Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 24.06.2011, 02:25:50
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista cazul foarte clar al circumciziei ceremoniale din VT.
Cu mentiunea ca eu vorbeam despre botez si nu despre circumcizie.
Si despre NT nu de VT.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Repet: nu de osanda ii ferim pe prunci botazandu-i si impartasindu-i. Ci ii ferim de a ramane in afara lui Hristos, pana cand vor capata constiinta de sine. Apoi, sunt liberi sa aleaga intre a merge pe calea lui Hristos pe care ii indruma Biserica, sau pe alta cale, in afara lui Hristos.
Am inteles si va apreciez pentru asta.
Ceea ce se pare ca nu intelegeti dumneavoastra este ca eu am la fel de multa dragoste si imi doresc sa imi protejez copiii la fel de mult ca si dumneavoastra.
Sunt convins ca ai mei copii sunt sub protectia divina si sunt sfinti.
Am facut tot ce puteam face pentru aceasta.

Daca dumneavoastra insistati ca botezul pruncilor este strict necesar pentru mantuire si ca fara el diavolul vine si isi cere drepturile, am si eu o intrebare.

Sa revedem scena mai intai: la Domnul Isus vin niste parinti cu copiii lor.
Ii permit Domnului si, de fapt, chiar il roaga sa-i binecuvinteze.
Domnul boteza aadultii. Stie ca si in cazul pruncilor botezul este strict necesar. Stie ca, fara botez, pruncilor le este periclitat intreg viitorul, pentru vesnicie. Stie ca Diavolul le va cere sufletul.
Dar totusi nu-i boteaza.
Pe copii ii ia in brate, se roaga pentru ei, ii binecuvinteaza, ii da inapoi parintilor.

Intrebare: de ce i-a lasat Domnul pe prunci nebotezati?

Nu stiu care e raspunsul dumneavoastra. Nici nu ma astept la vreunul. Nici eu nu cunosc raspunsul. Dar stiu ca Isus nu i-a botezat. A botezat adultii dar, in cazul copiilor a considerat este necesara si suficienta binecuvantarea.
Toti cei trei copiii ai mei sunt binecuvantati.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 25.06.2011, 14:41:04
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cine moare si nebotezat, si cu pacate, nu mai are nici macar aceasta sansa.
Întrebare: Există vreun om -un singur om măcar- (în afară de Omul Iisus Hristos) care să nu aibă păcate?

Diferența între omul mântuit și cel nemântuit o face faptul că primul și-a mărturisit păcatele [și le-a părăsit]. Cum poate un prunc să-și mărturisească păcatele? Lăsând laoparte intermedierea făcută de naș.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 26.06.2011, 00:17:12
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

