Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2010, 18:44:27
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

am intrat prima oara intr-o biserica in dorinta de a ajuta-o pe fiica mea,pana atunci fusesem doar la nunti si botezuri in biserica...ma uitam de multe ori la acea biserica dar treceam pe langa ea...iar acum ma cuprinsese nevoia de a intreba ptr fetita sa ii dau Sf.Impartasanie(era bolnavioara)...am stat si la slujba ptr prima data,acolo....ocrotitorul Sfintei parohii era Sf.Spiridon,care dupa multe luni mi-am dat seama ,citind undeva pe o placuta...am cautat in calendar cand e ziua Sf.Spiridon si era chiar in ziua de nastere a fetei mele...
o alta intamplare placuta mie si care imi aduce liniste sufleteasca e ca...in curtea acelei biserici iau am ingrijit niste trandafiri,biserica era inchisa, era in cursul saptamanii...era dimineata o liniste deplina ,dar in timp ce faceam treaba printre trandafi tresaream ca se auzea venind din directia bisericii sunete cristaline ca si cum se auzea cadelnitad in biserica...imi ridicam privirea caci se auzea instantaneu...si in mintea mea primul gand e ca e Sf Spiridon acolo...si-mi purta de grija...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2010, 18:59:06
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte frumos "speranta" nimic nu este intamplator in viata, sper ca fetita ta este sanatoasa acum, mereu sa te rogi la sf spiridon.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2010, 21:30:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

La toate examenele importante din liceu si facultate am presimtit INTOTDEAUNA subiectul. Mi-era si teama sa spun ce cred ca va fi pentru ca aveam colegi care banuiau ca am "pile" de se nimereste mereu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2010, 21:31:57
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dzeu ti-a aratat iubirea lui pt tine sper ca si tu faci la fel pt el. asa este frumos cand cineva te ajuta sa raspunzi la fel.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2010, 21:58:05
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Muntele Athos

Cand eram la liceu profesoara de religie a fost intrebata de catre un coleg de-al meu de ce femeile nu au voie sa mearga pe muntele Athos. Atunci profesoara ne-a povestit ca demult niste femei s-au hotarat sa urce pe munte imbracate in haine barbatesti ca nu vada cineva ca sunt femei si sa le alunge ... au vrut sa vada daca se va intampla ceva...daca vor ajunge cu bine. DAR PE DUMNEZEU SI MAICA SFANTA NU II POTI PACALI !!! Au mers ele ce au mers si deodata un vant puternic a suflat iar femeile au diparut in zare, au pierit ...Maica Domnului nu le-a dat voie sa urce pe munte sa le sminteasca mintea celor ce stateau acolo !!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.02.2010, 22:00:23
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bv andra. interesanta povestioara-minune, chiar n-o stiam.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.02.2010, 22:26:00
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit Minunile -Dragostea lui Dumnezeu

De cand asteptam un asemenea subiect ...............

As avea multe sa va povestesc dar am una speciala care m-a marcat pe viata , Dumnezeu mi-a aratat in nenumarate randuri dragostea LUI!

In urma cu 16 ani, chiar pe 8 Martie , m-am dus cu fetita mea de 1 an si jumatate la tara pentru o zi , am facut curatenie prin gradina ,fetita se juca prein curte , mama mea toca niste varza murata, fetita a luat de cateva ori din varza care era ingheta..........seara cand am ajuns acasa fetita era molesita spre dimineata nu mai avem cum sa stapanesc temperatura si in final am duso in coma la spital, dupa cateva zile , medici spun ca nu mai au ce sa faca si ca maine la prima ora o sa-i scoata pefuzile, in vremea aceea nu prea stiam ce e cedinta, mai mult de Tatal Nostru nu stiam , dupa ce au plecat medicii m-am pus in genunchi langa fetita si toata noaptea cu lacrimi de crocodil m-am rugat sa nu imi ia copilul si spuneam Tatal Nostru intr-una ( ca altceva nu stiam ).
A doua zi cu ceva vreme inainte de a veni vizita fetita s-a luminat la fata, eu nu mai stiam de mine asteptam clipa cea grea, si dupa cateva clipe a deschis ochisorii , am cazut jos din picioare, medicii au spus ca e o minune Dumnezeiasca , si asa a si fost


Desi nu avem cunostinta de tainele frumoase ale credintei Dumnezeu mi-a aratat ca ma iubeste neconditionat, a fost primul impuls spre acest drum minunat .......


Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi

„Căci Eu știu gândurile, pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.” Ieremia 29: 11
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2010, 22:30:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

ylyana
Multumesc ca ne-ai impartasit aceasta minune,mai reala decat una citita intr-o carte.
Dragostea pentru copilu tau poate face minuni,asa cum sunt multe exemple in Biblie,si e unul din putinele lucruri care mai are putere sa ne miste azi.
:) Ce face acum fata ta?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2010, 22:37:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ylyana Vezi mesajul
De cand asteptam un asemenea subiect ...............

As avea multe sa va povestesc dar am una speciala care m-a marcat pe viata , Dumnezeu mi-a aratat in nenumarate randuri dragostea LUI!

In urma cu 16 ani, chiar pe 8 Martie , m-am dus cu fetita mea de 1 an si jumatate la tara pentru o zi , am facut curatenie prin gradina ,fetita se juca prein curte , mama mea toca niste varza murata, fetita a luat de cateva ori din varza care era ingheta..........seara cand am ajuns acasa fetita era molesita spre dimineata nu mai avem cum sa stapanesc temperatura si in final am duso in coma la spital, dupa cateva zile , medici spun ca nu mai au ce sa faca si ca maine la prima ora o sa-i scoata pefuzile, in vremea aceea nu prea stiam ce e cedinta, mai mult de Tatal Nostru nu stiam , dupa ce au plecat medicii m-am pus in genunchi langa fetita si toata noaptea cu lacrimi de crocodil m-am rugat sa nu imi ia copilul si spuneam Tatal Nostru intr-una ( ca altceva nu stiam ).
A doua zi cu ceva vreme inainte de a veni vizita fetita s-a luminat la fata, eu nu mai stiam de mine asteptam clipa cea grea, si dupa cateva clipe a deschis ochisorii , am cazut jos din picioare, medicii au spus ca e o minune Dumnezeiasca , si asa a si fost


Desi nu avem cunostinta de tainele frumoase ale credintei Dumnezeu mi-a aratat ca ma iubeste neconditionat, a fost primul impuls spre acest drum minunat .......


Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi

„Căci Eu știu gândurile, pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace și nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor și o nădejde.” Ieremia 29: 11
Ceeeeee minuneee frumoasa!

As avea o remarca de facut, eu am asa o banuiala ca lacrimile nu erau chiar de crocodil

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2010, 22:41:30
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
ylyana
Multumesc ca ne-ai impartasit aceasta minune,mai reala decat una citita intr-o carte.
Dragostea pentru copilu tau poate face minuni,asa cum sunt multe exemple in Biblie,si e unul din putinele lucruri care mai are putere sa ne miste azi.
:) Ce face acum fata ta?


Acum e bine sanatoasa, Domnul a avut grija

Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Milostenii facute de saraci alex190 Spiritualitatea ortodoxa 16 07.12.2014 06:10:00
alegeri facute in viata teodora21 Nunta 10 02.01.2012 11:59:42
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 13:12:27
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Precizari care nu sunt facute de Patriarhia Romana costel Generalitati 1 23.11.2007 18:36:22