Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2013, 21:58:20
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre pacate

Am citit undeva: ''De asemenea, daca nu sunteti hotarat (hotarata) sa spuneti tot din diferite motive, mai bine nu va marturisiti, pentru ca nicidecum nu vi se vor ierta cele marturisite, ci se zice chiar ca se vor dubla.'' Este adevarat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2013, 06:12:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Am citit undeva: ''De asemenea, daca nu sunteti hotarat (hotarata) sa spuneti tot din diferite motive, mai bine nu va marturisiti, pentru ca nicidecum nu vi se vor ierta cele marturisite, ci se zice chiar ca se vor dubla.'' Este adevarat?
Era o rugăciune pe care preotul o citea înainte de Spovedanie în care spunea că de veți ascunde ceva îndoite le veți avea. Dar parcă mai nou nu am mai auzit fragmentul ăsta în molitfă.

Oricum, dacă nu ești hotărîtă să spui tot duhovnicului și, mai mult, să nu mai faci relele pe care le făceai, atunci ce sens mai are spovedirea / pocăința ta?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2013, 12:51:33
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Era o rugăciune pe care preotul o citea înainte de Spovedanie în care spunea că de veți ascunde ceva îndoite le veți avea. Dar parcă mai nou nu am mai auzit fragmentul ăsta în molitfă.

Oricum, dacă nu ești hotărîtă să spui tot duhovnicului și, mai mult, să nu mai faci relele pe care le făceai, atunci ce sens mai are spovedirea / pocăința ta?
Recunosc, la inceput nu vroiam sa ma spovedesc, dar apoi am zis ca poate e mai bine asa. Vor avea loc mici schimbari in viata mea, si imi era frica ca nu o sa ma pot spovedi daca mai aman. Am mers hotarata, doar ca am uitat ceva sa spun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2013, 13:04:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Recunosc, la inceput nu vroiam sa ma spovedesc, dar apoi am zis ca poate e mai bine asa. Vor avea loc mici schimbari in viata mea, si imi era frica ca nu o sa ma pot spovedi daca mai aman. Am mers hotarata, doar ca am uitat ceva sa spun.
Dacă ai uitat e altceva. Mai există și alte Spovedanii, oricînd vrei, nu numai în marile posturi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde