Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.01.2009, 19:56:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acesta este un sfat cu adevarat intelept, Razvan. Voi transmite aceasta informatie. Mentionez ca la mormantul parintelui exista adesea mai multe candele si lumanari, dar nu garantez ca macar una este aprinsa tot timpul. Totusi credinciosii folosesc ulei din candela care arde in stanga mormantului intr-un loc special amenajat si care uneori noaptea se stinge, isi ating lucrurile de mormantul parintelui etc.

Cand scriu despre parintele Gabriel simt o imensa bucurie in suflet, iar cand ajung la mormantul parintelui ma simt de parca as fi participat la un Sfant Maslu slujit in timpul vietii. O saptamana intreaga parca plutesc. In plus, pe langa sfaturile altor duhovnici, mai aflu minuni petrecute la mormantul parintelui care-mi intaresc speranta cea buna. Faca-se voia lui Dumnezeu in toate!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.05.2009, 07:55:06
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Persoana care a creat topicul ,,Cine este vizionarul Gabriel" a fost dornica sa afle amanunte despre acest lucru. Citind mesajul paruntelui Iustin, chiar l-a crezut, de aceea l-a inclus la topice de vrajitorie. Dupa ca s-a documentat, si-a dat seama ca a gresit si a creat un topic apreciativ pe un alt forum.
Sa nu se confunde faptul ca am dorit sa acord o sansa lui Gabriel Nicu cu altceva. In nici un caz, nu am devenit un adept la preotului. Si acum, consider ca nu a savarsit erezii in adevaratul sens al cuvanatului. Dar totodata nu m-a impresionat asa de mult, incat sa ma entuziasmeze, sa-l vad cu totul iesit din comun.Din topicul despre care se face pomenire, nu rezulta altceva decat ca am pastrat o atitudine neutra, as zice gazetareasca, invitand pe cei care au ceva de spus, in special pe cei care l-au cunoscut personal, sa posteze un raspuns pentru a se vedea daca intr-adevar a fost un misionar pentru vremurile de acum. Deocamdata, nimeni nu a postat nimic pe acel topic,desi se poate constata ca numarul celor ce l-au vizitat a fost destul de mare, ceea ce m-a facut sa anunt ca il voi inchide in curand.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2009, 10:37:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma straduiesc si eu sa prezint marturiile despre parintele Gabriel pe un ton cat mai ponderat, pentru a ma proteja de mandrie in primul rand. Exista si riscul de a cadea in extrema cealalta, adica de a ne arata fii duhovnicesti lenesi si nerecunoscatori.

Am inteles randurile anterioare ca pe o mustrare blanda, Dan_ion, si iti multumesc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.06.2009, 11:27:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se apropie ziua de 1 iulie, zi in care parintele Gabriel Nicu a trecut la cele vesnice. Sambata, 27 iunie, se va face parastasul parintelui. Iata un prilej pentru cei care vor sa stea de vorba cu credinciosii de a se informa in legatura cu acest preot. Vor veni credinciosi din toata tara. Ar fi bine sa vina si teologi ca sa se documenteze pentru a se pune capat discutiilor bazate pe presupuneri.

Vazand reactia anticipuri si antiecumenism, imi dau seama ca parintele e mai actual ca oricand, caci spunea cu glas tare ceea ce multora le e frica sa spuna in soapta.

Omagiu

Ne-a trimis la tine Tatăl
Să deschizi a noastre minți,
Să vindeci rănile noastre,
Doctor fără de arginți!


Ne-ai primit cu bucurie,
Începând a ne hrăni,
Ca pe prunci, întâi cu lapte
Și blând a ne sfătui.

Tu mustrai mereu păcatul,
Dar iubeai pe păcătos,
Pentru mântuirea noastră,
Drag ostaș al lui Hristos!


Ne-nvățai să mergem dârz,
Dar smerit și chibzuit,
Cu privirea aplecată,
Dar cu mintea-n infinit.


