Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2011, 12:42:21
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Post Despre viclenia sectantilor

Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.

Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
  #2  
Vechi 11.01.2011, 13:11:50
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu-i suport pe acesti prefacuti religiosi.
  #3  
Vechi 11.01.2011, 14:13:18
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.
V-ati priceput bine. Mai trebuie sa fiti atent unde postati topicul. Cel deschis de dumneavoastra s-ar fi potrivit mai bine la „Generalitati” sau la „Secte si Culte”.

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
Slava Domnului ca inca mai exista astfel de oameni. Zelul ei este de apreciat.
Ei seamana cu apostolii primului veac: plini de ravna pentru a duce evanghelia fiecarei fapturi.

Poate ca avea carti (adventiste) care nu erau intocmai cu Evanghelia dar intentia ei si faptul ca isi depasea temerile, trecea peste toate inconvenientele abordarii oamenilor, ca isi daruia din timpul ei pentru binele semenilor, este vrednic de cinste.

Cand veti incepe si dumneavoastra sa va rugati pentru vecinii, prietenii, rudele dumneavoastra, ortodocsi doar cu numele?
Cand va veti lua inima in dinti si le veti darui un Nou Testament sau o carte ortodoxa? „Calauza in credinta ortodoxa” de Arhimandrit Cleopa Ilie, de exemplu. O cumparati si o daruiti, e simplu.

Cand va veti pune in slujba semenilor abilitatile si talantii pe care Dumnezeu vi i-a dat? Dumneavoastra stiti sa masurati tensiunea arteriala? Nu? Dar ce stiti sa faceti? Sa schimbati o priza stiti? Ce ar fi sa incepeti sa mai faceti ceva si gratis? Si, in acelasi timp, sa si vestiti Evanghelia?

Atunci va va pieri cheful sa vorbiti de „viclenie” si „prefacatorie”, vă va pieri cheful de judecata si osanda si veti aprecia ravna pentru Domnul, disponibilitatea si curajul.
  #4  
Vechi 11.01.2011, 14:15:00
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Iosif77, acea adventista vroia sa-si vanda cartile, ori asa ceva primii crestini nu au facut: ei cand evanghelizau, Iisus era cu ei, lucrand semne mari si minuni de vindecare.
  #5  
Vechi 11.01.2011, 14:31:32
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Cand veti incepe si dumneavoastra sa va rugati pentru vecinii, prietenii, rudele dumneavoastra, ortodocsi doar cu numele?

Ma rog dupa putere pentru toti oamenii, nu doar pentru unii.


Cand va veti lua inima in dinti si le veti darui un Nou Testament sau o carte ortodoxa? „Calauza in credinta ortodoxa” de Arhimandrit Cleopa Ilie, de exemplu. O cumparati si o daruiti, e simplu.

Si carti daruiesc celor care stiu ca le-ar citi, sau sunt interesati cat de cat de cele duhovnicesti.

Cand va veti pune in slujba semenilor abilitatile si talantii pe care Dumnezeu vi i-a dat? Dumneavoastra stiti sa masurati tensiunea arteriala? Nu? Dar ce stiti sa faceti? Sa schimbati o priza stiti? Ce ar fi sa incepeti sa mai faceti ceva si gratis? Si, in acelasi timp, sa si vestiti Evanghelia?


Dumneavostra faceti toate acestea? Deunde stiti ca eu nu le fac?


Atunci va va pieri cheful sa vorbiti de „viclenie” si „prefacatorie”, vă va pieri cheful de judecata si osanda si veti aprecia ravna pentru Domnul, disponibilitatea si curajul.


Nu o spuneam ca sa judec, de fapt nu am judecat-o nici o clipa, ci doar atrageam atentia asupra unui fapt.
  #6  
Vechi 11.01.2011, 14:45:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
V-ati priceput bine. Mai trebuie sa fiti atent unde postati topicul. Cel deschis de dumneavoastra s-ar fi potrivit mai bine la „Generalitati” sau la „Secte si Culte”.
Slava Domnului ca inca mai exista astfel de oameni. Zelul ei este de apreciat.
Ei seamana cu apostolii primului veac: plini de ravna pentru a duce evanghelia fiecarei fapturi.

Poate ca avea carti (adventiste) care nu erau intocmai cu Evanghelia dar intentia ei si faptul ca isi depasea temerile, trecea peste toate inconvenientele abordarii oamenilor, ca isi daruia din timpul ei pentru binele semenilor, este vrednic de cinste.

Cand veti incepe si dumneavoastra sa va rugati pentru vecinii, prietenii, rudele dumneavoastra, ortodocsi doar cu numele?
Cand va veti lua inima in dinti si le veti darui un Nou Testament sau o carte ortodoxa? „Calauza in credinta ortodoxa” de Arhimandrit Cleopa Ilie, de exemplu. O cumparati si o daruiti, e simplu.

Cand va veti pune in slujba semenilor abilitatile si talantii pe care Dumnezeu vi i-a dat? Dumneavoastra stiti sa masurati tensiunea arteriala? Nu? Dar ce stiti sa faceti? Sa schimbati o priza stiti? Ce ar fi sa incepeti sa mai faceti ceva si gratis? Si, in acelasi timp, sa si vestiti Evanghelia?

