Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.04.2010, 23:59:48
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parintele Cleopa

I-am citit opiniile(,,Ne vorbeste Parintele Cleopa>am ajuns momentan pe la vol.5>dar ,,timpul liber"este un lux momentan pt subsemnatu)la sugestia unui amic.O personalitate remarcabila.Staruinta cu care sustinea ideea(printre altele) conform careia Binele va invinge intr-un final Raul il plaseaza,din punctul meu de vedere,in rindul celor care transmit un adevar general si universal valabil.Cat despre opiniile dinsului precum,,Iar nici cu protestantii nu avem nimic comun. Ei nu au ierarhie si taine si nu se pot mantui. ">prefer sa nu comentez pt ca mi-am propus sa-i inteleg mesajul si mai putin sa-i critic opiniile pe anumite aspecte.Oricum ar fi lejer penibil sa ma apuc sa demonstrez contrariul fie si din cauza ca nu sunt un exeget.Per ansamblu nu regret ca i-am citit cartile/opiniile.La fel cum nu regret ca am citit si ,,discursurile" lui Dalai Lama.Regret ca a avut o parere atat de critica la adresa protestantilor dar ii respect opinia.Faptul ca imi convine sau nu>este irelevant din punct de vedere al scopului pt care i-am citit cartile.Parintele Cleopa..un om ale carui sfaturi cu siguranta merita citite.Parerea unui protestant.Sau cum vreti dvs sa-mi spuneti.
Bye.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.04.2010, 08:47:32
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Maria! Daca diferentele sunt atat minore ce rost are sa va supuneti Vaticanului cand la fel
de bine va puteti supune ierarhic patriarhiei Romane ?
nedumerirea mea este : intrucat diferentele sunt minore, de ce sa nu recunoastem autoritatea Sfantului Parinte asupra intregului Crestinism?!?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.04.2010, 08:57:04
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Si ti se pare corect ca un adult pacatos sa se impartaseasca si un copil nevinovat,nu?
adultul aflat in pacat nu are dreptul sa se impartaseasca
asa este la catolici, si banuiesc ca asa este si la ortodocsi

copilul nevinovat este pregatit pentru a se impartasi prima data
dupa spovada evident, pentru care face deasemenea pregatire
de ce vi se pare incorect?


ortodoxul pana la ce varsta se poate impartasi nespovedit?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.04.2010, 12:21:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
adultul aflat in pacat nu are dreptul sa se impartaseasca
asa este la catolici, si banuiesc ca asa este si la ortodocsi

copilul nevinovat este pregatit pentru a se impartasi prima data
dupa spovada evident, pentru care face deasemenea pregatire
de ce vi se pare incorect?


ortodoxul pana la ce varsta se poate impartasi nespovedit?
pana pe la 10 ani.Copiii sunt cei mai inocenti,nu vad de ce li s-ar refuza Impartasania atat de mult timp.Daca preotii catolici se tem ,totusi,de ce nu ii spovedesc de mai devreme si gata?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.04.2010, 12:29:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
pana pe la 10 ani.
Nu este adevarat. Pana la 7 ani.

Cred ca este o diferenta de intelegere a impartasirii. Catolicii sunt mai preocupati de faptul ca cel care se impartaseste trebuie sa fie pe deplin constient de ceea ce primeste, un fel de intelegere mai rationalista. Ortodocsii sunt mai indreptati spre o intelegere mistica si spun ca Dumnezeu lucreaza in orice crestin, nu conteaza cat de mic si lipsit de intelegere este.

Adevarul este ca eu, si poate este si experienta altora, nu prea imi amintesc deloc sa ma fi impartasit inainte de 7 ani, desi mama spune ca ma ducea...deci nu prea constientizam ce este si ce se intampla. Asta nu inseamna ca nu imi era spre folos si crestere sufleteasca. In schimb imi aduc perfect aminte de prima impartasanie la 7 ani cand am fost si la spovedit.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 13.04.2010 at 12:37:18.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.04.2010, 15:09:55
RauL15 RauL15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2009
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"chestiunea" era ca daca Sf Parinti au afirmat ca NIMENI nu se poate naste PE TERRA fara de pacat ( din cauza restrictiilor clare STIINTIFICE) cum de catolicii afirma ca in 100 000 000 de ani nu unul ci doua persoane s-au nascut din Duhul Sfint si om! ( Noi Ortodocsii suntem mai modesti, ..doar Unul)

