Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.02.2010, 22:00:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
In principiu contraceptia nu este pacat, este chiar necesara, cred ca nu gresesc atunci cand spun ca Biblia nu pomeneste nimic in acest domeniu. Nu orice celula sexuala din corpul nostru este destinata procreerii, sunt milioane si milioane. Eu cred ca Dumnezeu a lasat la alegerea noastra sa ne planificam aducerea pe lume a copiilor, si nu sa fie doar o intamplare. Problema intervine dupa ce unirea celulei sexuale barbatesti cu cea femeiasca a avut loc, de aici incolo intram pe un teren in care viata trebuie lasata sa se dezvolte, deja exista un nou individ, chiar daca de dimensiuni microscopice.
Esti sigur?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.02.2010, 22:01:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Sunt de aceeasi parere.
Dar biserica nu incurajeaza nici folosirea contraceptiei, considerand-o un pacat.

Cat despre persoanele care ajung la avort, dau dovada de iresponsabilitate.
Asa cum a spus si AndruscaCIM nu mai traim in varf de munte si avem acces la informatie.

Si chiar e socant cat de relaxate sunt multe femeile care fac avort. Am dat un mic search....
Or fi din acelea care fac fata durerii fara nicio problema, dar oricum...dupa cum am mai spus...chiar luate si riscurile separat, sau procedura in sine...si mi se face parul permanent!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.02.2010, 22:08:26
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Contraceptia este un pacat foarte mare ! A spus preotul la Biserica. Poi de ce iei pilule...ca sa omori embrionul=copil si sa scapi ! Te "hranesti" cu pilule ca sa nu se ajunga la avort dar defapt tot intr-acolo bati !!!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.02.2010, 22:09:27
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Esti sigur?
Absolut. Dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu orice metoda de contraceptie, aici putem discuta mai multe, dar nu e locul potrivit aici.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.02.2010, 22:18:46
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_forscorpio Vezi mesajul
Contraceptia este un pacat foarte mare ! A spus preotul la Biserica. Poi de ce iei pilule...ca sa omori embrionul=copil si sa scapi ! Te "hranesti" cu pilule ca sa nu se ajunga la avort dar defapt tot intr-acolo bati !!!
Ok,nu contrazic pe nimeni ca toate avem dreptate din diferite punte de vedere.

Dar, putem gasi o cale de mijloc? Nici sa nu umplem ograda de copii , dar nici sa devenim niste "criminale".

Sincer, eu am o mica reticenta despre pilule, din punct de vedere hormonal.

Metodele "de bariera", cele care impiedica fecundarea ovului, sunt tot asa de grave?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.02.2010, 22:22:52
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Absolut. Dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu orice metoda de contraceptie, aici putem discuta mai multe, dar nu e locul potrivit aici.
Zi unde putem discuta mai multe?
Nu cred ca ar fi asa de rau sa discutam si pe aici.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.02.2010, 22:29:02
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Sunt de aceeasi parere.
Dar biserica nu incurajeaza nici folosirea contraceptiei, considerand-o un pacat.
E de inteles cumva punctul de vedere al bisericii in acest domeniu, insa e o problema de constiinta a fiecaruia. E nevoie de echilibru si intr-un caz si in celalalt, altfel ajungem la extreme si nu e de dorit. Exista o grupare religioasa in cadrul careia nu este permisa nici o forma de contraceptie, nu-i mentionez numele aici, treaba lor, Dumnezeu sa-i ajute, si in care cele mai multe familii au un numar foarte mare de copii. Se merge cumva pe ideea ca relatia intima a fost lasata exclusiv pentru procreere, ceea ce nu poate fi adevarat. O extrema ar fi sa ai sotia insarcinata mai tot timpul cum se intampla in cazul multora din cei amintiti mai sus ori abstinenta totala. E clar ca o cale de mijloc este ideala in care relatia intima sa fie tinuta in toata cinstea, atat pentru bucuria cuplului casatorit, cat si pentru aducerea pe lume a rodului iubirii celor doi.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.02.2010, 22:29:31
cazacuradu cazacuradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Bunica mea fie iertata spune profetic catre mama mea:
"Vai mama greu i ..si tare se ingusteaza poteca daca avortezi"
Iar bunica zicea lucrurile acestea in vremea cand nu era asa de tare la moda avortul si relatiile astea 1 night stand... prin 91 cam asa..erau si pe atunci dar parca nu ca si acum.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.02.2010, 22:38:33
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cazacuradu Vezi mesajul
Bunica mea fie iertata spune profetic catre mama mea:
"Vai mama greu i ..si tare se ingusteaza poteca daca avortezi"
Stia bunica bine ce stia. Adevarat graia.


Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
E clar ca o cale de mijloc este ideala in care relatia intima sa fie tinuta in toata cinstea, atat pentru bucuria cuplului casatorit, cat si pentru aducerea pe lume a rodului iubirii celor doi.
Foarte bine punctat. Jos palaria.

Putem dezvolta, cum sa ajungem catre acesta cale de mijloc. Ca de educatie de gen avem toti nevoie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.02.2010, 22:39:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
E de inteles cumva punctul de vedere al bisericii in acest domeniu, insa e o problema de constiinta a fiecaruia. E nevoie de echilibru si intr-un caz si in celalalt, altfel ajungem la extreme si nu e de dorit. Exista o grupare religioasa in cadrul careia nu este permisa nici o forma de contraceptie, nu-i mentionez numele aici, treaba lor, Dumnezeu sa-i ajute, si in care cele mai multe familii au un numar foarte mare de copii. Se merge cumva pe ideea ca relatia intima a fost lasata exclusiv pentru procreere, ceea ce nu poate fi adevarat. O extrema ar fi sa ai sotia insarcinata mai tot timpul cum se intampla in cazul multora din cei amintiti mai sus ori abstinenta totala. E clar ca o cale de mijloc este ideala in care relatia intima sa fie tinuta in toata cinstea, atat pentru bucuria cuplului casatorit, cat si pentru aducerea pe lume a rodului iubirii celor doi.
Curajoase femei, asta e clar...si oricum familiile numeroase sunt si frumoase, asta daca nu se cearta de la mancare...imi imaginez, ca asa armonia dispare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46