate sa opreasca boala, poate sa te vindece, poate sa iti aline suferinta. Roaga-L si AI CREDINTA!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2012, 00:16:42
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Roaga-L !

de multe ori mă întreb (rătăciților de alte confesiuni) cum au tupeul să invoce numele Atotțiitorului Dumnezeu celui în Treime Sfântă Lăudat și Slăvit...!
Dumnezeu= Tată,Fiu și Duh Sfânt, => o Prea Sfântă Treime de viață făcătoare și NEDESPĂRȚITĂ...!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2012, 00:20:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PARINTELE CLEOPA-DESPRE VISE ȘI VEDENII FALSE

Sfântul Ioan Scărarul spune așa în cuvântul trei din „Scară”: cela ce tuturor visurilor și vedeniilor nu crede, filosof duhovnicesc este.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2012, 00:44:42
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Am uitat sa va spun...intr-o seara stand asa si gandundu-ma daca as sti ce mi se va intampla pe viitor cu boala mea nu as mai sta asa stresata.as fi altfel.......seara am visat un batranel cu un baston,statea pe un butuc de lemn,,,si a spus ca urmatoarea pers care va muri din neamul nostru si din familie voi fi eu.era sf nectarie,,,asa am dedus si asa m-am trezit din vis..voi ce parere aveti?
Pai, ce sa spun... iaca intr-o seara stind asa si gandindu-ma
exact ca tine
am avut asa un dor de a auzi ce posteaza un om cu 4 mesaje (parca asa e in cazul tau) pe Forum
si se facu, nu stiu cum, ca omu baiguia ceva, nu stiu cu ce indrazneala, da asa e cind ai 4 postari si visezi... de nu te mai opresti...
baiguia ceva despre sfinti si lucruri sfinte...
si am visat ca i-am zis ca moartea si viata nu atarna de vointa mea sau a ta
si de atunci glumele proaste ma fac sa zambesc, tot mai rar ce-i drept, ca de obicei nu le mai bag in seama
dar la gluma asta uite ca zambesc si zic din toata inima: Dumnezeu sa-ti dea sanatate, visatoareo!

P.S. Teribila chestie traiesc unii: auzi, cica deduc! A deduce ca e un sfant sau altul... Nu mi-ar fi trecut prin minte!

Last edited by ioan cezar; 20.05.2012 at 01:49:46.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2012, 02:19:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Am uitat sa va spun...intr-o seara stand asa si gandundu-ma daca as sti ce mi se va intampla pe viitor cu boala mea nu as mai sta asa stresata.as fi altfel.......seara am visat un batranel cu un baston,statea pe un butuc de lemn,,,si a spus ca urmatoarea pers care va muri din neamul nostru si din familie voi fi eu.era sf nectarie,,,asa am dedus si asa m-am trezit din vis..voi ce parere aveti?
Vise profetice, adică vise care în mod autentic vin de la Dumnezeu, există. Unele sunt relatate în destule locuri din Biblie, despre altele știm din hagiografii și alte scrieri. Dar, pe de o parte, acesta este un mod excepțional de a opera a lui Dumnezeu, iar pe de altă parte visele sunt fenomene atât de comune. De aici, înțelegem că asemenea vise prin care Dumnezeu (sau sfinții ori îngerii Săi) ne dezvăluie viitorul sunt foarte rare. Statistic, probabilitatea să fie o năzărire naturală a minții este MULT mai mare decât să fie vorba de o intervenție supranaturală a lui Dumnezeu. De fapt, de ce ar face-o El ? Cei mai înaintați în credință decât noi ne spun că prevestirea supranaturală a morții este o grație specială, pe care Dumnezeu o acordă oamenilor aflați cel mai aproape de El timp de o viață întreagă. M-ar bucura să faceți parte dintre aceștia.

Deci, există două posibilități.
-prima, mult mai probabilă, este să fie vorba de o expresie onirică a propriilor îngrijorări din starea de veghe. Adică, un vis natural. În acest caz, ignorați-l.
-a doua, mai improbabilă, este să fie vorba cu adevărat de un mesaj al Sf Nectarie. În acest caz, luați-l în serios. Asta înseamnă să fiți pregătită mereu pentru marea întâlnire, având grijă să nu vă aflați niciun moment în stare căzută. La urma urmei, de ce v-ar comunica Sf Nectarie un asemenea lucru, dacă nu ca să vă îndemne să duceți o viață plăcută Domnului ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2012, 10:23:15
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

va multumesc tuturor ca imi ridicati moralul si ca ma scoateti din starea de rau.....si va multumesc atat voua cat si celor care au infiintat forumul...DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2012, 23:02:39
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Si eu am visat a doaua noapte de Sfintele Pasti, anul acesta, ca un glas (stiam ca e Dumnezeu) imi spune sa ma scol si sa-mi aprind lumanarea ca o sa mor. M-am speriat si daca nu as fi fost cu cineva in camera probabil ca aprindeam si lumanare.
Nu am patit nimic...doar ca am avut unele perioade cu vise urate, cosmaruri teribile care imi treceau din nu stiu care motiv (am observat ca daca ascult muzica seara dorm mai linistita)..probabil sunt temeri, incertitudini care se manifesta sub diferite forme in vise.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2012, 23:20:02
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Am uitat sa va spun...intr-o seara stand asa si gandundu-ma daca as sti ce mi se va intampla pe viitor cu boala mea nu as mai sta asa stresata.as fi altfel.......seara am visat un batranel cu un baston,statea pe un butuc de lemn,,,si a spus ca urmatoarea pers care va muri din neamul nostru si din familie voi fi eu.era sf nectarie,,,asa am dedus si asa m-am trezit din vis..voi ce parere aveti?
99% din vise sunt de la cel rau. Deci nu trebuie sa ne luam dupa ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 09:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 12:32:43
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 21:16:48