Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 21.08.2016, 20:00:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Inca o data, subiectul discutiei nu este despre cum ne dorim noi sa fie ora de educatie sexuala ci de cum este ea de fapt impusa de la centru.
Atat timp cat nu s-a tinut cont de propunerile psihopedagogilor, medicilor si preotilor crestini la intrunirile de la Guvern, acestia au dreptul cetatenesc sa-si retraga copiii de la astfel de ore fara sa fie catalogati in mod agresiv.
Tu ai impresia ca un doctor sau alti parinti cu studii superioare au nevoie de activisti sexuali care sa le educe copiii ?

Programa pentru educatie sexuala a fost castigata deja de niste activisti care nu au in curs notiuni de morala, pentru ei relatiile bisexuale nu sunt anomalii, poliamoria nu e imorala, cel mai probabil orele de educatie sexuala nu vor decurge cum doresti tu si cum ti-a predat profesoara de biologie iar tu ca parinte nu vei avea niciun control asupra programei.
Nu se vor incuraja teme precum, castitate, casatorie, nu se vor incuraja doar relatiile heterosexuale, nu va fi prezentata bisexualitatea ca anomalie.
Totul va gravita in jurul placerii cu conditia sa fie protejat, atat si nimic mai mult nu se va face incurajare pentru viata de familie, fidelitate si juraminte si este logic din moment ce oamenii pro-familie si Biserica sunt inlaturati din aceasta ecuatie.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 21.08.2016, 23:28:57
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

In urma cu 6 ani, cand eram licean, educatia sexuala nu exista in programa scolara... si nici acum nu cred ca este (dar s-ar putea sa gresesc). Cu toate ca nu era prevazuta in programa, s-a facut educatie sexuala in timpul orei de dirigentie... insa, educatia sexuala nu era predata de catre diriginte sau profesorul de biologie sau medicul liceului ci de niste membrii ai unei "organizatii non-guvernamentale". Lucrul socant era faptul ca acei membri erau cu un an mai mari - adica, tot liceeni.
Cat despre modul in care s-a desfasurat educatia sexuala, totul a fost foarte penibil; tin minte ca la un moment dat ne-au intrebat daca avem prezervative la noi. (probabil ca ei confundasera liceul cu bordelul). In plus, ne-au vorbit despre toate metodele de contraceptie, punandu-se accentul pe prezervativ si... avort. Desigur, despre avort, vorbeau cu atat de multa seninatate incat iti dadea impresia ca arunci la gunoi o cutie de pantofi si nu o fiinta umana. Abstinenta - doar a fost amintita si atat... insa, despre prezervativ s-a facut un lung elogiu: "cel mai protectiv, cel mai eficient, cel mai, cel mai".
Desigur, la sfarsitul orei ne-au impartit pliante in care era descrisa tehnica punerii prezervativului.

Din punctul meu de vedere, ore mai toxice ca cele de educatie sexuala, nu cred ca exista. Asa cum spunea si Mihnea Dragomir, ed.sexuala trebuie scoasa din scoli. A flutura prezervative in fata elevilor nu inseamna ca ii educi, ci mai degraba ii pervertesti. Evident,daca va fi implementata, educatia sexuala nu se va opri doar la notiunile de prezervativ, sex anal si avort...ci se va vorbi si de "iubirea homosexuala".

Last edited by bluester; 21.08.2016 at 23:33:40.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 21.08.2016, 23:54:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cu tact, cu pricepere, cu blandete, copilul poate fi ajutat sa devina constient de lumea experientelor lui si sa le conduca in mod folositor. Nu recomandam copiilor sa se masturbeze. Ii ajutam sa priceapa ce li se intampla si ii indreptam spre alternative. Copilul care isi intelege corpul si functionarea psiho-fiziologica nu se va mai masturba sau, daca o face in virtutea unor frustrari, va cere ajutor de la adultii in care are incredere.
Ce te face sa crezi ca asta va fi abordarea?
Din alte parti unde chestiile astea s-au implementat deja, ce mesaje sunt?

Eu nu am auzit nimic de genul de a indrepta atentia copiilor dinspre masturbare.

Dimpotriva, dupa cum sunt deja semnale media, mesajul ar fi exact opus.
Ca ar fi ceva rau e mentalitate de evul mediu, nu ca nu e daunator ba chiar ar fi sanatos si bine si etc.

Citat:
Dimpotriva, cel caruia i se ascunde "fructul oprit", va persista in alegerile lui transformindu-si experientele inocente in probleme psihologice, uneori de o mare gravitate.
Categoric, punerea pe tava a fructului oprit trebuie sa fie o atitudine foarte sanatoasa.
Mai ales la 4-6 ani.

Citat:
Dovada, mai intai, miile de studii de caz pe adulti care au dezvoltat o boala sau alta din pricina modului dezastruos in care au fost abordati, pe cand erau copii, in chestiuni legate de functionarea genitala.
Ca de exemplu?
Vorbim de familii sanatoase in care singura problema ar fi fost abordarea gresita a sexualitatii?
Sau mai avem acolo cazuri si de un parinte abuziv, sau alcoolic, sau, sau..


Citat:
Noi provocari apar inaintea copilului, pe masura ce el aude, vede, citeste despre alegerea partenerului sexual, despre anomalii precum homosexualitatea, lesbianismul etc.
Ohoho, cu singuranta aici ar trebui sa stii ca niciodata nu se va vorbim despre " anomalii precum homosexualitatea, lesbianismul etc." ci exact invers, ca nu e nimic rau, ca sa se nasc unii oameni, cum sunt negri asa sunt si homosexuali, daca un copil simte un impuls cu nuanta sexuala spre cineva despre acelasi sex e musai sa fie gay/lesbiana si asta e drumul pe care trebuie sa mearga, etc. etc.

Citat:
Ferindu-l de pudibonderie, de moralisme gretoase, de interdictii care de care mai stupide si mai blocante pentru dezvoltare
Ca de exemplu?

Citat:
Iar astazi, copiii sunt expusi mai mult ca oricand atat seductiei placerilor sexuale si ale aberatiilor de tot felul, cat si interdictiilor castratoare ale unor fanatici frigizi dar pofticiosi care, netratindu-se de prostie si nefericire, au impresia ca se sfintesc prostindu-i pe altii.
Ca de exemplu?

Citat:
Un ajutor pentru acest demers este si educatia sexuala. Facuta de oameni priceputi si responsabili, care pastreaza inca, in ei, harul invatatoresc.
Ok, probabil ar trebui sa citesti niste manuale de educatie sexuala din tarile "avansate" si ai sa te lecuiesti de idealismul asta.

Teoretic, in linii mari, sunt de acord cu tine, se poate face educatie sexuala la varsta potrivita si cu atitudinea potrivita, insa in practica se cauta un anumit gen de educatie sexuala si promovarea unui set de pseudo-valori in contradictie flagranta cu morala crestina.

Ramane de dezbatut ce e mai bine, sa se respinga educatia sexuala sau sa se ceara o forma conforma cu morala crestina si o varsta potrivita?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.08.2016 at 00:28:06.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 21.08.2016, 23:57:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
In urma cu 6 ani, cand eram licean, educatia sexuala nu exista in programa scolara... si nici acum nu cred ca este (dar s-ar putea sa gresesc). Cu toate ca nu era prevazuta in programa, s-a facut educatie sexuala in timpul orei de dirigentie... insa, educatia sexuala nu era predata de catre diriginte sau profesorul de biologie sau medicul liceului ci de niste membrii ai unei "organizatii non-guvernamentale". Lucrul socant era faptul ca acei membri erau cu un an mai mari - adica, tot liceeni.
Cat despre modul in care s-a desfasurat educatia sexuala, totul a fost foarte penibil; tin minte ca la un moment dat ne-au intrebat daca avem prezervative la noi. (probabil ca ei confundasera liceul cu bordelul). In plus, ne-au vorbit despre toate metodele de contraceptie, punandu-se accentul pe prezervativ si... avort. Desigur, despre avort, vorbeau cu atat de multa seninatate incat iti dadea impresia ca arunci la gunoi o cutie de pantofi si nu o fiinta umana. Abstinenta - doar a fost amintita si atat... insa, despre prezervativ s-a facut un lung elogiu: "cel mai protectiv, cel mai eficient, cel mai, cel mai".
Desigur, la sfarsitul orei ne-au impartit pliante in care era descrisa tehnica punerii prezervativului.

