Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.07.2011, 15:43:14
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Deoarece esti pe drumul cel bun m-am hotarat sa-ti scriu chiar daca am zis ca nu mai scriu :) Schimb de experienta nu poate exista! Botezul lor nu este unul valid!Si eu ma pot boteza singur dar nu e un botez valid. Indreptarea poate exista in cazul catolicilor si a ortodocsilor prin taina spovedaniei! Nu confunda botezul spre recunoasterea pacatelor care il facea Ioan cu cel care l-au facut apostolii! Defapt botezul este o icoana a taierii imprejur! Nu poate sa fie adevarul amestecat in biserici ci adevarul este in biserica! Caci biserica este : Stalp si temelie al adevarului! Apoi gandeste-te ca noi crestinii suntem sarea pamantului si saram pamantul. Dar zice biblia: daca aceasta sare isi pierde gustul cum isi va recapata puterea? Cum exista doar doua biserici care sunt de la inceput cea catolica si cea ortodoxa care au sarat de la inceput numai acestea doua pot sa contina adevarul! Deoarece numai ele au sarat! Si nu puteau sara pamantul cu lucruri eretice! Iar botezul bebelusilor este demonstrat ca se practica inca din prima perioada a crestinismului!
Voi sunteti sarea pamantului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iarasi puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decat sa fie lepadata afara si calcata in picioare de oameni. (Mat.5:13) Ca sa glumim putin vom da niste raspunsuri celui ce a scris aceste randuri.
Raspuns din partea adventistilor: Ellen g White (in litere romane acest nume este egal cu 666). Raspuns din partea Iehovistilor: C Ruswel. Din partea mormonilor : Smith (sau cum l-o chema) :)) Si lista continua si pentru penticostali, baptisti, anabaptisti sectoristi seceratori etc etc :)

Last edited by bairstow; 01.07.2011 at 15:45:42.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.07.2011, 15:47:55
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Cum exista doar doua biserici care sunt de la inceput
Hristos are o singura Biserica. Nu are cum sa aibe doua. Pentru ca una singura este Mireasa Lui.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.07.2011, 17:29:02
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu am zis ca Dumnezeu doreste doua biserici separate sau ca ambele sunt adevarate. Catolicii la schizma s-au departat de la adevar. vad ca nu prea esti atent la cea ce scriu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.07.2011, 13:58:33
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Raspuns din partea adventistilor: Ellen g White (in litere romane acest nume este egal cu 666).
Cel putin pe acest forum, adventistii au raspuns numai cu invataturi din Cuvantul lui Dumnezeu, fara sa dea vreun citat din Ellen White. Va las pe dvs. sa va catalogati propria afirmatie.

P.S. Ajutati-ma sa inteleg cum ati calculat de ati ajuns la 666, folosind numele lui Ellen G. White. Eu am gasit doar trei litere care sa corespunda unor numere romane: doi de L si un I.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.07.2011, 11:14:39
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si pe apostolul Pavel l-ati putea acuza de acelasi lucruri: era botezat in numele Sfintei Treimi, ducea o viata morala desavarsita, citea Biblia cautand voia lui Dumnezeu.
Dar nu avea nimic de a face cu credinta lui Arie. Nici eu n-am.

Va repet: problema lui Arie nu era nici botezul, nici viata morala, nici faptul ca citea Biblia. Erezia lui Arie avea de a face cu Dumnezeirea lui Hristos.

Domnule draga, eu cred in Dumnezeirea lui Hristos, ma jigniti cu totul nefondat cand faceti o asemanare intre mine si Arie. Daca tot vreti sa ma insultati cautati ceva mai plauzibil, nu minciuni! Eu NU cred "exact ca Arie" ci in mod diferit de el.
Daca ati fi fost atent la ceea ce am vrut sa spun, ideea de baza era urmatoarea: nu aceea ca sunteti arian, ci aceea ca puteti fi eretic chiar daca folositi Biblia, sunteti botezat si duceti o viata morala pozitiva. Regret ca nu ati sesizat de la bun inceput ceea ce am vrut sa spun.
Nu doar arianisul este erezie. STIU ca in afara de "Martorii lui Iehova" nu prea mai sunt arieni moderni.
Penticostalismul nu e arian, dar nu inseamna ca nu este erezie.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.08.2011, 01:10:45
Avoss85 Avoss85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

