Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.04.2014, 10:44:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

1. Da, asa e, totusi 900 mp deja suna altfel (atata teren are casa de care vorbeam)


2. Asa e. Vecini ai si la casa, dar situatia nu se schimbaneaparat. Adica si la bloc unde locuiesc am 2 vecini, unul cu manele si unul cu hard rock, metal, ce o fi, pe care oricum ii cel putin la sfarsit de saptamana, iar politia nu le face nimic in afara de tone e amenzi. Nu prea poti sa iti agegi nici vecini, nu pe toti oricum, iar lumea poate veni si poate pleca (vanzare de casa, chirie etc.)


3. Casa asta are 2 camere, tot asa, ceva mai spatioase, baie, terasa, camara, bucatarie...tot ce ii trebuie unei locuinte. E racordata la utilitati, are teracote pe lemne si gaz (daca e sa ne mutam punem centrala pe lemne si gaz) are sopron, cotet pt. gaini, pana si cotet pentru porci.

4. E casa mai veche, de prin 1980 si ceva (nu mai stiu exact), e pe un singur nivel (deci nu ecazul de scara interioara, decat daca o mansardam noi). Ai dreptate, instalatia electrica nu stiu cum e facuta; in cel mai rau caz o refacem (stim costa destul de mult). Oricum cu timpul vom schimba gresia si faianta, si parchetul si cam tot (dar o putem face in timp; cele care exista acum sunt functionale)

5. Slava Domnului e racordata la toate utilitatile, incluziv canalizare; totusi, exagerezi putin cu riscul apei de fantana; am crescut cu apa de fantana la bunici, a facut baie in apa de la fantana si sunt in regula; apa de fantana chiar poate fi mai buna daca pui niste filtre calumea si faci analizele cel putin anua -pacat ca putini le fac-

6. Nu e cazul, dar asa e la matusa mea, cat decat stiu cum stau lucrurile.

7. Cand exista autobuse si masini care consuma foarte putn (Smart de exemplu) mai economisesti putin. Dar mare parte din banii aia ii dai si in oras pe benzina si autobuse. Pretul la un bilet de autobus din livezeni pana in centrul orasului e cu 50 de bani mai mare decat pretul biletului in oras.

8. Corect, dar mai ajuta si padurea care nu e foarte departe, mai ajuta copacii de prin gradina/curte.
De dezapezire se ocupa primaria; oricum in zona nu se agraveaza situatia. Iar dezapezirea din propria curte ne revine noua, mie si sotului, doar e curtea noastra.


9. Nu e chiar gresit. Da, copilul trebuie supravegheat, corect, dar macar ai siguranta ca in propria curte nu vine un imbecil cu masina in viteza si iti calca copilul, cum se poate intampla in oras intr-un drum de 4 metrii pana la parc. Se plictiseste, dar fiind si alti copi in zona, se pot juca impreuna.
Exista si parc in sat.


10. Daca profesorii nu ar fi buni, n cred ca ar avea rezultate la olimpiade. Ca probabil sunt si profesori nu asa de bun, asta e valabil si in oras; alegi scoala, dar profesoni semi necalificati gasesti in orice scoala. Iar pana in liceu garantyez ca imi pit ajuta copiii cu lectiile.
La treaba cu drumul... din sat pana in centru nu sunt atatea semafoare ca dintr-un capat in altul al orasului. Si iti iei apartament in zona in care iti permiti sau in zona in care gasesti ceva de vanzare; aia poate fi exact zona diametral opusa zonei cu liceele; nu prea ai ce-i face.

11. Casa e 8.000 de euro, cu tot cu teren si din calculele noastre initiale ar mai trebui sa mai bagam vreo 4.000 euro in ea. Plus amenajarea curtii; chesti e ca aproximativ jumatate din lucrari se pot face in timp. Si dispunem de banii aceia fara sa ne imprumutam e la banca sau din altelocuri. Pe cand un apartament cu 2 camere in zona medie, sa nu zic buna, costa ce putin 27.000 euro (aprox 50 mp)

12. Un apartament nu se vinde neaparat mai usor, si daca e vine mi usor, rareori reusesti sa il dai la un pret care sa iti acopere si investitiile fcute in timp in apartament. Iar daca ne luam o locuinta, indiferent ca e casa sau apartament, nu o iau cu gandul ca peste 5 ani o vand si ma mut...unde? De asta am ales locatia care ne convine noua. Nu luam o locuinta ca mai apoi sa o vindem; o luam ca sa facem din acel loc...acasa.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar lasa ca e bun asa, nu avem bani, nu putem face copii deocamdata, sa le oferim tot ce au nevoie.
4 copii??
Pai da, avem spatiu acum, dar avem si rate la banca, amenajari de facut, 3 joburi ca sa platim toate astea, de unde atat, cine sa aiba grija de ei?
Sigur, trebuia sa te iei de asta, nu? Altfel nu aveai liniste. Daca iese treaba cum am planuit, nu avem nevoie de credit de la banca si nici de n joburi. Dar de unde sa sti tu daca nu intrebi? Concluzionezi asa aiurea fara sa ai detalii. Acum le ai.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.04.2014, 12:29:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da pot sa detaliez mai mult acum,caci mai devreme eram la serviciu.

