Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2015, 23:43:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aia ar fi posibil. - sa fi legat sarbatorirea nasterii de chestia cu soarele. Dar ma enerveaza ideea asta de complot - adica pe timpul ala crestinii se uitau la pagani cum sarbatoreau cine stie ce si se ofticau. Si atunci s-au gandit ei sa le transforme toate sarbatorile - ( ba sa le fure si brazii si instalatiile de pom ) in sarbatori crestine.
Dar nu-i vorba de complot, nici de mascaradă sau spoială creștină la practici păgâne. Biserica a biruit păgânismul prin încreștinarea păgânilor, nu i-a exterminat, stămutând apoi din alte teritorii creștini fabricați după rețetă. Intrumentele Bisericii au fost și sunt transfigurarea, metanoia, trecerea vieții persoanei în alt mod de existență, or aceste instrumente presupun procese complexe, dificile, desfășurate pe intervale mari de timp.
Știm foarte bine pe pielea noastră cât de greu e să ne integrăm în aceste procese mântuitoare, noi, care ne-am botezat creștini și am trăit într-o ambianță culturală puternic influențată de ethos-ul creștin.
Darmite păgânii convertiți la maturitate, deja formatați în cadre mentalitare consacrate, total străine de Evanghelia Bisericii lui Hristos.
Ar fi loc de o discuție bine informată despre consecințele Edictului de la Milan asupra eclessiei...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04