Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.01.2016, 22:32:35
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi eu nu cred, eu știu de unde: de la Celsus.

Tu pui întrebări din prostie sau din reavoință. Toate întrebările tale au deja răspunsurile de muuuultă vreme.
Nu din rea voita si nici din prostie . Si tocmai ca intrebarile astea la care nu prea da nimeni raspuns , ca supara pe cei ma multi . Pai din moment ce la astfel de intrebari cei mai multi in loc sa raspunda imediat il face pe autorul intrebarii sectant sau mason , sau eretic atunci este clar modul de gandire a persoanelor respective. https://www.youtube.com/watch?v=qKXPRSzfGz8 Vezi aici un documentar despre Svastika dacica simbolul nostru patrimonial.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.01.2016, 22:34:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Legătura dintre prefectură și scula ascuțită folosită de cizmar, fiind...?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.01.2016, 22:41:51
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu am citit ca masonii ar fi inventat cultul Martorii lui Iehova. Ba am si vazut un clip pe youtube in legatura cu asta. Sigur e adevarat.
Nu este adevarat , eu am vazut mai demult o emisiune pe National TV , unde erau invitati trei maestrii sau nu stiu exact cum le zice , masoni cu rang inalt , emisiunea fiind tocmai despre originea si rolul masoneriei in lume. La un moment dat cineva din invitatii jurnalisti a intrebat ceva catre domnul Olimpian Ungherea despre Martorii lui Iehova daca si ei fac parte sau sant masoni,,, etc. Raspunsul a fost nu , nicidecum , nu are cum sa fie masoni din moment ce ei studiaza Biblia,,,,,. Iar in randurile masoneriei din lumea intreaga sant acceptati si primiti si oameni de rand( chiar daca foarte putini) , restul sant oameni cu influenta si putere politica , presedinti , oameni de stat din armata etc, afeceristi . Toti acesti oameni trebuie sa fie religiosi ,adica pot fii ortodocsi , catolici , musulmani , budisti , hindusi, deci sa nu fie ATEI . Asta e regula. Un fel de coktail de rahat ca un babilon antic .Si atunci normal sa nu se puna problema intre acesti oameni de intelegere a Scripturii si credintei in Iisus Hristos si Dumnezeu. Ca nu se pot intelege.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.01.2016, 22:43:18
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Astea nu sant elucubratii domnule Dragomir. Faptul ca dumneavoastra nu intrati nicaieri pe Internet sa vedeti ca nu va obliga nimeni desigur sa vedeti asemenea documentare , etc nu inseamna ca altii nu pot vedea sa ceva. Si oricum mai dai peste asemenea lucruri interesante despre care multi nu stiu nimic si fara sa vrei cand cauti cu totul altceva. Si in privinta tiarei sau mitrei nu are importanta cum se numeste acolo se arata o asemanare in acele gravuri din paganismul babilonian cu ceea ce se poarta ca forma pe capul inaltilor prelati. Deci nu sant elucubratii , sant lucruri adoptate din preistorie , nu inteleg de ce , in mod voit , constient , sau nu se putea evita asa ceva , aici este interesant. Si oricum ar fii si daca nu credeti , am citit ca exista o colaborare atat a Bisericii Ortodoxe stramosesti si a celei Catolice cu Masoneria si in trecut si astazi.
https://www.youtube.com/watch?v=qKXPRSzfGz8 Un documetar scurt despre Zvastika dacica simbolul nostru patrimonial
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.01.2016, 22:50:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De zvastikă ne poți zice ceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.01.2016, 00:32:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și am eu sau altcineva vreo vină?
Avem frate, avem.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.01.2016, 03:09:25
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Legătura dintre prefectură și scula ascuțită folosită de cizmar, fiind...?
Limba de interlocutor. Alambic organic forumist. Duhoreala forumista. Mai exact distilare ideologica. Adica basini teologice.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.01.2016, 21:35:41
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De zvastikă ne poți zice ceva?
Pai uite-te pe Internet la documentarele despre stramosii nostrii si spiritualitatea lor , sau pe Wikipedia ca o sa gasesti destule informatii despre originea Zvasticii la stramosii nostrii. A fost si este un vechi simbol SOLAR , indiferent in ce directie avea bratele , sau ca Hitler s-a dus in Tibet si de acolo a luat-o. Ea era acolo deoarece si tibetanii erau urmasi ai popoarelor plecate de pe teritoriul Europei asa ca,,,. Si cand au plecat din zona asta au dus cu ei si Zvastica evident. Si cand au ajuns Conchistadorii spanioli la populatiile bastinase din America sa-i crestineze (?) , au vazut ca si ei venereaza o cruce inscrisa intr-un cerc si s-au mirat crezan-d ca au ajuns cineva inaintea lor si i-au crestinat. Dar nu era asa. Si ei o aveau tot din preistorie. Fiind un simbol asa de venerat in intreaga Europa , la aparitia crestinismului a fost foarte greu sa fie inlaturat din cultura popoarelor ce urmau sa fie crestinate. Desigur ca la inceputul crestinismului nu s-a pus problema adoptarii lui deoarece se stia ca este un simbol precrestin pagan al Soarelui . Dar pe urma dupa ce au fost acceptati tot mai multe persoane cu TOT BAGAJUL de superstitii , s-a dat cale libera si acestui simbol . E mult de vorbit aici , mai bine vizionezi documentarele ca e mai sigur.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.01.2016, 21:37:13
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai uite-te pe Internet la documentarele despre stramosii nostrii si spiritualitatea lor , sau pe Wikipedia ca o sa gasesti destule informatii despre originea Zvasticii la stramosii nostrii. A fost si este un vechi simbol SOLAR , indiferent in ce directie avea bratele , sau ca Hitler s-a dus in Tibet si de acolo a luat-o. Ea era acolo deoarece si tibetanii erau urmasi ai popoarelor plecate de pe teritoriul Europei asa ca,,,. Si cand au plecat din zona asta au dus cu ei si Zvastica evident. Si cand au ajuns Conchistadorii spanioli la populatiile bastinase din America sa-i crestineze (?) , au vazut ca si ei venereaza o cruce inscrisa intr-un cerc si s-au mirat crezan-d ca au ajuns cineva inaintea lor si i-au crestinat. Dar nu era asa. Si ei o aveau tot din preistorie. Fiind un simbol asa de venerat in intreaga Europa , la aparitia crestinismului a fost foarte greu sa fie inlaturat din cultura popoarelor ce urmau sa fie crestinate. Desigur ca la inceputul crestinismului nu s-a pus problema adoptarii lui deoarece se stia ca este un simbol precrestin pagan al Soarelui . Dar pe urma dupa ce au fost acceptati tot mai multe persoane cu TOT BAGAJUL de superstitii , s-a dat cale libera si acestui simbol . E mult de vorbit aici , mai bine vizionezi documentarele ca e mai sigur.
https://www.youtube.com/watch?v=qKXPRSzfGz8
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.01.2016, 21:41:18
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, si cunostintele alea de unde le-ai dobandit?
Ca nu cred ca te-ai nascut cu ele.

Ia citeaza si tu niste titluri de unde ti s-a tras "eruditia" ca sa clarificam lucrurile.

Desi daca ai citat deja prima data "Youtube", probabil ca nici nu mai merita continuata discutia..
https://www.youtube.com/watch?v=w-sAqUSOhhg Zvastica vechi simbol de-al nostru patrimonial
Reply With Quote
Răspunde