Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.12.2010, 18:28:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu m-am lasat de fumat, folosind o metoda f simpla:
mi-am stabilit o data precisa cand vreau sa ma las de fumat. Pana atunci, la fiecare tigara aprinsa mi-am spus: imi face rau tigara, dar ce bine ca ma voi lasa in data de...
Cu o zi inainte de data stabilita, am schimbat tigarile cu altele, mai rele la gust si am fumat mai multe decat de obicei. Apoi, a doua zi, cand m-am trezit NU AM MAI SIMTIT DORINTA DE A APRINDE O TIGARA. ERA DE PARCA NICIODATA NU FUMASEM.
Mi s-a explicat ca lasatul de fumat nu tine de vointa ci de imaginatie. In lupta dintre vointa si imaginatie, a doua iese intotdeauna invingatoare.
Probabil ca cei, care nu se pot lasa de fumat, doresc lucrl acesta, dar nu-si pot imagina ca pot trai fara a aprinde cate o tigara...
Succes celor care doresc cu adevarat sa se lase de fumat!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.12.2010, 18:30:10
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Eu am citit cartea cu pricina si consider ca nu foloseste metode de hipnoza, ci mai degraba demonteaza un mit - acela al consolarii si fericirii aduse de o tigara.

Daca insa abordam problema prin prisma crestinului care doreste sa duca o viata conforma cu poruncile evanghelice, atunci singura metoda viabila de a renunta la fumat este dorinta ferma de a ne schimba viata, binecuvantarea ceruta lui Dumnezeu prin intermediul preotului si convingerea la fel de ferma ca vom primi ceea am cerut.

Din pacate, a folosi metode mai mult sau mai putin drastice dar care exclud ajutorul Domnului, sunt sortite confruntarii cu ispite demonice puternice din punctul de vedere al cresterii valorii propriei persoane, din privirea de mila si superioritate a celor care au renuntat la tutun fata de ceilalti fumatori.
Din punctul meu de vedere, se schimba un idol cu altul . Nu ma mai "inchin" unui fum de tigara, ci propriei mele vointe. Sau dorinte.
Eu nu am citit toata cartea (ci doar sectiunea in care se descrie metoda) si din cat am citit am tras concluzia ca se folosesc tehnici de sporire a increderii de sine si de incriminare a fumatului. Mi se pare ceva asemanator cu mitul puterii universale de atractie.

PS: Pentru a nu trage concluzii gresite va informez ca nu frecventez site-uri de genul celui introdus in mesaj dar asta a fost mai la indemana :)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 19.12.2010 at 18:50:34.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.12.2010, 18:51:03
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?


Inteleg ca iti doresti sa te impartasesti. Daca fumezi nu ai sa poti face asta. Canonul dat este insasi parasirea pacatului; la mine asa a fost. In plus, gandeste-te putin: vrei sa intri in rai cu tigara in gura? Nu mai fuma, taie raul din radacina. Ispita este foarte puternica cam 4 zile, dupa aceea este din ce in ce mai usor. Alege-ti calea: un pas spre rai sau tamaierea diavolilor. Cat de mult iti doresti sa-L primesti pe Hristos?

P.S: Ce m-a ajutat pe mine: nu iti mai cumperi tigari...doar asa..in caz ca...; nu mai stai deloc in preajma fumatorilor o perioada de cel putin o luna; mergi la Sf.Maslu...noi suntem slabi, dar Harul ne intareste sa putem alunga ispitele. Succes!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.12.2010, 19:22:36
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si eu m-am lasat de fumat, folosind o metoda f simpla:
mi-am stabilit o data precisa cand vreau sa ma las de fumat. Pana atunci, la fiecare tigara aprinsa mi-am spus: imi face rau tigara, dar ce bine ca ma voi lasa in data de...
Cu o zi inainte de data stabilita, am schimbat tigarile cu altele, mai rele la gust si am fumat mai multe decat de obicei. Apoi, a doua zi, cand m-am trezit NU AM MAI SIMTIT DORINTA DE A APRINDE O TIGARA. ERA DE PARCA NICIODATA NU FUMASEM.
Mi s-a explicat ca lasatul de fumat nu tine de vointa ci de imaginatie. In lupta dintre vointa si imaginatie, a doua iese intotdeauna invingatoare.
Probabil ca cei, care nu se pot lasa de fumat, doresc lucrl acesta, dar nu-si pot imagina ca pot trai fara a aprinde cate o tigara...
Succes celor care doresc cu adevarat sa se lase de fumat!
Eu una n-am mai gasit nici vointa si nici imaginatie care sa ma ajute sa renunt la tigari. Renuntasem de cateva ori pentru o vreme, iar dupa un timp oarecare reluam vechiul obicei. Nu pot spune ca eram innebunita dupa tigari, dar era pauza dintre doua lucrari, era limita unde imi propuneam sa ajung intr-un anumit timp, era momentul de liniste in care ma detasam de toti si de toate, fara a raspunde raului cu aceeasi moneda. Si nu putine au fost momentele acelea. Era, de fapt, punctul meu de sprijin fara de care nu concepeam ca pot duce toate greutatile vietii.

Mi-am dorit sa ma impartasesc, dar nu puteam din cauza tutunului. Atunci am cerut ajutorul lui Dumnezeu, am promis ca nu voi mai fuma niciodata si m-am impartasit. Dupa Sf. Impartasanie viata mea avea sa se schimbe asa cum niciodata nu mi-as fi imaginat. Pur si simplu nu mai simteam nevoia de tutun, iar gesturile reflexe disparusera! Linistea si pacea si bucuria pe care am simtit-o atunci cred ca nu o voi uita niciodata. Daca inainte de a renunta la tigari tuseam destul de des si raceam la fel de des, dupa aceea si pana in ziua de astazi, de 1 an si 9 luni, n-am mai tusit niciodata! (Spre deosebire de perioadele de dinainte, in care tuseam continuu pana reluam vechiul obicei.)

Cu sotul meu a fost altfel. Dupa ce a stat vreme de 3 saptamani la manastirea din Techirghiol, pentru tratament, cand a ajuns acasa mi-a spus ca nu mai poate fuma pt.ca nu mai simte nevoia! Toata perioada cat a stat acolo nu putea fuma decat in afara manastirii, pe malul lacului, si asta doar in primele 2-3 zile. Insa dupa ce a reinceput serviciul a reluat vechile obiceiuri. Cand insa, in sfarsit a hotarat sa renunte si el la tigari, acum cateva luni, dupa 2 zile de chin, a rugat pe parintele duhovnic sa-i dea binecuvantarea si de atunci nu a mai aprins nici o tigara si nici nevoia de a fuma nu mai simte.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.12.2010, 20:12:10
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Daca tu te impartasesti cu HRISTOS, dece iti mai trebuie tigarea?
Cei care fumeza sunt opriti de la IMPARTASANIE. Daca se lasa de fumat li se poate administra SF IMPARTASANIE.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.12.2010, 20:28:50
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T E O L O G U L Vezi mesajul
Daca tu te impartasesti cu HRISTOS, dece iti mai trebuie tigarea?
Cei care fumeza sunt opriti de la IMPARTASANIE. Daca se lasa de fumat li se poate administra SF IMPARTASANIE.
Pai oricum am decis sa ma impartasesc doar dupa ce ma voi lasa de fumat. Si ca sa-l linistesc si pe domnul mirceamoraru ma voi lasa de fumat doar cu ajutorul Domnului si nu bazandu-ma pe propriile mele puteri.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.12.2010, 04:02:43
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T E O L O G U L Vezi mesajul
Daca tu te impartasesti cu HRISTOS, dece iti mai trebuie tigarea?
Cei care fumeza sunt opriti de la IMPARTASANIE. Daca se lasa de fumat li se poate administra SF IMPARTASANIE.
Cei care fumeza sunt opriti de la IMPARTASANIE

