Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.01.2016, 17:51:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Cătălin dragă, așa cum ți-am spus de nenumărate ori tu prefaci în laboratorul tău mintal, după o logică extrem de rigidă și precară, tot ce vine de la mine și de la alții.
Eu nu pot influența acest proces, ține de particularitățile tale personale bătute-n cuie.
Poți doar să pocești textul meu, în mod interpretativ și închistat-rigid.
Draga Cezar, ceea ce scrii tu aici e exact discursul pe care il folosesc toti cei ce au conceptii ecumeniste. Toti cei atinsi de aceasta credinta spun exact acelasi lucru, ca cei ce nu au conceptiile respective, adica ortodocsii, sunt rigizi, limitati, si, mai ales, fara dragoste (pentru ca ei inteleg dragostea prin acceptarea tuturor credintelor celorlalti, altfel inseamna ca ii urasti). Mai mult, tu crezi ca esti original, dar toti cei care au aceste conceptii moderniste spun exact aceleasi fraze, cu mici modificari. Daca nu ma insel am scris odata vreo 10 conceptii pe care le au si le repeta cei ce au aceasta gandire.
Mai rau e ca tu nu intelegi ca esti in greseala si degeaba ti-as spune eu pentru ca nu poti vedea. La fel cum un neoprotestant sau un ateu crede ca el crede corect, poti sa te chinui un an sa-i explici. De aceea e imposibil sa ne intelegem, la orice subiect, totul pare diferit.
Dar ti-am dat cel mai bun sfat si rugaminte, sa te rogi pentru mine. Faci doua lucruri bune in acelasi timp, te ajuti si pe tine si ma ajuti si pe mine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.01.2016, 18:10:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai rau e ca tu nu intelegi ca esti in greseala si degeaba ti-as spune eu pentru ca nu poti vedea. La fel cum un neoprotestant sau un ateu crede ca el crede corect, poti sa te chinui un an sa-i explici.
Nu intotdeauna problema e de partea celui carea asculta.

Pune pe cineva ca-stim-noi-cine sa explice cuiva ortodoxia. Intre doua citate pe subiect ca nuca in perete si mai tranteste si o poveste de spitalul 9 cu trimiter bibliografice la youtube.

Sa nu-mi zici ca e vina celuilalt, pentru ca e neoprotestant/ateu.

Sigur, e un caz extrem si evident (desi nu pentru toata lumea, ca s-au gasit "destepti" care sa ia apararea genului asta de "ortodoxie") dar pana acolo mai sunt si altele, desi (relativ) mai subtile in scapari, tot la fel de problematice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.01.2016, 18:13:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Pai din moment ce in Sf Scriptura gasim formulari gen "Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.", inseamna ca nici pentru proroci / apostoli unele lucruri nu le erau clare. Nu indica genul asta de citat ca acestia scriau atat cat intelegeau ei?
Sau nu?
Depine. Unele erau mai clare, poate altele mai putin.
In orice caz, nu poti de la un citat din atsa sa te declari autoritate vizavi de ce le era lor clar/neclar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.01.2016, 18:19:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e deloc acelasi lucru, daca urmareai discutiile despre geocentrism vedeai si de ce.
Am vazut.
Un soi de ticneala fixista + mania neoprotestanta de a interpreta in spiritul acelei ticneli texte din care unele nici macar nu erau pe subiect.

Citat:
De fapt e exact invers, geocentrismul era teoria stiintifica de atunci, la fel cum evolutionismul e teoria stiintifica de azi.
Sa zicem ca era mai degraba filosofica.
Treaba cu stiinta (dovezi, experimente, nu era tocmai clara pe atunci).
Nu a existat niciodata vreo dovada stiintifica in directia respectiva.
Ba dimpotriva, pe masura ce au inceput sa se faca experimente a inceput sa se dscopere ca pamantul nu este plat ci rotund, nu este fix ci se invarte, etc.

Citat:
Doar ca cei ce sustin geocentrismul (adica un preot si cativa adepti) incearca sa-l introduca in teologie, incercand sa gaseasca pasaje din Sfanta Scriptura care l-ar sustine.
Nu doar. Si Sfimtii Parinti, chipurile. Deci dupa cum vezi, manipularea poate merge oricat de departe.
Insa acum cateva secole bune, inca mai puteau avea o scuza.

