Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.07.2015, 16:21:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Astea sunt argumentele ateilor ? :)

Ci figură ești, măi Cristi. Ți-a răspuns Ovidiu B., cu exemple patristice, foarte frumos, în răspunsul 9 pe acest post.

Adu-le aici, să le vorbim, argumentele alea ale ateilor, că sunt tare curios ce-i de capu' argumentelor lor, dar dacă-s în altă limbă, tradu-le în romînă.

Or' mai fi apărut alte "argumente" noi... Nu le-am mai citit, decând eram în seminar, că mă râdeam de ele ca prostu', de mă prăpădeam :) ce poate să mai intre în capul oamenilor... din comoditate, sau nu știu... Și nu le-am mai citit.

Hai să le luăm pe rînd deocamdată, pe cele 4 expuse de tine... :) Deci, răspunsuri:

1. Unde spune Iisus că se va întoarce peste 2000 de ani? E o prostie :) Spune că se va întoarce la parusie, să judece lumea, vii și morții, iar când va fi Judecata, sau Ziua Mâniei Domnului și a răsplătirii tuturor, nu știe nici Hristos, care-i Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, știe numai Tatăl, spune Scriptura. De ce? Fiindcă fiecare persoană a Sfintei Treimi, deși sunt un singur Dumnezeu cu adevărat, au totuși atribuțiile personale ale fiecăruia, de acea sunt 3 persoane, întro singură ființă, Dumnezeu Unul.

2. Unde spune că avem doar o variantă de ales? Avem mii și mii de opțiuni care le putem alege în fiecare secundă a vieții noastre. Iar în funcție de cum ne petrecem întregă viața noastră, prin hotărîrile noastre de fiecare zi, așa alegem Raiul sau Iadul. Nu poate fi doar o variantă. Asta-i altă prostie. :)

3. Dumnezeu știa dinainte, dar nu l-a obligat pe satana să dorească să-i ia locul lui Dumnezeu. Dumnezeu știe dinainte toate miile de variante care le poate alege creaturile Sale, dar nu obligă nici pe satana, nici pe oameni să aleagă ceva. Fiindcă orice ființă rațională crează Dumnezeu, cum sunt îngerii sau oamenii, le crează liberi, căci El, este Libertatea.

4. E o întrebare retorică. Dumnezeu știa unde-i Adam, știa de ce este ascuns, dar vroia ca Adam să-și recunoască greșeala, să-și ceară iertare și Dumnezeu l-ar fi iertat. Dar în loc de iertare, Adam îl acuza pe Dumnezeu, că Dumnezeu e de vină că el, Adam, a căzut, din cauza femeii, pe care i-a dat-o Dumnezeu. Iar femeia acuza șarpele, deci tot Dumnezeu era de vină, că a creat șarpele. De ce Dumnezeu nu i-a dat peste mână să-i spună: "Adame, și-am spus să nu mănînci din pomul acesta?" Tocmai, fiindcă de aia era pusă singura poruncă din Rai, ca să vadă dacă Adam ascultă, Adam nefiind încă îndumnezeit, nefiind desăvîrșit, trebuia să fie ispitit, ca să se dovedească calitatea lui. La fel, cum și azi suntem ispitiți, cum și Hristos a fost ispitit. Dumnezeu știe toate miile de variante ce le putem alege fiecare din noi toți, în fiecare secundă, dar nu va veni să aleagă Dumnezeu în locul nostru, precum am spus deja.

Mai ești deznădăjduit acuma? :)

Of, of, of, greu cu cititul cărților nu? Când avem laptop, mergem la atei, le ascultăm idioțeniile și gogoșăriile, și le înghițim, mai spunem și ce delicioase, sunt, nu?

Of, măi copil zăpăcit... :) Hai, te aștept cu drag, bănuiesc că mai sunt și alte "argumente"... Adu-le încoace, toate, toate... :)
Or' fi apărut altele noi, sunt tare curios de ele, să râd iar :) că n-am mai râs demult de gândirea ateistă :)

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Bun, am inteles asta. Dar de ce religia este impotriva homosexualitatii?E o chestie cu care te nasti si nu poti alege. In plus, sunt multe specii de animale care sunt homosexuale.
Cine spune că te naști sodomit? Nu există așa ceva. E propagandă evoluționistă.