Asa cum am mai spus in mesajul anterior,nici macar nu mi-am pus problema ca si copil care este diferenta dintre o casa si un apartament...
Am avut o copilarie destul de linistita si implinita,am socializat mult,am facut sport,am avut parte de o educatie stricta,am avut multi prieteni...
Singura nefericire pe care am trait-o a fost aceia ca parintii mei nu erau impreuna...nu am avut tata pt o perioada iar apoi a aparut un tata vitreg! Asta este singura drama a unui copil:familia...parintii!
Nu locuinta,nu decoratiunile interioare! Aceste considerente de natura estetica apar mai tarziu,o data cu varsta.

M-am nascut si am copilarit in aceiasi casa modesta de carpici,dintr-un vechi cartier bucurestian,aceiasi casa in care s-a nascut si bunica si mama. Am locuit cu strabunicii mei pana la 13 ani,moment in care ne-am mutat la apartament.
Am avut o sansa enorma sa-mi prind strabunicii in viata si sa pot sta langa ei o perioada;cam atat noroc cat am avut sa fiu si apropiata de bunici si sa fiu plecata in fiecare vacanta la ei ,la tara.

Exista o vorba ca in fiecare loc in care te muti,daca esti fericit aduci fericirea acolo,iar daca esti nefericit aduci nefericirea;este cat se poate de adevarat!
Revenind la subiectul de fata,daca un copil are ambii parinti langa el,care se iubesc si-i transmit o educatie puternica nu conteaza daca a venit pe lume intr-un apartament,vila,mansarda sau garsoniera;pe cand daca nu-I are nici cea mai frumoasa casa cu gradina nu le poate acoperi lipsa...

In cazul meu particular,la maturitate am optat sa locuiesc la casa deoarece unul dintre hobbiurile mele se leaga de gradinarit,dar daca as avea sansa sa incep o familie,sa am copii as putea face fata o perioada si in apartamentul meu din Bucuresti;sunt o supravietuitoare,daca sunt fericita sunt fericita in oricare dintre locuri sau conditii.

Nu toti copiii sunt facuti pt munca in gradina,cu animalele,iar pt cei care iubesc natura,plantele,pot avea si la apartament.Noi aveam multe plante pe balcon,caine,pisica ba mai am plantat si multi arbusti in fata blocului,in zonele asa zise verzi de care nu se ocupa nimeni.
Una dintre cele mai interesante postări din ultimul timp. Surprinde esențialul în mai multe aspecte, are aroma sincerității și "căldura" experienței nemijlocite de viață....Bravo și mulțumim!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.04.2014 at 12:33:22.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.04.2014, 12:53:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si mie mi-a placut..nu m-am gandit de ex. ca la o adica, gradinarit poti faci si in curtea blocului.
Sigur, nu poti tine o vaca la bloc :)) pisici in principiu cate vrei, daca nu tii musai sa le tii pe toate in casa, iar caini..cred ca unul ar fi mai mult decat suficient daca e cu adevarat necesar si indispensabil..

Si cred ca cel mai important cadou care il pot face niste parinti copilului (copiilor) lor, este TIMPUL petrecut cu ei.
Foarte putini se gandeasc la asta, chiar si cei care au copii, vin cu pretextul ca bunastarea materiala e mai importanta iar copilul se poate juca si singur la o adica, nu? Mai e gradinita cu program prelungit, pe urma vine scoala, temele, etc. are prieteni, ii luam un smartphone si nelimitat la sms si Internet, sa aiba si mai multi prieteni, etc.

A, si cred ca unui copil i-ar place sa aiba macar 2-3 fratiori/surioare cu atat mai mult, mai tarziu, in viata, va aprecia asta.

Dar probabil ca va trebui sa se joace singurel in curte, ca mami si tati trebuie sa plateasca mai intai ratele la casa si cand vor termina - ei bine, e prea tarziu sa mai poata face copii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2014 at 13:00:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.04.2014, 13:02:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Adevarul e ca nici eu nu imi doresc un singur copil. Am fost copil singur si mi-am dorit tata viata un frate/sora. Si acum imi doresc. Asa ca cel putin 2 copii imi doresc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.04.2014, 13:16:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai noi iti uram succes :)
Doar ca trebuie sa iti planifici f. bine resursele pentru asta si mai ales sa-ti alegi bine prioritatile, banii si lucrurile materiale pot sa astepte, timpul nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.04.2014, 13:30:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Si cred ca cel mai important cadou care il pot face niste parinti copilului (copiilor) lor, este TIMPUL petrecut cu ei.
Foarte putini se gandeasc la asta, chiar si cei care au copii, vin cu pretextul ca bunastarea materiala e mai importanta iar copilul se poate juca si singur la o adica, nu? Mai e gradinita cu program prelungit, pe urma vine scoala, temele, etc. are prieteni, ii luam un smartphone si nelimitat la sms si Internet, sa aiba si mai multi prieteni, etc.
Mi-am adus aminte de o istorioară, cred că a mai fost postată forum dar e un moment potrivit să ne aducem aminte de ea:

