Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 26.06.2011, 22:51:12
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Pai, la noi minorii vor botezul inca din scutece. Aveti ceva impotriva ?
N-am nimic Doamne ferește! Bebelușii noștri nu sunt atât de precoci... asta e, ce să-i faci?

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
si tot EL a spus, prin Sf. Apostol Pavel : "cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat".
Iată a sosit momentul să apreciez traducerea Anania față de Cornilescu! Versiunea ortodoxă nu spune "ați fost botezați" [de către părinți/nași/preot], ci "v-ați botezat" [ca un act deliberat, liber consimțit, în cunoștință de cauză].
„A te îmbrăca” în Hristos însemnează a adopta principiile Lui, a imita exemplul Lui, a accepta călăuzirea Lui, a deveni ca El (2 Cor. 5,17). Scriitorii greci vorbesc despre îmbrăcarea cu Platon, Socrate, etc., însemnând prin aceasta a-i accepta ca mentori și a urma învățăturile lor. A te „îmbrăca cu/în Hristos”, înseamnă a te dezbrăca de sine și de firea veche. Cam dificil pentru un bebeluș de câteva zile...

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am o intrebare: nu ati vrea sa luptati (alaturi de noi) impotriva ateismului insolent, impertinent si mistocar care a invadat forumul de ceva vreme ?
Nu mi-am propus asemenea "lupte". Ca și în problema botezului, un ateu nu poate fi convins de pe poziții de forță. Cât privește insolența, miștocăreala și cuvintele nespălate, cred că e mai eficientă intervenția adminului. Din nefericire, dânsul se concentrează pe alte direcții...

Last edited by inlaturatul; 26.06.2011 at 22:54:56.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 26.06.2011, 23:11:35
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul
Iată a sosit momentul să apreciez traducerea Anania față de Cornilescu! Versiunea ortodoxă nu spune "ați fost botezați" [de către părinți/nași/preot], ci "v-ați botezat" [ca un act deliberat, liber consimțit, în cunoștință de cauză].
„A te îmbrăca” în Hristos însemnează a adopta principiile Lui, a imita exemplul Lui, a accepta călăuzirea Lui, a deveni ca El (2 Cor. 5,17). Scriitorii greci vorbesc despre îmbrăcarea cu Platon, Socrate, etc., însemnând prin aceasta a-i accepta ca mentori și a urma învățăturile lor. A te „îmbrăca cu/în Hristos”, înseamnă a te dezbrăca de sine și de firea veche. Cam dificil pentru un bebeluș de câteva zile...
Interpretarea dvs. este mai degraba materialist-dialectica decat crestinesc-duhovniceasca, Acesta este rodul obsesiei occidentale pentru latura juridica a oricarei probleme, iar daca problema nu are laturi juridice, i se ataseaza una.
Sfintii Parinti la care faceati aluzie pe alt topic nu au avut nicidecum aceasta conceptie.

Pe baza lui "v-ati botezat", sper ca veti fi onest si veti admite ca omul se poate boteza el de unul singur, atunci cand are chef...



Citat:
În prealabil postat de inlaturatul Vezi mesajul
Nu mi-am propus asemenea "lupte". Ca și în problema botezului, un ateu nu poate fi convins de pe poziții de forță. Cât privește insolența, miștocăreala și cuvintele nespălate, cred că e mai eficientă intervenția adminului. Din nefericire, dânsul se concentrează pe alte direcții...
Da, e mai usor sa lupti impotriva crestinismului decat impotriva dusmanilor lui Hristos...
Reply With Quote
  #523  
Vechi 26.06.2011, 23:23:01
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Referitor la paralela circumcizie (VT) - Botez (NT). Problema s-a pus foarte bine.
Circumcizia era si ea semnul unui legamant al lui Dumnezeu cu omul. Legamant pentru care NU li se cerea celor implicati sa fie adulti, constienti, etc.
Am afirmat:" In Noul Testament NU exista nici un caz clar de botez al pruncilor".
Nu am spus ca nu se pot face paralele.
Nu am spus ca nu se pot face presupuneri.

Am spus doar atat: " In Noul Testament NU exista nici un caz clar de botez al pruncilor". Acesta este adevarul.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Deci, dupa ce ati transformat Biblia in cod juridic si de procedura juridica si crestinismul in Curte de justitie si casatie, ...
Deci, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.
Nu am facut facultatea de drept, am putine, foarte putine legaturi cu magistratura, asertiunile dumneavoastra sunt gratuite.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
unde descrie in amanunt ceea ce ati scenarizat dvs. ??
Marcu 10:13-16
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Asa ca ceea ce invocati dvs. ca procedura (luarea copiilor in brate, binecuvantarea lor de catre Iisus) nu scuteste pe nimeni de a fi botezat.
A zis cumva Iisus apostolilor: "cine e binecuvantat de Mine nu mai trebuie botezat" ??
Desigur, aveti dreptate. Asa se si face in bisericile neoprotestante.
Copiii care au parte de binecuvantare nu sunt scutiti de botez.
Ei cresc mari, cred in Hristos si sunt botezati.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Pe de alta parte, chiar daca Iisus personal a pus mana pe niste copii si i-a binecuvantat, El totusi s-a inaltat la ceruri dupa ce a spus "botezati toate neamurile".
N-a spus "botezati doar adultii si doar binecuvantati copiii".
A pus cumva Hristos conditia ca cel care vrea Botezul trebuie sa fie major ?
A spus EL ca sunt scutiti copiii de Botez ?
Am afirmat eu ca ar fi spus asa ceva?
Tocmai pentru ca nu a spus-o eu nu am comentat impotriva botezului pruncilor.
Am spus doar ca nu exista nici o porunca in Biblie privitoare la botezul copiilor si nici un caz explicit de botez al unui prunc.