o mare intrebare imi puneam cand intram itodeauna intr-o biserica ortodoxa:Oare nu pacatuiesc daca ma inchin la Icoanele ? Sa vedem ce spune scriptura de ele:
Exodul 20/4-6
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
Deuteronomul 4/15-19
15. Fiindca n-ati vazut niciun chip in ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre,
16. ca nu cumva sa va stricati si sa va faceti un chip cioplit sau o infatisare a vreunui idol sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei,
17. sau chipul vreunui dobitoc de pe pamant sau chipul vreunei pasari care zboara in ceruri,
18. sau chipul vreunui dobitoc care se taraste pe pamant sau chipul vreunui peste care traieste in apele dedesubtul pamantului.
19. Vegheaza asupra sufletului tau, ca nu cumva, ridicandu-ti ochii spre cer, si vazand soarele, luna si stelele, toata ostirea cerurilor, sa fii tarat sa te inchini inaintea lor si sa le slujesti: caci acestea sunt lucruri pe care Domnul Dumnezeul tau le-a facut si le-a impartit ca sa slujeasca tuturor popoarelor, sub cerul intreg.
Isaia 2/8
8. Dar tara lor este plina si de idoli, caci se inchina inaintea lucrarii mainilor lor, inaintea lucrurilor facute de degetele lor.
Isaia 44/9
9. Cei ce fac idoli, toti sunt desertaciune, si cele mai frumoase lucrari ale lor nu slujesc la nimic. Ele insele marturisesc lucrul acesta: n-au nici vedere, nici pricepere, tocmai ca sa ramana de rusine.
Isaia 44/15-18
15. Copacii acestia slujesc omului pentru ars, el ii ia si se incalzeste cu ei. Ii pune pe foc, ca sa coaca paine, si tot din ei face si un dumnezeu caruia i se inchina, isi face din ei un idol si ingenuncheaza inaintea lui!
16. O parte din lemnul acesta o arde in foc, cu o parte fierbe carne, pregateste o friptura si se satura; se si incalzeste si zice: "Ha! Ha! m-am incalzit, simt focul!"
17. Cu ce mai ramane insa face un dumnezeu, idolul lui. Ingenuncheaza inaintea lui, i se inchina, il cheama si striga: "Mantuieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu!"
18. Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada, si inima, ca sa nu inteleaga.
Romani 1/23-25 Cruciale pentru deslurirea problemei
23. si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.
24. De aceea, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca isi necinstesc singuri trupurile;
25. caci au schimbat in minciuna adevarul lui Dumnezeu si au slujit si s-au inchinat fapturii in locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.

Daca poate sa faca cineva lumina mai mare pe baza scriptuii e invitatul meu.Eu unu sunt convins acum ce trebuie sa fac bazat pe cuvantul Lui Dumnezeu.
Ps. Cu ceva postari in urma am vazut ca cineva spunea ca in afara biserici Ortodoxe nu exista mantuire...Iarasi spun pe baza scripturi ca mantuirea este DOAR PRIN ISUS HRISTOS nu printr-o religie sau dominatiune sau nu stiu eu ce alceva. Dumnezeu sa va Binecuvanteze
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.08.2011, 01:32:19
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-...dol-biblie.pdf
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.08.2011, 02:46:25
Avoss85 Avoss85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Romani 8;24-25: “Caci in nadejdea aceasta am fost mantuiti. Dar o nadejde care se vede, nu mai este nadejde: pentru ca ce se vede, se mai poate nadajdui? Pe cand, daca nadajduim ce nu vedem, asteptam cu rabdare.”
2Corinteni 4;18: “Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad, sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad, sunt vesnice. “
2Corinteni 5;7: “…pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere.”
Evrei 11;1: “Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.”
2Corinteni 5;16 : “Asa ca, de acum incolo, nu mai cunoastem pe nimeni in felul lumii; si chiar daca am cunoscut pe Cristos in felul lumii, totusi acum nu-L mai cunoastem in felul acesta.”
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.08.2011, 03:25:01
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Avoss85 Vezi mesajul
o mare intrebare imi puneam cand intram itodeauna intr-o biserica ortodoxa:Oare nu pacatuiesc daca ma inchin la Icoanele ? Sa vedem ce spune scriptura de ele:
Exodul 20/4-6
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
Daca poate sa faca cineva lumina mai mare pe baza scriptuii e invitatul meu.Eu unu sunt convins acum ce trebuie sa fac bazat pe cuvantul Lui Dumnezeu.
Ps. Cu ceva postari in urma am vazut ca cineva spunea ca in afara biserici Ortodoxe nu exista mantuire...Iarasi spun pe baza scripturi ca mantuirea este DOAR PRIN ISUS HRISTOS nu printr-o religie sau dominatiune sau nu stiu eu ce alceva. Dumnezeu sa va Binecuvanteze


