Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #951  
Vechi 26.06.2011, 23:04:52
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul

Știți prea bine și dvs. că nu e așa. "Primii creștini" au fost apostolii și ei n-au botezat bebeluși. Nici măcar "următorii creștini" n-au făcut-o și aveți atâtea exemple de sfinți părinți care s-au botezat la maturitate (deși erau din familie creștine, nu veniți la credință dintre păgâni). Ce-au făcut "urmașii următorilor creștini" nu mai intră în aria preocupărilor noastre, decât pentru încercarea de a legitima o anume Tradiție.
De unde stiti dvs. toate acestea ?
De unde stiti pe cine NU au botezat apostolii ?
Vad ca va bazati foarte mult pe ce NU vreti dvs. sa se fi intamplat in Biserica primara, si ca stiti (de unde ??) ce NU au facut unii sau altii.

Daca tot faceti referire la Sfintii Parinti, cumva ati fi dispus sa le urmati si invataturile, sau doar le studiati dosarul biografic ?
  #952  
Vechi 27.06.2011, 11:16:55
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Si nici nu se gaseste vreun verset care sa descrie botezul unui adult.
Sunt cateva argumente care dovedesc ca famenul etiopian botezat de Filip era adult (Faptele Apostolilor 8). Sa le enumar:
- era barbat. v.27
- era mare dregator. v.27
- citea pe proorocul Isaia. v.28
- dialoga cu Filip. v.30-36
- a crezut că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu. v.37
- a intrat si a iesit dintr-o apa. v.38,39

Am dat cateva versete care descriu botezul unui adult.
Sunt mai multe versete care descriu botezul adultilor. Foarte multe versete.
Sunt convins ca le stiti, nu le dau pe toate.
  #953  
Vechi 27.06.2011, 12:25:29
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Exista chiar o istorioara din primele secole in care un calugar este botezat de arhiereul lui dar nu in numele trinitatii ci doar in numele Fecioarei la cererea expresa a arhiereului, iar botezul acesta pus astfel in practica este simtit interior de catre calugar in ciuda faptului ca era sceptic in legatura cu acest fel de botez, dupa care cei doi devin prieteni in conditile in care inainte aveau divergente pe diferite teme teologice.

Istorioara asta este peste puterea de intelegere a adventistilor care nu tin cont ca poate nici nasterea Ei din fecioara nu a fost chiar intimplatoare.

Last edited by Mihai36; 27.06.2011 at 12:28:13.
  #954  
Vechi 29.06.2011, 08:15:12
inaltpreainlaturatul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
De unde stiti dvs. toate acestea ?
De unde stiti pe cine NU au botezat apostolii ?
Vad ca va bazati foarte mult pe ce NU vreti dvs. sa se fi intamplat in Biserica primara, si ca stiti (de unde ??) ce NU au facut unii sau altii.

Daca tot faceti referire la Sfintii Parinti, cumva ati fi dispus sa le urmati si invataturile, sau doar le studiati dosarul biografic ?
Solicitați vă rog răspunsurile mele de la dl. admin. Dacă tot e atât de preocupat în a le șterge, ar putea face și acest serviciu. Mulțumesc anticipat.
  #955  
Vechi 29.06.2011, 08:16:54
inaltpreainlaturatul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Istorioara asta este peste puterea de intelegere a adventistilor care nu tin cont ca poate nici nasterea Ei din fecioara nu a fost chiar intimplatoare.
Vă dau perfectă dreptate, este mult peste puterea noastră de înțelegere. Mă roade totuși o curiozitate: cine este "Ea" ?
  #956  
Vechi 29.06.2011, 09:06:25
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Pentru inaltpreainlaturatul:

Mi se pare mie sau iti place foarte mult forumul asta ?