Din punctul meu de vedere, ore mai toxice ca cele de educatie sexuala, nu cred ca exista. Asa cum spunea si Mihnea Dragomir, ed.sexuala trebuie scoasa din scoli. A flutura prezervative in fata elevilor nu inseamna ca ii educi, ci mai degraba ii pervertesti. Evident,daca va fi implementata, educatia sexuala nu se va opri doar la notiunile de prezervativ, sex anal si avort...ci se va vorbi si de "iubirea homosexuala".
Cred ca dimpotriva, asta e argumentul pentru care ONG -urile crestine ar trebui sa ceara educatie sexuala in scoli, dar conforma cu morala crestina.

Altfel, de facut se va face oricum si de catre astia si la modul asta.

De ce n-ar instru Provita liceeni care sa faca altfel de educatie sexuala in scoli?

Ar putea face si un proiect cu fonduri europene din asta, daca ar primi sau nu finantare, ar ramane de vazut, oricum pana la urma nu banii sunt problema.

Si da, ar putea-o face chiar cu prezervative, anticonceptionale si avort, spunand adevarul despre lucrurile astea chiar si fara a implica morala crestina - eficienta reala a prezervativului vs. BTS, cum arata BTS si care sunt consecintele, de la handicapuri pana la moarte, mortile provocate de anticonceptionale, traumele psihice induse de avort, etc.

Uite, la astia nu se vorbeste mai deloc despre BTS, nu e normal sa stie tinerii la ce riscuri se expun?
Se lasa impresia ca e vorba de ceva usturimi sau care se trateaza cu o crema si doua injectii, insa unele cel putin sunt cumplite.
Cand se vorbeste dspre cancerul de col uterin, se feresc toti sa spuna care este de fapt sursa majora de infectie.
Hepatite, HIV, etc. Cu consecinte, poze. Informare completa, nu?

Chiar si fara sa fie crezuti 100%, cu u siguranta ca multora li s-ar deschide ochii, macar cat sa priveasca cu suspiciune informatia "mainstream" si sa nu inghita tot ce li se pune pe tava.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.08.2016 at 00:43:16.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 22.08.2016, 01:18:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Sunt si banii problema de fapt de la asta se pleaca, s-a facut lobby pentru a se castiga finantare din partea statului pentru o programa politic corecta despre teoriile gender, in care nu se opereaza cu notiuni ca moralitate, curatie; moralitatea se rezuma ca actul sexual sa fie consimtit, protejat, sa produca placere si cam atat.
Nu se problematizeaza ca la avort este o trauma, s-a facut isterie nationala ca a lesinat un copil (care cred ca era aproape major) dupa ce a vizionat un film care prezenta avortul in detaliu, iar BTS-urile sunt abordate din perspectiva in care prezervativul rezolva totul si daca nu avortul nu e asa grav.
Nu cred ca-i incurajeaza pe tineri sa le ceara analizele partenerilor sexuali ocazionali.

Cat timp s-a castigat cu o programa care va deveni unica, politic corecta care incurajeaza perversiunile (sexul anal si oral fiind perversiuni d.p.d.v. canonic), care evita sa prezinte avortul in toata mizeria lui slabe sanse sa predea aceste ore cei de la provita.
Se putea intampla asta PANA sa se castige cu programa asta care se va implementa ca model unic in invatamantul de stat.

Au reusit onegistii sa toace banii statului si-n acelasi timp sa exercite o influenta asupra tinerilor mai mare decat parintii lor, era evident ca doreau sa elimine si financiar concurenta provita.
Cat timp orele astea erau optionale sponsori erau firme de prezervative si o clinica de avort si acestea e posibil sa fi castigat bani daca te gandesti ca pot livra prezervative fabricate low cost , decontate de stat la preturi mai mari pentru a fi distribuite in timpul acestor ore.

Plus ca nu se va spune niciodata nimic despre vulnerabilitatea prezervativului si a anticonceptionalelor cat sponsorul sau promotorii sunt firme care produc prezervative si concerne care au interes sa vanda anticonceptionale.

