Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2009, 15:48:31
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

heaven, daca-i pupi in dos, n-o sa se uite in gura ta, te asigur.

homosexualii trebuie tratati ca oricare alti pacatosi, nu sa stea Biserica sa se roage de ei sa vina sa-i vindece.
mesajul Bisericii a fost destul de clar si cu siguranta a ajuns la fiecare dintre ei... ca dovada ca unii chiar au apelat la ajutor. iar restul care n-au apelat si nici nu vor, sunt periculosi pt societatea contemporana, dar mai ales pt cele viitoare din simplul motiv ca nu se multumesc in a se limita la intimitatea lor, ci cauta sa se expuna schimband astfel si mentalitatea poporului. ce atitudine sa ai fata de acestia? de-ar mai fi Sf Ier Nicolae printre noi, l-ar da tuturor manifestantilor gay cate o palma precum odinioara lui Arie...
si totusi, Biserica (ma refer atat la fetele bisericesti cat si la mireni) au o atitudine extreeem de pasnica fata de acesti monstri care grabesc venirea apocalipsei.

cei care vor participa la marsul pt familie nu vor protesta impotriva homosexualilor ca persoane, ci impotriva mentalitatii diabolice care practic se impune poporului roman (cred ca stiti de cine sunt sponsorizate marsurile gay). este de netagaduit faptul ca mentalitatea romanilor s-a schimbat (cel putin cu privire la gay) de la prima manifestatie a homosexualilor si pana in prezent... si romanul va continua sa se schimbe si sa ingaduie fel si fel de tampenii impuse de altii de frica sa nu fie aratat cu degetul ("uite romanul!") atunci cand va pleca in Occident.
se incearca inlocuirea coloanei vertebrale, a romanului, cu gelatina. adica demnitatea cu infamia.

Citat:
Daca in mediile rurale s-ar discuta despre mijloace de contraceptie si s-ar face o educatie minima in acest sens,nu am mai vedea atatea avorturi,atatia copii lepadati in tomberoane,haznale,campuri,mame care isi sugruma copiii dupa nastere din disperare ca nu stiu ce sa faca cu ei,toate grozaviile de le vedem pe la stiri.
sa nu crezi ca nu au fost incercari.
cunosc personal un baiat care a facut parte dintr-o clasa in care s-a predat educatie sexuala si... stii care a fost rezultatul? i-a bagat in boala pe toti, la propriu. veneau parintii disperati la scoala ca le-au luat-o razna copiii... isi pierdusera orice urma de rusine si incepusera sa se manifeste extrem de neortodox. din cauza asta nu s-a mai continuat.

personal, consider ca o educatie autentica in Duh Sfant ar rezolva o groaza din problemele contemporane.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2009, 16:55:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ca oameni da: daca le e foame, le dam de mancare; dca le e sete le dam un pahar de apa; daca nu au ce imbraca, le dam o haina. Dar nu putem fi de acord ca folosesc trupul impotriva firi, deci altfel de cum a fost creat de Dumnezeu.
Anca, draga, Heaven nu te-a rugat sa faci o insiruire ca la carte ci te-a intrebat CONCRET ce ai facut TU, PERSONAL, intelegi, pentru un homosexual

Nu trebuie sa fie mult poate doar o privire intelegatoare, o acceptare a persoanei lui in spatiul tau la o manifestare, ceva, in autobuz, metrou etc...prin faptul ca nu ai sarit de doi coti si ai fugit la 10 metri de el, Atit, asta vrea sa stie
Daca nu , nu avem nevoie de "manuale de comportament in jurul Gay-ilor" suntem satui de asa ceva aici pe forum, adica de manuale de comportament crestin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2009, 00:31:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
si totusi, Biserica (ma refer atat la fetele bisericesti cat si la mireni) au o atitudine extreeem de pasnica fata de acesti monstri care grabesc venirea apocalipsei.
Hm,draga morod,ma iarta,dar voia cui o faci tu cand vorbesti asa de fratii tai dinaintea lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2009, 04:38:11
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare acceptarea ritmului vremurilor sa insemne si comportarea in aceleasi masuri?
Nu stiu ce sa zic, eu nu prea vad impreuna Biserica de Rasarit si miting'urile, mars'urile si alte asemenea manifestatii.