cred ca aici pe forum am citit nu mai retin exact... ca a venit o pocaita la un parinte(cred ca Cleopa) si nu putea sa isi faca cruce... si pana la urma si-a facut si s-a eliberat.... ia incercati voi va puteti face cruce in fata Bisericii, sau cand vorbiti de lucruri religioase?
Reply With Quote
  #514  
Vechi 26.06.2011, 09:31:18
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
cred ca aici pe forum am citit nu mai retin exact... ca a venit o pocaita la un parinte(cred ca Cleopa) si nu putea sa isi faca cruce... si pana la urma si-a facut si s-a eliberat.... ia incercati voi va puteti face cruce in fata Bisericii, sau cand vorbiti de lucruri religioase?
După umila mea părere, povestea ceea este o simplă legendă. Mâna fiind o prelungire a minții, nu cred că aș putea face fapta aceea. Motivele sunt bine cunoscute...
Reply With Quote
  #515  
Vechi 26.06.2011, 18:11:12
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Dar Pustan a facut-o! Crucile care le priveati chioras au aparut si la voi pe biserici. Elementul rusinii nu mai exista! Temelia voastra e pe nisip!
Cat despre botez eu nu stiu sa fi botezat Iisus pe cineva iar penticostalul face confuzie intre botezul cu apa si cel cu foc!
Apoi am o intrebare pentru voi(banuiesc ca penticostalul stie despre ce vorbesc) cei din afara bisericii ortodoxe. Cu ce ati sarat pamantul cand voi nu ati existat mereu?Voi sunteti sarea pamantului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iarasi puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decat sa fie lepadata afara si calcata in picioare de oameni. (Mat.5:13) Apoi putin despre solo scriptura:Daca zicem ca n-avem pacat, ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi. (1Ioan.1:8) daca inlocuim pacatul cu cuvantul greseala propozitia ar suna asa: daca zicem ca nu putem gresi ne inselam singuri, si adevarul nu este in noi. (1Ioan.1:8) Atunci ce pretentii avem de la solo scriptura!? Deoarece scriptura nu avem cum sa nu o gresim in interpretare deoarece noi oricum gresim !
Si atunci de ce spune ca biserica este stalp si temelie al adevarului? Deoarece biserica este indrumata de Duhul Sfant si prin ascultare se pastreaza credinta prin ascultare fata de oamenii mai sus pusi! Caci stim ca in biserica credinciosii au functii diferite! De aceea se si adreseaza Ioan in apocalipsa episcopilor strict personal deoarce ei sunt capii bisericii! Dar si ei pot gresi daca nu sunt in comuniune cu ceilalti episcopi! Iar daca toti episcopii cad de la adevar biserica nu mai poate prezenta evanghelia cum trebuie nu poate fi egala cu adevarul si rezulta ca este biruita !
P.s Daca ei se considera sfinti noi stim ca sunt mai degraba altfel. farisei. Pe you tube arata ca unii preoti si nu numai au parul mai lung. Sunt exact ca fariseii care aratau cu degetul la apostolii si la Iisus si cautau orice ca sa-i prinda in viclesug. Culmea ca si la ei Iisus apare cu par lung...
Reply With Quote
  #516  
Vechi 26.06.2011, 19:44:02
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cu mentiunea ca eu vorbeam despre botez si nu despre circumcizie.
Si despre NT nu de VT.

Am inteles si va apreciez pentru asta.
Ceea ce se pare ca nu intelegeti dumneavoastra este ca eu am la fel de multa dragoste si imi doresc sa imi protejez copiii la fel de mult ca si dumneavoastra.
Sunt convins ca ai mei copii sunt sub protectia divina si sunt sfinti.
Am facut tot ce puteam face pentru aceasta.

Daca dumneavoastra insistati ca botezul pruncilor este strict necesar pentru mantuire si ca fara el diavolul vine si isi cere drepturile, am si eu o intrebare.

Sa revedem scena mai intai: la Domnul Isus vin niste parinti cu copiii lor.
Ii permit Domnului si, de fapt, chiar il roaga sa-i binecuvinteze.
Domnul boteza aadultii. Stie ca si in cazul pruncilor botezul este strict necesar. Stie ca, fara botez, pruncilor le este periclitat intreg viitorul, pentru vesnicie. Stie ca Diavolul le va cere sufletul.
Dar totusi nu-i boteaza.
Pe copii ii ia in brate, se roaga pentru ei, ii binecuvinteaza, ii da inapoi parintilor.

Intrebare: de ce i-a lasat Domnul pe prunci nebotezati?

Nu stiu care e raspunsul dumneavoastra. Nici nu ma astept la vreunul. Nici eu nu cunosc raspunsul. Dar stiu ca Isus nu i-a botezat. A botezat adultii dar, in cazul copiilor a considerat este necesara si suficienta binecuvantarea.
Toti cei trei copiii ai mei sunt binecuvantati.


1. Referitor la paralela circumcizie (VT) - Botez (NT). Problema s-a pus foarte bine.
Circumcizia era si ea semnul unui legamant al lui Dumnezeu cu omul. Legamant pentru care NU li se cerea celor implicati sa fie adulti, constienti, etc.
Botezul este intrarea in Noul Legamant. Cine nu e botezat, nu are nici un legamant...


2.
Deci, dupa ce ati transformat Biblia in cod juridic si de procedura juridica si crestinismul in Curte de justitie si casatie, acum incercati sa-l faceti scenariu de film ?

E induiosatoare regia dvs. ... dar nu are nici suport biblic (unde descrie in amanunt ceea ce ati scenarizat dvs. ??), si nu are nici justificare teologica.