Ce se intimpla, de ce exista exceptii?
Vezi scriierile Sfintilor Parinti si Sfanta Scriptura unde vei vedea ca Iisus chiar daca a fost om a fost fara de pacat,pentru ca El este Dumnezeu-Omul.
Tu incerci sa incluzi ceea ce au spus Sfintii Parinti si vrei sa demonstrezi ca Iisus chiar daca a fost om a fost pacatos.Insa vezi ce spun tot Sfintii Parinti daca Hristos a fost pacatos sau nu.Nu incerca sa demonstrezi tu teorema chibritului ca nu ai "descoperit America".
De ce exista exceptii?Pentru ca Dumnezeu nu poate fi numit pacatos.

PS:Pune mana pe un manual de logica si religie.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.04.2010, 15:13:14
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
nedumerirea mea este : intrucat diferentele sunt minore, de ce sa nu recunoastem autoritatea Sfantului Parinte asupra intregului Crestinism?!?
nu putem sa-i facem asa o rautate Sfantului Parinte ,ca am vazut ce a facut Sf. Apostol Petru dupa ce i-a spus Mantuitorul ca pe "piatra aceasta" voi zidi Biserica Mea , l-a putin timp s-a lepadat de 3 ori de Mantuitorul; n-am vrea sa pateasca asa ceva si Sf. Parinte Papa ...
de ce sa punem o asa mare presiune pe Papa ,n-am vrea sa cedeze ,mai bine pe ...metoda SINODALA ...ca la cele 7 Sinoade ecumenice ..
.unde sunt DOI SAU TREI , ADUNATI IN NUMELE MEU ,ACOLO SUNT SI EU ,SPUNE HRISTOS...l-am vazut pe Sf Parinte Papa si am impresia ca e doar UNU ...DACA PAPA FACEA CAT DOI...POATE ACCEPTAM...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.04.2010, 15:57:14
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
nu putem sa-i facem asa o rautate Sfantului Parinte ,ca am vazut ce a facut Sf. Apostol Petru dupa ce i-a spus Mantuitorul ca pe "piatra aceasta" voi zidi Biserica Mea , l-a putin timp s-a lepadat de 3 ori de Mantuitorul; n-am vrea sa pateasca asa ceva si Sf. Parinte Papa ...
de ce sa punem o asa mare presiune pe Papa ,n-am vrea sa cedeze ,mai bine pe ...metoda SINODALA ...ca la cele 7 Sinoade ecumenice ..
.unde sunt DOI SAU TREI , ADUNATI IN NUMELE MEU ,ACOLO SUNT SI EU ,SPUNE HRISTOS...l-am vazut pe Sf Parinte Papa si am impresia ca e doar UNU ...DACA PAPA FACEA CAT DOI...POATE ACCEPTAM...
Desi cu o uasoara unda de ironie. Foarte bine argumentat.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.04.2010, 16:04:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Desi cu o uasoara unda de ironie. Foarte bine argumentat.
Probabil ca nu stii ce e acela argument. Ironia nu e argument.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.04.2010, 16:10:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
pana pe la 10 ani.Copiii sunt cei mai inocenti,nu vad de ce li s-ar refuza Impartasania atat de mult timp.Daca preotii catolici se tem ,totusi,de ce nu ii spovedesc de mai devreme si gata?
Pentru ce să se spovedească copiii mici ? Înainte de vârsta înțelegerii, nu poate exista intenție păcătoasă. Neexistând intenție păcătoasă, nu există păcat personal înainte de această vârstă. Dacă nu există păcat personal, copilul se menține în aceeași stare de grație primită prin Botez. Presupunând că un copil moare între data botezului lui și vârsta înțelegerii, moare în stare de grație sfințitoare și în mod sigur este mântuit.

Ajuns la vârsta înțelegerii, copilul devine în mod progresiv capabil de intenție păcătoasă, deci devine în mod progresiv susceptibil răului. De aceea, după o cateheză în care i se explică principalele articole de credință și cu precădere despre spovadă și împărtășanie, copilul începe să se spovedească și să se împărtășească.

În Bisericile Catolice de rit răsăritean, unde, potrivit tradiției bizantine, se administrează simultan cele 3 sacramente ale inițierii, preoții sunt liberi să nu administreze împărtășania dacă nu pot fi siguri că nu se produce un sacrilegiu material. Este mai prudent ca un copil mic, care ar putea scuipa Sf Sacrament, să nu fie împărtășit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52