Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.03.2009, 16:17:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Catre admin

Si eu propun ca alx sa fie banata, caci nu are nici o contributie constructiva la acest forum.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.03.2009, 16:34:06
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Si eu propun ca alx sa fie banata, caci nu are nici o contributie constructiva la acest forum.
offtopic: Este si aceasta o varianta. TOTI userii care nu sunt constructivi, sa fie banati; va fi o munca dificila pentru administratori.

ontopic: Unii cred ca acest fenomen e minune, altii ca se poate explica logic, avand deja argumentatia. Faptul ca sunt persoane cu pareri diferite/contrare, e un lucru cat se poate de firesc. Un limbaj comun prin care fiecare sa prezinte argumentele este de multe ori dificil de realizat, astfel ca uneori se ajunge a pierde timpul. Credeti, bine; nu, la fel de bine. Important e sa respectam decizia fiecaruia.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.03.2009, 17:10:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era un apel numai catre tine, alx, sa incepi sa devii ortodoxa cu adevarat si implicit construtiva.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.03.2009, 17:43:33
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Scrabble, care este motivul pentru care Biserica Ortodoxa, de aproape doua mii de ani, s-a folosit de aceasta frauda pentru a pacali credinciosii? Chiar crezi ca ar fi asociat o asemenea "farsa" cu cea mai importanta sarbatoare a crestinatatii existand oricand posibilitatea de a se afla adevarul?
Uitandu-ma la biserica de astazi, nu mi se pare de neconceput ca biserica de acum o mie de ani sa nu-si doreasca delimitarea fata de catolici. Se stie ca a fost mereu o concurenta pe credinciosi, au fost timpuri in care ambele biserici s-au implicat activ in politica interna si externa a statelor pentru a-si spori influenta in lume.

Ce modalitate mai buna de infricosare si manipulare pentru credinciosul tipic de la inceputul celui de-al doilea mileniu, sclav pe mosia unui boier, analfabet, cu o durata medie de viata de 40 de ani si care traieste intr-o mizerie extrema, decat o mare minune?

Cand focul a devenit un eveniment anual, mai marii bisericii au vazut ca merge, ca stratagema le aduce credinciosi si ajuta la tinerea in ascultare a celor deja existenti. Nimeni nu s-a gandit la implicatiile pe care le va avea treaba asta peste o mie de ani si probabil nici nu i-a interesat altceva decat timpurile in care au trait ei.

Generatiile viitoare au intretinut "fenomenul" viu, ca nu mai puteau da inapoi. Iar azi deja s-a mers prea departe si a spune adevarul ar aduce prejudicii mult mai mari imaginii ortodoxiei decat aduce oficierea giumbuslucului an de an.

Pana intr-o zi, cand totul va iesi la iveala, pentru ca totul are un sfarsit.

Asta nu e adevar, e una din posibilitatile pe care eu le cred foarte posibile. Si cat timp exista dubii de genul asta, nu pot accepta fenomenul nici macar ca ceva inexplicabil, daramite ca pe o minune.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cu atat mai mult, aflarea adevarului ar fi pus la indoiala credinta in Invierea Domnului, insasi esenta crestinismului. Asta urmareste Biserica Ortodoxa?
Prostii. Daca cineva ti-ar demonstra acum, fara echivoc, ca focul de la Ierusalim e o frauda, ai inceta sa crezi in Inviere? Sigur, s-ar clatina respectul fata de biserica, dar esenta credintei crestine ar ramane aceeasi la tine si la multi altii. Dumnezeu, pentru tine, ar fi la fel ca inainte.

Invierea si focul de la Ierusalim sunt doua evenimente aparent legate unul de celalalt, dar adevarul e ca sunt evenimente diferite, distincte.

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Propun ca userul "scrabble" sa fie ars pe rug, ajungand astfel pe calea cea dreapta.
Crezi ca as mai fi avut acum cont pe forum daca n-as fi stiut, in momentul in care l-am creat, ca unii de aici, in alte timpuri si circumstante, m-ar linsa? Oricum, multumesc pentru sustinere :)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.03.2009, 19:12:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul

Crezi ca as mai fi avut acum cont pe forum daca n-as fi stiut, in momentul in care l-am creat, ca unii de aici, in alte timpuri si circumstante, m-ar linsa? Oricum, multumesc pentru sustinere :)
Daca tu crezi ca noi te-am linsa, te inseli.
Dar de ce crezi ca meriti a fi linsat?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.03.2009, 20:47:31
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește."

Scrabble e ratacit, risipitor, iar pentru a fi adus pe calea cea dreapta, SINGURA catre Adevarul Absolut, aceasta cale fiind ortodoxia, trebuie aplicata orice metoda crestineasca. Placut ii este Domnului cand se intorc oile Sale la El, la Pastor. Sa ajutam pe semenii nostri aflati in ratacire, aproape de ispitele diavolesti, chiar daca se ajunge la un eveniment asemanator cu cel de la Tanacu. Amin +
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.03.2009, 21:22:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alx, la ortodoxie nu se vine cu forta, ci de buna voie. Nu inteleg de ce aduci in discutie cazul Tanacu? Poate doar ca sa te afli in treaba.
As zice, ca inainte de a-i ajuta pe ceilalti "aflati in ratacire, aproape de ispitele diavolesti", dupa cum spui, mai bine ajuta-te mai intai pe tine...
Stii ca lipsa sinceritatii in credinta se numeste fatarnicie, si vei da socoteala de ea in fata lui Dumnezeu, nu a noastra.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.03.2009, 22:01:38
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

alx si Anca-Miha, ce tot aveti de impartit? Suntem pe un forum ortodox, si in afara de asta suntem si in post. Doame iarta-ma, ca nici eu nu pot sa-mi vad de treaba si ma iau de voi...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.03.2009, 23:08:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

scrabble, daca tu nu vrei sa crezi, nu inseamna ca lumina de la ierusalim e o inventie. Respecta macar punctul de vedere al celorlalti. Nu incerca sa-ti impui parerea. Am retinut, nu faci parte din categoria celor ce cred in minuni. Fa macar un pas, respecta credinta altora. Nu sta pe loc. Stand in vecinatatea noastra, poate intr-o zi "lumea noastra", va fi si "lumea ta".
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.03.2009, 23:12:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
alx si Anca-Miha, ce tot aveti de impartit? Suntem pe un forum ortodox, si in afara de asta suntem si in post. Doame iarta-ma, ca nici eu nu pot sa-mi vad de treaba si ma iau de voi...
Bogdane, urmareste firul conversatii si afli... Oare in post nu trebuie sa spunem lucrurilor pe nume, sau doar trebuie sa tacem cand se spun ineptii si se batjocoreste ortodoxia "din spirit de gluma"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11