Neștiind ce-i alinarea,
Căci cu răul te luptai,
Ne-ai fost doctor, tată, frate,
Călăuzitor spre Rai.


Citeai gândurile noastre
Și-i smereai pe farisei,
Învățând credința dreaptă,
Nesmintită de atei.


Printre sfinți și printre îngeri
Tainic pacea ți-ai găsit;
Bucură-te, fii în veci
Pe pământ și-n cer mărit!


Vino-n ajutorul nostru
Calea să-ți urmăm cu zel,
Iartă-ne și ne-ocrotește,
Sfânt Părinte Gabriel!


Și să afle-ntreaga lume:
Tu ești viu, tu n-ai murit,
Căci trăiești în mii de inimi
Pentru care te-ai jertfit!


Te rugăm, Preasfântă Maică:
Fii cu dânsul și cu noi,
Miluiește-ne, Stăpână,
În ispite și nevoi!


Mulțumim, Preasfinte Doamne,
Fii slăvit și lăudat,
Fă-ne vrednici de-al Tău nume
Și de DARUL ce ne-ai dat





Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.07.2009, 19:58:04
mariana-m mariana-m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2009
Mesaje: 1
Implicit parintele Gabriel Nicu

L-am cunoscut pe parintele Gabriel la biserica de la Boranesti, judetul Ialomita, in anul 1999. Apoi am participat la sf. liturghii si masluri la biserica de la Gresia din iunie pana in august 2002 . Intradevar un preot special.
Nu am vazut in toata acea perioada sa deschida sfanta evanghelie la nimeni si nici nu statea cu sacosa la usa bisericii sa stranga bani.Cei care mergeau la el erau disperati, cu probleme grave.Ii spuneai ce probleme ai si el te sfatuia ce sa citesti ,sa postesti (lunea, miercurea si vinerea nu se manca cu ulei), sa te spovedesti si sa mergi la sf liturghie.
Am intalnit la Gresia o femeie (din Galati)a carei fetita( 7-8 ani) avusese probleme grave de sanatate. I-a ascultat sfaturile parintelui si in doi ani de zile fetita a inceput sa vorbeasca,sa mearga si sa manance singura.
Sunt uimita ce se poate scrie acum despre dansul.Nu a fost vrajitor,si pot confirma acest lucru cei care au primit ajutor de la dansul.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.07.2009, 21:24:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariana-m Vezi mesajul
L-am cunoscut pe parintele Gabriel la biserica de la Boranesti, judetul Ialomita, in anul 1999. Apoi am participat la sf. liturghii si masluri la biserica de la Gresia din iunie pana in august 2002 . Intradevar un preot special.
Nu am vazut in toata acea perioada sa deschida sfanta evanghelie la nimeni si nici nu statea cu sacosa la usa bisericii sa stranga bani.Cei care mergeau la el erau disperati, cu probleme grave.Ii spuneai ce probleme ai si el te sfatuia ce sa citesti ,sa postesti (lunea, miercurea si vinerea nu se manca cu ulei), sa te spovedesti si sa mergi la sf liturghie.
Am intalnit la Gresia o femeie (din Galati)a carei fetita( 7-8 ani) avusese probleme grave de sanatate. I-a ascultat sfaturile parintelui si in doi ani de zile fetita a inceput sa vorbeasca,sa mearga si sa manance singura.
Sunt uimita ce se poate scrie acum despre dansul.Nu a fost vrajitor,si pot confirma acest lucru cei care au primit ajutor de la dansul.
S-a nascut, insa, in Romania.