Si clinicile de avorturi au castigat din moment ce statul le deconta aceasta procedura, (la pretul de cabinet probabil) pt anumite categorii de sociale, ei niciodata nu-si vor asuma ca fete care au urmat programele lor DE PREVENIRE au venit pt avort sau au revenit dupa ce li s-a facut instructajul.

Nu mai spun ca aceste ore puteau fi subtile forme de plasare de servicii si produse cu reclama la clinici de avorturi care ofera servicii zise gratuite si marci de contraceptive lucru care e intr-un evident conflict de interese.

Cu cat vor participa mai multi copiii la aceste ore onegeurile vor calcula anumite costuri per cap de elev, de aia s-au lacomit sa ajunga pana la clasa 0, iar statul va pierde si mai multi bani care ar putea fi redistribuiti la bolnavi cronici, avand in vedere ce criza de insulina e in sistemul medical romanesc.

Last edited by Iorest; 22.08.2016 at 01:22:26.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 22.08.2016, 01:24:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tu cu cat crezi ca sunt platiti liceenii care impart prezervative si vorbesc despre avort?
Probabil in majoritatea cazurilor cu nimic, doar li se da impresia ca fac ceva "cool" + intalnesc persoane la fel de "cool" si deci se rasplatesc intre ei.
In natura.

Sigur, multi mai sus pusi au fost platiti in masina LOR de propaganda, dar nu inseamna ca banii au fost/sunt esentiali pentru a face asa ceva.

Tu ai impresia ca ai sa gasesti oameni care sa prezinte o pozitie Provita cu convingere, dar contra-cost?

Si nu statul le-a oferit bani, nu stiu de unde ai scos asta, ci diverse ONG -uri din afara + au cerut (si obtinut) fonduri europene.
Ceea ce si o organizatie Provita ar putea obtine, pentru ca programa nu e musai sa fie la dosar.

Sigur, daca va deveni programa de stat, vor fi profesori platit, dar nu ONG -uri.

Pe de alta parte, de ce li s-a lasat lor sansa si oportunitatea de a produce o programa si nu s-a facut una alternativa?

Singurele eforturi se pare sunt centrate pe evitarea introducerii obligativitatii ei in scoala, si dupa cum vezi, desi oficial nu s-a introdus, ea exista deja pe scara destul de larga, si dupa modelul lor?

P.S. Sa prezinti un avort ca "argument" Provita mi se pare o chestie nasoala.
Si o operatie chirurgicala sau o autopsie nu e ceva pentru orice stomac dar nu inseamna ca e ceva care nu este util la un moment dat.

Crezi ca e musai sa arati o decapitare pentru a face pe cineva sa inteleaga ca e rau sa iei viata unui om?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.08.2016 at 01:36:21.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 22.08.2016, 01:32:21
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca asta va fi abordarea?
Alin, eu vorbesc din perpectiva mea. Nu in baza unor analize sociologice amatoriste ori comandate/trucate.
Habar n-am ce se intampla in practica si nici nu ma intereseaza. Stiu doar cum ar putea merge lucrurile ca sa functioneze. Sunt constient ca poate exista un program functional.
In rest, ca boii sunt pusi inaintea carului.... Asta chiar ma lasa rece. M-am obisnuit si nu ma impiedica sa imi exprim opinia. Precum, dealtfel, nu ma impiedica sa si practic, acolo unde se mai intampla s-o fac.

Sunt pentru educatie sexuala. Acasa, in biserica, in scoli.
Are sens, e necesar.
Am aratat, foarte pe scurt, de ce si cum se poate face.
Mai departe nu e treaba mea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 22.08.2016, 02:08:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Si nu statul le-a oferit bani, nu stiu de unde ai scos asta, ci diverse ONG -uri din afara + au cerut (si obtinut) fonduri europene.
Ceea ce si o organizatie Provita ar putea obtine, pentru ca programa nu e musai sa fie la dosar.

Sigur, daca va deveni programa de stat, vor fi profesori platit, dar nu ONG -uri.
Cred ca s-a inteles ca initial au fost sprijiniti de sponsori privati, iar ulterior au incercat se racordeze la fonduri publice care sunt aproape infinite sau cel putin sunt multe peste nivelul lor financiar initial.