El ne-a poruncit sa propovaduim Evanghelia si sa-i botezam pe cei care vor crede.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cand zice "lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti", Hristos nu se refera doar la acei copii din ziua si din locul acela in care era EL. Caci daca ar fi asa, argumentatia cu binecuvantatul nu are rost, din moment ce el se refera doar la acei cativa copii de atunci.

Si cum lasa neo-protestantii sa vina copiii la Hristos _ un Hristos care nu mai e prezent fizic in spatiul si in timpul nostru de acum?
Isus a zis "lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti" in contextul actului binecuvantarii NU al botezului.
Este incorect sa zici ca prin aceasta porunca El a vorbit de botezul copiilor si nu de binecuvantarea lor.
Isus a vorbit despre binecuvantare aici nu despre botez. De aceea copiii nostri sunt binecuvantati. Pentru ca facem ce a zis Isus.


Ortodocsii boteaza pruncii. Nu am nici o problema cu asta, e decizia lor. Am prieteni botezati in copilarie a caror viata crestina o apreciez.
Neoprotestantii boteaza oamenii la maturitate. Nu ne purtati dumneavoastra de grija. Copiii nostri sunt binecuvantati, cand vor creste mari si vor crede vor fi botezati. Daca isi vor trai frumos viata de crestin vor ajunge in Rai.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 26.06.2011, 23:27:46
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Interpretarea dvs. este mai degraba materialist-dialectica decat crestinesc-duhovniceasca, Acesta este rodul obsesiei occidentale pentru latura juridica a oricarei probleme, iar daca problema nu are laturi juridice, i se ataseaza una.
Sfintii Parinti la care faceati aluzie pe alt topic nu au avut nicidecum aceasta conceptie.
Ei, na! Am avut și eu o interpretare pozitivă a versiunii Anania și mi-ați făcut-o varză! E frumos?
Cât privește interpretarea sfinților părinți cu privire la botez/îmbrăcarea în Hristos m-ați dezamăgit. Eu credeam că aceasta (interpretarea lor) conglăsuiește cu a apostolului Pavel.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Pe baza lui "v-ati botezat", sper ca veti fi onest si veti admite ca omul se poate boteza el de unul singur, atunci cand are chef...
Da, imersiunea de unul singur se practică când "ai chef", dar aceea nu se numește botez. Eu am făcut-o într-un cadru cât se poate de creștin și biblic.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Da, e mai usor sa lupti impotriva crestinismului decat impotriva dusmanilor lui Hristos...
O să se supere dl. admin pe dumneavoastră pentru cele de mai sus...
Reply With Quote
  #525  
Vechi 26.06.2011, 23:30:48
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

daca stiti engleza raspunsul unui guru : http://forums.carm.org/vbb/showthrea...=1#post1571505
Reply With Quote
  #526  
Vechi 27.06.2011, 01:39:37
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu stiu cine a scris dar ii spun acestuia ca bisericile voastre nu aveau cruci acum vreo 30 de ani! Sa vii cu poze ca argument daca poti dovedii ca nu e adevarat cea ce spun!(Dar eu stiu de la batrani si nu numai ca nu aveati ba chiar o dispretuiati). Si pe mormonii frati vostri in n erezii spun ca la ei nu s-a practicat poligamia. dar zecile de romane si carti istorice dovedesc inselaciunea!
Aceste biserici au inceput sa si le puna (crucile) pe biserici(sau pe fatada bisericilor) din cauza ca ori sunt conduse de cineva ori ca adopta una de la alta obiceiurile lor! De exemplu penticostali au un semn asemanator cu adventii. Biblia si o flacara! Adventii mai adauga si crucea ce pare rasturnata!
Cat despre interpretarea bibliei de catre unii care nu au alcatuit-o si care sunt supusi greselilor e de prisos sa vorbim cum ca acestia ar sti sa o interpreteze corect. Cine e ortodox adevarat va intelege ce am inteles si eu(chiar daca ma consider ca am multe lucruri de corectat la mine adica am pacate): A-ti rasturant evanghelia! Nu numai ca ati rasturanat-o dar va departati de ea! Biserici care accepta homosexualitatea si nu numai. Preoti sau pastori de gen femini Etc etc
Dar cu sarea cum ramane? Ati sarat 100 de ani o sare in mii de ambalaje! Nu se potriveste cu : Voi sunteti sarea pamantului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iarasi puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decat sa fie lepadata afara si calcata in picioare de oameni. (Mat.5:13)
P.S in momentul acesta stim cine se duce la sectanti. Eu nu-i pomenesc decat pe cei care au o famile destramata sau pe cei care nu au habar de biserica. Nici nu stiu cum arata o biserica pe dinauntru!
P.s 2 Cat despre injuraturile unor asa zisi ortodocsi trebuie sa precizam ca ele sunt adresate in special diavolului! Apoidiavolul nu lucreaza la unii care sunt oricum a lui! Si cel mai important: daca fac o secta in care nimeni nu are voie sa injure nu inseamna ca e si adevarata!

