Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2009, 00:05:41
ancuta05 ancuta05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2009
Mesaje: 2
Exclamation va rog sa ma ajutati

de 5 ani sunt impreuna cu un baiat,de vreo 3 ani locuim in concubinaj,iar anul acesta pe 2 mai avem nunta,vreau sa spun ca e singurul baiat cu care am avut relatii intime,iar in urma cu vreo 3 ani am facut cel mai mare pacat pe care l-ar putea face cineva,un avort,si nu mam spovedit,regret nespus acest lucru,si voi regreta toata viata mea,amandoi de comun acord am decis ca suntem prea tineri si abea iesiti de pe bancile scolii ,ca sa putem creste un copil,credeti ca preotul ne va mai cununa in momentul in care voi merge la spovedanie si voi marturisi acest cumplit pacat? mai merit eu acum iertare si binecuvantarea preotului si alui dumnezeu pentru a imi intemeia o familie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2009, 01:13:29
ancuta05 ancuta05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2009
Mesaje: 2
Implicit va rog sa ma sfatuiti

va rog sa imi raspundeti la intrebare,sunt noua pe acest forum
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2009, 02:26:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Buna draga mea,
Uite fiecare este iertat de Dumnezeu, daca spovedania are loc din suflet si apoi daca este urmat canonul dat de preotul duhovnic si care prevede anumite etape.

Mai intai trebuie sa mergi sa te spovedesti, acum este Postul Pastelui, deci mai ai timp pentru spovedanie, si marturisesti ceea ce ai tu de marturisit.

Preotul duhovnic probabil ca iti va da un canon, insa in acelasi timp, el iti va spune exact ce trebuie sa faci, pentru a obtine iertarea.
Locul precis pentru asta : este doar biserica, aici poti obtine sfaturi, insa iertarea va veni acolo.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2009, 07:12:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancuta05 Vezi mesajul
credeti ca preotul ne va mai cununa in momentul in care voi merge la spovedanie si voi marturisi acest cumplit pacat?
eu cred ca da, din 2 motive:

1. pentru ca pacatul marturisit este pe 1/2 iertat; iti va da probabil si un canon, asa ca grabeste-te sa-l iei ca sa ai macar putin timp de implinire a lui, pana la data cand vreti sa deveniti sot si sotie;

2. ca sa nu va arunce in deznadejde, pe cai straine de ceea ce inseamna o familie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2009, 08:07:49
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Dacă te spovedești și îți faci canonul (să botezi un copil să înparți iconițe cărți duhovnicești ) eu așa știu pt avorturi cineva îl avea acest canon este bine că ești deschisă ,și nu ți-e jenă poate mai sînt și altele în locul tău și poate le este de folos .Dumnezeu e mare și bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.03.2009, 08:46:26
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Acest pacat nu este un impedient la casatorie. Preotul ar putea sa va casatoreasca. Este totusi bine ca acest pas sa fie precedat de o spovedanie generala. Dumnezeu ii primeste pe cei ce se pocaiesc si ii iarta. Nu te descuraja!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2009, 20:26:24
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancuta05 Vezi mesajul
de 5 ani sunt impreuna cu un baiat,de vreo 3 ani locuim in concubinaj,iar anul acesta pe 2 mai avem nunta,vreau sa spun ca e singurul baiat cu care am avut relatii intime,iar in urma cu vreo 3 ani am facut cel mai mare pacat pe care l-ar putea face cineva,un avort,si nu mam spovedit,regret nespus acest lucru,si voi regreta toata viata mea,amandoi de comun acord am decis ca suntem prea tineri si abea iesiti de pe bancile scolii ,ca sa putem creste un copil,credeti ca preotul ne va mai cununa in momentul in care voi merge la spovedanie si voi marturisi acest cumplit pacat? mai merit eu acum iertare si binecuvantarea preotului si alui dumnezeu pentru a imi intemeia o familie?
Casa de piatra!