Planul Multianual integrat de promovare a Educatiei Pentru Sanatate care include educatie sexuala, indica destul de clar ca este o programa generalizata si planificata de la centru.
Cei de la sexul vs barza se laudau ca au castigat un concurs oferit de minister, asadar e destul de limpede ca in linii mari ideile vor fi aceleasi.
Iar Ministerul nu ar putea oferi ca programa unica pe care sa-si puna sigla, o platforma pentru care nu a cumparat licenta cu tot ce implica ea de la personal pana la brosuri si materiale informative.

Fostii liceeni care predau in trecut orele astea, vor fi printre personalul care va preda orele astea, nu s-ar putea trasa de la centru o obligativitate ca personalul sa fie numai psihopedagogi si medici pentru ca este foarte scump si ia timp sa formezi personal calificat, ori fosti tineri cool vor fi angajati in ideea ca au deja ,,o experienta de vorbit cu tinerii,, si ca pot fi platiti cu cateva sute de lei.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe de alta parte, de ce li s-a lasat lor sansa si oportunitatea de a produce o programa si nu s-a facut una alternativa?

Singurele eforturi se pare sunt centrate pe evitarea introducerii obligativitatii ei in scoala, si dupa cum vezi, desi oficial nu s-a introdus, ea exista deja pe scara destul de larga, si dupa modelul lor?
Au fost initiative trecute efectiv cu vederea, una din ele este a BRU(Biserica Greco Catolica) iar la momentul acela au fost pur si simplu desfiintati autorii.
http://www.gandul.info/magazin/cum-s...stina-10945147

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
P.S. Sa prezinti un avort ca "argument" Provita mi se pare o chestie nasoala.
Si o operatie chirurgicala sau o autopsie nu e ceva pentru orice stomac dar nu inseamna ca e ceva care nu este util la un moment dat.

Crezi ca e musai sa arati o decapitare pentru a face pe cineva sa inteleaga ca e rau sa iei viata unui om?
Nu e musai sa arati o decapitare, eu iti argumentam de ce nu se vor face niciodata materiale instructive cu poze si filmulete despre avort si BTS care sa prezinte in detaliu cum ziceai mai precis:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si da, ar putea-o face chiar cu prezervative, anticonceptionale si avort, spunand adevarul despre lucrurile astea chiar si fara a implica morala crestina - eficienta reala a prezervativului vs. BTS, cum arata BTS si care sunt consecintele, de la handicapuri pana la moarte, mortile provocate de anticonceptionale, traumele psihice induse de avort, etc.
O abordare instructiva care sa puna inclusiv intrebari de detaliu si de substanta bioetica, ar fi aspru contestata deci e evitata din start de minister a se vedea si stiri gen:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...zat+film+avort

http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...pre-avort.html

Last edited by Iorest; 22.08.2016 at 02:23:19.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 22.08.2016, 02:28:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ioan, uite asta este, dupa parerea mea, educatia "pentru sanatatea reproductiva" care ar trebui sa se faca in scoli. Numai ca asa ceva nu se face decat in putine licee catolice din SUA si inca si mai putine din Europa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.08.2016 at 02:57:19.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 22.08.2016, 04:01:57
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

...:) Multumesc, Mihnea...:)
Uite, in replica, un bun articol (de pe un forum catolic) aici: http://www.profamilia.ro/revista.asp?id=2005_01_24
Zice, printre altele, surprinzind unele date foarte bine:

Această realitate a condus la următoarea formulă sintetică: bărbații se folosesc de iubire pentru a face sex, iar femeile se folosesc de sex pentru a primi iubire. Mai ales la vârste fragede, tinerii nu sunt foarte conștienți de aceste devieri ale înțelegerii sexualității (devieri care își au originea în păcatul strămoșesc, în gândirea lumească, în mesajul deformator al mass-media - teme largi, ce nu le putem trata aici) și de aici izvorăsc multe drame.

Să ne întoarcem acum la ce fac unu și cu una. Relațiile sexuale la vârsta școlară au devenit din păcate tot mai răspândite, chiar și la noi în țară. Pe vremea când mergeam noi la școală, toaletele aveau pereții plini de vulgarități... și atât. Astăzi, toaletele au devenit locul de practicare a ceea ce pe vremuri se scria pe perete.

Last edited by ioan67; 22.08.2016 at 04:24:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare