Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2007, 18:41:39
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Randuri de citit la gura sobei: "Sandalele lui Jose", de Coelho.

Cu foarte multi ani in urma, atat de multi incat le-am pierdut sirul, traia intr-un orasel din sudul Braziliei un copil de vreo 7 anisori, pe nume Jose. Isi pierduse parintii inca de mic si fusese adoptat de o matusa zgarcita, care, desi avea o gramada de bani, nu cheltuia aproape nimic cu nepotul ei. Jose, care nu cunoscuse niciodata iubirea, credea ca asa era viata si nu se supara.

Cum locuiau intr-un cartier de oameni avuti, matusa l-a obligat pe directorul scolii sa-l accepte pe nepot cu o plata de numai o zecime din taxa obisnuita, amenintand ca daca nu-l primeste il reclama prefectului.

Directorul n-a avut incotro, dar ori de cate ori putea le cerea profesorilor sa-l umileasca pe Jose, sperand ca o sa se poarte urat si astfel ar avea un motiv sa-l dea afara. Dar Jose, care nu cunoscuse niciodata iubirea, credea ca asa era viata si nu se supara.

Jose nu cunostea iubirea...

Veni noaptea de Craciun. Toti copiii au fost dusi sa asiste la slujba intr-o biserica indepartata, din afara orasului, pentru ca preotul lor era plecat. Pe drum, baietii si fetele sporovaiau despre ce aveau sa gaseasca langa pantofii lor a doua zi de dimineata: hainute la moda, jucarii scumpe, ciocolata, patine sau biciclete.

Erau frumos imbracati, cum se obisnuieste in zilele de Sarbatoare, cu exceptia lui Jose, care ramasese tot in zdrente, cu niste sandale rupte si prea mici (matusa i le daduse cand avea 4 ani si-i spusese ca are sa primeasca altele doar cand va implini 10).

Cativa copii l-au intrebat de ce era atat de neingrijit, spunand ca le era rusine ca au un coleg care se imbraca si se incalta asa. Dar cum Jose nu cunostea iubirea, nu le lua in seama intrebarile.

Cu toate astea, cand intra in biserica si auzi orga, vazu luminile aprinse, oamenii imbracati cu ce aveau ei mai frumos, familiile reunite, parintii imbratisandu-si copiii, Jose se simti cel mai oropsit de pe pamant.

Dupa impartasanie, in loc sa se intoarca acasa impreuna cu grupul, se aseza pe pragul capelei si incepu sa planga; chiar daca nu cunostea iubirea, intelegea acum ce inseamna sa fii singur, lipsit de aparare, parasit de toti.

Dar in clipa urmatoare vazu un copil langa el, descult, parand la fel de amarat ca si el. Nu-l vazuse pana atunci si se gandi ca umblase mult pe jos ca sa ajunga acolo. Isi spuse: „Pe baiatul asta trebuie ca-l dor rau picioarele. O sa-i dau una din sandalele mele, in felul acesta ii usurez macar o jumatate din suferinta”. Pentru ca, desi nu cunostea prea bine iubirea, Jose cunostea suferinta si nu voia ca altii sa simta acelasi lucru.

Puterea si sensul iubirii

Ii lasa o sanda copilului si se duse acasa cu cealalta; din cand in cand o punea in celalalt picior, ca sa nu se raneasca prea tare in pietrele de pe drum. Cum ajunse acasa, matusa vazu ca nepotul isi pierduse o sanda si-l ameninta: daca nu avea s-o gaseasca pana a doua zi, o sa fie aspru pedepsit.

Jose se duse la culcare infricosat, fiindca stia pedepsele pe care i le aplica matusa din cand in cand. Toata noaptea a tremurat, n-a putut inchide un ochi si, cand tocmai reusise sa atipeasca, auzi voci in salon.

Matusa intra ca o vijelie in camera intrebandu-l ce se intamplase. Inca buimac de somn, Jose merse in salon si descoperi ca sandaua data acelui copil se afla in mijlocul incaperii, acoperita de tot felul de jucarii, biciclete, patine si hainute. Vecinii strigau ca fusesera furati de la propriii lor copii, care nu mai gasisera nimic in pantofi cand se sculasera.

