Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 10.03.2009, 01:55:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Oare?

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
2 Tes 2.15. ,,asadar fratilor stati neclintiti si tineti invataturile pe care le-ati primit fie prin viu grai , fie prin epistola noastra,,
E posibil ca prin viu grai sa se fi dat mai multe si mai amanuntite invataturi si explicatii, care apoi au fost transmise mai departe, si au fost consemnate apoi de cineva? Sau prin viu grai se dadea doar citire Epistolelor?
Oare Domnul , cand a trimis pe Sf. Apostoli in lume, i-a restricionat la a spune numai ce au auzit de la El, sau prin Duhul Sfant au primit si mai multa invatatura, pe care sa o duca neamurilor?
E posibil ca tocmai acele invataturi sa fie consemnate, fiind traditia Bisericii?

As vrea apoi sa stiu daca in biblie scrie sa nu se dea crezare episcopilor, preotilor Bisericii, asa cum invata E.W.? Sau daca scrie in biblie, ca nu trebuie sa dam crezare celor care au primit Duh Sfant, respectiv Sfintilor.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 10.03.2009, 02:57:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am impresia, vasinec, in urma celor scrise de tine, ca voi va concentrati doar asupra calitatilor, pe care credeti ca le aveti si neglijati pacatele, pe care orice om le are, ca doar pacatosi suntem cu totii.
BO ne invata sa nu luam in seama ce facem bun, ci sa ne gandim la pacatele noastre, sa le spovedim, sa facem canon de indreptare, pentru ca la judecata sa fim curati.
La ce imi foloseste sa ma gandesc ce curata sunt eu in aceasta lume, ducand apoi cu mine toate pacatele, pe care nu mi le-a descoperit nimeni in timpul vietii, caci nu am avut duhovnic, nici canoane de indreptare, nici cunoastere amanuntita asupra pacatelor.
Atunci cum sa ajung lafapte bune? De unde stiu eu ce sunt acelea?

http://www.youtube.com/watch?v=qJehE...ext=1&index=17
Am urmarit filmul de pe You tube cu calugarul, care a trecut la "credinta cum spune el, adica la penticostali. Iata care ii sunt faptele: iese din manastire, nu se mai inchina icoanelor, rupe crucea de la gat. Dar nu se desparte doar de cruce, ci de propria lui cruce, pe care si-a luat-o mergand la manastire. Ce mai spune in continuare: ii facea rau tamaia. Ori noi stim ca cei stapaniti de diavol nu suporta tamaia. Tamaia este buna mireasma. Ai zice, dupa relatarile lui, ca e un ratacit. Dar de fapt cred ca e doar compunerea cuiva, un personaj fictiv, menit sa induca in eroare. Omul respectiv nu povesteste, ci citeste un text scris. Iar o greseala m-a dumirit si asupre nationalitatii, atunci cand spune "Fratele a chinuit foarte mult".
Iata deci... argumentele penticostale.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 10.03.2009, 02:59:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Completare: spune ca a fost facut "racsofor"! Chiar sa nu stie un calugar cum e corect?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 10.03.2009, 08:09:21
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
As vrea apoi sa stiu daca in biblie scrie sa nu se dea crezare episcopilor, preotilor Bisericii, asa cum invata E.W.? Sau daca scrie in biblie, ca nu trebuie sa dam crezare celor care au primit Duh Sfant, respectiv Sfintilor.
"Așa vorbește Domnul: [COLOR=blue]blestemat să fie omul care se încrede în om[/COLOR], care se sprijinește pe un muritor și își abate inima de la Domnul!"(Isaia 17:5)

"Au primit Cuvantul cu toata ravna, si cercetau Scripturiel in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spune este asa"(Faptele Apostolilor 17:11)

Nu avem nimic impotriva niciunei invataturi, fie scrisa, fie transmisa pe cale orala. De asemenea, nu avem nimic impotriva invataturilor spuse de preoti, episcopi, etc.

Dar, orice invatatura este verificata cu Sfanta Scriptura. Sunt multe invataturi ale traditie care nu sunt deloc in armonie cu Cuvantul lui Dumnezeu. Si multi oameni de vaza (preoti, episcopi, pastori) ne pot duce in ratacire daca nu suntem ancorati in ce "este scris".

Reply With Quote
  #175  
Vechi 10.03.2009, 18:04:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am impresia, vasinec, in urma celor scrise de tine, ca voi va concentrati doar asupra calitatilor, pe care credeti ca le aveti si neglijati pacatele, pe care orice om le are, ca doar pacatosi suntem cu totii.
Faceti o diferentiere absurda. Oamenii sunt oameni, indiferent ca se numesc ortodocsi sau adventisti, si sunt pacatosi. "Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" (Romani 3:23).

