Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.08.2010, 11:05:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Multumesc mult. O sa meditez mai mult dar printre timp te rog sa-mi scrii si ce anume le zicea Iisus sa asculte din Moise si Prooroci. Ms. mult
" Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. ..
Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela. "
Ioan 5,39,46

" Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. " Matei 22,36-40
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2010, 12:13:13
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit raspunsuri

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
am o nelamurire mare de tot. Daca in Sfanta Scriptura scrie asa in Iezech.18/20. " Sufletul care păcătuiește va muri." de ce se vorbeste despre nemurirea sufletului care a pacatuit si va merge in iad????
ma bucur sa vad ca sunt si oameni interesati de subtilitati teologice,
cum ai ajuns sa-ti pui aceasta intrebare ?
dupa raspunsul tau sper sa-ti dau si eu unul,
succese la citit
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.08.2010, 12:26:29
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit multumesc Eugen, totusi as fi vrut un raspuns mai clar

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
" Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. ..
Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela. "
Ioan 5,39,46

" Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. " Matei 22,36-40
Multumesc Eugen, dar totusi as vi vrut "de-a gata", un raspuns al tau. Asa nu reusesc sa inteleg, am citit de multe ori. Ai fost foarte clar in lista cu ce NU mai trebuie facut din vechea lege dar nu m-ai trimis sa citesc in Scriptura :). De exemplu cum intelegi tu "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău. " ? Exista ceva care ne indica cum tre' sa iubesti sau fiecare iubeste cum il duce capul? ms mult, Violeta
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.08.2010, 12:29:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
"Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău. " ? Exista ceva care ne indica cum tre' sa iubesti sau fiecare iubeste cum il duce capul? ms mult, Violeta
Daca gandul tau,si rugaciunea ta e tot timpul indreptata spre Dumnezeu.Rugati-va neincetat!
Astfel poti sa indeplinesti aceasta porunca sau indemn.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.08.2010, 22:37:08
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Thumbs down Cum să iubesc pe Domnul Dumnezeul meu, cu toată inima mea, cu tot sufletul meu?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca gandul tau,si rugaciunea ta e tot timpul indreptata spre Dumnezeu.Rugati-va neincetat!
Astfel poti sa indeplinesti aceasta porunca sau indemn.
Multumesc Daniel777 pentru raspunsul tau. Nu este usor de facut aceasta dar nu imi lipseste vointa deci vreau si o sa incerc.
Ce gandesti despre acest text din Noul Testament?
"Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; și poruncile Lui nu sunt grele."
Mie mi se pare exact raspunsul la intrebarea mea, cred ca ascultarea nu se manifesta doar vertical ci si orizontal. Vreau sa spun ca cine iubeste pe Dumnezeu, in afara faptului ca incearca mereu sa aiba gandul inspre EL, nu fura pe aproapele, nu ucide, nu minte si nu doreste nevasta altuia nu face sa sufere pe aproapele sau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nemurirea - inainte de pacat. MrJuve Din Vechiul Testament 11 26.06.2011 17:32:45
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
Orgasmul si moartea sufletului Traditie Nunta 408 20.04.2009 07:51:06