Crezi ca mantuirea tine de ce mananca omul ? Ce e drept ca sanatatea lui tine, si inca foarte mult

Un adventist poate fi degustator de vinuri ?(la urma urmei scuipa ce a degustat si nu inghite)
  #957  
Vechi 29.06.2011, 09:22:45
inaltpreainlaturatul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru inaltpreainlaturatul:

Mi se pare mie sau iti place foarte mult forumul asta ?
În ciuda eforturilor depuse de admin, încă îmi place forumul.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Crezi ca mantuirea tine de ce mananca omul ?
Ar trebui să ne dea de gândit un aspect: Paradisul a fost pierdut în urma unei greșite alegeri alimentare. Desigur, acolo era vorba în principiu de neascultarea de porunca lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Un adventist poate fi degustator de vinuri ?(la urma urmei scuipa ce a degustat si nu inghite)
În general adventiștii evită alegerea unei meserii ce le-ar crea probleme de etică.
  #958  
Vechi 29.06.2011, 09:36:10
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inaltpreainlaturatul Vezi mesajul
În ciuda eforturilor depuse de admin, încă îmi place forumul.
Ai grija ca Sfnatul Pavel parca spunea ca toate imi sunt permise dar nimic nu va pune stapanire pe mine. Ma insel ?
  #959  
Vechi 29.06.2011, 09:52:23
inaltpreainlaturatul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Ai grija ca Sfnatul Pavel parca spunea ca toate imi sunt permise dar nimic nu va pune stapanire pe mine. Ma insel ?
Nu te înșeli. 1 Cor. 6,12
  #960  
Vechi 29.06.2011, 12:19:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit Materiale religioase ortodoxe contrafacute

Mai stiti cardurile acelea gen, rugaciune pentru calatorie, cu o "iconita" pe fata, rugaciunea pe spate?
Am gasit acasa mai multe chestii de astea, gen pe fata era o "iconita" care inchipuia pe Iisus, iar pe spate era o rugaciune mai degraba... neortodoxa... in timp ce "iconita" se voia a fi ortodoxa.... Tot asa am mai gasit si cu Maica Domnului ( cel putin se voia a fi inchipuita ) impreuna cu o alta astfel de rugaciune...
Nu stiu ce fel de rugaciuni sunt alea, dar cel putin stiu ca nu sunt ortodoxe, uitati si specimene de astfel de rugaciuni:
(Primul)

" Rugaciune catre Isus Hristos
Doamne Isuse stim ca suntem pacatosi si cu toate astea mai stim ca tu ne iubesti ai grija de noi si invatane sa te iubim, ajuta-ne sa te gasim avem nevoie de tine doamne nu ne parasi."
( Pe fata voia sa inchipuiasca Maica Domnului si Pruncul ca iconita...)


(Al doilea)
" Rugaciune pt fiecare zi
Slava Tie Doamne Dumnezeul meu! Tie Ti se cuvine toata slava si inchinaciunea Sfinte Tata!
Iti multumesc Doamne pt. dragostea Ta cea desavarsita si mare pe care o ai fata de mine pacatoasa, iti multumesc pt ca esti alaturi de mine si in inima mea, iti multumesc ca mi-ai sters pacatele mele tu care nu ai avut nici o vina ai luat pacatele mele si ale intregii omeniri asupra Ta.
Iti multumesc Doamne pt ca mi-ai dat sansa sa Te cunosc si sa Te simt si pt ca am privilegiul de a ma numi copil al Tau. Ajuta-ma sa inteleg care e planul Tau pt viata mea si te rog Doamne vreau sa ma apropii mai mult si mai mult de Tine sa inteleg atunci cand imi vorbesti si sa fac voia Ta.
Vreau sa fiu slujitorul Tau, Dumnezeule, sa fiu demna de numele Tau, sa fiu un copil placut ochilor Tai. Iti multumesc Dumnezeule pt speranta ce mi-ai dat-o, pt ceea ce sunt acum, pt toate binecuvantarile pe care le-ai dat vietii mele.
Ajuta-ne Doamne sa megem tot timpul pe calea Ta si ne intareste, da-ne putere, fii Doamne cu copii Tai cand trec prin clipe grele si mangaie-i, arata-le acea portita prin care sa iasa din necaz. Doamne, Tu, care esti Creatorul si Parintele nostru ai mila de noi. Nu ne lasa sa ne pierdem pe cale. Iti multumim Tata ca sa ne iubesti si te rugam in numele lui Isus asculta-ne rugaciunile noastre. Iti multumim, AMIN"
(asta voia sa il aiba inchipuit pe Mantuitorul)

Principala problema e ca nu le-am cumparat de la biserica. Ci de pe strada.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38