Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.12.2015, 14:59:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Consider ca este normal a-i explica unui tanar/tanara, la o varsta potrivita (sa zicem aproximativ 14- 15 ani), cum functioneaza aparatul reproducator, care sunt consecintele relatiilor intime, cum apare sarcina, care sunt riscurile unor relatii intime intamplatoare, despre bolile cu transmitere sexuala, despre masurile de igiena intima, despre menstruatie.
De menstră la 7-9-10 ani, ai auzit?

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In privinta utilizarii mijloacelor contraceptive (prezervativ, pastile anticonceptionale), acestea NU trebuie sa fie utilizate ca o asigurare pentru relatii intime intamplatoare. Ci este normal a fi utilizate numai in cadrul unui cuplul stabil, care este impreuna de mai mult timp, si care nu-si doreste sa aibă inca copii. Si persoanele casatorite pot utiliza aceste metode contraceptive, daca nu-si doresc inca sa aibă copii, sau au deja copii si nu vor sa faca si altii (in conditiile economice de astazi din Romania, mai mult de doi-3 copii, este foarte greu de crescut si educat).
Normal este doar în capul tău.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Insa trebuie explicat foarte clar ca avortul este egal cu crima, si nu trebuie facut sub nici o forma.
În general anticoncepționalele sunt avortive. Vorbești doar se te afli în treabă fără să cunoști ce se întâmplă din punct de vedere științific. În plan duhovnicesc ne-am lămurit.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Apoi trebuie explicat- si este foarte important- ca relatiile intime NU trebuie sa fie un scop in sine, ci in mod normal ar trebui sa fie una din consecintele unei relatii mai indelungate, bazata pe sentimente autentice reciproce (adica inainte de a ajunge la a aveea relatii intime cu cineva, trebuie sa cunosti un timp persoana respectiva, sa vezi daca simti pentru aceea persoana mai mult decat o simpla atractie fizica ).
Nu pritene! În mod normal (creștinesc) relațiile intime au loc după căsătorie.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar daca vreun tanar/tanara crede ca are una din aceste apucaturi, sa fie indrumat/indrumata catre un tratament ori medical, ori psihologic, de specialitate.
De preot ai auzit?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.12.2015, 15:03:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In acel caz din Norvegia, deoarece sotul din cate am inteles este cetatean roman, ar trebui intreprinse demersuri oficiale si din partea autoritatilor statului roman (ambasada Romaniei de la Oslo ce face ?!), pentru stoparea acestui abuz a autoritatilor norvegiene si readucerea copiilor in cadrul familiei.

In privinta acelor fete care au ramas insarcinate la 10 ani, este evident si vina familiilor din care acestea fac parte , dar si vina societatii de astazi, care promoveaza sexualitatea exagerata si denaturata.
Este evident si vina celui care s-a culcat cu ea- cat de tampit si stricat la cap poti fi ca sa ajungi sa vrei sa te culci cu o fata de 10 ani ?!


Cu totii am fost adolescenti, cu totii am trecut prin schimbarile hormonale din adolescenta, dar nu am avut si nu avem apucaturi de genul asta!

In privinta ideii de a aveea relatii intime inainte de casatorie, pot spune ca am cunoscut si cunosc oameni care si-au inceput viata intima in adolescenta (când evident nu erau inca casatoriti), si astazi au familii fericite si sunt oameni-cum se spune- la casa lor, cu o viata fericita si implinita.

Nu zic ca pentru a aveea o familie si o viata fericita si implinita trebuie neaparat sa-ti incep viata intima inainte de casatorie, ci zic - chiar daca iti incep viata intima inainte de casatorie (dar nu in orice conditii, ci asa cum am mentionat anterior), asta nu constituie un obstacol pentru întemeierea unei familii si pentru a aveea o viata implinita si fericita.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.12.2015, 15:17:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Sa raspund pe rand domnului Ovidiu B.

-In general, din cate stiu (posibil sa ma insel- nu sunt medic) menstruatia incepe in general dupa 10-12 ani. Acum ca o mai fi si exceptii, este adevarat.
Oricum, aici trebuie explicat fetelor- in primul rand de mame- ce este aceasta menstruatie si masurile de igiena intima legate de aceasta.

-Acum va pun o intrebare. Daca doi oameni sunt impreuna de mai mult timp, sunt legati de sentimente autentice reciproce si intentioneaza a se casatori, sau daca doi oameni casatoriti au deja copii si nu mai vor sa faca si altii copii (totusi traim in Romania si nu este deloc usor a asigura cele necesare -material vorbind- cresterii si educarii multor copii), dar sunt tineri si normal vor sa faca si dragoste, in viziunea dumneavoastra, ce ar trebui sa faca ?!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 14.12.2015, 15:42:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dragostea nu in pat se face.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 14.12.2015, 17:10:18
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar trece uneori și pe acolo....:)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.12.2015, 17:34:16
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dragostea nu in pat se face.
M-ai spart. Tu chiar esti barbat? Serios! Am impresia ca nu! Nu e frumos sa te dai altceva decat esti. Dar daca vrei sa cred, ca esti ceea ce nu "spui", pretinzi, am sa te rog sa scrii fraza asta:

"SA ma pedepseaca pe mine Dumnezeu daca va mint ca sunt barbat". Atat. Bine.. daca vrei
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.12.2015, 18:57:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
-Acum va pun o intrebare. Daca doi oameni sunt impreuna de mai mult timp, sunt legati de sentimente autentice reciproce si intentioneaza a se casatori,
Mai întâi să se unească (duhovnicește) în fața lui Dumnezeu prin Sfânta Taina a Cununiei și apoi se pot împreuna trupește după rânduiala lasată de Biserică. Duhovnicul în acest sens joacă un rol foarte important. Unirea trupească înainte de cununie este păcat.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
sau daca doi oameni casatoriti au deja copii si nu mai vor sa faca si altii copii (totusi traim in Romania si nu este deloc usor a asigura cele necesare -material vorbind- cresterii si educarii multor copii), dar sunt tineri si normal vor sa faca si dragoste, in viziunea dumneavoastra, ce ar trebui sa faca ?!
Ideal af fi să trăiască ca frații lucru greu de implinit și de foarte puțini realizat. Și atunci tot la duhovnic ajungem.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.12.2015, 19:07:33
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu mai mentionam ca sensul originar si deci corect al "a face dragoste" provinde din monahismul ortodox balcanic. A fac dragoste de frate. A se vedea scrierile Sf. Paisios Aghioritul sau Cleopa. Dar de, pe cine numim noi "maimuta lui Dumnezeu"? Bleah: a tarat in noroi inca o expresie duhovniceasca, asimiland-o porcariilor trupesti desfranate.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 14.12.2015, 19:16:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
M-ai spart. Tu chiar esti barbat? Serios! Am impresia ca nu! Nu e frumos sa te dai altceva decat esti. Dar daca vrei sa cred, ca esti ceea ce nu "spui", pretinzi, am sa te rog sa scrii fraza asta:

"SA ma pedepseaca pe mine Dumnezeu daca va mint ca sunt barbat". Atat. Bine.. daca vrei
Serios? Nu stiam ca definitia barbatului e facator-de-dragoste-cu-scula.
Dar ma rog, e lumea ta, iti construiesti iluziile dupa pofta ce o poftesti :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.12.2015, 19:18:18
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Nu stiam ca definitia barbatului e facator-de-dragoste-cu-scula.
Dar ma rog, e lumea ta, iti construiesti iluziile cum poftesti pofta ce o poftesti :)
Deci, esti femeie... Stii, a facut Ezio un apropo... sarut'mana!
Reply With Quote
Răspunde