Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 29.06.2011, 02:58:49
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Si cei care nu apuca sa creasca mari ?
Domnul ii iubeste, i-a binecuvantat si apoi i-a luat acasa la El.
Ma gandesc ca a pregatit El un locas si pentru ei. Unul foarte bun.
Altfel nu-i lua. Ii lasa pe pamant sa se pocaiasca, sa creada, sa fie botezati, sa mearga la Biserica...

Asta cred eu. Dumnevoastra ce credeti?
Reply With Quote
  #532  
Vechi 29.06.2011, 08:10:37
inaltpreainlaturatul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu e bine sa injuri dar nici sa exagerezi !
Am înțeles. Un bun ortodox e bine să mai înjure câteodată. Neoptotestanții exagerează neînjurând deloc. Niște habotnici!

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cat despre sigla adventilor eu am zis ca pare rasturnata nu ca e rasturnata! Defapt unde se termina varful cruceii? Putem spune ca e si rasturnata! Depinde de unde consideram ca se termina varful ei. Oricum privita mai ales de la distanta asa pare dupa parerea mea .
Da, putem spune orice... chiar că e un morcov! Răsturnat. Totul depinde de starea noastră... euforică.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu am zis ca ortodocsi fac bine ca injura am zis unii asa zisi ortodocsi! Dar tu ai facut referire la intreg neamul ortodox! Asa ca mincinosu-le ori esti condus de cel care il urasti ori esti al lui
Domnu-le, amuzantu-le, m-ai făcut să râd în hoho-te! Mulțumesc pentru acest moment de relaxa-re...
Reply With Quote
  #533  
Vechi 29.06.2011, 14:29:44
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Eu cand am fost banat pe un site advent ca spuneam contra lor nici ca nu am mai putut sa-mi schimb numele ca sa mai scriu acolo!
Banuiam ca esti bolnav si o sa-ti schimbi de n ori numele!Esti ca raia de care nu scapi dinntr-o data! Apoi sa sti ca imparatia cerurilor din care face parte si biserica are si pesti buni dar si pesti rai! De aceea am zis: asa zisi ortodocsi. Apoi o dai in balarii am zis clar : nu e voie sa injuri dar nici sa exagerezi! Ce e anormal anormalu-le aici? Ca daca exagerezi ceva nu inseamna ca minti? Vai de capul tau om de nimic care cauti cearta!
Apoi gandeste-te ca la voi in biserica sunt fosti asa zisi ortodocsi! Crezi ca ei nu se mai scapa si injura fara sa vrea?Sau voi sunteti sfinti?
P.S 87 de banari arata cat de .... esti si cat de urat ai putut sa scrii! Dute la un medic sa-ti facu un control (sti tu unde...) dar cred ca ai interzis de la ai tai care iti conduc viata...

Last edited by bairstow; 29.06.2011 at 14:36:40.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 29.06.2011, 15:10:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Frumoooos! N-am ce zice!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #535  
Vechi 30.06.2011, 09:26:04
inaltinlaturatul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Eu cand am fost banat pe un site advent ca spuneam contra lor nici ca nu am mai putut sa-mi schimb numele ca sa mai scriu acolo!
Dacă într-adevăr s-a întâmplat acest lucru, dă-mi forumul, nickul și data și încerc să rezolv problema. Dacă cumva ai înjurat ("moderat", ca un bun ortodox) să știi că nu mai intervin pentru tine.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Banuiam ca esti bolnav [...] Esti ca raia [...] anormalu-le [...] Vai de capul tau om de nimic! [...] Dute la un medic sa-ti facu un control (sti tu unde...)


Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
cat de urat ai putut sa scrii!
Reply With Quote
  #536  
Vechi 30.06.2011, 10:01:21
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Domnule 1-87 cea ce am spus eu despre tine e cam adevarat! Daca o comunitate te exclude inseamna ca nu esti pe aceasi linie. Si daca insisti cum ai vrea sa fi considerat? Daca eu ma duc la pensiunea elim si acolo ma dau afara pe usa eu incerc sa intru pe toate geamurile cladirii? In acest site ai fost exclus ori ca bati apa pe loc si debitezi anumite lucruri ori ca ai vorbit urat! In acel site am scris un titlu care se numea: Un dumnezeu confuz! Si explicam cum dumnezeul adventilor nu poate fi un dumnezeu adevarat! In urmatoarea zi un om imbracat in negru a venit la usa mea! Interesant ca la celelalte apartamente nu a fost! Iata de ce mijloace dispun adventii care nu fac parte din lume...
Apoi trebuie sa excluzi ideea gresita din cap ca toti ortodocsii ar injura! Sau ca voi toti sunteti sfinti! Traim in vremurile din urma si multi ortodocsi nu se mai duc la biserica devenind aproape pagani. Oricum mantuirea nu o gasesc la voi deoarece voi ati rasturnat evanghelia pe dos si nefacand parte din biserica sunteti la mana celui rau. Chiar ieri citeam o baptista intoarsa la ortodocsie (s-a nascut baptista) si care spunea ca ducandu-se la penticostali in cautarile ei a caracterziat aceasta biserica ca fiind una care se "joca" cu duhurile!
Reply With Quote
  #537  
Vechi 09.07.2011, 11:07:57
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Domnul ii iubeste, i-a binecuvantat si apoi i-a luat acasa la El.
Ma gandesc ca a pregatit El un locas si pentru ei. Unul foarte bun.
Altfel nu-i lua. Ii lasa pe pamant sa se pocaiasca, sa creada, sa fie botezati, sa mearga la Biserica...

