Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2010, 16:45:54
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit Intrebare pt sectanti: de ce va considerati copiii sfinti?

Am avut o discutie cu un penticostal ieri si spunea ca ei nu isi boteaza copiii, pentru ca odraslele lor sunt sfinti. M-a socat mult raspunsul lui si as vrea sa stiu motivul. Pentru ca eu nu vad nimic in afara Sfantului Botez, care ar putea sfinti un copil. Voi ce credeti?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2010, 17:37:12
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Am avut o discutie cu un penticostal ieri si spunea ca ei nu isi boteaza copiii, pentru ca odraslele lor sunt sfinti. M-a socat mult raspunsul lui si as vrea sa stiu motivul. Pentru ca eu nu vad nimic in afara Sfantului Botez, care ar putea sfinti un copil. Voi ce credeti?
De ce nu l-ai intrebat chiar pe el?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2010, 17:42:34
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
De ce nu l-ai intrebat chiar pe el?


Pai el spunea ca datorita credintei desavarsite si pocaintei parintilor... Hai sa fim seriosi: care om, in vremurile pe care le traim, poate spune ca are o credinta desavarsita sau ca ESTE pocait?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2010, 17:48:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu stiu daca se va simti cineva suficient de sectant incat sa raspunda la intrebare. :) Daca ai fi scris si tu "Intrebare pentru ne-ortodocsi" sau intrebare pentru cei din alte culte...Cu toata aprecierea, nu ai fost prea delicat/a. Raspunsul, de altfel, este simplu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2010, 17:49:32
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Pai Isus i-a considerat pe copii mici sfinti pe pamant

Isus Cristos a spus ca trebuie sa avem cu totii ( se referea la adulti ) inima si sufletul curat al uni copil...nu-i asa ? eu nu sunt sectanta , sunt crestin-ortodxa , dar cred ca Isus stia ce spune...stia ca toti copiii se nasc curati, ei nu au pacate savarsite care sa ii apese...dar in cativa ani ( cam in 6-7 ani) sufeltele lor incep sa fie pervertite de adultii din jurul lor ...de situatiile la cere ei sunt martori cu sau fara voia lor; putem noi , adultii nega acest lucru ??? nu cred...chiar parintii gresesc, chiar fara sa isi dea seama ...si copiii lor vad , si asculta si invata...invata mai mult rau decat bine ...din pacate...; e normal ,ca dupa vreo cativa ani de viata a micutilor printre adulti , sa trebuiasca sa fie invitati la Sfantul Botez pentru a li se aduce aminte de lumea lui Dumnezeu, de faptul ca spiritele acestor copii au nevoie de o reconfirmare ca Dumnezeu exista si Isus Cristos deasemenea si sa isi ia asupra lor numele lui Isus Cristos si sa isi inceapa, de data aceasta constient, viata spirituala ...poate gresesc eu ...si sa ma ierte Bunul Dumnezeu daca gresesc gandind asa,dar eu stiu ca El imi cunoaste inima si gandul si tot ceea ce fac...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2010, 17:51:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

De ce e considerat peiorativ cuvantul "sectant"? Va rog sa-mi explicati.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2010, 17:54:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pentru ca e folosit in batjocura. Dictionarul nu are nici o vina pentru asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2010, 17:54:35
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu stiu daca se va simti cineva suficient de sectant incat sa raspunda la intrebare. :) Daca ai fi scris si tu "Intrebare pentru ne-ortodocsi" sau intrebare pentru cei din alte culte...Cu toata aprecierea, nu ai fost prea delicat/a. Raspunsul, de altfel, este simplu.

Imi cer scuze, daca nu am fost prea "delicata"... Intentia nu a fost nicidecum sa jignesc pe cineva. Raspunde-mi te rog, daca tu vezi raspunsul "atat de simplu"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2010, 17:57:43
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pentru ca e folosit in batjocura. Dictionarul nu are nici o vina pentru asta.

Din DEX: "SÉCTĂ s.f. Grup de persoane formând o comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială; (p. ext.) grup de adepți ai unei doctrine. ♦ grup de persoane care s-au închis în cercul intereselor lor mărunte"

Unde e greseala? Sau de ce va intriga atat de tare catalogarea asta?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2010, 18:04:31
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Imi cer scuze, daca nu am fost prea "delicata"... Intentia nu a fost nicidecum sa jignesc pe cineva. Raspunde-mi te rog, daca tu vezi raspunsul "atat de simplu"
ok, te cred pe cuvant, e probabil din obisnuinta.

Aceasta idee reiese din Epistola Sf Ap Pavel catre corinteni, intaia, capitolul 7

13 Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14 Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.

Deci, daca un parinte este credincios va avea copiii sfinti prin faptul ca el slujeste Domnului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 21:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 12:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05