Citat:
Cam la fel se face si cu evolutionismul teist. Sfintii s-au referit la geocentrism nu din punct de vedere teologic, ci ca stiinta din timpul lor. Chiar asa spun in cateva pasaje, mai ales Sf. Vasile.
Poate la fel au facut si vizavi de varsta Pamantului si zilele Creatiei.
Acela era consensul "stiintific" de atunci.
De ce nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.01.2016, 18:27:37
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depine. Unele erau mai clare, poate altele mai putin.
In orice caz, nu poti de la un citat din atsa sa te declari autoritate vizavi de ce le era lor clar/neclar.
Stai linistit. Nu se declara nimeni autoritate. Dar intriga astfel de versete.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.01.2016, 18:27:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Pai din moment ce in Sf Scriptura gasim formulari gen "Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.", inseamna ca nici pentru proroci / apostoli unele lucruri nu le erau clare. Nu indica genul asta de citat ca acestia scriau atat cat intelegeau ei?
Sau nu?
Acel citat este din II Corinteni 12.2-3. Apostolul Pavel se refera la el insusi dar din smerenie prefera o formula descriptiva indirecta. Faptul ca ar fi fost lipsit de senzatii temporale sau spatiale trebuie privit in coroborare cu precizarea restrictiva din versetul 12.4 din aceiasi epistola.Apostolul a trait o experienta imposibil de descris in cuvinte umane, limitate prin natura lor si tocmai de aceea foloseste aceste formulari aparent neclare, fiind o modalitate de a sublinia limitele noastre in fata revelatiei divine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.01.2016, 19:04:58
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Acel citat este din II Corinteni 12.2-3. Apostolul Pavel se refera la el insusi dar din smerenie prefera o formula descriptiva indirecta. Faptul ca ar fi fost lipsit de senzatii temporale sau spatiale trebuie privit in coroborare cu precizarea restrictiva din versetul 12.4 din aceiasi epistola.Apostolul a trait o experienta imposibil de descris in cuvinte umane, limitate prin natura lor si tocmai de aceea foloseste aceste formulari aparent neclare, fiind o modalitate de a sublinia limitele noastre in fata revelatiei divine.
Bine, nu ma refeream la faptul ca vorbeste despre propria experienta la persoana a 3-a. Ci ma refeream la faptul ca nu ii era clar daca a fost in trup sa in afara trupului.
Credem ca epistola a fost scrisa sub directa povatuire a Duhului Sfant. In acest caz, nu ar trebui sa existe astfel neclaritati. Cel putin in aparenta.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.01.2016, 19:14:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai Duhul a hotarat aceea formulare :) Curiozitatea umana,bazata pe criterii predominant rationale, analitice,nu este mereu sinonima cu intelegerea.Smerenia calauzeste dorinta de cunoastere, in acest gen de situatii, spre doxologie, inceputul drumului spre adevarata cunoastere.Numai bine va doresc,Dumnezeu sa va lumineze in acest sens.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.01.2016, 19:24:19
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Tocmai Duhul a hotarat aceea formulare :) Curiozitatea umana,bazata pe criterii predominant rationale, analitice,nu este mereu sinonima cu intelegerea.Smerenia calauzeste dorinta de cunoastere, in acest gen de situatii, spre doxologie, inceputul drumului spre adevarata cunoastere.Numai bine va doresc,Dumnezeu sa va lumineze in acest sens.
Multumesc pentru gand.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.01.2016, 20:07:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Și teologul de doi bani este limitat în cunoaștere. Ba chiar marii teologi, sper că ești de acord, sunt limitați în cunoaștere. Cunoști vreunul nelimitat?
N-ai înțeles, frate. Teologul nu-L exclude pe Dumnezeu și tocmai, își recunoaște limitarea pe măsură ce se apropie tot mai mult de Dumnezeu. Cui dăm întâietate în ceea ce privește vechimea pământului, teologului sau omului de știință?

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Păcat că micii teologi nu-și recunosc această limitare...
Aici ai dreptate, îmi pare rău că n-am reușit să mă abțin de la a face vreun comentariu. Și iartă-mă, dar nu pot fi de acord cu ideea de a da întâietatea științei în cazul de față. :)

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
În vreme ce oamenii de știință și-o recunosc din capul locului, conștienți fiind că operează cu ipoteze și cu fenomene care cu greu pot fi developate în jocul misterios al probabilisticii...
Dacă omul de știință și-ar recunoaște limitarea nu ar mai încerca să-și explice cum a apărut Pământul și viața pe Pământ, din moment ce aceste aspecte au fost revelate, trecând într-o altă zonă a existenței, unde nu are competență și nici mijloace de cercetare.

Last edited by ovidiu b.; 15.01.2016 at 20:10:02.
Reply With Quote
Răspunde