Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2011, 12:00:33
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!"

Mai multe detalii aici. Mi se pare o idee excelenta si o initiativa binevenita din partea acestei asociatii relativ tinere.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2011, 12:03:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trist...
Unii elevi aud de Dumnezeu doar la scoala si si acolo o ora pe saptamana...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2011, 12:06:20
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Slugoii diavolului de la ASUR turbeaza deoarece copii invata la scoala despre pacat, draci, iad, osanda vesnica …

--> http://saccsiv.wordpress.com/2011/02...danda-vesnica/

Părere personală: Niște scârbe... Nu merită să ne batem capul cu ei, e ca și când am vorbi cu o ușă. Ba mai mare șansă ai să-i poruncești ușii să se deschidă singură decât să vorbești cu asemenea „oameni”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2011, 12:18:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sunt realitati triste.
Invalmaseala de chestii spirituale care creste pe zi ce trece... va umple lumea de labili, depresivi si sinucigasi.

Sa ne straduim, pe cat putem, sa ne zidim familii crestine, sanatoase sufleteste si cu o buna vedere a lucrurilor.

Lumea nu va fi niciodata "crestina"... ba in zilele noastre ea nu mai ramane nici macar "desteapta".
Daca ateismul de odinioara avea macar ceva cultura, cel de astazi este tamp si plin de bascalie.

Fiecare este dator cu o moarte.
Noi sa avem grija de a noastra. Sa murim crestini.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2011, 12:21:19
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sunt realitati triste.
Invalmaseala de chestii spirituale care creste pe zi ce trece... va umple lumea de labili, depresivi si sinucigasi.

Fiecare este dator cu o moarte.
Noi sa avem grija de a noastra. Sa murim crestini.
Da...multa lume ajunge dezechilibrata fiindca e lipsita de credinta, de stabilitatea, siguranta si linistea pe care ti-o ofera Dumnezeu.

Bine,bine,...toti murim.Dar cu ei ce facem?
Ca dupa moarte e si osanda nu numai odihna...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2011, 12:25:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Bine, bine... toti murim. Dar cu ei ce facem?
Ca dupa moarte e si osanda nu numai odihna
"Mare îmi este întristarea și necurmată durerea inimii.
Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup" (Romani 9, 2-3).

Cine a ajuns la masura Sfantului Pavel, sa faca ce a facut el.

Cat despre ceilalti, printre care ma numar si eu... sa ne vedem de patimile noastre, straduindu'ne pe cat putem sa imputinam raul din lume prin nelucrarea lui in noi. Daca cineva are inima buna, vazandu'ne faptele cele intru Hristos, va dori pacea Lui si va crede in Dumnezeu. Cine nu are insa vointa si nici inima sincera, unuia ca acela de i'am predica si zilnic, tot degeaba... ba inca am deznadajdui si noi. Sfintii, vazandu'si de ei, intru nevointe si rugaciuni, spre despatimire, au inviat multe inimi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2011, 12:25:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit nenorocita initiativa !

Pt. a cataloga cunoasterea si trairea in Hristos ca ,,indoctrinare" un om , cu carte sau fara carte(ma refer la parinti) ar trebui sa cunoasca f. bine ce este stinta si ce este credinta . Cite feluri de stinta si de credinta exista . Cind s-a incercat (si si reusit) ruperea credintei de stat si mai apoi de invatamint . de ce s-a dorit aceasta , care au fost urmarile si in ce hal/stadiu ne aflam astazi .
Si in ultimul rind orice om care are cel putin liceul absolvit ar trebui sa stie sau sa isi doreasca sa caute stiinta numita ,,TERMODINAMICA" si sa vada acolo cum in mod clar si si stintific D.zeu se lasa vazut , ca existenta,in legile ei .

Dar a cere ca in scoala sa nu se faca disciplina religie nu tradeaza decit ignoranta , prostie generala si multa lipsa de carte si de mult citit sub forma lecturilor particulare . Arata ca nici unul din lucrurile enumerate de mine mai sus nu este deloc cunoscut . O stare demna de tot plinsul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2011, 12:31:44
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Trist...
Unii elevi aud de Dumnezeu doar la scoala si si acolo o ora pe saptamana...
Las' ca or sa auda in clasa a XII- a la filosofie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2011, 12:34:01
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Slugoii diavolului de la ASUR turbeaza deoarece copii invata la scoala despre pacat, draci, iad, osanda vesnica …

--> http://saccsiv.wordpress.com/2011/02...danda-vesnica/

Părere personală: Niște scârbe... Nu merită să ne batem capul cu ei, e ca și când am vorbi cu o ușă. Ba mai mare șansă ai să-i poruncești ușii să se deschidă singură decât să vorbești cu asemenea „oameni”.
... si credeam ca Vadim Tudor cel mai si cel mai...m-am inselat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2011, 12:35:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu ma mai mira nimic atat timp cat revendicarea drepturilor umane a ajuns deja la dreptul omului de a-si lua viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli I.Calin Generalitati 164 19.06.2011 23:53:44
Stop indoctrinarii religioase in scoli! Bogdan N Generalitati 12 02.06.2011 01:18:54
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42