Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.03.2011, 21:12:10
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
...dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi...
Poate nici mie nu-mi convine ce 'bolboroseli' scoti tu pe gura. Asta inseamna ca ar trebui sa scriu ziduri de texte sa te opresc sa iti expui parerea.

Te simti atacat fara motiv :)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.03.2011, 21:53:06
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

vsovivi, ash putea shi eu sa zic sfarshitul de fapt e din anul 1900, si tine pina acuma, data spusa de tine e greshita... Hai sa fim serioshi... Data concreta nu e 1955... Deoarece daca sa ne uitam la calendar, deja a trecut, si cand se va intampla sfarshitul, nu va mai fi 1955 in calendarele noastre...

Mai mult 1955 seamana a "ghicirile sfarshitului lumii" facute de "profetii" mincinosi, care ca sa iasa din incurcatura care au intrat, au inceput sa faca tot felu de interpretari, de tipul ca sfarshitul lumii demult sa inceput...

Indiferent de modul in care vorbeshte Raoul, trebuie sa recunosc ca el are mai multa dreptate dupa parerea mea...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.03.2011, 22:03:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asa e,si eu si toti sfintii parinti ortodocsi ne vom duce in fundul iadului ca nu vrem sa ascultam de puciosi. Interesanta gandire. Te las sa-ti continui discutiile cu adeptii tai... O seara placuta!
Woow...dragul meu R A O U L...tu si sfintii? Poi cum te poti alatura lor ? Eu nu-ti port pica , pt ai si unele chestii(rar) dar ff bune, insa judeci, cataloghezi la anisorii tai....fara sa analizezi mai profund...Iar ca sa faci "nebun" un om...te departeaza total ortodoxiei....Incepi si tu ca unul care facea ieri, alaltaieri pe toti prosti si proaste? Eu te cred altfel.....Fii asa cum sfatuiai tu pe altii...la locul tau......adica fii ...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.03.2011, 22:25:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Poate nici mie nu-mi convine ce 'bolboroseli' scoti tu pe gura. Asta inseamna ca ar trebui sa scriu ziduri de texte sa te opresc sa iti expui parerea.

Te simti atacat fara motiv :)
Nu ma simt atacat eu personal,ci ortodoxia! Sunt unele lucruri la care nu trebuie sa ramanem impertinenti,cum sunt ereticii! Daca voi ii tolerati e problema voastra,insa sfintii parinti nu sunt deacord cu dogmele lor! Deci alegeti-va in ce tabara vreti sa va incadrati!

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Iar ca sa faci "nebun" un om...te departeaza total ortodoxiei.....
Sigur ai citit mesajele mele? Am elaborat doua variante:

1. Ori e nebun,cu probleme psihice,fapt care l-ar putea scuza de ineptiile care le scoate (un caz fericit daca ar fi asa).
2. Face intentionat si scrie toate aberatiile alea cu buna stiinta! Ceea ce e foarte grav,aduce mai degraba a prostie decat a "nebunie pt. Hristos".
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.03.2011, 22:30:52
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sigur ai citit mesajele mele? Am elaborat doua variante:

1. Ori e nebun,cu probleme psihice,fapt care l-ar putea scuza de ineptiile care le scoate (un caz fericit daca ar fi asa).
2. Face intentionat si scrie toate aberatiile alea cu buna stiinta! Ceea ce e foarte grav,aduce mai degraba a prostie decat a "nebunie pt. Hristos".
Asa, si chiar daca ar fi. Te simti raspunzator pentru cei ce l-ar crede? :)

Buna 'elaborare', colega. Iti recomand Matei 5:37.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.03.2011, 22:48:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cel putin am atras atentia. Cine are urechi de auzit...

Macar mi-am facut datoria si am strigat in gura mare. Daca va lua cineva aminte bine,daca nu nu.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.03.2011, 10:25:54
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
vsovivi, ash putea shi eu sa zic sfarshitul de fapt e din anul 1900, si tine pina acuma, data spusa de tine e greshita... Hai sa fim serioshi... Data concreta nu e 1955... Deoarece daca sa ne uitam la calendar, deja a trecut, si cand se va intampla sfarshitul, nu va mai fi 1955 in calendarele noastre...

Mai mult 1955 seamana a "ghicirile sfarshitului lumii" facute de "profetii" mincinosi, care ca sa iasa din incurcatura care au intrat, au inceput sa faca tot felu de interpretari, de tipul ca sfarshitul lumii demult sa inceput...

Indiferent de modul in care vorbeshte Raoul, trebuie sa recunosc ca el are mai multa dreptate dupa parerea mea...

Dragul meu, tu crezi că ești păcălit și ți-e frică să nu fi păcălit, și speculezi că „ucenicii au falsificat interpretarea că nu s-a împlinit și atunci i-au furat trupul din mormânt și...” adică ai pus botul la necredință... adică la nemulțumirea unită întru răzbunare... că cică Domnul minte sau eu păcătosul...

