Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2006, 15:54:49
josephescu josephescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Plimbandu-ma de curand prin Bucuresti, mi-a sarit in ochi tricolorul arborat la intrarea intr-o biserica, ca si cum ar fi fost o institutie publica. Mi-am zis "O fi.....vreo sarbatoare... despre care nu stiu".
Ulterior, am remarcat tot mai multe steaguri ale Romaniei arborate la intrarea in tot mai multe biserici, asa incat nu mai putea fi vorba de un eveniment aparte, cat mai degraba de "un obicei". Prin urmare, mi-am intrebat prietenii imprastiati prin Europa daca pe la ei sunt steaguri pe biserici, intrucat nu-mi mai aminteam sa fi vazut asa ceva. TOATE raspunsurile au fost negative - "noi nu avem steaguri pe biserici".

Asa ca, va intreb pe voi, de ce sunt steaguri pe bisericile din Romania? Care este semnificatia particulara romaneasca a acestui fenomen?
Am inceput sa punem steaguri pe biserici imediat dupa 1989, sau cand a inceput?

Merci,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2006, 22:36:09
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de josephescu
Plimbandu-ma de curand prin Bucuresti, mi-a sarit in ochi tricolorul arborat la intrarea intr-o biserica, ca si cum ar fi fost o institutie publica. Mi-am zis "O fi.....vreo sarbatoare... despre care nu stiu".
Ulterior, am remarcat tot mai multe steaguri ale Romaniei arborate la intrarea in tot mai multe biserici, asa incat nu mai putea fi vorba de un eveniment aparte, cat mai degraba de "un obicei". Prin urmare, mi-am intrebat prietenii imprastiati prin Europa daca pe la ei sunt steaguri pe biserici, intrucat nu-mi mai aminteam sa fi vazut asa ceva. TOATE raspunsurile au fost negative - "noi nu avem steaguri pe biserici".

Asa ca, va intreb pe voi, de ce sunt steaguri pe bisericile din Romania? Care este semnificatia particulara romaneasca a acestui fenomen?
Am inceput sa punem steaguri pe biserici imediat dupa 1989, sau cand a inceput?

Merci,
Cred ca e un semn de patriotism ...{"si la cate secte au aparut si cate feluri de religii cu diferite limbi"} e oarecum o metoda de atrage credinciosii spre adevarata credinta Adik in aceasta biserica s-a pastrat traditia ortodoxa si slujba se face in spiritul pur romanesc-ortodox.. Parerea mea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2006, 08:57:35
josephescu josephescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cred ca e un semn de patriotism ...{"si la cate secte au aparut si cate feluri de religii cu diferite limbi"} e oarecum o metoda de atrage credinciosii spre adevarata credinta Adik in aceasta biserica s-a pastrat traditia ortodoxa si slujba se face in spiritul pur romanesc-ortodox.. Parerea mea!
mi-e frica ca am perceput arborarea drapelului ca o recunoastere a unei autoritati lumesti, alaturi de cea cereasca a lui Dumnezeu, care poate induce in mod subliminal ideea asocierii Bisericii cu Statul. Sunt curios daca enoriasii bisericilor respective au fost intrebati...daca simt nevoia drapelului....

Si la romano-catolici, pe Sf. Iosif, exista 2 drapele romanesti, in timp ce pe catedrala patriarhala nu am vazut asa ceva. Prin urmare, nu cred ca este manifestarea unui fenomen pur-ortodox pe filiera greaca.

Cat despre secte, cine le-ar impiedica sa arboreze drapele pe bisericile lor? Tocmai, ca semn al patriotismului, pentru a dovedi ca si ei sunt fideli autoritatii statului, neamului etc., caci romani sunt si ei....

Asadar, drapelul ca manifestare a patriotismului, in masura in care nu a fost pus la solicitarea enoriasilor, mi se pare o explicatie de fatada.



Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2006, 09:40:00
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Eroi nu se duc la cer?..eu asa stiam ca se duc
Drapelul in sine este lumesc ca doar e facut de mana omului ...ce reprezinta un simbol al patriotismului si al traditiei pur ortoxe-romanesti ..CE daca eu imi iubesc tara inseamna ca sunt de acord cu statul ? statul iubeste cumva tara ? Uite d-asta e atata saracie DA totusi Biserica poate fi de acord cu statul in unele privinte la fel cum nu poate fi de acord cu statul in alte privinte... dar asta nu inseamna ca biserica gata s-a asociat cu statul ca doar statul are cele mai multe probleme si noi nu vom vedea niciodata ca statul sa se inteleaga pe deplin cu biserica ..apoi ca sa existe o asociere intre doua institutii trebuie ca acele institutii sa cada de comun acord Pe cand asa ceva nu se va intamlpla
niciodata...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2006, 09:43:19
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Eroi nu se duc la cer?..eu asa stiam ca se duc
Drapelul in sine este lumesc ca doar e facut de mana omului ...ce reprezinta un simbol al patriotismului si al traditiei pur ortoxe-romanesti ..CE daca eu imi iubesc tara inseamna ca sunt de acord cu statul ? statul iubeste cumva tara ? Uite d-asta e atata saracie DA totusi Biserica poate fi de acord cu statul in unele privinte la fel cum nu poate fi de acord cu statul in alte privinte... dar asta nu inseamna ca biserica gata s-a asociat cu statul ca doar statul are cele mai multe probleme si noi nu vom vedea niciodata ca statul sa se inteleaga pe deplin cu biserica ..apoi ca sa existe o asociere intre doua institutii trebuie ca acele institutii sa cada de comun acord Pe cand asa ceva nu se va intamlpla
niciodata...
institutii vorbind lumeste ..dar pentru crestinii adevarati biserica nu trebuie inteleasa ca o institutie si ca izvor pentru suflet sau hrana duhovniceasca..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2006, 10:08:52
josephescu josephescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
institutii vorbind lumeste ..dar pentru crestinii adevarati biserica nu trebuie inteleasa ca o institutie si ca izvor pentru suflet sau hrana duhovniceasca..
Tocmai din acest motiv nu inteleg ce are hrana duhovniceasca si izvorul de suflet cu simbolul national. Adica ce, ma pot pot hrani duhovniceste cu atat mai bine cu cat sunt roman?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2006, 10:32:02
josephescu josephescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Ok, deci inteleg ca, in anumite cazuri, tricolorul pe biserica nu vizeaza asocierea institutiei bisericii cu statul, cat marcarea romanismului, apartenentei la neam.

Doua intrebari derivate din ipoteza de mai sus:
1 – Intrucat romanismul se manifesta atat in fata, cat si inauntrul bisericii, de ce nu punem tricolorul si IN biserica, langa altar?
2 – Care sunt motivele pentru care dorim sa avem expresia manifestarii romanismului in timpul slujbei religioase?

Precizez ca nu urmaresc sa conving pe cineva cu privire la un anumit aspect, linie de gandire sau scara de valori. Pur si simplu, incerc sa analizez (obiectiv si nu subiectiv) un obicei, pentru a-l putea intelege mai bine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2006, 19:47:52
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sa nu exageram..
Totusi cu ce ne incurca pe noi steagurile de pe biserica?
Oare nu ne putem ruga Lui Dumnezeu ca sunt steaguri pe biserica?..oricum biserica ori cu steaguri ori fara steaguri tot casa Lui Dumnezeu ramane...
Imi place asta.."Tu esti Petru si pe aceasta piatra Voi Zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui pe dansa"
Doamne ajuta! si iarta-ma daca te-am suparat
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2006, 07:00:52
josephescu josephescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Sa nu exageram..
Totusi cu ce ne incurca pe noi steagurile de pe biserica?
Oare nu ne putem ruga Lui Dumnezeu ca sunt steaguri pe biserica?..oricum biserica ori cu steaguri ori fara steaguri tot casa Lui Dumnezeu ramane...
Imi place asta.."Tu esti Petru si pe aceasta piatra Voi Zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui pe dansa"
Doamne ajuta! si iarta-ma daca te-am suparat
No offence, insa ma declar nesatisfacut de raspunsurile primite pana acum. Eu cautam o explicatie rationala, pentru un fenomen cat se poate de prozaic, care nu are legatura cu cele sfinte.
Laurentiu, n-ai inteles nimik si se pare ca nici nu te deranjeaza acest fapt.
IDEEA ESTE DE CE, pur si simplu, nu de ce nu....

Amin!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2006, 15:55:17
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de josephescu
Ok, deci inteleg ca, in anumite cazuri, tricolorul pe biserica nu vizeaza asocierea institutiei bisericii cu statul, cat marcarea romanismului, apartenentei la neam.

Doua intrebari derivate din ipoteza de mai sus:
1 – Intrucat romanismul se manifesta atat in fata, cat si inauntrul bisericii, de ce nu punem tricolorul si IN biserica, langa altar?
2 – Care sunt motivele pentru care dorim sa avem expresia manifestarii romanismului in timpul slujbei religioase?

Precizez ca nu urmaresc sa conving pe cineva cu privire la un anumit aspect, linie de gandire sau scara de valori. Pur si simplu, incerc sa analizez (obiectiv si nu subiectiv) un obicei, pentru a-l putea intelege mai bine.
1. Nu punem tricolorul in biserica pentru ca nu mergem IN biserica ca la meciurile de fotbal internationale unde sa ne manifestam patriotismul. La biserica mergem pentru a participa la slujba sau pentru alte probleme care au legatura cu sufletul.
2. In timpul slujbei se face referire la "tot poporul roman de pretutindeni", in rest nu se pune accent pe acest aspect al patriotismului.

Sa nu uiti niciodata motivul pentru care e facuta biserica si pentru care, noi, crestinii ortodocsi, mergem in ea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
la ce biserici mergeti? roxanapopa70 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 07.05.2012 18:38:51
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Cate biserici ortodoxe canonice sunt in SUA? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.03.2009 23:29:47
Corul Biserici sunt oameni BogdanBogdan Generalitati 1 19.03.2008 13:16:49