Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.08.2010, 22:18:48
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Am tot stat si m-am gandit si nu inteleg ceva: de ce atunci cand avem nevoie de ajutor ne rugam diferitilor sfinti si nu Mantuitorului direct? Sunt perfect de acord sa-i respectam, sa-i cinstim cand apar in calendarul nostru crestin ortodox insa totusi de ce am ajuns ca sa socotim ca pentru fiecare tip de problema ne rugam unui sfant diferit "am probleme de sanatate, ma rog la sfantul cutare; am probleme in familie ma rog la alt sfant.

Sa ma ierte Dumnezeu, nu vreau sa desconsider niste oameni care au ajuns sfinti insa de fiecare data cand citesc pe forum respunsurile "du-te la moastele/icoana sfantului cutare" la intrebari de genul "am o problema, cui sa ma adresez/rog" am senzatia ca ma duc la un ghiseu si cer indrumare catre un departament anume.

Eu nu cred ca in credinta ortodoxa treburile ar trebui sa stea asa. Cred ca Mantuitorul este cel care ne ajuta si ne mangaie cand ne e greu, tot el, tot Dumnezeu ne pedepsesc.

Apoi mai e si treaba cu moastele. Dumnezeu este Dumnezeu celor vii. Ce treaba are el cu osemintele? Din puctul meu de vedere astea is practici un pic pagane...adica avem un necaz si ne asteptam ca daca sarutam o icoana ( facuta de mana omului ) sau daca sarutam niste ramasite pamantesti in loc sa ne rugam direct lui Dumnezeu o sa ne fie bine...

Si, presupunand ca niste oameni care au devenit sfinti in acesti 2000 de ani au ajuns in cer, au ei oare vointa separata de cea a Lui Dumnezeu? pot ei oare sa faca ceva ce Dumnezeu nu poate sau nu vrea? Adica daca cineva se roaga Lui si sa zicem ca nu sesizeaza ajutorul Sau, trece la planul B cum ar veni adica icoane facatoare de minuni, moastre etc?

Poate ma insel eu caz in care sper ca Dumnezeu sa ma lumineze prin raspunsurile voastre.
E vorba doar de o mica confuzie din partea ta, Biserica nu interzice rugaciunea direct catre Mantuitorul, ba mai mult, majoritatea covarsitoare a slujbelor si rugaciunilor Bisericii Ortodoxe,sunt adresate direct spre Dumnezeu, faptul ca ortodocsii nu s-ar ruga lui Dumnezeu ci numai sfintilor este o acuzatie care apartine sectarilor , deci nu cadea in plasa lor

Referitor la Icoane, moaste, da intradevar unii oameni au o credinta superstitioasa crezant ca anumite icoane sau moaste au puteri supra naturale prin ele insele ceea ce e gresit, minunile savarsite sunt pe baza credintei, nicio icoana nu poate savarsi minuni prin ea insasi ci Harul lui Dumnezeu lucreaza prin ele, in acest sens, daca avem credinta, orice icoana poate fi facatoare de minuni
La moaste ar trebui sa mergem mai mult pentru a ne impartasi de harul revarsat prin osemintele sfintilor,
De multe ori in cultura populara , moastele si icoanele au devenit un fel de amulete sau izvoare de supranatural,
Din pacate multi dintre credinciosi au o cultura teologica sub precara
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incep sa-i inteleg pe pustnici... sophia Generalitati 37 08.06.2010 23:28:36
Nu inteleg alinnasser2010 Generalitati 71 26.05.2010 22:07:25
eu nu inteleg ceva: despre evrei annajanette Generalitati 10 17.05.2010 00:38:50
ajutati-ma sa inteleg catalinabalhui Sectiune dedicata profesorilor de religie 1 23.09.2009 12:32:00