Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 30.08.2010, 22:32:32
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
sunteti ciudat, judecati sectarii dar citit cartile lor. Va dati seama cat sunteti de ciudat/a?
Gandirea ta e protestanta si e o gandire omeneasca . Ma mir ca nu ai citit ultima postare si nu te-a furnicat putin in constinta ta. Dar ca sa iti arat ce gandire slab orientata ai( si nu vreau sa imi dai dreptate si sa vezi doar ca esti pe un drum gresit) iti spun in felul umator: citeam acele carti deoarece nici macar nu stiam ca nu am voie in mod normal sa le citesc.Asta se intampla mai demult Dar apoi pot citi din cartile voastre ca sa arat unde va rataciti sau unde gresiti. Cunoasterea nu e un pacat! Inca o data eu nu mai citesc carti sectante poate doar le rasfoiesc!Citeam! Si fara o cunoastere destul de buna a credintei tale e un mare risc acesta! Dar daca NU CITEAM ACESTE CARTI ma faceai habotnic si indoctrinat! Cum ai da-o cu voi tot prost este! Aici ai putea sa judeci daca am sau nu dreptate.
cat despre turma ba a degenerat ba nu a degenerat. Sa zicem ca 2 oameni au pastrat aceasta credinta. Nu contrazice atatea parabole din Nt care ne arata ca aceasta imparatie se va raspandi pe intreg pamantul? Apoi Luther a mostenit aceasta credinta de la cineva sau a format-o el? Urmareste logica!
  #172  
Vechi 30.08.2010, 22:34:44
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit cat despre

legatura dintre taiera imprejur si botez iat-o aici : coloseni 2, 11. In El ati si fost taiati imprejur, cu taiere imprejur nefacuta de mana, prin dezbracarea de trupul carnii, intru taierea imprejur a lui Hristos.

12. Ingropati fiind impreuna cu El prin botez, cu El ati si inviat prin credinta in lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a inviat pe El din morti.
  #173  
Vechi 31.08.2010, 00:20:47
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit recomand la toti Radio Vocea Sperantei online program continuat

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Nu mai zic ca ascult uneori Viata sperantei si adventisti recunosc ca in randurile lor
Eu trebuie sa va multumesc pentru ca m-ati ajutat sa descopar acest post de radio, Vocea Sperantei se numeste mai exact. Este minunat, online 24 ore din 24, deci il ascult cand vreau.
Se exprima foarte simplu clar, pe intelesul tuturor. Explica bine de tot si am si posibilitatea sa le pun intrebari si sa primesc raspunsuri online. Pana acum nu am primit nici o ocara chiar daca intrebarile mele sunt traznite de tot. Este diferenta mare intre ei si voi.

Primul mesaj ce am primit pe acest forum a fost; " cine esti si ce doresti??" primul lor mesaj: esti binevenita pe frecventa radio Vocea Sperantei. Asa ca mi-am amintit ce a zis Domnul Hristos: "După roadele lor îi veți cunoaște Că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune." S-a implinit aceasta.

Asa ca imi ramane doar sa sa se implineasca aceasta:citez
"19. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc."
  #174  
Vechi 31.08.2010, 00:37:03
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
citeam acele carti deoarece nici macar nu stiam ca nu am voie in mod normal sa le citesc.
cine nu va da voie?
Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Asta se intampla mai demult
Mai demult...mai demult...care "mai demult" nu ati zis ca ascultati si radio adventista?? hahahaha va incurcati in minciuni...ha ha ha



Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Dar daca NU CITEAM ACESTE CARTI ma faceai habotnic si indoctrinat!
Eu nu va faceam ca dvs sunteti deja facut de Dumnezeu. Gasiti mai multe in "Facerea"


Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
cat despre turma ba a degenerat ba nu a degenerat.
Sa zicem ca 2 oameni au pastrat aceasta credinta. Nu contrazice atatea parabole din Nt care ne arata ca aceasta imparatie se va raspandi pe intreg pamantul? Apoi Luther a mostenit aceasta credinta de la cineva sau a format-o el? Urmareste logica!
Sunt de acord, putini au pastrat credinta originala. Sunt de acord, Imparatia se va raspandi pe intreg pamantul. Speram cat mai curand.
  #175  
Vechi 31.08.2010, 00:59:30
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Eu cred