Dar cum ramane cu preotii care fumeaza?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.12.2010, 10:13:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?
Fumatul este o patima, deci Dumnezeu nu vrea sa salasluiasca in impatimiti. Trupul nostru este menit sa fie templu al Lui Dumnezeu, iar tu il afumi cu tutun. Iti deteriorezi sanatatea cu stiinta chemand moartea mai inainte de vreme si vrei sa te numesti crestin, ba mai mult, sa te impartasesti. Da, spovedeste-te si impartaseste-te, insa asta are sens numai cand vrei sa renunti la raul care te subjuga. Deci canonul tau ar trebui sa fie renuntarea la ceea ce te stapaneste, la viciul fumatului. Si aici nu mai incape nici o discutie, ca sa o faci treptat, ca sa fumezi mai rar; lepezi tigara si ai terminat cu o gramada de probleme.

Altfel, poate o sa ajungi ca socrul meu care, dupa o viata de tutun, s-a lasat de nevoie cand doctorul i-a zis simplu: daca mai fumezi, o sa mori in curand.

In ceasul mortii tale te vei gandi ca ai mai fi trait niste ani daca nu ti-ai fi distrus sanatatea. A ta si a celor din jur care sigur vor fi influentati de obiceiul malefic de a respira MOARTEA.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 20.12.2010 at 12:12:14.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.12.2010, 12:06:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat" dupa cate stiu eu foloseste si tehnici de hipnoza. Plssssssssss nu folosi aceasta tehnica chiar daca iti pare usoara. Ai incercat cu nicorete guma? Mai sunt topicuri pentru fumatori.....si rugaciunile sunt cele mai importante. Si mai inainte de toate este sa vrei cu adevarat!!!!!!
Crestin_Simona, vorbesti din auzite. Allen Carr nu a fost nici medic, nici scriitor, nici hipnotist, nici nimic, A fost un foarte mare fumator care a reusit sa se lase si a considerat ca este bine sa scrie o carte, sa ajute si pe altii sa faca acelasi lucru.

Personal, dupa cum am mentionat mai sus, nu stiu daca si in ce masura m-a ajutat cartea lui, dar sunt milioane de oameni pe glob care sustin ca aceasta carte i-a ajutat sa se lase.

Despre Nicorette, numai de rau. Dai tigara pe un substitut cu nicotina, iar cand nu mai ai bani de guma sau de plasturi te apuci iar de fumat, pentru ca dependenta n-a plecat niciodata.

Intreaba cati fosti fumatori vrei tu despre cum s-au lasat, ai sa vezi ca o majoritate covarsitoare nu au reusit sa se lase cu plasturi si gume. Cea mai eficienta metoda de a te lasa de fumat este renuntarea completa, brusca. Si exact la asta indeamna Allen Carr, doar ca ii si explica fumatorului ca de fapt prin renuntare fumatorul nu pierde nimic, ci are doar de castigat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.12.2010, 13:18:54
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Contabil. Iar in meseria asta 90% se refugiaza in pseudo-relaxarea oferita de tutun din cauza stresului, mai ales la noi unde, dpdv legislativ esti pe nisipuri miscatoare continuu.

De fapt, autorul foloseste tehnica inversa, a negarii. Nu renunta la tigari pana ce nu termini de citit intreaga carte. Adica pana cand nu afli toate efectele negative si falsele rezolvari pe care le poti aborda, din nestiinta.

Prin faptul ca repeta cu obstinatie aceleasi lucruri, nu cred ca se poate vorbi despre tehnici hipnotice, mai degraba autosugestie prin impunerea unui comportament corect vis-a-vis de drogul din tigara. E acelasi lucru cu a-mi repeta mie insumi cat de rau am ajuns sa depind de nevoia de a respira un fum.

Cu totul altfel stau lucrurile in cazul renuntarii la fumat prin tehnici de meditatie, de hipnoza. Cred ca despre aceste metode ai auzit vorbindu-se, despre efectele lor negative care ies la iveala dupa un anumit numar de ani, atunci cand nici macar nu te mai gandesti la ele.

Last edited by carmina; 20.12.2010 at 13:27:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08