Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 15:12:56
loveeverywhere75 loveeverywhere75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 2
Implicit De ce interzice Biserica iubirea fizica poligama?

Cred in Dumnezeu si pe cat pot particip si eu la slujbe sau rugaciuni in cadrul bisericii.
Insa am o problema care consider ca este a marii majoritati a oamenilor, in special tineri, din ziua de azi.

De ce sunt permise din punct de vedere al Bisericii, relatiile trupesti doar in cadrul casatoriei? In Vechiul Testament precum si in islam sunt permise mai multe sotii, adica este legala poligamia.
De ce se interzic relatiile sexuale cu mai multe partenere / parteneri? Nu e normal ca dupa ce ai partenera / partener sa iti doresti o alta persoana? Nu e normal sa te plictisesti de aceeasi persoana mereu si mereu (e ca si cand ai manca acelasi fel de mancare, la un moment dat te scarbesti si nu mai vrei). Si asta, indiferent de cat de mult ai iubi acea persoana.
Eu nu zic sa nu mai iubim, dar nu se poate sa iubim mai mult? Chiar si trupeste, este tot o forma de iubire, chiar daca este considerata mai joasa.
De ce nu se legifereaza prostitutia?

Sa nu fim ipocriti, relatii sexuale in afara casatoriei, precum si prostitutie se practica oricum.
De ce numim aceste momente de iubire, de bucurie pentru oameni (care si asa se confrunta cu atatea greutati si asta ar fi singura lor placere de viata) desfranare?
De ce sa ii infricosam si sa ii facem sa se simta vinovati.

Personal imi place credinta si viata in biserica, dar singurul impediment care ma face sa merg mai departe este problema sexualitatii. De ce sa ne simtim rau pentru sexualitate?
Nu ar fi mai bine si pentru societate, ca oamenii sa fie mai impliniti. Nu ar mai fi frustrati si nu ar mai fi atatea conflicte.

Stiu ca exista si stari mai inalte la cei care sunt curati trupeste, dar noi ceilalti de ce sa ne fie mereu frica, groaza de pedeapsa lui Dumnezeu - pentru ca noi oricum nu ne putem schimba. De ce sa nu ne bucuram de ceea ce El ne-a daruit?

Biserica ar trebui nu numai sa accepte dar chiar sa incurajeze relatiile sexuale cu mai multi parteneri (bineinteles sa fie si iubire, care oricum este chiar daca in masura mai mica - imbratisari, atingeri etc) si de ce sa blamam la infinit si sa le cream acestor oameni stari de frica, spaima, groaza, vinovatie doar ca sa ii facem sa se schimbe.

Ei nu se schimba oricum si doar le facem rau in viata asta, la moarte si dupa. De ce sa ii amenintam cu pedepse, boli, moarte si iad?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Durerea fizica Florin-Ionut Generalitati 16 28.10.2011 15:47:19
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 21:25:56
Iubirea "Ilegala" in Biserica Lui Hristos...Si nu numai... savudanmihai Despre Biserica Ortodoxa in general 15 28.02.2011 00:23:44
Vaticanul interzice ecranizarea cartii lui Dan Brown DRAGOS 2012 Intrebari utilizatori 4 25.05.2010 11:40:30