Ancuta, Dumnezeu iarta orice pacat spovedit pe care, se intelege, omul il si regreta. Dar multe pacate necesita totusi si ispasire. Citeste in Biblie, 2 Regi cap. 11 si 12 despre pacatul regelui David si ispasirea lui care tot a venit peste el, chiar daca Domnul l-a iertat. Ispasirea este necesara pentru mantuirea sufletului.

Nu vreau sa te sperii, vreau doar sa spun ca daca vi se va intampla ceva neplacut dupa casatorie, sa o luati ca pe o cercetare a lui Dumnezeu pentru pacatul acesta, spre mantuirea sufletelor voastre.

Cel mai bine ar fi sa vorbiti si cu un duhovnic sporit, eventual dintr-o manastire.

Bogdan.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.04.2009, 13:41:09
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancuta05 Vezi mesajul
de 5 ani sunt impreuna cu un baiat,de vreo 3 ani locuim in concubinaj,iar anul acesta pe 2 mai avem nunta,vreau sa spun ca e singurul baiat cu care am avut relatii intime,iar in urma cu vreo 3 ani am facut cel mai mare pacat pe care l-ar putea face cineva,un avort,si nu mam spovedit,regret nespus acest lucru,si voi regreta toata viata mea,amandoi de comun acord am decis ca suntem prea tineri si abea iesiti de pe bancile scolii ,ca sa putem creste un copil,credeti ca preotul ne va mai cununa in momentul in care voi merge la spovedanie si voi marturisi acest cumplit pacat? mai merit eu acum iertare si binecuvantarea preotului si alui dumnezeu pentru a imi intemeia o familie?

Draga suflete, din pacate sunt multe fete care nu vorbesc despre asta si raman cu durere in suflet ,fetelor le este rusine sa zica si asta nu le ajuta ..este un pas important ca vrei si cauti ajutor ,ai incredere in ce simti ,ingerasul tau te va ajuta sa fie bine ,el toata viata ta cauta sa te indrepte si sa iti indrepte pasii....eu am doua exemple chiar la mine in familie ,mama mea a facut cateva avorturi si se caieste dar nu se spovedeste si ma doare treaba asta ,incerc sa o ajut dar ea nu se ajuta pe ea ...in final eu iti spun ca primul pas este sa te spovedesti ( pentru a scoate sufletul din locul in care sta si striga catre Dumnezeu ca de ce nu este in Imparatia Cerurilor cu ce a gresit el? citez dintr-o carte a parintelui Cleopa) si din cate stiu si eu trebuie sa botezi cati copiii ai avortat macar ,sa imbraci copii la botezuri la care esti invitata chiar daca nu botezi ..sa dai sarindare asa am mai auzit ..sarindarele acestea se dau acum in acest post ...

in final trebuie sa faci ce spune duhovnicul tau ,eu am scris din ce stiu si am aflat ca sunt multe fete in situatia aceasta ..ar trebui sa existe mai multa comunicare zic eu intre parteneri in ziua de azi si sa nu se ajunga la asa ceva ..
Doamne ajuta ! Am citit intr-un ziar ca Dumnezeu sta pe scaunul de judecator 1 ora din zi ...si 23 de ore sta pe scaunul milostivirii catre noi pacatosii ,asadar va doresc multa credinta si fapte bune care sunt binevenite in acest post al pocaintei.
ps : cand pleci din aceasta lume doar faptele bune le iei adica acelea te vor ajuta ,asta ar trebui sa ne dea de gandit noua tuturor.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.04.2009, 14:44:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