Un om a venit de la muncă tarziu, obosit și nervos, găsindu-și baiatul de 5 ani așteptând la ușă.
- Tati, pot să te întreb ceva?
- Da, sigur, despre ce e vorba? a răspuns omul.
- Tati, câți bani câștigi pe oră?
- Asta nu e treaba ta. De ce mă întrebi astfel de lucruri. Spuse omul nervos.
- Doar vreau să știu...Te rog, spune-mi, cât câștigi pe oră?
- Dacă trebuie să știi, câștig 50$ pe oră.
- Aha, a răspuns micuțul, cu capul plecat.
- Tati, îmi împrumuți, te rog, 25$?
Tatăl s-a înfuriat:
- Dacă singurul motiv pentru care m-ai întrebat asta este ca să-mi ceri niște bani să îți cumperi o jucărie prostească sau alte porcării, atunci du-te direct în camera ta la culcare.
Gândește-te de ce ești așa egoist. Nu lucrez din greu în fiecare zi pentru așa copilării.
Micuțul a mers în liniște în cameră și a închis ușa.
Omul s-a enervat și mai tare pe întrebările băiatului. Cum a putut să pună așa întrebări doar pentru a cere niște bani.
După o oră, omul s-a calmat și a început să gândească:
Poate era ceva de care chiar avea nevoie să cumpere cu 25$ și chiar nu mi-a cerut bani des. Omul a mers la ușa băiatului și a deschis-o.
- Dormi? a întrebat...
- Nu tati, sunt treaz, a răspuns baiatul.
- M-am gândit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatăl. A fost o zi lungă și m-am descărcat pe tine. Uite aici ai 25$.
Micuțul a sărit, zâmbind.
- Mulțumesc, tati!
După aceea a scos un pumn de bani. Omul a văzut că băiatul avea deja bani și s-a enervat din nou. Micuțul și-a numărat încet banii și s-a uitat către tatăl său.
- De ce vrei mai mulți bani dacă deja ai? a spus tatăl.
- Pentru că nu am avut destul, dar acum am, a replicat băiatul. Tati, acum am 50$. Pot să cumpăr o oră cu tine? Te rog să vii mai repede acasă, mâine. Vreau să mănânc cu tine.
Tatăl a fost distrus. Și-a luat băiatul în brațe și l-a implorat să îl ierte.

Este doar o reamintire pentru toți ce lucrează din greu în viață. Nu ar trebui să lăsăm timpul să treacă printre degete fără să petrecem timp cu cei care chiar contează pentru noi, aceia apropiați de inimile noastre. Să ne amintim să împărțim cei 50$ din timpul nostru cu cineva pe care-l iubim.
Dacă mâine murim, compania pentru care lucrăm ne va înlocui foarte ușor, în câteva ore. Dar familia și prietenii pe care îi lăsăm în urmă o să simtă pierderea pentru tot restul vieților lor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.04.2014 at 13:35:08.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.04.2014, 14:38:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mi-am adus aminte de o istorioară, cred că a mai fost postată forum dar e un moment potrivit să ne aducem aminte de ea:

...

Este doar o reamintire pentru toți ce lucrează din greu în viață. Nu ar trebui să lăsăm timpul să treacă printre degete fără să petrecem timp cu cei care chiar contează pentru noi, aceia apropiați de inimile noastre. Să ne amintim să împărțim cei 50$ din timpul nostru cu cineva pe care-l iubim.
Dacă mâine murim, compania pentru care lucrăm ne va înlocui foarte ușor, în câteva ore. Dar familia și prietenii pe care îi lăsăm în urmă o să simtă pierderea pentru tot restul vieților lor.[/i]
Povestioara e impresionantă, o știam, într-adevăr. De altfel cred că e special scrisă pentru a impresiona și poate reușește să trezească la viață pe cei căzuți în capacana muncii în detrimentul ... vieții... Adică muncim ca să trăim, nu invers...