Last edited by bairstow; 27.06.2011 at 01:46:03.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 27.06.2011, 10:13:18
inlaturatul inlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu stiu cine a scris dar ii spun acestuia ca bisericile voastre nu aveau cruci acum vreo 30 de ani! Sa vii cu poze ca argument daca poti dovedii ca nu e adevarat cea ce spun!(Dar eu stiu de la batrani si nu numai ca nu aveati ba chiar o dispretuiati). Si pe mormonii frati vostri in n erezii spun ca la ei nu s-a practicat poligamia. dar zecile de romane si carti istorice dovedesc inselaciunea!
Aceste biserici au inceput sa si le puna (crucile) pe biserici(sau pe fatada bisericilor) din cauza ca ori sunt conduse de cineva ori ca adopta una de la alta obiceiurile lor! De exemplu penticostali au un semn asemanator cu adventii. Biblia si o flacara! Adventii mai adauga si crucea ce pare rasturnata!
Ori aveți probleme de percepție, ori încercați să dezinformați userii forumului. Niciuna din situații nu vă este prea favorabilă. Pentru a termina cu părerile habarniste, iată sigla Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea din care rezultă că crucea este în centrul propovăduirii evanghelice și nu e câtuși de puțin "răsturnată"!
http://www.adventist.org/world-church/logo/index.html

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cat despre injuraturile unor asa zisi ortodocsi trebuie sa precizam ca ele sunt adresate in special diavolului!
Interesantă și hazlie scuză Nu doamnă/domnule, eu mă refeream la înjurăturile adresate lucrurilor sfinte. Nu le puteți nega în spațiul mioritic. Ăla ortodox de 2.000 de ani!

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Si cel mai important: daca fac o secta in care nimeni nu are voie sa injure nu inseamna ca e si adevarata!
Niciuna dintre bisericile NP nu are ca punct de doctrină "interdicția de a înjura". Un creștin pur și simplu nu înjură. Nici măcar pe diavol...
Reply With Quote
  #528  
Vechi 28.06.2011, 11:24:10
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ai evitat dovada, cat despre raspunsuri care le-am dat ori esti neatent ori nu le intelegi ori o faci pe rau voitul. Normal ca a injura nu e un lucru bun eu am zis doar de ce unii ortodocsi injura si apoi am demonstrat ca daca un om sau o biserica nu injura nu inseamna ca ele sunt si sfinte! Apoi cat priveste cele sfinte esti cam naiv. Cand zici cineva "dumnezeii care te-au facut" nu inseamna ca acesta vorbeste aici de Dumnezeu ci de diavoli! Nu e bine sa injuri dar nici sa exagerezi !Daca ar citi un penticostal sau un protestant fara sa fie partinitor ar intelege cel putin ca nu ai dreptate. Cat despre sigla adventilor eu am zis ca pare rasturnata nu ca e rasturnata! Defapt unde se termina varful cruceii? Putem spune ca e si rasturnata! Depinde de unde consideram ca se termina varful ei. Oricum privita mai ales de la distanta asa pare dupa parerea mea .Iar sigla adventista seamana cu cea penticostala! Apropo de sigle. Tot biblice sunt?!?
P.S dovada nu o ai deoarece bisericile voastre ale protestantilor nu au avut cruce! Acum 15 ani cand a intrat cineva la baptisti acestia la intrebarea de ce nu au cruce au raspuns: cum domnule dar acesta este un element al rusinii! Si asa stiam si eu doctrina voastra de atunci!

Last edited by bairstow; 28.06.2011 at 11:29:59.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 28.06.2011, 11:34:08
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cat despre injuraturile unor asa zisi ortodocsi trebuie sa precizam ca ele sunt adresate in special diavolului! Apoidiavolul nu lucreaza la unii care sunt oricum a lui! Si cel mai important: daca fac o secta in care nimeni nu are voie sa injure nu inseamna ca e si adevarata!
Nu am zis ca ortodocsi fac bine ca injura am zis unii asa zisi ortodocsi! Dar tu ai facut referire la intreg neamul ortodox! Asa ca mincinosu-le ori esti condus de cel care il urasti ori esti al lui
Reply With Quote
  #530  
Vechi 28.06.2011, 23:54:28
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Asa se si face in bisericile neoprotestante.
Copiii care au parte de binecuvantare nu sunt scutiti de botez.
Ei cresc mari, cred in Hristos si sunt botezati.
Si cei care nu apuca sa creasca mari ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 21:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05