Retinem din NT ca Hristos nu a botezat pe nimeni, ci doar ucenicii Lui.
Apoi: ei nu botezau cu botezul crestin, ci cu cel al lui Ioan, care nu avea continut haric si nici suport sacramental.
Deci, indiferent daca Iisus sau vreunul dintre ucenicii Lui i-ar fi botezat atunci, ar fi primit doar botezul lui Ioan.
Ati vazut in Faptele Apostolilor cum vin aceia care nici nu stiau de Duhul Sfant si se botezasera in botezul lui Ioan ?
A fost egal cu zero in fata apostolilor, care i-au botezat cu Botezul crestin.
(De aici mai reiese ca nu oricine poate sa boteze, si in nici un caz sa se auto-boteze, cum au facut intemeietorii unui anume cult religios, acum vreo 105 ani...)

Caci Botezul crestin real, cel cu continut haric si sacramental, a fost practicat abia dupa Pogorarea Duhului Sfant = Pentecosta = Cincizecime.
Asa ca ceea ce invocati dvs. ca procedura (luarea copiilor in brate, binecuvantarea lor de catre Iisus) nu scuteste pe nimeni de a fi botezat.

A zis cumva Iisus apostolilor: "cine e binecuvantat de Mine nu mai trebuie botezat" ??
A zis cumva Iisus altceva decat ca "daca nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in imparatia lui Dumneze" ?

Singurul pe care il ia in rai este talharul pocait pe cruce. Atat. Il ia Iisus pentru ca asa a considerat EL ca trebuie sa faca.

In rest, nu e scutit nimeni de consecintele mortii fara sa fi fost botezat.

Pe de alta parte, chiar daca Iisus personal a pus mana pe niste copii si i-a binecuvantat, El totusi s-a inaltat la ceruri dupa ce a spus "botezati toate neamurile".
N-a spus "botezati doar adultii si doar binecuvantati copiii".
Pe de alta parte, nu cred ca binecuvantarea data de Iisus personal are aceeasi valență cu cea data de dvs. sau de pastorul dvs.

Dar Botezul real, crestin, s-a dat in asa fel incat valoarea si semnificatia si continutul lui sa ramana aceleasi, incepand din ziua in care apostolii au botezat primii oameni.

Din pacate, sunteti prea legat de aspectul juridic dat Bibliei de catre formatiunea dvs. religioasa pentru a putea accepta sensul superior, duhovnicesc, al Botezului.

Nu zice in Noul Testament decat "cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat". Nu zice ca "pe copiii i-am binecuvantat eu, abia cand vor fi adulti vor avea nevoie de botez". Cine e botezat, e imbracat in Hristos; cine nu, nu. Indiferent de cate binecuvantari primeste.

Mie mi se pare ca, pentru religia dvs., botezul este o formalitate de recunoastere a calitatii de membru, ceva asemanator cu inscrierea cuiva intr-un partid politic: trebuie sa fie major, sa faca cerere in nume personal, ca altfel legea nu ii confera drepturile respective.
A pus cumva Hristos conditia ca cel care vrea Botezul trebuie sa fie major ?
A spus EL ca sunt scutiti copiii de Botez ?
Cand zice "lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti", Hristos nu se refera doar la acei copii din ziua si din locul acela in care era EL. Caci daca ar fi asa, argumentatia cu binecuvantatul nu are rost, din moment ce el se refera doar la acei cativa copii de atunci.

Si cum lasa neo-protestantii sa vina copiii la Hristos _ un Hristos care nu mai e prezent fizic in spatiul si in timpul nostru de acum? Oprindu-i de la Botez...
Dvs. spuneti ca nu botezati copilul fiindca nu intelege despre ce e vorba.
Dar cand il "binecuvantati", intelege ?


Mai zice Noul Testament ca "Duhul e viu, iar litera ucide".
E problema dvs. ca sacrificati Duhul in favoarea unei litere...
Reply With Quote
  #517  
Vechi 26.06.2011, 20:04:52
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul
Întrebare: Există vreun om -un singur om măcar- (în afară de Omul Iisus Hristos) care să nu aibă păcate?
Pentru faptul ca NU exista om care sa nu aiba pacat, "de ar fi viata lui chiar numai de o zi", Botezul se impune. Botezul, ca imbracare in Hristos, are drept consecinta curatirea de pacate.


Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul
Diferența între omul mântuit și cel nemântuit o face faptul că primul și-a mărturisit păcatele [și le-a părăsit]. Cum poate un prunc să-și mărturisească păcatele? Lăsând laoparte intermedierea făcută de naș.

Din nou spun: iarasi judecati lucrurile lui Dumnezeu ca la tribunal.
Mantuirea nu e o simpla scapare de pedeapsa, asa cum insinuati dvs. aici.

Hristos a spus: "de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in imparatia lui Dumnezeu".
A spus cumva ca marturisirea pacatelor aduce automat mantuirea ?

Pe de alta parte, pruncii , chiar daca ar avea minte de adult si ar putea vorbi, nu au ce pacate personale sa marturiseasca _ fiindca nu au.
Pentru ei, Botezul nu e stergator de pacate personale.

Botezul aduce mantuire fiindca este imbracarea in Hristos. (Nu ma refer la "botezul de aderare" pe care il practica neo-protestantii.)

Ajuns la varsta constiintei de sine, omul pierde garantia acestei mantuiri, tocmai datorita modului sau de a fi, de a gandi, de a actiona. Abia in aceasta faza este necesara pocainta.
In ortodoxie, marturisirea pacatelor si lepadarea de ele se numeste Taina Spovedaniei sau Taina Pocaintei, fiind considerata o reinnoire a imbracarii in Hristos facuta la Botez.
Astfel, Botezul nu se poate repeta, dar se poate restaura ceea ce s-a pierdut din el ca urmare a pacatelor personale.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 26.06.2011, 20:08:17
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Crucile care le priveati chioras au aparut si la voi pe biserici.
Le "priveam chiorâș" doar în imaginația dvs. și a tuturor celor ce declară senin că neoprotestanții "hulesc" crucea, pe maica Domnului, etc. Ironia sorții este că doar ortodocșii (chiar dacă sunt doar cu numele, tot ortodocși sunt) înjură de cruce, de maica Domnului, etc.; iar nu neoprotestanții.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Elementul rusinii nu mai exista! Temelia voastra e pe nisip!
Domnule bairstow, temelia noastră este Iisus Hristos (Efes.2,20), nu crucea. Este Cel de pe cruce, și nu obiectul în sine.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 26.06.2011, 20:10:25
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
A pus cumva Hristos conditia ca cel care vrea Botezul trebuie sa fie major ?
Nu a pus-o. E suficient să-l vrea (botezul). Chiar minor fiind...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Mai zice Noul Testament ca "Duhul e viu, iar litera ucide".
E problema dvs. ca sacrificati Duhul in favoarea unei litere...
Interesantă acuzație... Oare cine se leagă strict de literă (botezul obligatoriu), ca și când apa din cristelniță ar fi vrăjită, conferindu-i bebelușului pașaportul de intrare în Cer?
Reply With Quote
  #520  
Vechi 26.06.2011, 22:20:46
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul
Nu a pus-o. E suficient să-l vrea (botezul). Chiar minor fiind...
Pai, la noi minorii vor botezul inca din scutece. Aveti ceva impotriva ?
Din fericire, minorii nostri il vor pe Hristos, nu pe Luther sau pe Ellen White...

Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul
Interesantă acuzație... Oare cine se leagă strict de literă (botezul obligatoriu), ca și când apa din cristelniță ar fi vrăjită, conferindu-i bebelușului pașaportul de intrare în Cer?
Nu apa confera, ci Hristos. Folosim apa la Botez, fiindca EL a spus "de nu se va naste cineva din apa si din Duh...", si tot EL a spus, prin Sf. Apostol Pavel : "cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat".

Vad ca tot impotriva Ortodoxiei luptati din greu.
Am o intrebare: nu ati vrea sa luptati (alaturi de noi) impotriva ateismului insolent, impertinent si mistocar care a invadat forumul de ceva vreme ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 21:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05