Diferenta exista totusi in faptul ca noi incercam sa scapam de pacate dupa felul cum ne invata Sfanta Scriptura. Stim ca pacatul loveste in Dumnezeu (noi, in nesimtirea noastra, uneori nu constientizam grozavia uraciunilor noastre). Parasul, diavolul, are motive de acuzare si se bucura. "Uite ce fac copii Tai pe care-i iubesti si le doresti mantuirea!" (fraza este din imaginatia mea).

Stim ca nu e de joaca cu pacatul de aceea cercetam Cuvantul lui Dumnezeu, care este viu si insufletitor si cerem, prin rugaciuni, putere de la Dumnezeu sa nu mai pacatuim.

Va dau o sugestie. Luati foarte in serios Cuvantul lui Dumnezeu si rugaciunea sincera, adresata direct Tatalui prin mijlocirea Domnului Iisus Hristos. Sunt mult mai puternice si mai lucratoare (rugaciunea si Cuvantul) decat orice canon, duhovnic sau slujba.

Dorinta noastra este sa ne formam caractere placute lui Dumnezeu, prin putere tot de la Dumnezeu. Fara aceasta dorinta nu avem ce cauta in Imparatia lui Dumnezeu.

"Incolo, fratii mei, tot ce este adevarat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit,tot ce este vrednic de primit, orice fapta buna si orice lauda, aceea sa va insufleteasca. Ce ati invatat, ce ati primit si auzit de la mine, si ce ati vazut la mine, faceti. Si Dumnezeul pacii va fi cu voi." (Filipeni 4:8,9)

"Pot totul in Hristos care ma intareste" (Filipeni 4:13)
Reply With Quote
  #176  
Vechi 12.03.2009, 00:35:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasinec canonul consta din rugaciuni, pe care trebuie sa le spunem si un numar de metanii, pe care trebuie sa le facem. Dar noi povestind duhovnicului faptele noastre, el gaseste ce canon trebuie facut si cat timp, iar el ne da iertarea pacatelor. Stii doar ce scrie in biblie: ca ceea ce iarta preotii aici pe pamant, iertate sunt si in cer.
Dar ce te face sa crezi ca ortodocsii nu iau in serios Cuvantul lui Dumnezeu? acum sunt biblii , putem citi din ele avem si cartile sfintilor Parinti, ca sa si intelegem corect ceea ce citim. Duhovnicul e cel care ne cunoaste cel mai bine pacatele si tot el ni le iarta, ajutandu-ne sa nu revenim la ele. Nu-mi imaginez, ca se poate si altfel, adica fara duhovnic si fara canon de indreptare. Iar Sfintele Taine sunt menite sa ne curete de pacate si sa ne sfinteasca, prin actiunea Duhului Sfant. Cine le-a cunoscut odata efectul, nu se mai poate lipsi de ele. Cine nu, nici nu stie ce pierde.
Ti-am amintit de pacate, ca prea va laudati, insinuand pe toate topicurile, ce curati sunteti voi de pacate, cei pocaiti.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 12.03.2009, 08:40:09
geamanutoma geamanutoma is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Stii doar ce scrie in biblie: ca ceea ce iarta preotii aici pe pamant, iertate sunt si in cer.
Un asemenea text nu exista in Biblie, nici nu ar avea cum. Preotia a fost desfiintata de Domnul Hristos la cruce, odata cu toate legile ceremoniale.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 12.03.2009, 14:55:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geamanutoma Vezi mesajul
Preotia a fost desfiintata de Domnul Hristos la cruce, odata cu toate legile ceremoniale.
Pe ce se bazeaza afirmatia ta?
Reply With Quote
  #179  
Vechi 12.03.2009, 15:08:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raspuns scris anterior de Eugen:
"Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23) . Asta este Taina Spovedaniei. Iisus iarta prin cei pe care i-a imputernicit sa ierte. Daca era suficient sa ierte direct, putea sa spuna de atunci, nu mai era nevoie sa infiinteze Biserica, le dadea la fiecare cate o Biblie in mana. Deci atentie mare: "Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi". Nu mergem la Domnul Iisus dupa mintea noastra, dupa cum ni se nazare noua din mandrie, sau cum ne invata alti nechemati.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 12.03.2009, 15:20:35
geamanutoma geamanutoma is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Pe ce se bazeaza afirmatia ta?
Intregul capitol 7 al epistolei catre Evrei vorbeste despre desfiintarea preotiei. De altfel, este un lucru bine stiut ca prin moartea ispasitoare pe cruce, Iisus a desfiintat tot ce a tinut de vechea lege ceremoniala. Momentul ruperii catapetesmei din Templu in vinerea mare a marcat incetarea serviciului preotesc. De aceea, apostolii in administrarea Bisericii Crestine nu au mai avut nevoie de preoti, singurul Mijlocitor si Preot fiind Domnul Hristos (exceptand bineinteles preotia universala a oricarui credincios).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50