Atunci va va pieri cheful sa vorbiti de „viclenie” si „prefacatorie”, vă va pieri cheful de judecata si osanda si veti aprecia ravna pentru Domnul, disponibilitatea si curajul.
Atita vreme cit cineva vine si-ti spune ca vrea sa faca teste gratuite, iar apoi iti mai vira si niste carti (cica de "nutritie"), fara sa-ti spuna care e scopul lor, acestia sint cu adevarat lupi in blanuri de oaie. Iar acele carti costa si o gramada de bani (stiu asta pentru ca acelasi lucru s-a intimplat si in fabrica in care lucrez eu). Nu e vorba de nici o fapta buna, e vorba numai de un mod de a cistiga bani usor. Erau de apreciat doar daca veneau si spuneau PE FATA: noi sintem adventisiti si cred ca voi gresiti aici, aici si aici. Asa ca, inca o data ajung la aceiasi concluzie: ASA NU!

In acest caz este vorba de viclenie si prefacatorie, chiar daca bietii adventisti care au venit la noi, nu si-au dat seama ca sint manipulati
PS: daca ma rog o fac fara sa trimbitez, pentru ca asa ma invata Isus.
  #7  
Vechi 11.01.2011, 15:11:02
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
V-ati priceput bine. Mai trebuie sa fiti atent unde postati topicul. Cel deschis de dumneavoastra s-ar fi potrivit mai bine la „Generalitati” sau la „Secte si Culte”.



Slava Domnului ca inca mai exista astfel de oameni. Zelul ei este de apreciat.
Ei seamana cu apostolii primului veac: plini de ravna pentru a duce evanghelia fiecarei fapturi.

Poate ca avea carti (adventiste) care nu erau intocmai cu Evanghelia dar intentia ei si faptul ca isi depasea temerile, trecea peste toate inconvenientele abordarii oamenilor, ca isi daruia din timpul ei pentru binele semenilor, este vrednic de cinste.

Cand veti incepe si dumneavoastra sa va rugati pentru vecinii, prietenii, rudele dumneavoastra, ortodocsi doar cu numele?
Cand va veti lua inima in dinti si le veti darui un Nou Testament sau o carte ortodoxa? „Calauza in credinta ortodoxa” de Arhimandrit Cleopa Ilie, de exemplu. O cumparati si o daruiti, e simplu.

Cand va veti pune in slujba semenilor abilitatile si talantii pe care Dumnezeu vi i-a dat? Dumneavoastra stiti sa masurati tensiunea arteriala? Nu? Dar ce stiti sa faceti? Sa schimbati o priza stiti? Ce ar fi sa incepeti sa mai faceti ceva si gratis? Si, in acelasi timp, sa si vestiti Evanghelia?

Atunci va va pieri cheful sa vorbiti de „viclenie” si „prefacatorie”, vă va pieri cheful de judecata si osanda si veti aprecia ravna pentru Domnul, disponibilitatea si curajul.
Pai din osanda in osanda l-ai luat pe bietul georgel!!!
Si inca cu ce aer de superioritate...
Am eu asa o mare nedumerire: de cand stiti unii dintre voi ca ala nu se roaga, ca ala nu nu-si pune in slujba talantii, etc?
De fapt nu este nici o nedumerire, ci voi zice ca si copii: cine zice ala e!
  #8  
Vechi 11.01.2011, 15:30:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Nu-i suport pe acesti prefacuti religiosi.
Ei sunt sinceri. Chiar cred in cele pe care le spun si le fac.
Sa ne pazim cat putem... si pe noi si pe cei de langa noi.

Cei care ne vin pe la usi nu sunt rai, ci sunt inselati, gandind si fiind siguri ca ei sunt cei alesi si ca fac binele.

Va recomand un articol bun, potrivit acestei convorbiri.
Ortodoxia nu umple cutia postala cu brosuri
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

  #9  
Vechi 11.01.2011, 15:36:20
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si by the way Georgel, ca ai deschis subiectul, o foarte buna cunostiinta de a mea a vrut sa invete limba engleza.
Ei, la serviciul ei un coleg ,,binevoitor" o indruma spre niste cursuri de limba engleza gratuita.

,,Din engleza in engleza" a ajuns biata mea cunostiinta sa trebuiasca sa stea si la cate o poveste despre Dumnezeu. De jena a stat prima data, jurandu-si in sine ca nu mai revine veci la aceste cursuri tinute ,,cu atata ravna" din ,,timpul lor liber".
Vezi sa nu!
Dupa spusele ei abia a scapat de insistentele lor si a ajuns acasa uitandu-se mereu in spate ca sa nu fie urmarita!
Na pozna de timp liber!
Ca nu-i nici un bai daca is adventisti sau ca si in cazul nostru cu mormonii, etc...
Pai daca distinsul user care te-a mustruluit ar merge la un spital si in loc de un mialgin [indicat pentru dureri puternice,in colici (asociat cu antispastice), infarct miocardic acut, cancer, dureri postoperatorii, pregatirea anesteziei generale si a interventiilor chirurgicale, analgezia obstetricala (in special in prezenta contractiilor uterine); poate fi util in edemul pulmonar acut.] i s-ar administra de exemplu un antitusiv, de exemplu, [antitusivele opiacee (codeina, codetilina, folcodina etc.) actioneaza prin inhibarea centrilor nervosi cerebrali si trateaza tusea uscata, fara expectoratie. Ele sunt prezentate sub forma de siropuri si de comprimate. Au un efect sedativ si pot provoca somnolenta.], ca de medicul sau asistenta ar fi prea plini de ,,ravna" sa-l vada pe pacient bine, incat ce mai conteaza...
Sau in cazul nostru, ce importanta mai are, ca in loc de viata ti se baga pe gat cianura?
(Exemplu de mai sus este o parabola = povestire alegorică cu un cuprins religios sau moral; pildă; exprimare alegorică,afirmație care cuprinde un anumit tâlc)
  #10  
Vechi 11.01.2011, 15:37:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.

Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
Multumim ca ne-ai spus inca o cale prin care actioneaza acesti "baieti buni"...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38