Păi noi suntem animale?
Noi suntem oameni, nu animale. Avem rațiune, voință și sentiment.
Numai noi ne sinucidem, avortăm, ceea ce animalele nu fac, numai noi ne sodomizăm: bărbat cu bărbat, sau bărbatul cu femeia, sau femeia pe bărbat, sau femeia pe femeie. Scârbos.

Animalele or avea înclinații sodomice, dar toate sunt deocamdată teorii, nu există videori cu animale ce fac sodomie, decât extrem de rare. Ori la sutele de milioane de animele câte există, trebuie să le cauți cu lupa și cu lumânarea să le găsești. Și chiar și atunci, afirm și susțin, noi nu suntem animale.
Și exemplele sunt extrem, repet, extrem de rare și de scăzute. Dar sunt date exemple, din cauza propagandei evoluționiste, de încurajare a sodomiei.

De ce a prezentat Dumnezeu sodomia ca păcat? De ce a ars sodoma și gomora din temelii? Fiindcă prin sodomie (homosexualitate), omul NU se mai poate înmulți, nu mai poate avea copii, nu mai are atracție către sexul opus, nu mai dorește familie și moare. Iar Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului.

Puterile economice ale lumii, care spun că planeta e suprapopulată, susțin aspecte și atitudini pe care le pot lua oamenii, ca să nu se mai înmulțească, ca să nu se mai suprapopuleze planeta:
1. homosexualitatea sau sodomia
2. avortul
3. concubinajul și divorțul
4. sexualizarea copiilor
5. îmbolnăvirea populațiilor
și altele.
Toate cu un singur scop: să nu mai rămână femeile însărcinate, să nu mai dorească oamenii să-și întemeieze familii, să nu mai aibe morală și idealuri și desigur... astfel, să nu se mai suprapopulaeze planeta.
Ăsta-i scopul lor: să lupte împotriva a tot ceea ce Dumnezeu vede și consideră bun și mântuitor, împotriva Lui și a poruncilor Lui.
Dar planeta suprapopulată e o prostie mare, însăși natura îi contrazice, alături de studiile de specialitate, fiind o teorie nedemosntrabilă vreodată. Dar aici e alt subiect.

Lămurit, frățior ? :)

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Mai am o intrebare: nu mai stiu sigur cui i-a derut Dumnezeu sa-si ucida fiul epntru a-asi arata credinta in El...de ce ar face asta Dumnezeu?
Dar nu l-a lăsat totuși să-l omoare, nu?
A spus asta, pentru a-i testa credința. Și nu a văzut șovăială în credința lui și i-a făcut promisiunea că din coapsele lui va scoate pe poporul ales, lucru care s-a și petrecut cu evreii, poporul fără neam și fără țară, nomazi și călători, cei mai smeriți oameni de pe pământ, asta până la Hristos, când de atunci, creștinii devin acel neam fără neam și fără țară.
Deci ne amintim, că a scos din tufișuri un berbecuț, și i-a dat la Avram să jertfească, în locul copilului lui.

Ce minunat e Dumnezeu... Cu adevărat. Trebuie doar să crezi în El.

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
4 luni ai rezistat ... cam putin! Igor se afla unde trebuie, la fel si tu... toti o apa si-un pamant!
Nu înțeleg, Bobiță, fi mai explicit... :) Unde ști tu că mă aflu eu și eu nu știu ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 29.07.2015 at 17:09:23.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.12.2015, 02:47:54
beniamin beniamin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2009
Locație: Anglia
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Un preot papistas se chinuia de cativa ani sa intre in audienta la Papa. Când in sfarsit ajunge acolo, este intrebat : - Ce ai patit fiule?
- Sanctitate, eu nu mai cred in Dumnezeu.
I s-a raspuns : Prefa-te fiule, prefa-te! !!
Uneori, si noi astia mai batrani, ar trebui sa facem asa, chiar daca suntem ortodocsi! Adica, mai ales !


