Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2010, 11:27:17
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Evanghelia zilei

Si raspunzand, Iisus le-a zis: Aveti credinta in Dumnezeu.
Adevarat zic voua ca oricine va zice acestui munte: Ridica-te si te arunca in mare, si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
De aceea va zic voua: Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea.
Iar cand stati de va rugati, iertati orice aveti impotriva cuiva, ca si Tatal vostru Cel din ceruri sa va ierte voua gresealele voastre.
Ca de nu iertati voi, nici Tatal vostru Cel din ceruri nu va va ierta voua gresealele voastre.

Sfanta Evanghelie dupa Marcu 11 (22-26)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2010, 15:05:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Aveti credinta in Dumnezeu.

Ce porunca mai puternica ne putea da ca sa putem avea tot ce avem nevoie? Daca privim toate minunile facute de Mantuitotul, toate sunt facute pe BAZA CREDINTEI!!! Credinta ta te-a mantuit mergi in pace! Atata credinta nu am vazut nicaieri, spune celor din Capernaum despre sutasul Corneliu! Dumnezeu ne ajuta si ne da orice cerem Tatalui cu credinta in numele Domnului Hristos! Asta ne este fagaduinta Sa! Deci daca avem credinta in El, inseamna ca noi credem in ajutorul Sau! Daca Dumnezeu nu ne poate ajuta, in cine sa mai avem Credinta?

Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea.

Uite cum ne asigura Domnul Hristos ca ne este primita Rugaciunea: daca noi credem ca ce cerem in rugaciune e ca si cum am primit deja! Uimitor! Nu? oare noi cand ne rugam suntem siguri ca ceea ce cerem ni se implineste sau cerem cu indoiala??? greu ne este sa credem... Tot Hristos ne spune: Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si toate celelalte SE VOR ADAUGA VOUA!
Adica, daca ne facem mai intai datoria de CRESTINI si de UCENICI si IMPLITORI ai Evangheliei Sale, toate grijile lumesti sunt in seama lui Dumnezeu, caci ne va da tot ce ne va trebui! Dar noi suntem mai sumati de grijile lumii decat de grile Sufletului... cu greu ajungem sa il spalam prin Spovedanie si sa il hranim cu Sf.Euharistie si Sf.Rugaciune mereu... si mereu cu Prietenul nostru Drag, HRISTOS!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2010, 15:15:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Toate cate cereti, rugandu-va, sa credeti ca le-ati primit si le veti avea. "
Ce mi s-a parut mie foarte misterios este acel ,'crede ca ai si primit deja'.
Ca si cum daca te auto-convingi ca ai si primit,atunci chiar vei primi.
De exemplu ceri o paine,fara sa o vezi te porti ca si cum ar exista deja,o tai,o mananci,si,ea chiar va apare. A crede,se pare ca inseamna a crede chiar impotriva evidentei,impotriva vederii si a simturilor ,a logicii (omenesti) chiar .
Cel ce crede ,aproape ca nu mai are nevoie de lucrul cerut,caci ,pentru el,exista deja.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2010, 15:28:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

sa credeti ca le-ati primit
...adevarat uimitor, si misterios cum zici fratia ta! Dar PUTEREA credintei si CONVINGEREA ca vei primi ceea ce ceri, nu trebuie bazata in lucrul cerut, ci in puterea lui Dumnezeu ca eu CRED in DUMNEZEU si Ii cer ce am nevoie! Puterea credintei mele in Dumnezeu trebuie sa fie atat de mare incat oricine va zice acestui munte: Ridica-te si te arunca in mare, si nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
Asta este asigurarea lui Dumnezeu: ca daca ceri ceva si nu te indoiesti ca ceea ce ceri este cam mult vei primi, sau nu prea crezi ca ti se va ascula rugaciunea, nu vei primi! Daca spunem Doamne te rog ajuta-ma, stiu ca ma poti ajuta, dar... acest dar anuleaza credinta, caci e semn de indoiala!
__________________
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2010, 15:46:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ai dreptate,si eu la fel credeam mai demult si interpretam acest pasaj,ca functie de cat anume crezi ca iti va da Dumnezeu , asa vei si obtine. La limita,daca crezi 100%,100% vei si obtine .Intre timp se pare ca am uitat :) ,de am subliniat mai mult puterea celui care crede, si nu darul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2012, 20:17:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pescuirea minunata - Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 7, voscr. 5

Din textul ce s-a citit Duminică la Liturghie se poate înțelege simplu că fără ajutorul Lui Hristos nu putem face nimic bine.