Sa'mi fie cu iertare, este doar o parere.
Daca vrem sa facem ceva, este nevoie de oameni din domeniu (crestini), care sa lupte cu armele lor, adica la nivel legislativ.
Si, daca ma gandesc mai bine, cred ca nici asta nu este o lupta duhovniceasca.
Asta cu lupta la nivel legislativ este cat se poate de duhovnicesc . Si legile lumesti trebuie sa aiba o baza dumnezeiasca , nu ? Iar in vechime , cel putin dupa introducerea crestinismului ca religie oficiala , Bisericii i se cerea sa traga un semnal de alarma in privinta legilor care nu respectau normele crestine . Iar asta cu semnalul de alarma era minim , ca se putea merge si mai departe . Atata tot ca pe vremea aceea era mai simplu sa explici unei singure persoane ( imparatul , voievodul , etc ) decat azi unui parlament , guvern , presedintie .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2009, 04:42:58
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Gasesc absolut firesc sa militezi impotriva avortului,chiar de dorit,deoarece este o crima oribila,insa cand esti vehement contra oricarui mijloc de contraceptie,mi se pare deja fanatism,ceva ce concret nu se adapteaza zilelor noastre si evident nu va avea ecou.
Ca va place ori nu,cam asta este situatia.
Daca in mediile rurale s-ar discuta despre mijloace de contraceptie si s-ar face o educatie minima in acest sens,nu am mai vedea atatea avorturi,atatia copii lepadati in tomberoane,haznale,campuri,mame care isi sugruma copiii dupa nastere din disperare ca nu stiu ce sa faca cu ei,toate grozaviile de le vedem pe la stiri.
Aceasta in paralel cu o educatie religioasa ar schimba multe.
Mi se pare mult mai eficace decat a organiza astfel de marsuri,sa te cobori efectiv printre cei ignoranti care traiesc haotic si ajung sa comita avorturi,printre homosexuali si sa incerci sa ii ajuti,o forma de misionerat.
Cu dragoste de oameni ii veti intoarce pe fratii vostri pe alte cai,nu prin marsuri in care ii damnati.
Credem , nu credem , ne place , nu ne place , contraceptia este pacat . Si in plus , unele forme de contraceptie sunt totuna cu avortul , pentru ca ucid embrionul dupa ce a fost format . De exemplu , pastilele contraceptive .
Doamne , ajuta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2009, 10:17:39
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icjulian Vezi mesajul
Asta cu lupta la nivel legislativ este cat se poate de duhovnicesc . Si legile lumesti trebuie sa aiba o baza dumnezeiasca , nu ? Iar in vechime , cel putin dupa introducerea crestinismului ca religie oficiala , Bisericii i se cerea sa traga un semnal de alarma in privinta legilor care nu respectau normele crestine . Iar asta cu semnalul de alarma era minim , ca se putea merge si mai departe . Atata tot ca pe vremea aceea era mai simplu sa explici unei singure persoane ( imparatul , voievodul , etc ) decat azi unui parlament , guvern , presedintie .
Doamne ajuta !
Ce ti-ai mai dori o dictatura religioasa, cu Ilie Ciobotea in fruntea tarii si Biblia ca Constitutie! Noroc ca cei care gandesc ca tine reprezinta o minoritate care abia se vede pe radar, in ciuda procentului extrem de ridicat al celor ce se declara crestin-ortodocsi in Romania.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2009, 16:52:04
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Hm,draga morod,ma iarta,dar voia cui o faci tu cand vorbesti asa de fratii tai dinaintea lui Dumnezeu?
fratele meu este acela care se afla intru acelasi cuget cu Biserica Ortodoxa si, implicit, primeste toata invatatura preotilor, a Sfintilor Parinti, a Sfintilor Apostoli s.a.m.d. ca fiind invatatura cea adevarata transmisa de Dumnezeu prin ei.
cata vreme acestia NEAGA si nu vor sa accepte nici in ruptul capului ca homosexualitatea este PACAT (impotriva firii !!!!!) inaintea lui Dumnezeu, mi-e greu sa-i numesc pe acestia fratii mei. apropiati (dupa trup) da, dar nu frati (dupa Duh).. insusi Sf Ap Pavel spune sa fim intru acelasi cuget si Duh Sfant, dar acestia nu graiesc in Duh Sfant.

si, mai mult decat atat, incearca... si chiar insista... sa-si impuna mentalitatea si proasta credinta. Sf Ap Ioan spunea "Oricine va veni la voi, si nu va aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa, si sa nu-i ziceti lui "bucura-te". Ca cel ce ii va zice lui "bucura-te", se va face partas faptelor lui celor rele".

