Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2011, 18:45:35
faniela faniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Mesaje: 7
Implicit Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie?

Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2011, 20:09:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Faniela, eu am un vecin - nu stiu de ce religie e - care,de fiecare data cand ne vedea pe toti ca plecam duminica la biserica (ortodoxa), ne zice: mie imi merge bine si fara sa merg la biserica! Adica, vezi Doamne,ca noua ne merge rau si daca mergem la biserica, iar lui nu.

Lucrurile nu stau asa, omul nu trebuie sa mearga la biserica pentru a-i merge bine, pentru a fi ajutat, pentru a avea o viata mai buna etc. ci din CONVINGERE! Iar convingerea ti-o da, in buna masura, credinta. Daca nu ai convingerea ca asta e drumul drept, degeaba te piseaza la cap unii si altii ca nu e bine ce faci sau ce confesiune ai.

Deci da, noi vrem sa se intoarca cu totii la ortodoxie, ca asta e calea cea adevarata si de mantuire, dar nu putem forta pe nimeni. E bine sa te rogi pentru el, sa il lumineze sa se intoarca la credinta ortodoxa, mai mult nu stiu daca poti face. Vrei sa te mariti cu el sau...?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2011, 20:20:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu aș sfătui pe oricine să treacă la Ortodoxie; asta ar însemna să revină, de fapt, la Biserica lui Hristos cea autentică, primară, așa cum era ea în primele secole. Și pentru că aici Îl poate cunoaște pe Mântuitorul deplin.

Protestanții cred că Îl vor întâlni pe Domnul numai după sfârșitul lumii. Noi știm că El este aici, în Biserică. Deci dacă Îl iubește cu adevărat, atunci vrea să-L întâlnească, și numai aici se poate uni cu El, prin Sfintele Taine.

Iar dacă e obișnuit să studieze Biblia, va putea continua să o facă. Și dacă are o viață îndreptată, cu atât mai mult va putea continua îndreptarea la ortodocși, căci i se adaugă și posturile, și spovedania. Dacă la ei e păcat să te îmbeți, să fumezi, să desfrânezi, tot păcate sunt și la ortodocși.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2011, 20:38:22
faniela faniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Mesaje: 7
Implicit

am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2011, 20:39:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?
Da, as sfatui dar, cum spunea Glykys, atat timp cat nu exista convingerea celuilalt totul e zadarnic. De pilda pe mine nu m-ar convinge nimeni ca in afara Ortodoxiei exista mantuire, iar aparenta schimbare si bunastare pamanteasca ( simtita de unii la anumite culte) are un pret foarte scump: pierderea sufletului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2011, 20:41:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?
Nu cei care se numesc ortodocsi vor fi in Rai, ci cei care traiesc cu adevarat credinta ortodoxa! Nu numele te mantuieste ci vietuirea ta curata, spovedania, Impartasania, care nu exista la penticostali...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2011, 20:42:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de faniela Vezi mesajul
am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2011, 20:51:10
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.
Ori eu sint ortodoxa, ori dumneavoastra sinteti catolic. Pentru ca si noi, catolicii, putem fi cu EL aici si acum...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2011, 20:51:20
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.

Un răspuns desăvârșit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2011, 20:52:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Faniela

Daca a ta cautare este sincera, Dumnezeu te va indruma, tebuie sa nu te lasi prinsa de mreje si sa cauti Adevarul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 09:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 21:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 22:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 14:18:45