Ori de cîte ori începem o treabă, să ne facem semnul Crucii și să cerem har de la Domnul. Cînd plecăm la lucru dimineața, cînd începem să învățăm ceva, cînd avem o lucrare de realizat, cînd scriem ceva pe forum, să-L invocăm pe Dumnezeu ca împreună lucrător cu noi prin harul Său.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2015, 23:05:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Umblarea pe mare - potolirea furtunii

22. Și îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie și să treacă înaintea Lui, pe țărmul celălalt, până ce El va da drumul mulțimilor.
23. Iar dând drumul mulțimilor, S-a suit în munte, ca să Se roage singur. Și, făcându-se seară, era singur acolo.
24. Iar corabia era acum la multe stadii departe de pământ, fiind învăluită de valuri, căci vântul era împotrivă.
25. Iar la a patra strajă din noapte, a venit la ei Iisus, umblând pe mare.
26. Văzându-L umblând pe mare, ucenicii s-au înspăimântat, zicând că e nălucă și de frică au strigat.
27. Dar El le-a vorbit îndată, zicându-le: Îndrăzniți, Eu sunt; nu vă temeți!
28. Iar Petru, răspunzând, a zis: Doamne, dacă ești Tu, poruncește să vin la Tine pe apă.
29. El i-a zis: Vino. Iar Petru, coborându-se din corabie, a mers pe apă și a venit către Iisus.
30. Dar văzând vântul, s-a temut și, începând să se scufunde, a strigat, zicând: Doamne, scapă-mă!
31. Iar Iisus, întinzând îndată mâna, l-a apucat și a zis: Puțin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit?
32. Și suindu-se ei în corabie, s-a potolit vântul.
33. Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu ești Fiul lui Dumnezeu.


Din perspectiva unora,Apostolul Petru ar fi avut slaba credinta,pt ca s-a temut la mijlocul drumului si a fost cat pe ce sa se inece...
Este adevarat ca a esuat,dar la fel de adevarat este ca si ceilalti discipoli au esuat,numai ca in intimitatea lor;ei nici nu au avut curajul sa paraseasca corabia si sa incerce sa mearga pe mare,au stat la adapost.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2015, 11:59:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Postarea asta ar trebui mutata la locul ei, in alt subforum.

Noua ne-a spus preotul ieri la predica asa: Petru avea iubire multa si mai putin credinta. Si Domnul l-a iubit asa cum era. Si nu era singura ocazie in care si-a aratat slabiciunea (s-a lepadat de trei ori...)

Acum eu mai spun ca Petru si Toma erau poate mai mult oameni decat ceilalti apostoli. Aveau slabiciunile oamenilor. Si Dumnezeu i-a iubit asa.
La fel ca si pe talharul care s-a indreptat numai cand a fost pe cruce si L-a vazut pe Iisus.
Iisus a iubit si oamenii normali, cu slabiciunile si greselile lor, nu numai pe sfinti.

Poate ca tocmai asta a si vrut sa arate prin ei: ca oamenii sunt oameni si nu Dumnezei si sfinti si ca ii iubeste asa cum sunt.
Toti trebuie sa ne apropiem de El.

Ceilalti apostoli erau poate mai puternici. Despre ei nu ni se povesteste ca au avut probleme in credinta.

Dar eu ma mai intreb acum: care este acum raportul intre iubire si credinta?
Se poate una fara cealalta, sau sa fie in masuri diferite?
Cred ca se poate sa lipseasca anumite elemente, exact slabiciunile omenesti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia lui Iacov? Ioana-Andreea Din Noul Testament 146 30.06.2010 15:33:36
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
Evanghelia zilei- 15.01.2010 maria-luisa Generalitati 3 08.03.2010 23:58:59
Evanghelia zilei- 16.01.2010 maria-luisa Generalitati 1 16.01.2010 13:24:27
Evanghelia zilei-14.01.2010 maria-luisa Generalitati 9 15.01.2010 00:31:44