Atunci aparu, gafaind, preotul de la biserica unde fusesera copiii; pe pragul capelei aparuse statueta copilului Iisus imbracat in aur, dar incaltat numai cu o sanda. Se facu imediat liniste, comunitatea incepu sa-L slaveasca pe Dumnezeu si minunile Lui, matusa izbucni in lacrimi si isi ceru iertare. Iar inima lui Jose fu cuprinsa de puterea si sensul iubirii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2007, 19:32:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Te rog sa continui.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2007, 19:45:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

ESti adorabil, cristiboss, promit dar nu asta seara. Am cam mult de lucrat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2007, 21:00:09
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:dontgetit: incep sa ma simt un nimic!!! foarte frumos!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2007, 17:51:48
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

povestea am luat-o de pe site insa am scurtat-o.este foarte interesanta:)

satana vorbeste cu slujitorii lui
- V-am adunat in noaptea asta, in miezul noptii aici, ca vreau sa fac un examen cu voi. Sa iasa la raport fiecare din voi, care stie cel mai bun mestesug de a insela oamenii si a-i aduce in imparatia mea.
Atunci a iesit unul din multime si a zis:
- Sa traiesti, intunecimea ta! Eu, zice el, ii spun omului asa: "Mai omule, mai du-te la biserica, mai posteste, mai roaga-te, mai fa chiar si milostenie, si alte fapte bune. Mai, dar nici cu dracul nu te strica! Mai du-te la restaurant, mai mergi la crasma, la jocuri, la petreceri, la jocuri de noroc, ca si cu lumea asta sa te mai veselesti!"
Si a intrebat satana:
- Pe multi ai inselat?
- Sa traiesti, intunecimea ta, pe multi!
- Ai inselat pe cei mai prosti decat tine, dar n-ai facut nici o isprava.
- De ce, intunecimea ta? - Tu ii spui omului sa mai mearga si la biserica, sa mai mearga si la carciuma, sa mearga si la petreceri, sa se mai roage, pe urma sa mearga la distractii nepermise, dar Hristos ii spune in Evanghelie: Nimeni nu poate sluji la doi domni! adica si mie si Lui.
L-ai indemnat tu, poate omul n-a fost pregatit sufleteste si se duce de cateva ori, dar dupa o vreme vine ingerul si-i da in gand: "Mai omule, nu poti umbla pe doua carari; ori cu dracul, ori cu Dumnezeu"
- Ai patit asa?
- Am patit si asa!
- Vezi! Ti-am spus eu ca tu ai inselat pe cei mai prosti decat tine. Deci sa stii ca n-ai raspuns bine.
Iese altul la raport:
- Sa traiesti, intunecimea ta! Daca nu te-oi multumi eu, altul nu te multumeste.
- Iata cum, maria ta. Eu ii spun omului asa: Mai omule, nu este Dumnezeu, nu este drac, nu este inger, nu este iad, nu este rai, nu este munca vesnica, nu este slava vesnica, totul este aici in lumea asta! Daca ai ce manca si ce bea si ai femei si bani multi, daca ai cinste de la oameni, casa si bogatii multe, aici este raiul. Si daca n-ai, aici este iadul. Deci atata-i, cat ii omul pe lumea asta.
- Si ai inselat multi?
- Multi am inselat!
- Si tu ai inselat pe cei mai prosti decat tine. Stiu eu ca ai inselat, dar pe cei prosti, ca pe cei ce stiu Scripturile nu poti sa-i inseli. Pentru ca Scriptura ii spune omului ca este Dumnezeu, ca este drac, ca este inger, este iad, este rai, este munca vesnica, este pedeapsa pentru pacat, este rasplata pentru fapta buna in ceruri. Scriptura este plina de acest fel de invataturi si cei care o citesc, nu te cred pe tine. Constiinta este glasul lui Dumnezeu in om si, indata ce a gretit, il mustra: "De ce ai facut asa?,,

Satana statea pe scaun si astepta sa mai iasa vreo unul la raport, zicand:
- Daca cel ce iese a treia oara, ma loveste in gandire, adica imi spune un plan de a castiga suflete pentru imparatia iadului, mai bun decat al celor doi care mi-au dat raportul mai inainte, atunci eu pe acela il voi face general peste multe ostiri dracesti si-l voi pune sa stea pe scaunul meu de imparat al iadului trei minute.
Pana al urma a iesit unul pe care il chema Sarsaila
- Ehei, te vad batran si grebanos. Mi se pare ca stii tu ceva mestesuguri de a insela suflete, sa le aduci la imparatia mea. Sarsaila a spus:
- Nici intunecimea ta nu stii ce stiu eu!
- Sa te vad! Mi se pare ca esti mare mester de a castiga suflete.
- Nici tu nu stii ce stiu eu! Eu am un mestesug, ca am imbatranit in lupta cu sufletele oamenilor de atatea mii de ani, prin care multe suflete duc la iad. - Si cum ai reusit sa aduci atatea suflete la imparatia mea?
- Eu n-am sa spun nici ca diavolul cel dintai, pentru ca se intampla cum ai zis intunecimea ta. Omul stie ca nu poate sluji la doi domni si indata il castiga ingerul de partea lui. Dar, nici n-am sa-i spun omului, ca celalalt prost, ca nu-i Dumnezeu, nu-i drac, nu-i inger, nu-i iad, nu-i rai. Nu! Pentru ca Scriptura spune ca este si Dumnezeu si drac si inger si iad.
Eu atat ii spun omului: "Mai omule, este Dumnezeu, este drac, este inger, este munca vesnica pentru pacat si slava vesnica pentru fapta buna, dar mai ai vreme! Esti prost? Chiar de azi incepi fapta buna?"

Daca-i copil ii spun: "Mai baiete, tu de acum ai de trait! Vine tineretea, trebuie sa te casatoresti, trebuie sa petreci in lume! Nu cumva sa-ti pierzi tineretea asa degeaba, doar viata trebuie traita!"
Iar daca-i tanar ii spun: "Dupa ce te vei casatori si iti vei face o gospodarie, dupa aceea ai sa incepi fapta buna. Acum mananca, bea, distreaza-te, fa toate rautatile, ca doar esti tanar. Te va ierta Dumnezeu, ca El stie neputinta omului. Pentru pocainta mai lasa pe maine , lasa pe poimaine, lasa pe la anul, mai incolo!"
Il invat pe om sa amane pocainta de azi pe maine , de maine pe poimaine! "Ce milostenie vrei sa faci acum? Taci din gura! Te pocaiesti aproape de moarte! Vrei sa postesti acum, sa-ti cheltuiesti sanatatea trupului? Lasa la batranete, ca postul este pentru cei batrani! Vrei sa te rogi? Sa pierzi tu atatea ceasuri rugandu-te lui Dumnezeu? Apoi acum ai treaba. Iata, ai sa cresti copii, ai de facut casa si zestre la fete, ai de insurat si maritat. Ai atatea!"

Asa, cum ti-am spus mai inainte, am invatat si inselat atatea suflete, incat acestea cad in iad cum cad fulgii cand ninge, cu un singur sfat: "Oameni buni, pentru fapta buna mai este vreme; nu fiti prosti sa incepeti chiar de azi sau chiar din ceasul acesta!"


Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2007, 18:38:35
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi si pe mine m-a lovit in gandire ca l-am carat in spate vre-o cateva leghe si tot mai vroia sa-l lovesc si eu si culmea ca in final sa-mi zica cum ca el m-a invatzat si carat, si daca nu era el cinestie ce ma faceam ori o patzeam, si eu ce era sa fac, i-am multzumit ca a fost comoda calatoria, dar l-am rugat si sa ma ierte, fireshte, spunandu-i ca este canon daca vrea sa se-ndrepte. Mai si ce credetzi, asta chiar ca e culmea, m-a si ascultat. Sa vezi dracul la canon, cu un ochi la slanina si unul la benzina, si din gura baraia ca o motoreta, si mai si exploda. Si apoi sa nu zici ca-i merge mintea cu scantei, ca doar i se-nvarte, fie in 4 timpi fie in 2, ... dar m-a invatzat unul ca acum e la moda pe gaz fiindca cica, se pare, ca aproape ca nu polueaza... Da o adevarata sfanta adunare de capcauni... zic sfanta, ca mai era cineva in zona in povestea de mai sus... aici chiar ca itzi trebuie drepta socoteala, dar trebuie sa o mai si ai alaturi pe "fortuna" sa nu-tzi mai arate calea de milogareala ca sa dai si tu cate un gol la ei in plasa, ca altfel ...
Mai nou e alta deviza lui sarsaila..., nu va impacientatzi ca totul este sub control... aceiasi placa dar e in ton cu moda... fireshte
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2007, 00:11:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne,Sovidiu,mereu ma faci sa rad....apoi sotul meu ma-ntreaba de ce rad,si-i citesc si lui,cu toate ca tare-i greu de "tradus"exprimarile tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
povesti audio pt copii matean Muzica Bisericeasca 3 23.08.2019 14:33:28
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 20:01:38
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Povesti de iubire Laurentiu Generalitati 119 05.03.2009 21:50:41
Povesti - Poezii de Sarbatori OvidiuO Generalitati 37 12.12.2008 18:16:51