eu shti ce ma gandeam? ca am citit shi eu despre copii avortatzi, care nu sunt nici in cer shi nici in iad ci intr-o stare incerta, intr-un loc fara lumina, undeva unde nu-l cunosc pe Dumnezeu... shi asta se intampla pana la o anumita vreme... pana candva, pana cand vor intra shi ei in Rai dupa cum se arata la vedenia judecatzii de apoi, deci pana atunci ei sufera intr-o stare incerta strigand dupa Dumnezeu, lucru care ii afecteaza shi ii indurereaza arzator shi chinuitor pe parintzi... shi ma gandeam ca totushi shi pentru ei ar trebui sa existe o shansa de la Domnul ca mai devreme sa ajunga in Rai... shi cred ca asha vor ajunge mai devreme, ca daca mama lor se pocaieshte, se smereshte shi se sfintzeshte, deci se intoarce la o vietzuire curata intru Dumnezeu, atunci shi copiii vor fi acolo unde va fi shi mama lor shi vor ierta pe mama lor caci nu sunt razbunatori, dar daca parintzii lor nu se vor intoarce spre pocaintza shi smerenie shi viatza curata atunci nici ei nu vor primi Raiul pana la judecata... shi pana atunci se vor chinui shi ei dar totushi intr-un loc nu atat de tenebros cum este locul unde se vor chinui mamele ce nu shi-au schimbat viatza shi nici nu le pare rau de ce au facut shi de copiii lor...

deci cred ca mamele care au avortat pot oferi mai repede Raiul propriilor copii avortatzi daca ele se vor pocai shi se vor smeri shi nu vor mai greshi, ramanand credincioase pana la sfarshit... deci au shi sufletele acelea o shansa de a fi salvate impreuna cu mamica shi taticul lor... caci daca ele se vor pocai vor moshteni binele iar copilashii iertand vor fi cu Dumnezeu shi cu parintzii lor mai inainte de judecata din urma...

caci Domnul, de cel care nu s-a rushinat de El shi de Evanghelia Lui, nu se va rushina in fatza Tatalui Sau sand va veni in slava Tatalui Sau care este in Ceruri shi de totzi ai celui cazut dar care a cautat la El scapare...

deci chiar daca ai avortat o data sau de doua ori sau de 10 ori... la Hristos vei gasi mila shi iertare, deci nu deznadajdui... ci indrazneshte shi vei afla. Caci cele ce sunt cu neputintza la om, la Dumnezeu sunt cu putintza.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2009, 02:28:36
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancuta05 Vezi mesajul
de 5 ani sunt impreuna cu un baiat,de vreo 3 ani locuim in concubinaj,iar anul acesta pe 2 mai avem nunta,vreau sa spun ca e singurul baiat cu care am avut relatii intime,iar in urma cu vreo 3 ani am facut cel mai mare pacat pe care l-ar putea face cineva,un avort,si nu mam spovedit,regret nespus acest lucru,si voi regreta toata viata mea,amandoi de comun acord am decis ca suntem prea tineri si abea iesiti de pe bancile scolii ,ca sa putem creste un copil,credeti ca preotul ne va mai cununa in momentul in care voi merge la spovedanie si voi marturisi acest cumplit pacat? mai merit eu acum iertare si binecuvantarea preotului si alui dumnezeu pentru a imi intemeia o familie?
Draga Ancuta .....
eu anul trecut am fost intr-un pelerinaj in Grecia la Sf Dimitrios cu gandul sa ma rog pentru mama si restul familiei ,nu iti pot scrie tot ce am simtit acolo...si pe acest traseu ..dar iti pot spune ca in timpul slujbei de acolo eu auzeam tipete de copiii ,multe si am suferit taree ,eu nu am avortat niciodata ,dar raspunsul era clar ca mama mea a fost nevoita sa faca asta ..nu stiu de ce eu simt asta ..dar hai sa iti mai spun ...ca si fratele meu mai mic a simtit asta si a intrebat-o pe mama mea direct daca ea a omorat copii...mamei mele nu ii venea sa creada cand a auzit asa intrebare ...de atunci a inceput sa citeasca si ea...macar acest pas daca nu merge inca la preot ,care sigur ar sfatui-o spre mantuire ..
Cand m-am intors de acolo ....am inceput sa cercetez ce pot face pentru mama si pentru fratii mei ,de atunci ma zbat si nu am reusit mare lucru dar ma rog si sper sa ma lumineze Dumnezeu cum sa ajut ..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17