si nu in ultimul rand, permite-mi sa am indoieli ca macar 5% din ei mai sunt ortodocsi...
sfintii n-au vorbit niciodata cu blandete despre propovaduitorii minciunii.
cei care se aflau in ratacire din nestiinta sau pt ca asa s-au nascut si asa au crescut sau cine stie din ce alt motiv, erau altfel tratati.
dar pe apostolii minciunii (in cazul nostru, papagalii care ies in strada an de an si cer/ impun romanilor o alta cugetare) ii tratau asa cum se trateaza orice potrivnic dreptei credinte fiindca ei sunt perfect constienti de ceea ce fac.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2009, 18:07:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
fratele meu este acela care se afla intru acelasi cuget cu Biserica Ortodoxa si, implicit, primeste toata invatatura preotilor, a Sfintilor Parinti, a Sfintilor Apostoli s.a.m.d. ca fiind invatatura cea adevarata transmisa de Dumnezeu prin ei.
cata vreme acestia NEAGA si nu vor sa accepte nici in ruptul capului ca homosexualitatea este PACAT (impotriva firii !!!!!) inaintea lui Dumnezeu, mi-e greu sa-i numesc pe acestia fratii mei. apropiati (dupa trup) da, dar nu frati (dupa Duh).. insusi Sf Ap Pavel spune sa fim intru acelasi cuget si Duh Sfant, dar acestia nu graiesc in Duh Sfant.

si, mai mult decat atat, incearca... si chiar insista... sa-si impuna mentalitatea si proasta credinta. Sf Ap Ioan spunea "Oricine va veni la voi, si nu va aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa, si sa nu-i ziceti lui "bucura-te". Ca cel ce ii va zice lui "bucura-te", se va face partas faptelor lui celor rele".

si nu in ultimul rand, permite-mi sa am indoieli ca macar 5% din ei mai sunt ortodocsi...
sfintii n-au vorbit niciodata cu blandete despre propovaduitorii minciunii.
cei care se aflau in ratacire din nestiinta sau pt ca asa s-au nascut si asa au crescut sau cine stie din ce alt motiv, erau altfel tratati.
dar pe apostolii minciunii (in cazul nostru, papagalii care ies in strada an de an si cer/ impun romanilor o alta cugetare) ii tratau asa cum se trateaza orice potrivnic dreptei credinte fiindca ei sunt perfect constienti de ceea ce fac.
Sf. Augustin, mare figura in biserica la inceputurile ei, scria unui prieten intr-o scrisoare:
What is the difference whether it is in a wife or a mother, it is still Eve the temptress that we must beware of in any woman. I fail to see what use woman can be to man, if one excludes the function of bearing children.
Traducerea mea in romaneste:
Ce conteaza daca e mama sau sotie? E tot Eva cea amagitoare, de care trebuie sa ne ferim in orice femeie. Nu pot sa vad ce folos are femeia pentru barbat, altul decat acela de a face copii.
Sa inteleg ca barbatii care gandesc precum Sf. Augustin sunt tot fratii tai intru Hristos?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2009, 19:15:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incet si sigur omul vrea sa schimbe totul dupa voia sa. In acest caz, inseamna ca minte cu nerusinare atunci cand spune rugaciunea Tatal nostru, daca o mai spune... Caci de zis, zice el ,,Faca-se voia Ta'', dar la practica se inpotmoleste din ce in ce mai rau, pe masura ce grozava noastra civilizatie evolueaza pe plan economic si social si involueaza pe plan spiritual.

Cum reusim sa scapam de fatarnicie? Caci si noi vom fi intrebati de care parte ne-am situat atunci cand homosexualii si alti pacatosi au luptat pentru ca pacatul lor sa devina o norma de convietuire intr-o societate preponderent crestina. O atitudine trebuie luata, caci e vorba de modul cum va arata societatea in urmatorii ani. Nu cred ca trebuie sa acceptam ca anormalul sa devina normal. Nu ma intereseaza cati homosexuali exista, ci ma intereseaza educatia corecta, in spiritul valorilor traditionale crestine a tinerei generatii.

Acceptarea homosexualitatii ca posibilitate legala de convietuire nu trebuie incurajata. Ne mai intereseaza mantuirea sau ne batem joc de tot ce e sfant? Caci homosexualitatea poate fi justificata din multe puncte de vedere, dar nicidecum din punct de vedere crestin-ortodox. Si atunci, de ce sunt descurajate aceste initiative de a lua atitudine impotriva pretentiilor homosexualilor chiar pe un forum ortodox?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2009, 19:16:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Erata : se impotmoleste...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Challenges of Getting to Mars: Curiosity's Seven Minutes of Terror apophis Stiri, actualitati, anunturi 5 16.07.2012 22:07:24
Protest eodor nastasa Generalitati 37 24.05.2010 03:56:36
Protest maryukbebe Preotul 6 31.05.2009 02:49:02
PROTEST silverstar Generalitati 14 28.10.2006 12:47:46