Asta cred eu. Dumnevoastra ce credeti?
Eu cred ceea ce scrie in Biblie:

1. De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea intra in imparatia lui Dumnezeu.
2. Daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi insiva.

La noi, copiii se boteaza si sunt impartasiti cu Trupul si Sangele lui Hristos pentru ca asa scrie in Biblie.
Nu scrie nicaieri ca exista exceptii de la aceste reguli.
Dvs. credeti ceea ce va este mai comod _ e optiunea dvs.
Eu cred ca Hristos a pus pe umerii Bisericii responsabilitati mult mai mari decat acelea pe care non-ortodocsii sunt dispusi sa si le asume in urma interpretarii superficiale a unor versete scripturistice.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 09.07.2011, 12:37:41
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu cred ceea ce scrie in Biblie:

1. De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea intra in imparatia lui Dumnezeu.
2. Daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi insiva.
La fel cred si eu.
Doamne ajuta.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
La noi, copiii se boteaza si sunt impartasiti cu Trupul si Sangele lui Hristos pentru ca asa scrie in Biblie.
Va rog marturisiti drept!
NU in Biblie scrie in mod clar despre botezul copiilor.
Biblia invata si da exemple clare pentru botezul adultilor.

La dumneavoastra se boteaza copiii pentru ca va bazati credinta nu doar pe Biblie ci si pe Sfanta Traditie.
Nu Biblia ci Sfanta Traditie scrie clar despre botezul copiilor.

Sfanta Traditie Ortodoxa cere sa fie botezati copiii si dumneavoastra ii botezati.
Eu nu am nici o problema cu botezul copiilor. Daca asa ati inteles, asa faceti, binecuvantari.

Sfanta Traditie Penticostala cere sa fie botezati adultii. Copiii sa aiba parte de o Slujba de Binecuvantare.
Binecuvantam copiii si botezam adultii. Asa am inteles, asa facem. Ce treaba au ortodocsii cu asta?

Last edited by penticostalul; 09.07.2011 at 12:42:47.
Reply With Quote
  #539  
Vechi 09.07.2011, 17:03:16
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu cred ceea ce scrie in Biblie:

1. De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea intra in imparatia lui Dumnezeu.
2. Daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi insiva. [...] Nu scrie nicaieri ca exista exceptii de la aceste reguli.
Excepția există și e cunoscută peste tot unde se predică Evanghelia: tâlharul întors la Cruce. El n-a fost botezat și n-a mâncat din sfânta împărtășanie, în schimb e singurul caz în care ne putem pronunța fără a da greș: acel om a murit mântuit și va fi în luat în Împărăția lui Dumnezeu la revenirea lui Iisus.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
La noi, copiii se boteaza si sunt impartasiti cu Trupul si Sangele lui Hristos pentru ca asa scrie in Biblie.
Pardon, la dvs. copiii sunt botezați și sunt împărtășiți. La noi, copiii se botează și se împărtășesc. Sesizați diferența?
Reply With Quote
  #540  
Vechi 18.07.2011, 11:20:46
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

La voi copii nu sunt botezatii. Bati campii. Nu poate fi adevearata decat o singura biserica care a fost de la inceput si a sarat pamantul cu invataturile primite de la Iisus! Cea catolica sau cea ortodoxa! Numai bisericile gnostice refuzau autoritatea primara a bisericii! Deci voi sunteti asemena gnosticilor! Aveti episcopi in biserici?
Acum aveti si traditie. Pe bune sunteti penibili: auzi : Sfanta traditie penticostala! Pana acum aveati numai solo scriptura :)) Sfanta traditie (minciuna) penticostala nu exista deoarece nu aveti documente sa aratati ca ea era inainte de anul 1800! Ma gandesc ce convertiri mai faceti? Dar voi care sunteti niste spiritisti moderni o sa aveti totusi un oarecare succes mereu printre randurilor celor depravati si creduli!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 21:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05