Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2009, 12:49:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De ce nu da Dumnezeu copii tuturor celor ce-si doresc?

Cum alege Dumnezeu pe cei carora le da copii? De ce la unii care nu vor, sau nu sunt buni de a fi parinti le da (chiar multi) si celor care isi doresc si ar fi buni parinti nu le da?
Acestia din urma au pacate de ispasit (ale lor, sau ale parintilor)?
Sau ma gansesc uneori ca poate Dumnezeu stie ce nu stim noi dinainte si vrea sa ne fereasca de a avea copil bolnav, sau anormal?
Voi ce credeti?
Eu nu pot gasi raspuns. Sunt atatia care isi doresc copii si raman fara si cu durerea in suflet toata viata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2009, 13:24:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sophia, sa nu pierdem din vedere ca sunt multi care isi doresc un copil, dar uita sa ceara acest lucru si lui Dumnezeu. De vor cere cum se cuvine, legea firii poate fi biruita. Sunt multe cazuri si in Scriptura cand Dumnezeu le-a daruit celor ce au cerut cu staruinta si credinta, un copil.

Unii poate au avut darul de a naste prunci, dar prin diverse interventii medicale au pierdut acest dar (a fost o fuga de a nu avea copii)

Altii devin parinti prin infiere.

Nu pot sa speculez pe baza acestui subiect, de ce unii si altii nu. Cred ca cel mai potrivit e ca omul sa ceara cu credinta neclintita ca poate primi darul de a avea copii prin Dumnezeu. Iar atunci cand l-a primit sa nu uite sa multumeasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2009, 13:50:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Costel, tu poate ai dreptate, dar eu am indoieli aici.
Te rogi, dar la un moment dat vazand ca nu se intampla, iti pui si intrebari.
Si am auzit de multe ori ca nu e bine intotdeauna sa-i ceri lui Dumnezeu, ca poate nu e bine ce vrei (ca poate te rogi sa ai copii si iti da unul chiunit, sau pe care il pierzi curand si atunci mai bine sa nu mai ceri deloc). Si de unde stii atunci daca si cat sa te rogi?
Si ma refer la orice modalitatea de a deveni parinte (pe cale naturala, medicala, adoptie, botezul unui copil).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2009, 15:35:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Uneori, Dumnezeu nu randuieste copii tocmai spre a'si arata slava Sa. Asa cum in cazut Parintilor Ioachim si Ana slava lui Dumnezeu s'a aratat printr'o nastere ce a biruit randuiala firii, neputintele si mintile necredincioase, tot asa se poate intampla si astazi. Cunoasc un parinte a carui sotie a nascut la o varste de aproape 50 de ani, pana atunci neputand ramane insarcinata. Nu au mers la doctor si nu au urmat nici un tratament. Doar rugaciune.

Se poate intampla insa si spre a se inmulti rugaciunea fata de sfinti. Nu de putine ori sfintii au savarsit minuni in trupul celor ce le'au inaltat rugaciuni. Sfantul Nectarie este mult cunoscut in acest lucru, multime de mame ramanand insarcinate dupa rugaciuni si canoane inchinate sfantului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2009, 22:08:51
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

dupa mine, sunt doua variante pentru a explica aceasta:

- nu le daruieste copii pentru a ii intari in credinta , adica chiar daca ei se roaga sa primeasca un prunc , Dumnezeu amana momentul pentru ca pruncul sa ajunga intr'o familie crestina adevarata;

-nu le daruieste prunci spre a ii intoarce sau indrepta spre credinta.

chiar daca as vrea sa am copii mei ,"proprii si personali", consider ca este la fel sa infiezi un copil abandonat. daca ai puterea sa iubesti un copil care nu "este" al tau , acesta devine al tau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2009, 22:28:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si pentru a infia un copil trebuie sa te rogi sa te ajute Dumnezeu si daca vrea El, sa te ajute, pentru ca adesea este f.greu.
Si nu inteleg abwars: adica da copii atatora care gresesc atat de mult si nu sunt de fapt familie crestina, adesea nici macar familie (necasatoriti) si nu da unora care se roaga si sunt mai putin pacatosi?
Alta trebuie sa fie explicatia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2009, 22:49:13
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

corect....am uitat de aspectul celalalt...scuze pentru neatentia mea...m'am legat doar de familia crestina.

pai...din bunatatea Sa Dumnezeu impartaseste omului...celui care se roaga nu ii daruieste pentru a il intari in credinta(Marcu 11,24: "...Toate cate cereti , rugandu-va,SA CREDETI ca le-ati primit si le veti avea") ...iar celor care nu se roaga si nu au nici o tangenta cu Biserica si cred ca acel copil a fost o greseala le daruieste pentru a ii schimba...am vazut oamenii nu numai necredinciosi , dar si care se declarau atei care s'au schimbat total, au inceut sa fie preocupati de suflet...si incet incet au inceput sa vina la biserica si sa participe activ

nu poti explica Bunatatea Suprema. Caci Dumnezeu este acelasi si cu cei pacatosi si cu cei drepti, si cu cei care cred si care nu cred in El. Si El este BUN. Chiar daca noua ni se pare ca El face rau ca nu ne daruieste copii, El nu poate face aceasta deoarece s-ar desfiinta pe Sine. vezi Matei 12, 25, hula impotriva Duhului Sfant.

daca gresesc va rog foarte mult saa ma corectati.Aceasta este o interpretare personala si poate avea greseli.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
La multi ani!tuturor celor ce azi de Sf.Dumitru mara2008 Generalitati 10 27.10.2009 21:26:51
Multumiri tuturor celor care s-au rugat pentru mine patinina34 Generalitati 6 26.01.2009 04:46:36
Dumnezeu sa ne ajute tuturor andieri Generalitati 12 28.08.2007 10:34:56
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 16:41:32