De ce e greu de priceput că a început în 1955 sfârșitul? Cum crezi tu că va fi? Închipuirea unui strigăt, a unui glas mare rostit pe sf. Cruce? Păi acela a fost, l-a plinit Domnul, a zis: „sfârșitu-sa”... și și-a dat Duhul în mâinile Tatălui. Apoi Tatăl l-a înviat și l-a așezat deadreapta Lui.

L-a trimis înapoi la om la Trâmbița nr. 4 și 5, la sora Veronica de la Vladimirești și la preotul Ioan Iovan, aterizând plin de foc în lanul de păpușoi al părinților ei. Acolo i s-a cerut acesteia să facă o sfântă Cruce. A fost semnul venirii Domnului trimis iarăși la om de către Tatăl.

Sora Veronica însă s-a semețit și s-a băgat în lux și a pus botul la bârfe și a pismuit-o pe Verginica și atunci proorocia ei a păpat-o pisica. Adică Domnul a lăsat-o. Spre sfârșitul vieții s-a pocăit sărmana și a scris foarte inspirat Casa Tăcerii.

Și Domnul a reânceput pregătirea cu Trâmbița a 6-a întru venirea Sa. Iar pregătirea este defapt Ziua Judecății, căci trâmbița a 7 care este însuși Domnul adică Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu întru cei 7 Arhangheli, se dăruiește în prezent.

Deci din 1955 a început Ziua Judecății duhurilor cele rele ca unul din omul cel neascultător și neiubitor de Dumnezeu pe care Domnul îl va spulbera cu suflarea gurii Sale. Amin.

Ce e eatât de uimitor și de greu de crezut? Nu este scris la Apocalipsă și în toate scripturile despre plinirea aceasta? Nu vorbește sf. Pavel, apostolii, sfinții despre acest lucru? Pentru ce sunteți zăbavnici cu inima ca să-i credeți pe toți proorocii? Toți au mărturisit despre Mesia! Tot El este!

Nu e păcăleala de 1 aprilie. Prea vă e frică să nu fiți păgubiți! Păi voi chiar nu vedeți cât de tare vă păgubește prostia, nemulțumirea, mânia și răzbunarea în care sunteți uniți? Aia nu vedți cât păcătuiți cu triumfalismul infatuat ași științific al suficienței necredinței și competenții îndoielilor? Ca să slăviți gLumea și vremelniciile?

E vorba de veșnicie, căci Domnul a venit să-l înveșniceze pe om, să-l facă din nou prin Cuvânt! Să-l nască de sus așa cum a promis! Cum este scris. Pentru ce sunteți zăbavnici ca să credeți toți proorocii? Au doar n-or fi fost sfinți care au proorocit despre asta după sf. Ioan Botezător care l-a arătat pe Mesia lui Israel cel vechi?

Voi sunteți Israelul cel nou! Iar Israel înseamnă, cel ce se luptă cu Dumnezeu!

Și pentru ce se lupta Iacov cu Domnul? Pentru idolii ascunși de nevasta lui cea frumoasă.
Așa și voi, pentru lux și necredință! Adică pofta de a vă răzbuna pe Dumnezeu. Și cum o faceți? Prin conspirația muților căci ați pus nume de sectă și ați judecat ca eres ca să ignorați „rătăciții”. Dar pe voi înșivă v-ați scos de la Calea Vieții Veșnice. Oare nu o să vă pară rău cândva? Eu cred că da, căci nu este om care dacă sincer caută mântuirea să nu vrea să afle pe Adevărul. Dar mulți au îmbrățișat pe satana și pe lucsifer drept adevăr. Nu știți să deosebiți... duhurile. Pentru ce vreți mereu să se coboare foc peste cei ce nu vă ascultă pe voi? Cine sunteți voi? Unde sunteți voi? Cui slujiți și încotro mergeți? Pentru ce stați ascunși în tufe? Domnul este cel ce-l strigă pe omul cel rătăcit și căzut, pentru ce nu auziți glasul Lui? Cine v-a astupat urechile și ochii ca să nu mai găsiți Calea spre Lumină? Spre Dumnezeu. Acasă la Tata și Maica. La casa cea curată ce stă părăsită de om.

Last edited by vsovivi; 03.03.2011 at 10:39:39.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.03.2011, 11:16:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu ma simt atacat eu personal,ci ortodoxia! Sunt unele lucruri la care nu trebuie sa ramanem impertinenti,cum sunt ereticii! Daca voi ii tolerati e problema voastra,insa sfintii parinti nu sunt deacord cu dogmele lor! Deci alegeti-va in ce tabara vreti sa va incadrati!


