Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2010, 17:27:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Din punctul meu de vedere este mult prea discutabil conceptul de arta in ceea ce priveste latura sa laica. Desigur, in calitate de crestini criteriul suprem dupa care evaluam orice forma de arta ramane aspectul moral. Ma zideste sau ma vatama? Aici intervine discernamantul in masura in care il avem sau nu. Aspectul estetic si celelalte au roluri secundare.

In ceea ce priveste vizionarea filmelor, consider ca este un lucru de care ne putem cu usurinta lipsi, cu un minim efort de vointa. Intr-un final, nu avem oricum mare lucru de pierdut.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.07.2010, 17:27:56
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Colaps, inca nu am, ajuns sa fim fortati sa privim televizorul..

O facem de bunavoie.. Deci?
Bunicii mei nu faceau aceasta, este o practica relativ noua si totusi ore intregi zilnic inghitim informatii (netrecute prin filtrul gandirii , ca intr-o stare hipnotica - cititi-l pe Virgiliu Gheorghe sa aflati detalii). Cum s-a intamplat aceasta?

Nu exista filme bune-proaste, filme utile sau ne-utile!
Ci doar pierdere de vreme, risipirea timpului de mantuire!
Poza respectivă paremi-se că este din filmul „A clockwork orange”. M-am uitat doar puțin la el. L-am stins când am văzut că Îl huleau pe Iisus Hristos cu niște postere care erau într-o cameră din film.

Dacă e să o luăm așa, orice în afară de lucrarea noastră duhovnicească este pierdere de timp. Dar încă nu am ajuns să ne călugărim. Va veni și vremea pentru asta...
Dar mai întâi de toate trebuie să fim pregătiți pentru această cale.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.07.2010, 17:32:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Este o imagine simbol pt brain control (mai sunt vedete pop care apar cu instalatii similare in cap prin videoclipuri, cu trimitere la acest film)
Nici eu nu am vazut filmul.. nu prea privesc filme. Dar stiu despre filme deoarece sotul meu inchiriaza in permanenta filme (uneori le aleg eu).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2010, 17:34:11
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ei, ce sa facem, daca nu putem exprima, cel putin sa ramanem cu privirile inteligente.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.07.2010, 17:37:51
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
ei, ce sa facem, daca nu putem exprima, cel putin sa ramanem cu privirile inteligente.

- ca inginerii

Last edited by forfota; 09.07.2010 at 17:53:11.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.07.2010, 14:58:45
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este o imagine simbol pt brain control (mai sunt vedete pop care apar cu instalatii similare in cap prin videoclipuri, cu trimitere la acest film)
Nici eu nu am vazut filmul.. nu prea privesc filme. Dar stiu despre filme deoarece sotul meu inchiriaza in permanenta filme (uneori le aleg eu).
Este dintr-un film bazat pe o carte despre leaderul unei bande care comite actiuni de o violenta crunta si violuri.Imaginea este de cand este internat la nebuni si guvernul experimenteaza pe el: este fortat sa priveasca filme cu scene violente in timp ce i se administreaza medicamente care il fac sa se simta rau, ca sa asocieze violenta cu o stare de rau fizic.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.07.2010, 16:18:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Este dintr-un film bazat pe o carte despre leaderul unei bande care comite actiuni de o violenta crunta si violuri.Imaginea este de cand este internat la nebuni si guvernul experimenteaza pe el: este fortat sa priveasca filme cu scene violente in timp ce i se administreaza medicamente care il fac sa se simta rau, ca sa asocieze violenta cu o stare de rau fizic.
Acea imagine este intalnita uneori pe situri care vorbesc despre proiectul mk ultra.
Nu am vazut filmul, dar realitatea bate filmul (http://www.associatedcontent.com/art...art.html?cat=9 ..sunt multe linkuri pe internet relatand fapte similare. Sunt atat de incredibile ca eu nici astazi nu pot sa le dau crezare, mai ales ca sunt amestecate cu elemente de ocultism sau chiar satanism.)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.07.2010, 16:21:57
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca am dat peste thread-ul acesta chiar in momentul in care ma intrebam cat de ziditoare sunt pentru noi filmele facute dupa evenimente biblice. Aseara, de exemplu, a fost pe National tv. parca, un film vechi, american evident, numit Sodoma si Gomora. Nu l-am vazut si mi-a parut rau. Oare am pierdut ceva, din punct de vedere duhovnicesc? Biblia a fost si este o sursa de inspiratie pentru multe filme. Cum trebuie sa privim acest lucru noi, cei care ducem lupta cu pacatul. Cat de placut ii este lui Dumnezeu ca se fac astfel de filme si ca noi le vedem? Eu, de exemplu, ma uit in fiecare an, cand se difuzeaza la tv. la filmul Iisus din Nazareth de Zeffirelli. Sunt de fiecare data impresionata, nu de film ca arta ci de subiect. Atunci vad, constientizez si simt sacrificiul lui Hristos si din pacate rautatea noastra...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
film

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
povesti audio pt copii matean Muzica Bisericeasca 3 23.08.2019 14:33:28
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 20:01:38
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Povesti de iubire Laurentiu Generalitati 119 05.03.2009 21:50:41
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 10.01.2007 00:11:55