Câteva observații din partea mea - în cealaltă direcție:

Munca este și ea o necesitate, o datorie... ea ne maturizează, este mijlocul prin care mulți dintre noi ne lucrăm talantul, să zicem... Există și medici care lucrează mult, și scriitori, profesori (dacă mai dau meditații sau studiază pentru grade...) etc. - meserii nobile, zic eu... Calitatea se obține după efortul cantitativ, adică e nevoie de efort, timp și răbdare ca să reușești să faci un salt calitativ... Din ce am văzut eu e foarte greu să găsim un echilibru între serviciu și timpul liber. Și apoi depinde ce faci în timpul liber.

Cred că este foarte important să petrecem timp cu copiii când sunt mici. Pe măsură ce cresc, ei înșiși vor mai multă independență.

Chestia de la sfârșit, bolduită, a devenit un clișeu. Ar trebui analizată fiecare situație separat... când e cazul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.04.2014, 15:58:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Povestioara e impresionantă, o știam, într-adevăr. De altfel cred că e special scrisă pentru a impresiona și poate reușește să trezească la viață pe cei căzuți în capacana muncii în detrimentul ... vieții... Adică muncim ca să trăim, nu invers...

Câteva observații din partea mea - în cealaltă direcție:

Munca este și ea o necesitate, o datorie... ea ne maturizează, este mijlocul prin care mulți dintre noi ne lucrăm talantul, să zicem... Există și medici care lucrează mult, și scriitori, profesori (dacă mai dau meditații sau studiază pentru grade...) etc. - meserii nobile, zic eu... Calitatea se obține după efortul cantitativ, adică e nevoie de efort, timp și răbdare ca să reușești să faci un salt calitativ... Din ce am văzut eu e foarte greu să găsim un echilibru între serviciu și timpul liber. Și apoi depinde ce faci în timpul liber.

Cred că este foarte important să petrecem timp cu copiii când sunt mici. Pe măsură ce cresc, ei înșiși vor mai multă independență.

Chestia de la sfârșit, bolduită, a devenit un clișeu. Ar trebui analizată fiecare situație separat... când e cazul.
Ca să-l parafrazez pe Eclessiastul, vreme este pentru muncă și vreme să culegem roadele muncii. Desigur, se întâmplă ca munca să-și găsească roadele în ea însăși, mai ales atunci când se identifică cu vocația sau pasiunea, dar nu e mai puțin adevărat că performanțele carierei uneori îndoapă mândria și deturnează viața pe o pistă falsă, către o fundătură existențială. De ce îndoapă mândria? Pentru că atunci când celelalte compartimente ale vieții nu funcționează sau sunt pur și simplu falimentare, ego-ul nostru își găsește o desfătare exclusivă în aprecierile la locul de muncă, situație care stimulează, însoțește sau chiar parazitează o carieră de succes ce ocupă prim-planul și oferă ne oferă principala rațiune de a fi . Cel puțin o vreme, această motivație, minoră în realitatea ei, dar promovată la rang de majoră datorită faptului că aproape toată energia vieții e canalizată spre ea, va ține loc de sens al existenței cu oarecare succes, dar timpul trece, vraja se destramă și ce ne facem când cei care ne hrăneau orgoliul nu mai sunt în preajmă sau hrănesc orgoliile altora mai tineri, aflați "pe val"? Să ne ferească Dumnezeu, și ne ferim și noi înșine, de efectele unui ego flămând asupra ființei noastre profunde!

O carieră de succes e bună atâta timp cât munca nu devine un scop în sine și se integrează unui echilibru general al vieții. Dar când ea devine un mormânt al eșecurilor noastre pe celelalte paliere ale existenței, sfârșește într-o dezdădejde cumplită, fiindcă dintr-un asemenea mormânt nimeni și nimic nu mai învie vreodată.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.04.2014 at 16:08:18.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.04.2014, 16:10:24
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O carieră de succes e bună atâta timp cât munca nu devine un scop în sine și se integrează unui echilibru general al vieții.
De acord.

Citat:
Dar când ea devine un mormânt al eșecurilor noastre pe celelalte paliere ale existenței, sfârșește într-o dezdădejde cumplită, fiindcă dintr-un asemenea mormânt nimeni și nimic nu mai învie vreodată.
Când... devine mormânt?

Eu credeam că vom învia, totuși... dincolo...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.04.2014, 16:30:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Când... devine mormânt?
Atunci când doar cariera singură ne-a mai rămas ca spațiu de exprimare a persoanei și dincolo de ea domnește neantul

Citat:
Eu credeam că vom învia, totuși... dincolo...
Învierea trupului începe cu învierea duhului încă din această viață. Iadul, spunea avva Emilianos Simonopetritul, este înveșnicirea războiului dintre duh și trup, iar pentru ca să avem parte de învierea cea bună, trebuie să facem pace în noi înșine între duh și trup pe când viețuim în această lume. Dacă în clipa morții trupului, duhul nu se află în plin proces de înviere dincolo de pragul critic numit mântuire, la învierea cea de obște nu ne va fi bine deloc!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare