Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.12.2008, 20:57:22
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit In noaptea de Craciun

[COLOR="Red"]Parintele Gherasim Iscu - Sfantul inchisorilor care a murit in noaptea de Craciun, impreuna cu tortionarul sau pocait, Vasilescu.[/COLOR]

“„Iubiti pe cei ce va prigonesc” a poruncit Hristos, iar voi, Sfintilor, cuvantul Lui intocmai l-ati implinit, ca la Targu Ocna, in noaptea Nasterii Domnului un preot muribund a cerut sa fie dus la cel care cumplit il chinuise, si mangaindu-l cu blandete i-a spus: „Te iert din toata inima si cred ca Hristos, Care-i mai bun decat noi, te va ierta si El”. Iar acela, caindu-se, cu lacrimi s-a marturisit, si in aceeasi noapte amandoi la Domnul cu pace au plecat, iar noi minunandu-ne de puterea dragostei, va laudam zicand: […] Bucurati-va, Sfintilor Marturisitori, care in temnita Golgota neamului romanesc ati suit!” (Icosul al 9-lea din Acatistul Sfintilor Romani din Inchisori).
***
“Voi pleca in curand, poate chiar acum, in noaptea de Craciun. Si acesta e un dar al Domnului. Nu stiu cum sa-I multumesc... Nu stiu cum sa-i fac pe oameni sa-L traiasca pe Dumnezeu, deplina bucurie… Am certitudinea vietii vesnice, particip deja la ea. Nu ma sperie nici judecata, caci merg cu cuget smerit si cu nadejde numai in mila si darul Domnului… Duhurile intunericului stapanesc acum pe oameni, dar sa nu va temeti, Hristos este aproape, cerceteaza lumea; iar lumea are nevoie de multa suferinta..”.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.12.2008, 21:01:06
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Parintele Gherasim Iscu - Duhovnicul care si-a spovedit calaul:

“[In lagarul de munca de la Canal] Erau supusi la cele mai grele si umilitoare munci (cu predilectie sa curete closetele). Brigadierii lor erau alesi dintre cei mai pagani oameni care s-au aflat la Canal si care s-au pervertit pana intr-atat, incat se pretau la orice slugarnicie.

Intre tortionarii Parintelui Iscu de la Canal s-a distins prin cruzime un oarecare Vasilescu, detinut de drept comun care imbratisase reeducarea fiind integrat ca tortionar in ‘brigada hotilor’. Preotii inchisi la Canal au servit drept exemplu de smerenie si rezistenta tuturor detinutilor, dandu-le putere sa reziste si sa respinga reeducarea.

Cu riscuri enorme si platind faptele cu propriul sange preotii de la Canal oficiau in fiecare zi Sfanta Liturghie aducand astfel pe Hristos in mijlocul Infernului.

In timpul detentiei de la Canal, Parintele Iscu s-a imbolnavit grav de tuberculoza si a fost transferat la Spitalul Penitenciar Targu Ocna. Parintele a fost repartizat in Camera 4 Spital - camera in care erau detinutii aflati pe patul de moarte. Chiar daca se afla intr-un spital penitenciar, asistenta medicala era aproape inexistenta iar despre medicamente nici nu putea fi vorba.

Detinutii care aveau cunostinte medicale isi riscau sanatatea ingrijindu-i pe cei contagiosi. Camera 4 Spital era mereu supraglomerata, astfel ca detinutii se aflau cate 2-3 intr-un pat.

Parintele Gherasim impartea patul cu generalul Todirescu (fost comandant pe tara al Jandarmeriei in timpul regelui Carol II si al lui Antonescu) pe care l-a intors catre credinta, salvandu-i sufletul de noaptea Iadului.

Parintele Gherasim Iscu, in care stralucea harul lui Dumnezeu, si-a cunoscut mai dinainte ziua mortii, anuntandu-i pe cei apropiati data si rugand sa-i fie spalat trupul (dupa randuiala). Inainte de a parasi aceasta lume, Parintele Iscu a facut un gest care le-a aratat celor prezenti masura sfinteniei sale.

Acel detinut, Vasilescu, tortionarul de la Poarta Alba ajunsese si el la Targu Ocna cu plamanii mancati de cavernele tuberculozei. In 25 decembrie 1951 Parintele Iscu a cerut sa fie ridicat din pat si dus la capataiul lui Vasilescu - aflat in aceeasi camera. Cu cea mai mare dragoste crestina i-a spalat fata, l-a sarutat si i-a daruit iertarea pacatelor.