,,Herodot, dupa ce a vizitat Tracia a zis: ,,Traco-getii sunt cei mai viteji, cei mai credinciosi, cei mai drepti, cei mai puternici dintre toate neamurile. Dar Dumnezeu nu le-a dat darul unirii." (cf. Hristofor Panaghiotis - Mania si zavistia, p. 107 )
,,Daca Dumnezeu le-ar fi dat acest dar, pe langa cele primite, ar fi stapanit lumea.'' ( Ibidem p. 110)

Pentru a putea intelege tot ce se intampla si s-a intamplat legat de parintele Gabriel Nicu, trebuie sa tinem seama si de perioada in care ne aflam si de perioada in care a trait acest minunat preot. Daca ar fi inca vreo cateva sute de astfel de preoti, s-ar schimba fata Romaniei. Caci verticalitatea si taria de caracter izvorasc dintr-o credinta crestina autentica. Pentru a fi un bun roman, trebuie sa fii mai intai un bun crestin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.03.2010, 15:12:34
iordanmihai iordanmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Mesaje: 8
Implicit parintele gadriel

QUOTE=antoniap;150215]S-a nascut, insa, in Romania.

,,Herodot, dupa ce a vizitat Tracia a zis: ,,Traco-getii sunt cei mai viteji, cei mai credinciosi, cei mai drepti, cei mai puternici dintre toate neamurile. Dar Dumnezeu nu le-a dat darul unirii." (cf. Hristofor Panaghiotis - Mania si zavistia, p. 107 )
,,Daca Dumnezeu le-ar fi dat acest dar, pe langa cele primite, ar fi stapanit lumea.'' ( Ibidem p. 110)

Pentru a putea intelege tot ce se intampla si s-a intamplat legat de parintele Gabriel Nicu, trebuie sa tinem seama si de perioada in care ne aflam si de perioada in care a trait acest minunat preot. Daca ar fi inca vreo cateva sute de astfel de preoti, s-ar schimba fata Romaniei. Caci verticalitatea si taria de caracter izvorasc dintr-o credinta crestina autentica. Pentru a fi un bun roman, trebuie sa fii mai intai un bun crestin.[/quote]
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.03.2010, 15:14:26
iordanmihai iordanmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Mesaje: 8
Implicit Adevarul despre Parintele Gabriel

DOAMNE AJUTA!

