Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1191  
Vechi 15.02.2010, 22:41:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Acuma care a avut dreptate Einstein sau Bohr?
Einstein a gresit, dar stia si el ca greseste. Era de fapt o dorinta a sa, izvorita dintr-un crez al sau, dar el era constinet ca nu era unul stiintific. Pentru el era mai "frumos" ca Dzeu sa nu dea cu zarul. Ghinion, insa, natura nu e asa cum ne-o dorim noi.
  #1192  
Vechi 15.02.2010, 22:43:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca exista e logic ca se preocupa de noi, altfel nu ne-ar fi creat.
Tu nu ai creat destule chestii care nu te mai intereseaza?
  #1193  
Vechi 15.02.2010, 22:46:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Nu înțeleg cum tu, Ateul "cel rău" vrei o lume bună, fără Dumnezeu. Eu știu că tocmai Dumnezeu este izvorul vieții, al iubirii, al bunătății.
Oamenii mai stiu si chestii care, cel putin dupa un timp, s-a dovedit ca sint eronate. De exemplu, mai nou, se stie ca izvorul vietii, al iubirii si al bunatatii e natura.
  #1194  
Vechi 15.02.2010, 23:01:46
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

"Sa inteleg ca tu numai de aia nu-ti omori parintii, ca te pedepseste cineva " topcat


Vezi tu, noi gandim total diferit... Eu am dat un exemplu daca voi chiar nu credeti in Dumnezeu, nu il considerati pacat, nu considerati nimic ca fiind pacat. O vorba am pentru tine...omul este mai mare daca sta in genunchi decat daca sta in picioare...asa ca pune-te in genunchi si roaga-te si vei fi mai mare decat noi toti !!!! Nu mai cauta argumente contra lui Dumnezeu, cauta raspunsul pe care inca nu l-ai gasit pentru ca in starea in care te afli esti foarte departe de adevar ! Nu mi-as omora parintii pentru ca ei mi-au dat viata cu ajutorul lui Dumnezeu. Dar pe tine ce te opreste sa o faci ? Ca doar pentru tine nu exista pacat ! Imi vei spune poi ei mi-au dat viata, nu am de ce sa ii omor ! Si vei simti in tine primul lucru dat de Dumnezeu IUBIREA ! Si iubirea o negi?... Si natura o negi? Natura e insasi Dumnezeu !!! Oriunde mergi, oriunde privesti il vezi pe Dumnezeu dar esti prea incuiat in gandurile tale cele rele ca sa iti dai seama de asta ! Doamne ajuta !

Last edited by andra_forscorpio; 15.02.2010 at 23:17:27.
  #1195  
Vechi 15.02.2010, 23:07:29
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

Raspuns la "tu crezi in mos craciun?" da , eu cred in mos craciun !!!
  #1196  
Vechi 15.02.2010, 23:11:49
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Oamenii mai stiu si chestii care, cel putin dupa un timp, s-a dovedit ca sint eronate. De exemplu, mai nou, se stie ca izvorul vietii, al iubirii si al bunatatii e natura.
cine "se stie"? eu stiu ca se stie ca Izvorul vietii, al iubirii si al bunatatii este Dumnezeu.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #1197  
Vechi 15.02.2010, 23:14:27
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

Doamne ajuta !!!

Last edited by andra_forscorpio; 15.02.2010 at 23:18:09.
  #1198  
Vechi 15.02.2010, 23:17:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_forscorpio Vezi mesajul
Vezi tu, noi gandim total diferit... Eu am dat un exemplu daca voi chiar nu credeti in Dumnezeu, nu il considerati pacat, nu considerati nimic ca fiind pacat. O vorba am pentru tine...omul este mai mare daca sta in genunchi decat daca sta in picioare...asa ca pune-te in genunchi si roaga-te si vei fi mai mare decat noi toti !!!! Nu mai cauta argumente contra lui Dumnezeu, cauta raspunsul pe care inca nu l-ai gasit pentru ca in starea in care te afli esti foarte departe de adevar ! Nu mi-as omora parintii pentru ca ei mi-au dat viata cu ajutorul lui Dumnezeu. Dar pe tine ce te opreste sa o faci ? Ca doar pentru tine nu exista pacat ! Imi vei spune poi ei mi-au dat viata, nu am de ce sa ii omor ! Si vei simti in tine primul lucru dat de Dumnezeu IUBIREA ! Si iubirea o negi?... Si natura o negi? Natura e insasi Dumnezeu !!! Oriunde mergi, oriunde privesti il vezi pe Dumnezeu dar esti prea incuiat in gandurile tale cele rele ca sa iti dai seama de asta ! Doamne ajuta !
Da, conceptul de pacat e o inventie omeneasca.
Sint multe motive pentru care nu imi omor parintii, majoritatea covirsitoare fiind inconstiente si le-am putea discuta, daca esti intr-adevar interesat. Oricum, pedeapsa divina nu se numara printre acestea, asa cum nici la tine nu e cazul.
Chestia cu genunchii si rugatul nu o inteleg, poate o explici mai pe larg :)
Altfel ai dreptate, iubirea e un lucru dat de natura. Nu natura cu N mare, insa.
In ce fel crezi ca neg eu natura? In sensul ca ma cred in Matrix? :)
  #1199  
Vechi 15.02.2010, 23:18:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
cine "se stie"? eu stiu ca se stie ca Izvorul vietii, al iubirii si al bunatatii este Dumnezeu.
Asta se stia mai demult
  #1200  
Vechi 15.02.2010, 23:25:42
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

"Chestia cu genunchii si rugatul nu o inteleg, poate o explici mai pe larg :)
Altfel ai dreptate, iubirea e un lucru dat de natura. Nu natura cu N mare, insa.
In ce fel crezi ca neg eu natura? In sensul ca ma cred in Matrix? :) "
__________________

Poi nici nu ai cum sa intelegi ... cand stai in genunchi te rogi ... si cand te rogi esti mai mare decat cand stai in picioare pentru ca atunci esti in stransa legatura cu Dumnezeu si te simti mai bine si rugaciunea te inalta !
Negi natura prin simplu fapt ca il negi pe Dumnezeu, cel care a creat-o !!!
Cum e sa te simti maimuta ???
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58