Vasilescu s-a spovedit atunci victimei sale de la Canal si, primindu-L pe Hristos in trup si in suflet, a capatat linistea de care avea nevoie. Parintele Iscu a fost asezat apoi in pat si, la rugamintea sa, au fost citite rugaciunile, apoi a plecat la Domnul auzind cantari ingeresti.

[COLOR="Blue"]In aceeasi noapte - a Sarbatorii Nasterii Domnului - Parintele Iscu si Vasilescu au plecat impreuna la Domnul impacati. Asemeni talharului care pe Cruce Il cunoaste pe Dumnezeu si se caieste pentru faptele sale, asa pleaca si Vasilescu din lumea aceasta - de mana cu Sfantul Gherasim Iscu.[/COLOR]

Trupurile lor au fost aruncate noaptea, cum obisnuiau comunistii sa-si ascunda crimele, in gropile comune de langa Penitenciarul Targu Ocna”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.12.2008, 21:04:12
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Pastorul Richard Wurmbrand -“Cu Dumnezeu în subterană”

Pastorul Richard Wurmbrand despre ultimele clipe ale parintelui Gherasim si ale tortionarului sau de la Canal, Vasilescu, in: “Cu Dumnezeu în subterană”

„În zori, abatele Iscu a chemat lângă el doi detinuti si le-a cerut să-l ridice în picioare. «Sunteti prea bolnav ca să vă miscati», au spus ei. Toti cei din cameră s-au pus în miscare. «Ce se întâmplă? Ce vrea să facă?» întrebau. «S-o facem noi!»«Nu puteti face asta», a zis el. «Dati-mă jos din pat!»

L-au sprijinit ridicându-l. «Duceti-mă la patul lui Vasilescu!», le-a cerut.

Staretul s-a asezat lângă tânărul care-l torturase si i-a pus cu blândete o mână pe brat. «Linisteste-te», i-a spus pe un ton consolator. «Esti tânăr. Nu ti-ai dat seama ce faci». Cu o zdreantă a sters sudoarea de pe fruntea tânărului. «Te iert din toată inima si la fel cu mine si ceilalti crestini. Iar dacă noi iertăm, cu sigurantă că Christos, care-i mai bun decât noi, va ierta si El. Se va găsi si pentru tine un loc în cer». A primit spovedania lui Vasilescu si i-a dat sfânta împărtăsanie, după care a fost ajutat să ajungă la patul său.

În timpul noptii, atât staretul cât si Vasilescu au murit. Cred că s-au dus în Rai tinându-se de mână”. Vasilescu era detinut de drept comun care fusese în „brigada preotilor” si cel care îl bătuse pe staret la Poarta Albă pentru reeducare. Era ziua Nasterii Domnului sau Crăciunului a anului 1951, când părintele Gherasim Iscu, „cu lumânarea în mână, ascultând rugăciunile pe care le ceruse“, trecu la Ceruri“.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.12.2008, 21:10:24
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit "Plecarea Parintelui Gherasim" de C-tin Aurel Dragodan

Targu-Ocna - 1951

Plecarea Parintelui Gherasim

Cu fata ca de ceara,
Cu trup firav ca de sfant bizantin,
Parintele Gherasim a fost adus intr-o seara,
Invaluindu-ne cald cu surasu-i blajin.

Zile de boala din carne i-au rupt
Si-acum doar o piele-i infasura osul,
Dar tainic el spune Rugaciunea inimii neintrerupt:
Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Ardeau ca facliile ochii fiecarui bolnav,
Ioan si Valeriu si-au impreunat mainile in rugaciune.
Viata mai palpaia ca o candela ce se stinge in trupul schilav;
Apoi, printre gratii, s-a vazut cazand o stea de taciune.

