Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.02.2011, 21:08:10
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa ajungeti sa-mi ziceti tu!
Hey,nu "ajungeti",ca eu sunt mai mica.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.02.2011, 21:09:53
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noua ne-a povestit o profesoara de niste foste colege de-ale ei de liceu.
Erau gemene si asa ii prosteau pe profesori cand venea vremea sa la asculte si una nu stia.
Habar n-aveau cadrele didactice care cine era:)).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.02.2011, 21:09:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Hey,nu "ajungeti",ca eu sunt mai mica.
pai daca dumneata nu ma tutuiesti nici eu nu te tutuiesc..
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.02.2011, 21:12:25
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
pai daca dumneata nu ma tutuiesti nici eu nu te tutuiesc..
Tot eu sunt mai mica:)).
Si fara "dumneata".
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.02.2011, 21:15:59
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Tot eu sunt mai mica:)).
Si fara "dumneata".
Cei mici vor fi mari.Bine zice"dumneata",mult mai dulce decat "dumneavoastra".Sa dea Domnul sa reusim sa scoatem "domnii" din vocabular,caci multe taxe platim sa-i intretinem...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.02.2011, 21:18:03
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Cei mici vor fi mari.Bine zice"dumneata",mult mai dulce decat "dumneavoastra".Sa dea Domnul sa reusim sa scoatem "domnii" din vocabular,caci multe taxe platim sa-i intretinem...
Atunci sa va spun mai bine"dumneata"decat "dumneavoastra"?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.02.2011, 21:20:01
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Atunci sa va spun mai bine"dumneata"decat "dumneavoastra"?
Daca tii neaparat,da,desi prefer tutuiala.In fond nu varsta da valoare unei persoane.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.02.2011, 21:29:26
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Daca tii neaparat,da,desi prefer tutuiala.In fond nu varsta da valoare unei persoane.
Am inteles.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.02.2011, 22:40:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Foarte interesant ce povestiti aici...ma refer dpdv al relatiei rugaciune-inselarea profesorilor,si intr-adevar cum suna subiectul,si foarte ciudat...

Cum va simti vis-a-vis de cei care nu au fost la rugaciunea rostita de preot,care au invatat cinstit,mai mult ca voi si au luat nota mai mica?Oricum ar fi situatia,tot vorba despre o nedreptate este,si din cate stiu Dumnezeu nu este nedrept,rugaciunile meschine stiam ca nu sunt ascultate.
Cred ca a fost doar pura intamplare ce s-a intamplat pana acum,noroc,sansa-de care Dumnezeu nu a fost partas.

Rugaciunile pentru examene au alt scop,acela de luminare a spiritului,de linistire(cand te afli in stresul examenului uiti tot),de aducere aminte ;imi pare foarte nepotrivit,ca lectie divina,sa nu depui nici un efort,sau unul deosebit de minim,insa sa te numeri printre invingatorii care au sacrificat timp si efort mintal ca sa-si merite roadele.

Adica voi veniti si spuneti ca rugaciunea va pune la adapost de munca,de efort,de responsabilitati ,Dumnezeu este ca un gin care va sta la dispozitie oricand,pt orice dorinta??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.02.2011, 22:48:49
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Foarte interesant ce povestiti aici...ma refer dpdv al relatiei rugaciune-inselarea profesorilor,si intr-adevar cum suna subiectul,si foarte ciudat...

Cum va simti vis-a-vis de cei care nu au fost la rugaciunea rostita de preot,care au invatat cinstit,mai mult ca voi si au luat nota mai mica?Oricum ar fi situatia,tot vorba despre o nedreptate este,si din cate stiu Dumnezeu nu este nedrept,rugaciunile meschine stiam ca nu sunt ascultate.
Cred ca a fost doar pura intamplare ce s-a intamplat pana acum,noroc,sansa-de care Dumnezeu nu a fost partas.

Rugaciunile pentru examene au alt scop,acela de luminare a spiritului,de linistire(cand te afli in stresul examenului uiti tot),de aducere aminte ;imi pare foarte nepotrivit,ca lectie divina,sa nu depui nici un efort,sau unul deosebit de minim,insa sa te numeri printre invingatorii care au sacrificat timp si efort mintal ca sa-si merite roadele.

Adica voi veniti si spuneti ca rugaciunea va pune la adapost de munca,de efort,de responsabilitati ,Dumnezeu este ca un gin care va sta la dispozitie oricand,pt orice dorinta??
Nu, adica nu pe toti ne duce mintea sa invatam sau sa intelegem toate materiile la scoala.
Plus ca te pun sa inveti atat de mult in zilele de azi doar doar sa mai uiti de Dumnezeu.
Mi.e una nu mi.a zis niciodata duhovnicul sa invatz tot,ci sa ma hranesc sanatos,sa ma odihnesc si sa invat cat pot.Uite eu voi avea un examen la care am de invatat 45 de cursuri adica vreo 900 de pagini.Crezi ca o sa ma sfiesc sa vorbesc cu colega daca o sa am posibilitatea si nu o sa stiu toate subiectele?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
"foarte ciudat" annajanette Generalitati 369 16.05.2010 13:53:45
ciudat alex00 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 01.02.2010 20:42:22