Pai daca sunteti aprioric convins, de ce mai cereti lamuriri? Ca sa intelegi ceva, orice, e musai sa lasi la o parte siguranta (aparentă) pe care ti-o da numai ignoranta.

Dar daca chiar va intereseaza pozitia ortodoxa, incerc o mica schita.

Intai de toate, trebuie precizat ca ortodocsii se inchina (termenul corect=proskinesis) doar lui Dumnezeu si Il adora (termenul corect=latreia) doar pe El.

Ortodocsii nu se inchina obiectului in sine, lemnului, culorilor, zidurilor Bisericii, ci Chipului reprezentat.
Cuvantul „icoana” e de origine greceasca si inseamna „chip”. Prin urmare ortodocsii se inchina „chipului” vazut al Dumnezeului celui nevazut.

Motivatia ortodoxa pt. cinstirea icoanelor sta tocmai in a intelege poruncile din VT neaparat prin prisma NT.

Daca pentru necinstitorii de icoane, care isi zic crestini, Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu, pt. ortodocsi Cuvantul lui Dumnezeu nu are doar un inteles morfologic, lingvistic, semantic.

Pentru ortodocsi, Cuvantul lui Dumnezeu nu e cuprins doar intr-o Carte, ci e o Persoana, una din Cele Trei ale Sfintei Treimi.

La un moment dat al istoriei, aceasta Persoana-Cuvantul/Logosul/Ratiunea invizibila a lui Dumnezeu, si-a luat de la Fecioara Maria ceva ce nu avea: o constitutie specifica umanului, un trup vizibil, cu un chip (eikon) vizibil, devenind astfel Persoana cu doua firi: firea din vesnicie nevazuta si o fire vizibila, cu un chip vizibil.

In BO se afirma ca pana la intruparea Celei de-a doua persoane a
Sf. Treimi, Dumnezeu (duh fiind) nu putea fi reprezentat in nici un fel.
Porunca din VT, ,, sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare a vreunui lucru din cer sau de pe pamant,, e o porunca data oamenilor pt. a nu-L identifica pe Dumnezeu cu nici o proiectie imaginara la care sa se inchine - orice inchipuire si-ar fi facut ei, ar fi fost inevitabil un idol.

De aceea, Dumnezeu le-a poruncit evreilor sa nu-si faca nici o asemanare a nici unui lucru din cer sau de pe pamant, adica sa nu si-L imagineze in nici un fel, pt. ca oricum si L-ar fi imaginat, nu ar fi corespuns cu ceea ce e El.

Odata cu intruparea celei de-a doua Persoane a Sfintei Treimi intr-o persoana umana lucrurile iau alta dimensiune.

Ortodoxia are la baza dogma intruparii Logosului cu tot ce decurge de aici. Unul din Treimea cea nevazuta devine vazut si poate fi vazut.

In VT era pericolul ca fiecare sa si-L imagineze pe Dumnezeu cum are chef. De aceea, le-a interzis sa-si faca ei chip cioplit si alte asemanari si inchipuiri, pentru ca nu era inca vremea ca Dumnezeu sa-si arate chipul (eikon-ul) in Persona Logosului-cu-chip-de-om.

Porunca ,,sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare,, - inseamna pt. noi ca doar cand se va plini vremea Intruparii vom sti CARE e Chipul care merita a fi cinstit ca fiind al lui Dumnezeu.
Vremea Intruparii a venit in NT, deci, de acum se stie CINE e chipul (eikon-ul, icoana) vazut al Dumnezeului celui nevazut.

