Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2018, 23:57:44
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Question Intrbare

Am fost trimis in tabara si tabara acea era de pocaiti...nu am stitu asta pana la final cand m-au pus sa repet dupa ei si m-au converitit la religia lor mentionez ca am primit sfantul botez intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...

Last edited by Alex12; 23.04.2018 at 00:01:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2018, 15:54:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Alex, daca nu esti un troll, probabil ai 16-17 ani si trebuie sa te pregatesti pentru a gandi, a vorbi si a actiona ca un barbat, nu ca un copil. In principal trebuie sa inveti sa iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale si sa nu dai vina pe altii.
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Am fost trimis in tabara
NU ai fost trimis la tabără.
Ai fost invitat la o tabără, tu ai acceptat si ai mers acolo de buna voie.
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
m-au pus sa repet dupa ei
Nu te-au pus, te-au invitat.
Tu nu erai sclavul pocaitilor din tabara in care "ai fost trimis".
Ti s-a spus: daca crezi, daca vrei, daca esti de acord...
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
m-au converitit la religia lor
Nu te-a convertit nimeni. Ca tu nu esti un robotel caruia i se intoarce o cheita si o ia in alta directie. Tu te convertesti daca vrei. Nimeni nu te poate obliga sa te convertesti la vreo religie, nici macar prin amenintarea cu moartea. Daca un om nu vrea sa se converteasca, nu o va face. Chiar cu pretul vietii.

Te-au amenintat liderii taberei ca daca nu te convertesti, te vor ucide?
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
mentionez ca am primit sfantul botez
La pocaiti botezul se face unui om care crede ca Isus Hristos a murit pe cruce pentru pacatele oamenilor. Unui om care a experimentat o transformare radicala a vietii, numita nastere din nou.
Păi daca e adevarat ce insiri tu pe aici, ala numai sfant botez nu e.
Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...
Pai cine te-ar putea opri?
Mergi la orice biserica ortodoxa mai aproape de tine, ii spui preotului ce ti s-a intamplat (fara sa dai vina pe altii) si treaba e rezolvata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2018, 21:37:18
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Am fost trimis in tabara si tabara acea era de pocaiti...nu am stitu asta pana la final cand m-au pus sa repet dupa ei si m-au converitit la religia lor mentionez ca am primit sfantul botez intebarea esti cum ma intorc la religia ortodoxa daca mai pot ...
Zici ca esti desprins dintr-un univers orwelian,asa cu influențe de portocală mecanica nonviolent.Păi te-au urmărit de când te-ai născut,iti dai seama,esti un fel de ales.Bănuiesc ca tu esti un adept convins al obedienței,păcat ca nu ai fost trimis intr-o tabără a doctoranzilor in iahve,că mutau tipografia turnului de veghe la tine in curte.Întoarcerea la ortodoxie te va propulsa in analele ascultarii asa ca ....fugi repede.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2018, 21:42:05
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Cred că e un copil rătăcit (în sensul că nu știe folosi internetul). Mai mult de 14 ani nu-i dau, poate are fix 12, ca în nickname. :) Luați-l ușor.

Alex, religie e creștinismul; ortodoxia, catolicismul, calvinismul și toate cele asemenea sunt confesiuni, înțelegi? Asta ca să ne lămurim în termeni. Întoarce-te la părinții tăi și te liniștește, n-ai pierdut credința ortodoxă din atâta lucru. Poți mărturisi la spovedanie, e o greșeală făcută din neștiință.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2018, 22:45:15
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Implicit Am 16

si trebuie vrun ritual sa ma converteasca adica mi-au zis sa repet dupa iei niste fraze si apoi mi-au spus ca m-am pocait
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2018, 22:48:04
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Implicit

Intrebarea mai exacta este m-au pus sa repet niste fraze dupa iei vreau sa stiu daca prin repetarea acelor fraze m-am convertit sa nu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2018, 23:14:22
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Cred ca tu confuzi puerilitati cu acte de credința asumate.....Una sa va jucați voi de a pocaiala intr-o tabără si alte e sa aderezi la un cult sau sa te crezi pocait.Înțelegi ideea?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2018, 00:41:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex12 Vezi mesajul
Intrebarea mai exacta este m-au pus sa repet niste fraze dupa iei vreau sa stiu daca prin repetarea acelor fraze m-am convertit sa nu
Alex, daca intre frazele acelea era si una cam asa: "Doamne Isuse vino tu in inima mea si miluieste-ma pe mine, pacatosul", iar tu ai rostit-o, chiar ai incurcat-o.

Pentru ca Isus a venit atunci in viata ta si este langa tine mereu. Asa a promis El in Biblie: "Iata, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide usa, voi intra la el" Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul 3:20.
Asa ca Isus a intrat atunci cand l-ai invitat.

Fii foarte atent de acum incolo! Cand te mai pune aghiuta sa minti, Isus e cu tine si te va auzi. Daca vei vrea sa furi, sa te masturbezi, sa injuri, sa te imbeti, sa bati vreun catelus nevinovat, sa joci poker pe bani, sa te uiti la vreun film murdar sau sa faci alte blestematii, Isus e langa tine si te vede.
Fii cu luare aminte!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2018, 00:51:49
Alex12 Alex12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2018
Mesaje: 5
Implicit

seu nu am rostito serios doar am reptat daca am facut asa se pune ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2018, 00:52:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Alex, daca intre frazele acelea era si una cam asa: "Doamne Isuse vino tu in inima mea si miluieste-ma pe mine, pacatosul", iar tu ai rostit-o, chiar ai incurcat-o.

Pentru ca Isus a venit atunci in viata ta si este langa tine mereu. Asa a promis El in Biblie: "Iata, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide usa, voi intra la el" Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul 3:20.
Asa ca Isus a intrat atunci cand l-ai invitat.

Fii foarte atent de acum incolo! Cand te mai pune aghiuta sa minti, Isus e cu tine si te va auzi. Daca vei vrea sa furi, sa te masturbezi, sa injuri, sa te imbeti, sa bati vreun catelus nevinovat, sa joci poker pe bani, sa te uiti la vreun film murdar sau sa faci alte blestematii, Isus e langa tine si te vede.
Fii cu luare aminte!
Corect,adică ipocrizia asta spirituală este intotdeauna o alternativă la păcat.Ca doar Isus stă acolo lângă tine cand vrei tu sa dai un all in la pokerstar ,si numără berile si țigările pe care le vei fuma tu după 18 ani,ca sa nu mai zic de chestiile carnale care zvacnesc la16 ani in tine.Deci luare aminte....Fi bărbat măi,sau devino macar unul care isi asumă,nu sta sub umbra fricii si a indoielii,chestii dealfel defilate zilnic de anumite atitudini creștine...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare