Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 16.12.2010, 17:48:31
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Daca manson e black sau death si nu e un rock moale si pitiponcesc demn de dispret atunci tu nu vorbesti in cunostinta de cauza,ba chiar mai mult ,beatles e suicidal metal.King Diamond are tot atatea efecte malefice asupra ta,cat are si zana maseluta.
.

Beatles este suicidal-depressive black metal? cred ca nu stii ce vorbesti !
metalistii urla precum posedatii, si tu spui ca e OK ?
  #212  
Vechi 16.12.2010, 20:39:14
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Sfantul Ioan de Kronstadt ne da o idee foarte frumoasa care ne poate ajuta sa alegem:

“Nu te lasa vrajit de armonia sunetelor scoase de instrumente si de voci omenesti, ci cauta sa descoperi efectul acestora asupra sufletului sau, cu alte cuvinte, care este spiritul lor. Daca acea muzica iti aduce in suflet o stare de liniste, de intelepciune, de sfintenie, ascult-o, nutreste-ti sufletul cu ea. Iar daca prin ea iti patrund in suflet patimi, nu o mai asculta, tine-te deoparte de trupul si de spiritul acelei muzici.”
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #213  
Vechi 16.12.2010, 22:12:07
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Beatles este suicidal-depressive black metal? cred ca nu stii ce vorbesti !
metalistii urla precum posedatii, si tu spui ca e OK ?
Eu te-am ironizat..dar vad ca iti sustii ideea din prostie..deci da..de acum o sa cred ca beatles e suicidal si madonna e death.E foarte ok.
Ion acela de care zice vidovec era in pustie..si semana putin cu Colaps.Combinatia magica: Big-Baaaang!
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #214  
Vechi 16.12.2010, 23:49:30
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Ion acela de care zice vidovec era in pustie..
I-auziți la el cum zice „Ion” la SFÂNTUL Ioan de Kronstadt! Dar normal, ce să îți pese ție sectantule, că doar tu nu crezi în Sfinți ci mai degrabă în rătăciri precum evoluționismul și alte bazaconii.

Ține-ți gura în frâu! Întreaga ta prezență este o hulă: Avatarul mizer, „Altă confesiune” (adică nici măcar protestant dom'le?), poza de la profil a încețoșatului la minte Darwin.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #215  
Vechi 16.12.2010, 23:56:42
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Te-am descusut pe tine satanistule!

Belphegor ?? Căutați fraților pe internet și veți găsi ce înseamnă Belphegor: „Belphegor este o trupă de black metal/death metal din Austria, fondată în anul 1993.”
Nimic nou sub soare până acum dar uitați-vă ce trupă !!




Uitați-vă ce mizerie ! Ce adunătură de îndrăciți: dracu în spate pe fundal, pentagramă pe centură, crucea întoarsă la gât, Iisus cu capul în jos la gât, tatuaje demonice!

Uitați-vă ce album au îndrăciții ăștia pe nume „The last supper” în traducere Cina cea de Taină !



Un prunc cu o mână și o labă de miel! Porcii ăștia își bat joc de pruncul Iisus!



Uitați-vă ce mârșăvie și mizerie! Blasfemie și hulă!



Rahatul ăsta de album al lor își bat joc de Cina cea de Taină a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, își bat joc de Sfânta Împărtășanie și de tot ceea ce este Sfânt! Crucea întoarsă, dracii de pe masă!

Așadar asemenea nume porți tu ? A unei trupe ce hulește cu toată ființa ei pe Dumnezeu ? Sau nu porți numele trupei... ci al dracului pe nume Belphegor?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #216  
Vechi 17.12.2010, 00:09:23
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Te-am descusut pe tine satanistule!

Belphegor ?? Căutați fraților pe internet și veți găsi ce înseamnă Belphegor: „Belphegor este o trupă de black metal/death metal din Austria, fondată în anul 1993.”
Nimic nou sub soare până acum dar uitați-vă ce trupă !!




Uitați-vă ce mizerie ! Ce adunătură de îndrăciți: dracu în spate pe fundal, pentagramă pe centură, crucea întoarsă la gât, Iisus cu capul în jos la gât, tatuaje demonice!