Urmaresc cu deosebit interes orice comentariu,articol sau afirmatie facuta la adresa Parintelui Gabriel.Pentru cei care nu l-au cunoscut personal este bine(pentru a nu-si face pacate mari)sa NU vorbeasca ,sa NU critice, sa NU acuze si sa NU sustina cu ardoare lucruri pe care NU le-au vazut personal.NU putem vorbii doar din auzite.Pentru a afirma un lucru trebuie DOVEDIT.Si cine poate dovedii decat cei care au stat in preajma parintelui si au participat la slujbe.
Cum pot afirma unele persoane(nu dam nume pentru ca Bunul Dumnezeu va avea “grija”de ei)ca parintele era:
- vrajitor--- cand dumnealui era total impotriva vrajitoarelor(sunt numeroase casete video si audio ca dovezi );
- deschidea cartea---cand dumnealui critica preotii care fac lucrul acesta;
- ca era in inselare--- cand dumnealui slujea cu tot trupul si sufletul Bunului Dumnezeu,Fecioarei Maria si tuturor Sfintilor.Vietile sfintilor era o pilda si un model pentru parinte.
- Ca a fost caterisit--- afirmatie foarte falsa,dumnealui a tinut slujbe pana in ultima zi a vietii.
Sunt afirmatii false si nefondate .Cartea ”Un om indumnezeit prin har”
A aparut la dorinta crestinilor de aface cunoscuta trairea duhovniceasca,harul si darul parintelui,precum si minunile pe care bunul Dumnezeu le-a savarsit in sfanta biserica unde slujea Parintele Gabriel.Cine i-a vrut raul parintelui cat a fost in viata ,vrea defaimarea dumnealui si in momentul de azi.
Cat priveste afirmatiile facute de parintele JUSTIN PARVU(pe care il respect si il stimez)la adresa parintelui Gabriel eu am inteles contextual.Parintele Justin il cunostea foarte bine pe parintele Gabriel(i-a fost duhovnic o perioada)cunostea ardoarea cu care parintele Gabriel il slujea pe Dumnezeu,cunostea ca se aflat intr-un post continuu,si ca era un luptator inversunat impotriva lui Antihrist,a masonilor,a actelor biometrice,a semnelor acestui sfarsit de lume .De aceea a si dat in prima faza binecuvantarea pentru publicarea cartii(am fost de fata in acel moment).
Dupa ce cartea a fost publicata si pe multi i-a suparat adevarul relatat si pe care parintele il spunea la fiecare slujba ,au inceput sa
Vina si ispitele,presiunile si amenintarile asupra parintelui Justin.Din acel moment a fost fortat sa scrie acel articol defaimator la adresa parintelui Gabriel.In urma acelui articol multi crestini si-au facut o impresie grasita despre parintele Gabriel.Oricum in timp adevarul va iesii la iveala.Pe parintele Justin bunul Dumnezeu il va ierta pentru ca suporta martirajul luptei impotriva masonilor,a implanturilor cu cip si lupta impotriva lui Antihrist.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.06.2010, 15:52:52
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
...stiu un singur lucru ca l-am cunoscut in Boranesti iar acest om si preot a respectat votul monahal, ...
Păi dacă-l cunoșteai ai fi știut că "monahul" nea'Nicu a fost preot de mir, căsătorit, care avea conflicte dese cu soția lui Georgeta pe teme legate de viața conjugală. Mai precis, făgăduința lor reciprocă inițială a fost să trăiască în "căsătorie albă". Ulterior, nea'Nicu a început să facă presiuni asupra soției sale ca să-i cedeze la pat, dar ea rămânea tare pe poziție, fiind împotrivă, consecventă făgăduinței inițiale de "a trăi în curăție". Amândoi erau adepți și susținători ai sectei "Noul Ierusalim", care promova insistent acest gen de conviețuire între soți, blamând taina căsătoriei. Nicu Gabriel este autorul moral al atragerii mai multor fecioare de la Borănești spre "raiul" de la Pucioasa, unde li s-a promis nemurirea, dar au dat peste o sclavie modernă, din care abia au scăpat trei dintre ele, anul acesta. Între cei doi soți, Nicu Gabriel și Georgeta, a apărut un conflict iremediabil: Georgeta - încăpățânată și cam tare de urechi, aproape surdă, în urma unei boli din copilărie - a rămas închinoviată în "mănăstirea" mixtă a pucioșilor de la Valea Voievozilor - Târgoviște, iar Nicu Gabriel a plecat în lumea largă, la Gresia și apoi prin pădurile de la Cobia, din împrejurimile Târgoviștei, însoțit de adeptele lui cele mai credincioase care-l serveau așa cum voia el.
După moartea lui, apărută în condiții extrem de dubioase (unii pretind că a fost asasinat de niște țigani), adeptele lui cele mai intime i-au dezvoltat un cult local nemeritat, încărcat de exagerări.

Last edited by mariamargareta; 26.06.2010 at 15:57:15.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.06.2010, 16:05:21
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Cine vrea amănunte n-are decât să o caute pe Georgeta, soția lui Nicu Gabriel, la Valea Voievozilor - Târgoviște, în chibuțul pucios al lui nea'Didi (Halău Gheorghe), și va afla direct de la sursă câte amenințări și zile fripte i-a făcut șfântul nea'Nicu soției sale înainte de a o părăsi la Borănești, lăsând-o singură, fără nici un mijloc de subzistență.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas - Parintele Gabriel Nicu antoniap Stiri, actualitati, anunturi 23 01.07.2014 13:39:56
Nicu Wagner..cantari crestine tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 40 05.04.2009 20:16:31
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)? dan_ion Vrajitoria 85 14.11.2008 09:47:08
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47