Sigur ai citit mesajele mele? Am elaborat doua variante:

1. Ori e nebun,cu probleme psihice,fapt care l-ar putea scuza de ineptiile care le scoate (un caz fericit daca ar fi asa).
2. Face intentionat si scrie toate aberatiile alea cu buna stiinta! Ceea ce e foarte grav,aduce mai degraba a prostie decat a "nebunie pt. Hristos".
Așa este, „tot” ce ai spus e demn de laudă; E foarte frumos ca să sari în apărarea iubitei când o simți jignită de câte un bădăran eretic sau sectant, e spiritul cavaleresc acela care te îndeamnă să îți jertfești toată viață într-o clipă pentru ea, pentru că frumoasa a fost insultată... și recunosc, eu sunt o sumă a celor două cornițe scoase de tine la lumină prin punctele 1 și 2, adică sunt 1+2=4, dar din păcate, căci este un mic dar de la cel rău bolduit de mine, adică o mică minciunică strecurată în zelul tău atât de înălțător căci altfel n-ai fi atât de sigur, trebuie să-ți cer lămuriri:

Enumeră te rog pe „sfinții părinți care nu sunt deacord cu dogmele lor”, nu de alta dar ca să-i știm și noi, să-i știu și eu și să-mi fie și mie evident așa ca ție? Dă măcar numele unuia...

E vorba oare de sf. Calinic de la Cernica? De proorocul Arsenie Boca? De cine e vorba? De sfânta Parascheva, sau e vorba poate de câte un „strălucit” om de știința care pentru un titlu universitar sau o treaptă ierarhică a mai scris o carte proastă de sectologie și a dat exemple pe fraieri și a pus nume de sectă la unii fraieri și proști sau la alții mai proști și mai fraier ca să râdem de ei demonstrând prin capacitatea înțelepciunii atât de riguros „minunea” asta mare: că Domnul ne e defapt Domnul... ce se ține de Cuvânt ci e dracool doar pentru că domnia sa, eminența cenușie, a judecat strâmb și mincinos și plin de potoareaoarea prostiei... lucru foarte urât dealtfel pe care totuși l-a făcut și apoi mulți alții au crezut și iată că a intrat în zvonistică, s-a încetățenit și a devenit TRADIȚIE! Și iată a ieșit apoi minunea asta și prin gura ta: „insa sfintii parinti nu sunt deacord cu dogmele lor!”

Nu pot decât să-ți reamintesc de la Dumnezeu ceea ce este scris, ca să nu te juri căci:
„Ceea ce iese din om spurcă pe om! Căci acest popor a învățat de la om să Mă cinstească cu buzele și cu „faptele” și de aceea inima lui e departe de Mine... ” așa ceva ne spunea Dumnezeu...

...iar noi „unii” aprobăm pe toții științificii gLumii... adică pe cei ce mereu au uitat să menționeze că defapt proorocul mincinos este un popă ORTODOX! nu este altul ci un „mare” duhovnic ortodox care se îmbracă în haina credinței dar tăgăduiește puterea ei... că dacă n-ar fi așa atunci pentru ce să poarte ghiul de aur și copite și ghiare și cioc?

Pentru ce? I se pare lui că e mai tânăr privindu-se în goglindă lins de un șarpe înțelept?

Deci dragul meu, nu orice ortodox e și sfânt tot așa cum orice sfânt e cu siguranță ortodox!

Ce știe omul ce e aia ortodoxie? Nu știe Doamne... nu știe omul și nici eu n-am aflat. Tu știi Doamne, numai Tu căci omul e nemulțumit mânios și răzbunător!

Last edited by vsovivi; 03.03.2011 at 11:34:14.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.03.2011, 17:56:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit O scrisoare pierdută... la ruletă rusească

''Dragă prietene, Raoul a venit să-mi ceară lămuriri despre purtarea domnișoarei de La Valliere în timpul șederii tânărului nostru prieten la Londra. Eu însă sunt un biet căpitan de mușchetari ale cărui urechi sunt împuiate toată ziua cu strigăte de cazarmă și cu ceea ce se vorbește pe coridoarele palatului. Dacă i-aș fi spus lui Raoul tot ce cred a ști, bietul băiat ar fi murit dintr-o dată; eu însă, care sunt în serviciul regelui, nu pot vorbi despre treburile regelui. Dacă inima te îndeamnă, fă-o tu! Lucrurile te privesc mai mult decât pe mine, și aproape tot atât de mult ca și pe Raoul.''

Mi-am dat demisia din funcția de căpitan al lui Ludovic deoarece nu râvnesc bastonul de mareșal, așa că nu te aștepta să mai exacut vre-un ordin parșiv împotriva fraților mei!

Se pare că timpul a expirat. Aștept scuzele!

Last edited by vsovivi; 04.03.2011 at 18:07:20.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.03.2011, 18:17:28
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Una e sa zici ca traim vremurile de pe urma si alta e sa dai verdictul: a inceput in anul...
Cu toate ca timpul venirii celei de a doua a Mantuitorului n-a fost precizat, si aceasta datorita faptului ca Domnul Iisus Hristos a atras atentia tuturor ca sa fie pregatiti, caci atunci cand nici nu se vor gandi va veni Fiul Omului.
Insa exista semne, dar nimeni nu stie ziua!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 17:43:18
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 16:05:21
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 14:03:10
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 09:02:51
si pe langa asta , inca o problemuta ioanhodean Generalitati 13 16.06.2008 21:16:02