Domnea-n incapere o liniste grea.
Doar aripe de ingeri in jur falfaiau, matasos.
Departe, copii cantau un cantec de stea.
[COLOR="Blue"]Parintele Gherasim a plecat sa se-nchine la ieslea lui Hristos[/COLOR]“.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2008, 01:14:50
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Si tot in Noaptea de Craciun a vazut lumina lumii, poetul crestin Traian Dorz.

http://www.youtube.com/watch?v=rSfhbc23OWk
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2009, 23:15:28
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
[COLOR=red]Parintele Gherasim Iscu - Sfantul inchisorilor care a murit in noaptea de Craciun, impreuna cu tortionarul sau pocait, Vasilescu.[/COLOR]

“„Iubiti pe cei ce va prigonesc” a poruncit Hristos, iar voi, Sfintilor, cuvantul Lui intocmai l-ati implinit, ca la Targu Ocna, in noaptea Nasterii Domnului un preot muribund a cerut sa fie dus la cel care cumplit il chinuise, si mangaindu-l cu blandete i-a spus: „Te iert din toata inima si cred ca Hristos, Care-i mai bun decat noi, te va ierta si El”. Iar acela, caindu-se, cu lacrimi s-a marturisit, si in aceeasi noapte amandoi la Domnul cu pace au plecat, iar noi minunandu-ne de puterea dragostei, va laudam zicand: […] Bucurati-va, Sfintilor Marturisitori, care in temnita Golgota neamului romanesc ati suit!” (Icosul al 9-lea din Acatistul Sfintilor Romani din Inchisori).
***
“Voi pleca in curand, poate chiar acum, in noaptea de Craciun. Si acesta e un dar al Domnului. Nu stiu cum sa-I multumesc... Nu stiu cum sa-i fac pe oameni sa-L traiasca pe Dumnezeu, deplina bucurie… Am certitudinea vietii vesnice, particip deja la ea. Nu ma sperie nici judecata, caci merg cu cuget smerit si cu nadejde numai in mila si darul Domnului… Duhurile intunericului stapanesc acum pe oameni, dar sa nu va temeti, Hristos este aproape, cerceteaza lumea; iar lumea are nevoie de multa suferinta..”.
Doamne-ajuta!
C-tin, ma bucur ca te-ai gandit la Parintele Gherasim Iscu si la ei, cei care au sfintit Romania prin suferinta lor in inchisorile comuniste. Prea rar ne aducem aminte de ei, noi cei care am auzit cate ceva despre infernul prin care au trecut. Cei care mai sunt in viata, nu vorbesc, in general, despre ce au indurat acolo.

Socrul meu este unul dintre ei. L-am intrebat intr-o zi daca a fost la CNSAS (Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii) sa-si vada dosarul. Mi-a raspuns: "De ce? Ce sa aflu de acolo, cine mi-a facut rau? Prefer sa nu stiu. Eu i-am iertat pe toti." Mi-a povestit cate ceva, foarte putin, despre Academia de Sfinti de la Sighet, Tg. Ocna, Canal, Gherla... Nu am insistat sa aflu mai mult decat a vrut sa-mi spuna dar, am insistat sa scrie despre acele zile infricosatoare si ma bucur sa constat ca este pe cale sa finalizeze aceste marturii.

Cand ma gandesc la EI ma copleseste durerea ca au platit, EI, pacatele celor vinovati. Ca EI stau cuminti de-o parte si tot cei performanti intr-ale pacatului se lupta sa iasa in fata sa ne invete cum sa devenim mai pacatosi. Si cand totusi, vreunul dintre EI incearca sa le atraga atentia ca istoria se repeta, ca mai devreme sau mai tarziu, alti nevinovati vor plati noianul de pacate pe care cu sarg le indesam in sacul vremii, ei au grija sa nu ii auzim.

Imi aduc aminte acum un om care nu a rabdat batjocura prezentei lui Ion Iliescu la locurile Sfinte ale Revolutiei din 1989. L-au amendat cu 200 lei. Doi jandarmi il duceau cu forta si omul incerca (abia am putut sa deslusesc la TV) sa le spuna ca si-a pierdut doi copii la Revolutie, ca i-au fost ucisi parintii la Canal. Nimeni nu i-a luat un interviu, nimeni nu l-a intrebat ce-l doare. Nu stim cum il cheama.

De ce pe "EI" nu si pe "ei" da?????

Frati si surori, iata ce spunea Parintele Arsenie Boca pentru noi:
"Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Cat de putini, in neamul acesta, aud strigatul Parintelui ??????
Haideti si noi sa incercam sa ne alaturam "LOR" si nu "lor"
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserici unde se slujeste Sfanta Liturghie in noaptea de Craciun Mihailc Generalitati 22 24.12.2015 18:37:23
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 11:51:19
Noaptea nuntii Solveig Nunta 208 29.10.2011 01:47:41
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 16:40:34
Noaptea strigoilor... silverstar Generalitati 15 17.02.2010 18:24:50