Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2011, 13:18:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Exista un curent pe net in care lumea huleste tocmai ca sa arate ca nu se teme de zeul biblic pe care il crede inexistent.
Vine si vremea sa se teama, putinica rabdare...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2011, 14:42:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Am o cunostiinta care spune ca si-a amintit de curand ca in adolescenta (ea avand acum 22 de ani ) a avut o perioada grea dpdv psihic si in timpul uneia dintre crizele de nervi de atunci a adus injuratura lui Dumnezeu.

Intre timp, crescand a uitat pacatul respectiv si s-a apropiat de Dumnezeu cu inima curata din cate vad insa a intrat in panica cand si-a amintit ce a facut si acum traieste cu impresia ca nici daca s-a calugari nu va scapa de facul iadului.

Eu nu stiu ce sa-i spun insa sper ca poate aveti voi cunostiintele necesare.

Stiu ca legea Dumnlui nu se comenteaza insa ma gandesc ca daca s-a pocait, tine toata viata posturile, iubeste si respecta pe Dumnul poate El va avea mila de ea intr-un final.

Mi-a spus ca nu vrea decat sa stie ce trebuie facut, orice, numai sa merite iertarea. Ea este de asemeni casatorita insa si-a pus si problema ca va trebui sa se calugareasca pentru a obtine iertarea.

Asa cum am spus, poate aveti voi intelepciunea necesara sa ma ajutati s-o linistesc pentru ca mi-a mai spus ceva care m-a speriat si anume ca nu vede nici un rost in a mai trai dca si asa va ajunge in iad indiferent ce va face.
În primul rând nu cred că a păcătuit împotriva Duhului Sfânt.

În al doilea rând, Dumnezeu iartă totul, vrea ca toată lumea să se mântuiască, e destul să spună păcatul la spovedanie, dar s-ar putea și așa s-o fi iertat. Dacă toți creștinii ar intra în panică pentru păcatele înfăptuite, atunci toți creștinii buni ar fi în spital. Până să-și amintească greșeala, Dumnezeu se pare că era aproape de ea, ceea ce înseamnă că păcatul nu mai valora mult sau deloc, fusese acoperit de faptele ei bune.

______________________________________________


Și în al treilea rând, se pare că suferă de o boală a conștiinței. Voi începe prin a defini conștiința:

Constiinta morala este glasul lui Dumnezeu in sufletul credinciosului, glas care-l indeamna la implinirea legii morale. Glasul acesta il poate cunoaste fiecare, caci dupa credinta noastra constiinta s-a nascut deodata cu omul. Ea este de obarsie dumnezeiasca. Sfantul Ioan Gura de Aur spune: „Cand Dumnezeu 1-a facut pe om, a sadit in fiecare judecata nemincinoasa a binelui si a raului, adica regula constiintei” 622 (Sfantul Ioan Gura de Aur, Expunere la Psalmul 147, 3, Migne, P. G., vol. LV, col. 482).

Boala de care suferă ea este scrupulul, ceea ce înseamnă că:
- isi supune viata launtrica la un examen mai mult decat riguros din punct de vedere moral
- isi restrange libertatea si vede peste tot obligatii, crezandu-se intotdeauna pe punctul de a pacatui.
- frica de pacat este o obsesie de fiecare clipa care are puteri hipnotice si iubirea indeplineste doar un rol secundar in viata crestinului.
- risc mare ca dupa o astfel de atitudine sa se ascunda o "constiinta fariseica"
Scrupulosii se impart in doua feluri:
a. scrupulosii intelectuali - au boala cronica a indoielii, caracterizata printr-o neliniste permanenta. Pusul intrebarilor mereu face casa buna cu apasarea epigastrica, rulburarile vaso-motrice si groaza. :-)
b. scrupulosii senzitivi - fiinte impresionabile, cu imaginatie vie si nervii obositi. Indoiala lor nu este rezultatul unor rationamente ci se datoreaza unor impresii senzivite, estetice.




Fă-o să-și dea seama că aceasta e o boală duhovnicească, adică nu-i plăcută lui Dumnezeu, așa că să nu mai facă un caz din acel păcat. Dumnezeu s-o ajute!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2011, 01:52:40
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata. (Mat.12:31)

Cred ca au citit biblia cand au decis asta. De ce sunt asa siguri pe ei? Sint multi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 7 daruri ale Duhului Sfant Laurentiu Generalitati 52 28.03.2016 12:29:30
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Despre pacatul impotriva Duhului Sfant lacrimi Din Noul Testament 35 14.04.2010 07:23:20
hula impotriva Duhului Sfant anaana71 Generalitati 14 30.01.2010 14:30:27