Uitați-vă ce album au îndrăciții ăștia pe nume „The last supper” în traducere Cina cea de Taină !



Un prunc cu o mână și o labă de miel! Porcii ăștia își bat joc de pruncul Iisus!



Uitați-vă ce mârșăvie și mizerie! Blasfemie și hulă!



Rahatul ăsta de album al lor își bat joc de Cina cea de Taină a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, își bat joc de Sfânta Împărtășanie și de tot ceea ce este Sfânt! Crucea întoarsă, dracii de pe masă!

Așadar asemenea nume porți tu ? A unei trupe ce hulește cu toată ființa ei pe Dumnezeu ? Sau nu porți numele trupei... ci al dracului pe nume Belphegor?
mie zici ala e stricator pentru suflet fiindca nu ii prea place agresiunea muzicii.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #217  
Vechi 17.12.2010, 00:49:08
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Te-am descusut pe tine satanistule!

Belphegor ?? Căutați fraților pe internet și veți găsi ce înseamnă Belphegor: „Belphegor este o trupă de black metal/death metal din Austria, fondată în anul 1993.”
Nimic nou sub soare până acum dar uitați-vă ce trupă !!




Uitați-vă ce mizerie ! Ce adunătură de îndrăciți: dracu în spate pe fundal, pentagramă pe centură, crucea întoarsă la gât, Iisus cu capul în jos la gât, tatuaje demonice!

Uitați-vă ce album au îndrăciții ăștia pe nume „The last supper” în traducere Cina cea de Taină !



Un prunc cu o mână și o labă de miel! Porcii ăștia își bat joc de pruncul Iisus!



Uitați-vă ce mârșăvie și mizerie! Blasfemie și hulă!



Rahatul ăsta de album al lor își bat joc de Cina cea de Taină a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, își bat joc de Sfânta Împărtășanie și de tot ceea ce este Sfânt! Crucea întoarsă, dracii de pe masă!

Așadar asemenea nume porți tu ? A unei trupe ce hulește cu toată ființa ei pe Dumnezeu ? Sau nu porți numele trupei... ci al dracului pe nume Belphegor?
Belphegor (sau Beelphegor) nu este, la origine, un nume de trupa, ci al unui demon:'In demonology, Belphegor (or Beelphegor) is a demon who helps people to make discoveries. He seduces people by suggesting to them ingenious inventions that will make them rich'. Intr-adevar, exista si o trupa cu acest nume, insa originea este alta.
Poate sa poarte numele cui o vrea, nu asta e important. Important e modul fanatic in care il ataci, desi stii ca dupa principiile crestinismului asa ceva nu se face. Departezi tinerii de crestinism printr-o asemenea atitudine. Cei care au o oarecare repulsie (poate nejustificata) fatza de Biserica, cu siguranta se vor intoarce si mai mult impotriva Bisericii atunci cand vor fi criticati pe tonul tau. Stiu ca nu vei intelege ce spun aici, pt ca nu vrei sa intelegi. Probabil ca ai o varsta la care personalitatea ta e bine prinsa si nu o mai poti schimba. Incearca totusi sa te lasi ghidat de fapte si de inima, nu de doctrina. Este un simplu sfat de la un om ce a fost fortat sa vada viata cu alti ochi... mai buni.

Last edited by razvan_andrei; 17.12.2010 at 00:58:41.
  #218  
Vechi 17.12.2010, 01:47:44
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Belphegor (sau Beelphegor) nu este, la origine, un nume de trupa, ci al unui demon:'In demonology, Belphegor (or Beelphegor) is a demon who helps people to make discoveries. He seduces people by suggesting to them ingenious inventions that will make them rich'. Intr-adevar, exista si o trupa cu acest nume, insa originea este alta.
Poate sa poarte numele cui o vrea, nu asta e important. Important e modul fanatic in care il ataci, desi stii ca dupa principiile crestinismului asa ceva nu se face. Departezi tinerii de crestinism printr-o asemenea atitudine. Cei care au o oarecare repulsie (poate nejustificata) fatza de Biserica, cu siguranta se vor intoarce si mai mult impotriva Bisericii atunci cand vor fi criticati pe tonul tau. Stiu ca nu vei intelege ce spun aici, pt ca nu vrei sa intelegi. Probabil ca ai o varsta la care personalitatea ta e bine prinsa si nu o mai poti schimba. Incearca totusi sa te lasi ghidat de fapte si de inima, nu de doctrina. Este un simplu sfat de la un om ce a fost fortat sa vada viata cu alti ochi... mai buni.
Dar chiar și așa, ți se pare normal ca un utilizator să poarte un nume de drac pe un forum creștin ortodox?

Da domnule, sunt habotnic, și nu în sensul bun al cuvântului. N-am ce-i face, așa e firea mea. Poate se va schimba, poate nu. Te rog să mă ierți.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #219  
Vechi 17.12.2010, 08:03:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar chiar și așa, ți se pare normal ca un utilizator să poarte un nume de drac pe un forum creștin ortodox?
Am mai reclamat si eu asta la admin, mai demult, dar se pare ca nu deranjeaza... decat pe noi doi!
  #220  
Vechi 17.12.2010, 13:50:21
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
I-auziți la el cum zice �Ion� la SFÂNTUL Ioan de Kronstadt! Dar normal, ce să îți pese ție sectantule, că doar tu nu crezi în Sfinți ci mai degrabă în rătăciri precum evoluționismul și alte bazaconii.
Ține-ți gura în frâu! Întreaga ta prezență este o hulă: Avatarul mizer, �Altă confesiune� (adică nici măcar protestant dom'le?), poza de la profil a încețoșatului la minte Darwin.
Mda ..eu sunt ala care zic..pai nu Ion il chema bre?Opinia ta,Daca ma faci sectant doar ca sa iti arati nerusinarea treaca..dar tu ma numesti adept al unei secte religioase..daca cred in evolutionism atunci nu sunt sectant.Masoara-ti cuvintele te rog.Ar trebui sa vezi lemnul din ochiul tau si nu aschia din ochiul raposatului ,daca ar fi sa parafrazez Biblia.
Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Te-am descusut pe tine satanistule!

Belphegor ?? Căutați fraților pe internet și veți găsi ce înseamnă Belphegor: �Belphegor este o trupă de black metal/death metal din Austria, fondată în anul 1993.�
Nimic nou sub soare până acum dar uitați-vă ce trupă !!
Așadar asemenea nume porți tu ? A unei trupe ce hulește cu toată ființa ei pe Dumnezeu ? Sau nu porți numele trupei... ci al dracului pe nume Belphegor?
Bati campii,macar daca ai face-o cu eleganta.
[
Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar chiar și așa, ți se pare normal ca un utilizator să poarte un nume de drac pe un forum creștin ortodox?

Da domnule, sunt habotnic, și nu în sensul bun al cuvântului. N-am ce-i face, așa e firea mea. Poate se va schimba, poate nu. Te rog să mă ierți.
Pe toate site-urile imi puneam numele asta..pur si simplu din faptul ca imi placeau unele principii si coduri de legi satanice.Nu am pus ceva analog formatiei,nu imi sta in fire mai ales ca e dezamagitoare in unele parti,oricum etimologia numelui a fost putin marcabila pe atunci,ba chiar aproape deloc.Acum din obisnuinta nu am mai realizat pe ce dilema te-as putea pune asa ca ma si repet,imi pare sincer foarte rau.Ceva imi spune ca nu vei incerca sa te schimbi ,ca vei merge din paradox in paradox spre a ataca caile oamenilor,nu a mea,caci sunt trecut de o perioada,doar a viitorului teologiei.

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am mai reclamat si eu asta la admin, mai demult, dar se pare ca nu deranjeaza... decat pe noi doi!
Stimata doamna,practic atata timp cat sunt coborat din copac si de asemenea ma comport cu tot respectul de care sunt in stare ...nu vad cu ce v-am atacat si de unde atat dispret manifestat unei persoane care nu foloseste niciun tip de violenta verbala.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24