Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2009, 14:36:11
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Pastrarea Anafurii

Vreau sa pun o intrebare putin mai ciudata.
Voi cum pastrati anafura (in ce conditii -spatiu inchis/deschis- si in ce recipiente-din ce material-) pentru tine mai mult. Sa nu mucegaiasca, sa se prafuiasca sau sa se strice.
La mine in casa anafura mi se strica destul de repede si nu mai stiu pe unde sa o pun, sau in ce sa o pastrez.
Ceva sfaturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2009, 15:24:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu iau decat duminica anafura. Insa, bunica mea ia in fiecare zi. Ea o pune la uscat o zi, iar dupa aceea intr-un vas acoperit (asa o fereste de praf).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2009, 15:28:30
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

eu am de mai bine de 1 luna (de dinainte de Sfintele Pasti), si e fara pic de mucegai
[COLOR=Gray](nici eu nu ma asteptam sa reziste, dar s-a pastrat, in pungulita de hirtie, pe care am pus-o in cutiuta de lemn descoperita, .... nu s-a inchis capacul ca era cam multa... si spre uimirea mea, nici nu s-a impietrit, nici n-a mucegait, ci se poate minca foarte usor) :)[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2009, 16:01:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Vreau sa pun o intrebare putin mai ciudata.
Voi cum pastrati anafura (in ce conditii -spatiu inchis/deschis- si in ce recipiente-din ce material-) pentru tine mai mult. Sa nu mucegaiasca, sa se prafuiasca sau sa se strice.
La mine in casa anafura mi se strica destul de repede si nu mai stiu pe unde sa o pun, sau in ce sa o pastrez.
Ceva sfaturi?
Dar de ce trebuie să o păstrezi? Dacă mergi la biserică în fiecare duminică(măcar) și ei anafură atât cât îți este necesar pentru o săptămână nu are timp să se strice.Dacă totuși dorești să o ții mai mult o pui pe o farfurie întinsă acoperită cu tifon curat la uscat iar apoi o păstrezi într-o bombonieră acoperită.
Dacă totuși ai în casă anafură mucegăită pe care nu ai consumat-o (știu aceasta de la bunica mea,de la mama mea) mergi la un copac,faci o groapă adâncuță și pui acolo anafura după care acoperi cu multă grijă și bați pământul ca nu cumva să o găsească vreo viețuitoare.
Resturile de fitil de la candelă,ce rămâne în cădelniță și orișice folosești când cureți candela le arzi pe o tablă curată specială pentru aceasta și le îngropi de asemenea în loc curat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2009, 17:36:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu obisnuiesc sa iau dupa Liturghia respectiva o singura bucatica de anafura pe care o mananc pe loc. Nu-i inteleg pe cei care iau pachetele acasa...

Anafura inseamna "in loc de dar" din cate stiu. Este un substitut al Trupului cu care nu ne-am impartasit, un simbol al Euharistiei, nu? Are cumva puteri speciale daca o mananci in fiecare dimineata?

Rog lamurire...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2009, 17:51:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ionut, de multe ori omul crede ca daca ia mai multa anafura, devine mai sfant. Nu cantitate il face pe om mai sfant. NU e nevoie sa ma impartasesc cu jumatate din potir, imi e de ajuns o particica.

Dar sa nu cad intr-o judecata gresita, poate ca nu cu aceste ganduri iau ceilalti zilnic anafura.

Pericolul e sa nu ne multumim cu putinul, adica doar cu anafura si astfel, sa nu ajungem sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2009, 18:06:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu pastrez Anafura in punga de hartie pe care o lasa intredeschisa. Intra suficient aer si nu se mai mucegaieste. Daca este o cantitate mai mare, atunci, inainte de a o introduce in punga, o las sa se usuce pe o coala de hartie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2009, 18:18:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu obisnuiesc sa iau dupa Liturghia respectiva o singura bucatica de anafura pe care o mananc pe loc. Nu-i inteleg pe cei care iau pachetele acasa...

Anafura inseamna "in loc de dar" din cate stiu. Este un substitut al Trupului cu care nu ne-am impartasit, un simbol al Euharistiei, nu? Are cumva puteri speciale daca o mananci in fiecare dimineata?

Rog lamurire...
La fel si eu, si nici nu intentionez sa iau pe viitor acasa
De multe ori prea multi dintre noi facem multe chestii din superstitie nu din credinta,
Nu cred ca e necesar sa te indopi cu anafura si aghiasma toata saptamana ca sa fi crestin, necesar e sa te "hranesti" cu rugaciune, post, citirea cartilor sfinte, un afat o vorba buna data aproapelui
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2009, 18:44:25
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri.
Eu obisnuiesc sa iau anafura si aghiazma in fiecare dimineata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2009, 18:50:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri.
Eu obisnuiesc sa iau anafura si aghiazma in fiecare dimineata.

Asa procedez si eu ,dar nu lipseste rugaciunea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 23:09:50
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 23.11.2009 00:26:44
Semnaturi pt pastrarea Religiei in Licee C-tin Stiri, actualitati, anunturi 0 06.02.2008 19:10:42
Pastrarea icoanelor in scoli - MAI FERM MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 7 22.08.2007 16:18:05