Eu sunt Doamne umbra firului de praf iscat in urma sandalei vamesului, milostiv fi mie !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.12.2015, 00:42:00
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Argumentele de care amintesti de pe site-urile ateiste sunt de fapt pseudo-argumente, adica niste aberatii.
1. Exista mai multe dimensiuni dupa cum spun tot mai multi savanti. Mai tii minte Geneza? Dumnezeu a facut nu cerul si pamantul cum au tradus gresit unii, ci Cerurile (shamayim) si Pamantul. Cerurile=dimensiunile? Oricum ar fi noi nu avem acces in afara dimensiunii noastre asa ca ne e greu sa ne exprimam parerea cu privire la cum e dincolo.
Geneza 3:24 24. Și izgonind pe Adam, l-a așezat în preajma grădinii celei din Eden și a pus heruvimi și sabie de flacără vâlvâitoare, să păzească drumul către pomul vieții.
Putem presupune ca acel pom al vietii se afla in alta dimensiune decat cea accesibila noua.
Si atunci cum poate sa vina un "savant" si sa ne spuna ca Dumnezeu nu exista daca el nu a putut verifica toate dimensiunile? Ce nu intelege lumea e ca ateismul este o religie. Ateistul "crede" ca Dumnezeu nu exista. El nu are cum sti, ci doar crede.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.12.2015, 12:12:04
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Si inca ceva: Dumnezeu e iubitor, e atotstiutor, e corect, drept, dar intrebarea este: ce vina are un copil care se naste, sa zicem cu o malformatie sau o boala grea, adica ce vina are acel copil, care se naste asa, ca doar nu a pacatuit inainte sa se nasca?
Copilul nu are nici o vina, dar parintii/bunicii au o vina clara. Cineva din familia lor a rupt legatura cu Dumnezeu si locul Lui a fost preluat de diavol. De acolo, din lipsa harului, se nasc acesti copii cu defecte. E si un verset: parintii au mancat agurida si la copii li s-au strepezit dintii. Acesta tocmai arata aceasta legatura pe care nebunii o ignora.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.12.2015, 13:05:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Copilul nu are nici o vina, dar parintii/bunicii au o vina clara. Cineva din familia lor a rupt legatura cu Dumnezeu si locul Lui a fost preluat de diavol. De acolo, din lipsa harului, se nasc acesti copii cu defecte. E si un verset: parintii au mancat agurida si la copii li s-au strepezit dintii. Acesta tocmai arata aceasta legatura pe care nebunii o ignora.
Deci copiii cu malformatii se chinuie o viata intreaga pentru greselile altora? Foarte just, da.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.12.2015, 16:37:03
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci copiii cu malformatii se chinuie o viata intreaga pentru greselile altora? Foarte just, da.
Da,e just pentru ca copiii nu apar din jobenul unui iluzionist ci din trupurile altora.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.12.2015, 16:40:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Da,e just pentru ca copiii nu apar din jobenul unui iluzionist ci din trupurile altora.
Ok, deci daca tie ti se ia permisul pentru ca tatal tau a mers cu 110 in localitate, e just, nu?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.12.2015, 16:52:37
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ok, deci daca tie ti se ia permisul pentru ca tatal tau a mers cu 110 in localitate, e just, nu?
De ce te faci tu judecator despre ce e just si ce nu ,cand nici macar nu te cunosti pe tine insuti ,ce sa mai vorbim de toate amanuntele dintr-un neam intreg?Eu zic sa-ti dai cu parerea despre lucruri pe care le poti cuprinde si cunoaste real,nu despre imaginatiile din capul tau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.12.2015, 16:54:12
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
De ce te faci tu judecator despre ce e just si ce nu ,cand nici macar nu te cunosti pe tine insuti ,ce sa mai vorbim de toate amanuntele dintr-un neam intreg?Eu zic sa-ti dai cu parerea despre lucruri pe care le poti cuprinde si cunoaste real,nu despre imaginatiile din capul tau.
Pentru ca nu sunt eu primul care a spus ca a fi pedepsit pentru greselile altora nu este just. Este chiar logic, si au spus-o unii mult mai destepti ca noi acum mult timp.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.12.2015, 19:25:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ok, deci daca tie ti se ia permisul pentru ca tatal tau a mers cu 110 in localitate, e just, nu?
Dar ti se pare just sau injust ca tatal merge cu 110 la ora in localitate, derapeaza si omoara si copilul sau aflat pe bancheta din spatele masinii? Sau sotia din drepta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde