Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 24.02.2010, 16:06:02
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Wink Dumnezeu sa ne lumineze pe toti !

Mai fratilor ! Da de ce sunteti asa rai si neintelegatori ? Acest donjuan atata poate, saracul, sa inteleaga lucrurile si faptele din Biserica. Nu stiu de ce va inversunati atata sa-l lamuriti. Nu vedeti ca el de fapt, cand ii raspunzi la o nedumerire de-a lui, vine cu alta, care i s-a parut lui nu stiu cand. Nu vedeti ca recunoaste ca a gresit, chiar daca numai intr-un singur caz ?
Am citit toate aceste 14 pagini despre subiectul acesta iscat de el si eu unul am inteles ca el este intr-adevar ortodox (sau cel putin pretinde ca face parte din cei aprox. 90% declarati, mai degraba), desi la un moment dat credeam ca e sectar (da, aceasta e numirea celor care DE BUNAVOIE s-au rupt de Biserica Cea Una).
Problema lui este ca nu prea a fost dus la Biserica un timp foarte indelungat si acuma cand s-a dus si el, a nimerit intr-o Biserica unde intr-adevar a constatat acele lucruri. Dar el crede ca asa e peste tot in Biserica, de aceea vorbeste in aceasta maniera, generalizand sau, in cel mai bun caz, spunand "...nu toti, dar MAJORITATEA !"
Foarte bine i-ati raspuns cu toti si nu i-ati vorbit urat, cum sugera intr-un loc. Dar fiecare dintre noi avem un anumit nivel de intelegere a acestor problema, dupa cum ne e si viata duhovniceasca traita in Hristos. Trebuie sa intelegem ca unii pot intelege mai mult, altii mai putin. Nu va suparati pe el, ci pomeniti-l la rugaciune (dati un pomelnic pt.el), ca Dumnezeu sa-l lumineze si sa inteleaga mai bine lucrurile, sa urce pe o treapta superioara. Nu putem fi toti egali in intelegere si in trairea duhovniceasca, insa cei care sunt pe primele trepte mai de jos ar trebui sa aiba SMERENIE si asa sa se nevoiasca sa inainteze.
Da, insa lipsa smereniei nu poate sa duca decat la o abordare a lucrurilor in aceasta maniera pe care o foloseste el, din pacate. Nu vreau sa-l judec, nu de aceea am intervenit, ca nu am eu dreptul acesta, insa fara suparare, cand vezi o asa indaratnicie a abordarii lui, nu poti sa nu-l temperezi putin, chiar daca nu vei reusi mare lucru. Cei care nu accepta nici o explicatie sunt, de obicei, si aroganti, dar el nu cred sa ajunga pana acolo, caci, cum marturisea, a recunoscut ca a gresit cel putin intr-un loc.
Aceastea spunandu-vi-le, ma retrag cu nadejdea ca am fost inteles, fara a avea pretentia de a face pe desteptul sau sa dau lectii cuiva, insa, v-am spus, important este sa ne rugam pt.el, ca sa se lumineze si sa vada lucrurile dintr-un alt unghi, asa cum ii sugera cineva mai sus. Banuiesc ca-l cheama Ioan. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti !
Reply With Quote
  #142  
Vechi 26.02.2010, 11:31:46
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Matei cap.10:
8. Tamaduiti pe cei neputinciosi, inviati pe cei morti, curatiti pe cei leprosi, pe demoni scoateti-i; in dar ati luat, in dar sa dati.
9. Sa nu aveti nici aur, nici arginti, nici bani in cingatorile voastre;
10. Nici traista pe drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag; ca vrednic este lucratorul de hrana sa.

Ma ajuta si pe mine cineva cu interpretarea pasajului?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #143  
Vechi 20.05.2015, 16:47:53
gomtoo gomtoo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Mesaje: 5
Implicit Cheia este in text

Matei cap.10:
8. Tamaduiti pe cei neputinciosi, inviati pe cei morti, curatiti pe cei leprosi, pe demoni scoateti-i; in dar ati luat, in dar sa dati.
9. Sa nu aveti nici aur, nici arginti, nici bani in cingatorile voastre;
10. Nici traista pe drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag; ca vrednic este lucratorul de hrana sa.

vrednic este lucratorul de hrana sa - adica nu sa nu primeasca, ci sa nu se bazeze pe hrana proprie, hainele proprii, puterile proprii; sa nu poarte grija de acestea ci sa lase pe Dumnezeu sa se grijeasca de el prin oamenii care le vor iesii in cale; sa nu se apuce sa adune aceste lucruri peste masura ca si cum Dumnezeu nu va fi in stare sa grijeasca de hrana lor si pentru a doua zi - in sensul acesta vezi la Iesirea cum i-a instruit Dumnezeu pe evrei sa adune mana numai pentru o zi si cum mana adunata in surplus s-a stricat - aceasta este un sfat pentru cei in calatorii misionare, pe care bagajele peste masura i-ar incurca si ingreuna, nu petru omul de rand care trebuie sa adune vara hrana pentru iarna, pentru ca altfel peste iarna moare de foame

Last edited by gomtoo; 20.05.2015 at 16:50:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Ajutor la domiciliu(vis-a-vis de Circ) contra cost Alina-Ana_Truta Stiri, actualitati, anunturi 0 24.04.2008 13:56:47
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23