Incepand cu NT, Cuvantul lui Dumnezeu nu mai are doar inteles lingvistic sau de manifestare impersonala a vointei divine, ci are si un Trup, o imagine, un Chip de Persoana. ,,la inceput a fost Cuvantul si Cuvantul s-a facut Trup…,,

In ortodoxie, ideea e ca daca acest Cuvant-in-trupat-in-chip-de-om nu poate fi reprezentat iconografic, ar insemna ca nu recunoastem ca acest Cuvant al lui Dumnezeu are si o imagine nu doar o semnificatie lingvistica , adica am nega in-truparea celei de-a doua persoane a Sf. Treimi.

Pana la Intrupare, nu exista un chip vazut al Dumnezeului celui nevazut. Odata cu Intruparea, se stie cum arata Dumnezeu, se stie ca are un Trup vazut care poate fi reprezentat.

V-as intreba si eu: merita acest chip vazut al lui Dumnezeu vreo cinste sau nu? Merita sa fie reprezentat si cinstit? Daca ar fi existat aparate foto pe vremea Lui, dvs. ce ati fi facut cu fotografia lui Iisus? Ati fi tinut-o in casa la loc de cinste sau nu? Cand v-ati fi rugat, ati fi facut-o in prezenta acelei fotografii sau ati fi scos-o din camera? Ati fi strans-o la piept din cand in cand de dor, ati fi sarutat-o (evident nu cu gandul ca sarutati hartia fotografica, ci chipul Celui ce ne mantuieste)?


Cinstind icoana, ortodocsii cinstesc chipul vazut al lui Dumnezeu.
Asa cum Cuvantul lui Dumnezeu poate fi scris, tot asa, el poate fi si pictat pentru ca incepand din NT, are un chip de om.
Asa cum Cuvantul lui Dumnezeu reprezentat in scris (Biblia) e vrednic de respect, tot asa si Cuvantul lui Dumnezeu reprezentat prin pictura (Icoana) e vrednic de respect.

Daca voi va permiteti sa nu-L cinstiti, o faceti pe riscul vostru.

Pt. ortodocsi, a-L reprezenta pe Dumnezeu in icoana e un adevar de credinta prin care marturisim ca Dumnezeul in care credem noi, e in acelasi timp vazut si nevazut pt. ca are atat fire divina (invizibila), cat si umana (vizibila).

Dumnezeul in care credem noi e altul decat acela pe care inca il asteapta evreii si de aceea ei nici nu si-l reprezinta in imagini. Dumnezeul nostru e altul decat vreun duh impersonal din vreo religie orientala sau new-age-ista sau sectara.

Pt. ortodocsi, chipul vazut al Dumnezeului Celui Nevazut e Hristos si nu altcineva. Nu mai asteptam pe altul ca evreii, asa incat perioada non-reprezentarilor Lui, inceputa in VT, s-a incheiat.

Hristos insusi ne-a lasat chipul Lui impregnat in icoane nefacute de mana omeneasca, care sunt model de 2000 de ani pt. pictarea icoanelor.

Pt. ortodocsi, a nu cinsti icoana lui Hristos, chipul vazut al Dumnezeului celui nevazut, inseamna 2 erori, ambele foarte grave:

1.Facand abstractie de faptul ca Dumnezeu are un chip vizibil, negam latura Lui umana si nu marturisim in-truparea Celui ce este Duh, si prin asta, negam dumnezeirea lui Iisus.

2.In cazul in care totusi nu negam ca Cel Nevazut a devenit Vazut in Persoana lui Hristos, dar inca nu admitem in cult icoana lui Hristos, nu facem decat sa consideram ca chipul de om primit de Una din cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi, nu merita nici o atentie, nici o cinste, nici un respect.

In oricare situatie, e o iluzie sa creada cineva ca se inchina „in duh si in adevar”, daca nu tine cont de adevarul ca Unul din Treime are un chip asemanator Fecioarei Maria, un chip vrednic de a fi reprezentat si cinstit.

Last edited by delia31; 01.08.2011 at 11:00:31.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.08.2011, 03:30:30
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar vrea ??????????
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 09:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 21:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 22:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 14:18:45