Ca lumea si-a dat seama de minciunile sau ineptiile care le spui! Fara voie sau cu voie ele tot minciuni sunt sau ineptii! Eu ti-am raspuns clar ca nu mai citesc carti eretice si chiar daca as citi din ele nu citesc ca sunt bune ci doar ca sa vad unde gresiti!
Normal ca nici o secta nici o biserica nu iti va vorbi urat. Banii sunt la tine in buzunar! Vad ca eviti raspunsurile! Si vad ca nici altii oameni nu iti mai raspunde. Ti-am demonstrat ca minti si acum ma invinuesti si pe mine de acelasi lucru. Fiecare cum isi asterne. Sa va mai demonstrez o data:Eu cred Crezul Ortodox cand il spun pentru ca nu sunt ortodoxa doar cu numele!!
Vad ce ortodoxa sunteti! Nu credeti nimic din ce va spune biserica asta ...NHici la biserica nu ati mai fost poate de ani de zile. Nu cunoasteti mai nimic nici din dogmele ei etc etc.
Nu stiu cine ti-a vorbit urat. Cred ca mai degraba suferi ca orice sectant de mania persecutiei. Cred nu sunt sigur. A fi ortodox e si o traire o prezenta a Domnului care se face simtita in biserica si nu numai. Dar tu il parasesti pe Domnul poate si din anumite interese(sotul tau). Ce zici ?
  #176  
Vechi 31.08.2010, 01:03:10
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit si eu cred

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ca lumea si-a dat seama de minciunile sau ineptiile care le spui! Fara voie sau cu voie ele tot minciuni sunt sau ineptii! Eu ti-am raspuns clar ca nu mai citesc carti eretice si chiar daca as citi din ele nu citesc ca sunt bune ci doar ca sa vad unde gresiti!
Normal ca nici o secta nici o biserica nu iti va vorbi urat. Banii sunt la tine in buzunar! Vad ca eviti raspunsurile! Si vad ca nici altii oameni nu iti mai raspunde. Ti-am demonstrat ca minti si acum ma invinuesti si pe mine de acelasi lucru. Fiecare cum isi asterne. Sa va mai demonstrez o data:Eu cred Crezul Ortodox cand il spun pentru ca nu sunt ortodoxa doar cu numele!!
Vad ce ortodoxa sunteti! Nu credeti nimic din ce va spune biserica asta ...NHici la biserica nu ati mai fost poate de ani de zile. Nu cunoasteti mai nimic nici din dogmele ei etc etc.
Nu stiu cine ti-a vorbit urat. Cred ca mai degraba suferi ca orice sectant de mania persecutiei. Cred nu sunt sigur. A fi ortodox e si o traire o prezenta a Domnului care se face simtita in biserica si nu numai. Dar tu il parasesti pe Domnul poate si din anumite interese(sotul tau). Ce zici ?
ca depasesti pe Satana in a te certa ...ha...ha...ha.....
  #177  
Vechi 31.08.2010, 01:08:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit lumea??? corect!

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ca lumea si-a dat seama de minciunile sau ineptiile care le spui!
ati zis bine "lumea" pt ca sunteti din lume.

Faceti-mi acest bine si pe alte topicuri cu alte noi intrebari de ale mele nu-mi mai dati parerea dvs ca v-am cunoscut deja dupa roadele ce le faceti.
  #178  
Vechi 31.08.2010, 06:32:23
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Ganditi-va va rog. E frumos sa spuneti ca il depasesc pe necurat?DIn cate am vazut lumea crestina de pe acest forum a incercat sa va ajute si chiar v-a raspuns frumos. Dar chiar titlul se vrea a fi un titlul de scandal : DUBII!!! botezul in Catehismul Crestin.Paiul din ochiul celui din fata il vedeti dar nu vedeti barna din ochiul dumneavoastra!
Lumea poate fi crestina sau necrestina. Dar PE TINE NU TE INTERESEAZA ADEVARUL:Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan.3:16)Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El. (Ioan.3:17)
Nu as vrea sa iti arat un club crestin pe siteul Neogen in care adventii se cearta cu altii ca la usa cortului!
Daca nu faceti parte din lume cum puteti sa va mantuiti?Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El. (Ioan.3:17) Si apoi stim ca ideiile tale sunt extraterstre sau nu au nici o logica dar ca esti extraterestra nu am stiut :) Asta ca o gluma .

Last edited by bairstow; 31.08.2010 at 06:35:15.
  #179  
Vechi 31.08.2010, 09:31:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Neoprotestantii nu au episcopi
În localitatea mea sunt 6 episcopi (prezbiteri) adventiști

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
originalul Nt nu s-a pastrat(sau daca s-a pastrat sunt 2 curente mari de traducere)
Și care ar fi acelea?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi textul din Efeseni citat arata clar anumite functii!
În Biserica Creștină nu există funcții, decât slujbe. Dacă Biserica dvs. se conduce după principii cazone (cu grade și funcții), mă abțin să spun ce fel de biserică este.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Vad ca sensul e schimbat si e logic. mai sunt si alte greseli ale bibliei traduse de acest om numit cornilescu.
Normal, doar și Cornilescu a fost ortodox
  #180  
Vechi 31.08.2010, 09:32:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
citeam acele carti deoarece nici macar nu stiam ca nu am voie in mod normal sa le citesc.
Domnule, mă uimiți! Suntem în anul de grație 2010 nu în Evul Mediu când cărțile altordenominațiuni creștine erau arse în piața mare (împreună cu autorii lor)!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06