Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2007, 20:52:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Imi plac,animalele, florile,natura in general cu tot ce are ea mai minunat. Imi place libertatea in adevaratul sens al cuvintului. Imi place sa-mi caut noi si noi prieteni pe care ii gasesti din ce in ce mai greu. Imi place sa ajut pe cei din jur si ma bucur cind am reusit pe deplin acest lucru. Imi place muzica buna care reuseste sa transmita cev si care-mi linisteste sufletul si ma detaseaza de cele din jur. Imi plac calatoriile, noul si aventura. Nu-mi mai place sa merg la munca dupa 31 de ani de sculat cu noaptea-n cap. Nu-mi place ca am tabieturi .Nu-mi plac cozile, aglomeratiile, galagia , harmalaia. Nu-mi place Bucurestiul unde m-am nascut si traiesc. Nu-mi place prefacatoria, linguseala, demagogia. Multe-mplac si imi displac, dar m-as lungi prea mult. Am uitat, imi place sa intru pe acest forum si sa va consider pe toti prietenii mei . . . . . . . . . .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2007, 22:03:07
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

erzbet, esti din buc? :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2007, 22:35:44
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Imi place ,
sa intalnesc oameni care vorbesc despre Iisus , care-L cauta cu toata inima lor ,
imi place sa -i ascult ore in sir fara sa ma plictisesc !

Pe multi ii cunosti si dupa aspect .
Vesmintele spun mult ,spun cui dai atentie , trupului sau sufletului .
Din pacate , de ce imi place nu prea am parte .

maria
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2007, 22:49:59
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu as renunta la mizeria, aglomeratia si galagia din buc... stiti de ce? :) pt k aici sunt persoanele kre m-au imbogatit cel mai mult spiritual si... park am devenit dependenta de ele... park nu ma simt bine dak nu stau macar o ora pe saptamana cu una din ele de vorba... nu as renunta la buc decat dak ele ar veni cu mine :) sunt oameni minunati.
imi plac prietenii :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2007, 22:50:43
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pai uite ca si dupa haine se cunoaste omul, dar e bine sa nu judecam numai dupa haine. Daca vei intalni si o persoana care este imbracata "de firma", dar fiind credincioasa? Asa cum sunt si persoane imbracate cu zdrente si carpe ce hulesc pe Dumnezeu si pe cei din jur!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2007, 22:54:15
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

e.. hainele sunt niste posibile indicii. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2007, 22:56:59
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

veilur , asa este , dar noi vorbim de majoritate nu de exceptii .
ispita , te cred , unde-ti sant prietenii acolo te simti cel mai bine .

dar viata te mai duce si pe unde nu ti-e voia cateodata , sau prioritatile se schimba cu anii , si asta e adevarat .

maria
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2007, 22:58:57
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Intradevar, starea materiala cat mai buna ne face viata in credinta cat mai anevoioasa, dar asta nu inseamna ca cel sarac se smereste mai mult. Eu, de exemplu, fac parte din categoria celor saraci si nu reusesc sa ma apropii de Dumnezeu :(. Traiesc zilnic in nepasare pentru ca asa m-am obisnuit atatia ani de zile, iar acum imi este foarte greu sa ma duc pana si la biserica, nu mai zic de posturile de miercuri si vineri ca nu sunt in stare nici pe acestea sa le tin :( :( :(. Am o viata cu diverse lipsuri aici si nici la biserica nu ma duc.
Vedeti ca pana la urma nu conteaza aspectul exterior? Fiecare om poate fi altceva decat pare la prima vedere! :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2007, 23:07:51
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

veilur,
fie cum zici tu .

Dar ce-ai scris mai sus e o smerenie falsa :).
Ce zici daca unii citind vor zice : " daca el face asa hai sa fac si eu ca nu-s mai breaz ?" . E un indemn "mut "la nepasare , asa cred eu , ce zici ?

Poti s-o repari cumva !:)

maria
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.07.2007, 11:56:23
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Imi place sa gatesc dar nu prea stiu - sunt novice in asa ceva.
Mai bine mananc gatit decat toate prostiile la conserve, dar de multe ori sunt nevoit sa mananc si preparate la conserve, din motiv ca nu are cine sa-mi gateasca.
Si mie imi place ca traiesc doar cu fratele meu, am liniste si libertate, dar la ce folos toate acestea daca eu nu reusesc sa ma apropii de Dumnezeu?
Daca iti place sa gatesti incearca sa gatesti mai des. La inceput o sa iasa mancare un pic mai..... mai apoi un pic mai buna si asa mai departe pana cand ai sa te perfectionezi. Nu ai sa stii niciodata sa gatesti daca nu incerci. Totul se invata daca ia vointa.

Ai sa reusesti sa te apropii si de Dumnezeu tot daca vrei. Eu iti propun sa mergi mai des la biserica. Pt inceput incearca sa mergi duminica si sa stai cat poti tu. Mai apoi in dupa-amiezile in care nu ai ce face si te plictisestii mergi la biserica la vecernie. Incearca sa vb cu un preot (sa iti faci un duhovnic)si ai sa vezi ca usor usor ai sa te apropii si de Dumnezeu insa e nevoie de vointa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 14:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 16:21:39
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 21:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00