Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2010, 22:18:13
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit Mantuire acordata contra cost

Mi-am facut si eu cont pe forumul asta in vederea inlaturarii dubiilor si nemultumirilor ce ma coplesesc. Sunt ortodox, dar imi place sa analizez o situatie din toate punctele de vedere.

Prima nemultumire despre care vreau sa vorbesc este cea a faptului ca biserica a inceput sa ceara bani pentru orice. Te duci la biserica duminica si tre sa dai bani si la pomelnic, si la lumanari, au scos si ziare care se dau tot pe bani etc. Ai nunta tre sa platesti, mori tre sa plateasca cei ramasi in urma, iti botezi copilul tre sa platesti. De asemenea cand te spovedesti, de multe ori parintele iti da canon sa cumperi 40 lumanari sau sa cumperi mai stiu eu ce carte din biserica. Ce e mai grav, e ca am auzit ca preotii au inceput sa dea si chitante dupa ce platesti.

Daca stai acasa si refuzi sa platesti, ti se spune ca nu te vei mantui fara biserica si fara Sfintele Taine. Deci practic matuirea se acorda contra cost. Cum este posibil sa primesti mantuire cand tu oferi in schimb ochiul dracului?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2010, 23:09:01
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Mi-am facut si eu cont pe forumul asta in vederea inlaturarii dubiilor si nemultumirilor ce ma coplesesc. Sunt ortodox, dar imi place sa analizez o situatie din toate punctele de vedere.

Prima nemultumire despre care vreau sa vorbesc este cea a faptului ca biserica a inceput sa ceara bani pentru orice. Te duci la biserica duminica si tre sa dai bani si la pomelnic, si la lumanari, au scos si ziare care se dau tot pe bani etc. Ai nunta tre sa platesti, mori tre sa plateasca cei ramasi in urma, iti botezi copilul tre sa platesti. De asemenea cand te spovedesti, de multe ori parintele iti da canon sa cumperi 40 lumanari sau sa cumperi mai stiu eu ce carte din biserica. Ce e mai grav, e ca am auzit ca preotii au inceput sa dea si chitante dupa ce platesti.

Daca stai acasa si refuzi sa platesti, ti se spune ca nu te vei mantui fara biserica si fara Sfintele Taine. Deci practic matuirea se acorda contra cost. Cum este posibil sa primesti mantuire cand tu oferi in schimb ochiul dracului?
Dragul meu, inteleg problema pusa de tine, stiu ca multor oameni nu le face placere sa discute despre astfel de lucruri, insa de rog sa incerci sa vezi lucrurile dintr-un anumit punct de vedere. Autoritatea in materie de credinta nu este Biserica, ci Scriptura. Ceea ce descrii tu se numeste santaj, iar in sanul bisericii asa ceva este inadmisibil. Se profita de faptul ca multi oameni nu cunosc Cuvantul lui Dumnezeu, iar unii "confisca" mantuirea si cumva incearca sa o vanda la negru prin tot felul de modalitati. Mantuirea a fost oferita fara bani si fara plata iar daca unii spun ca trebuie sa faci nu stiu ce eforturi, sa participi la nu stiu ce evenimente, mai bine asculta cuvantul simplu al Domnului si trimite-i putin la studiu. Pentru mantuire a fost totul facut deja, daca ar mai vrea cineva sa faca, nu se mai poate, pentru ca Dumnezeu realizeaza totul in mod desavarsit. Ti se cer bani? Nu da. Ti se spun sa faci lucruri care dau de furca propriei tale constiinte? Nu le face. Crezi ca locul in care mergi nu mai corespunde Cuvantului lui Dumnezeu? Nu mai merge. Viata noastra este un lung sir de alegeri, mai bune sau mai rele, dar avem dreptul in contextul libertatii oferit de Mantuitorul Cristos sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni, iar biserica nu este Dumnezeu. Daca biserica te dezamageste, mergi pe mana lui Dumnezeu, El nu va face acest lucru niciodata, din contra iti va da speranta pentru viata de acum si cea viitoare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2010, 23:12:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
. Daca biserica te dezamageste, mergi pe mana lui Dumnezeu, El nu va face acest lucru niciodata, din contra iti va da speranta pentru viata de acum si cea viitoare
Vezi sa nu o ia pe aratura. (vezi sectarii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2010, 23:18:35
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Vezi sa nu o ia pe aratura. (vezi sectarii)
Depinde ce intelegi prin cuvantul pus in paranteza, ala la plural, eu nu il pronunt si nu il scriu pentru ca imi face scarba. Cuvantul, si nu oamenii. In rest, Dumnezeu sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2010, 23:18:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Ce e mai grav, e ca am auzit ca preotii au inceput sa dea si chitante dupa ce platesti.
nu vad de ce ti se pare grav lucrul asta. din contra, asa este legal, si asa trebuie sa faca - sa taie chitanta pentru orice servicii bisericesti prestate.

in alta ordine de idei, biserica, este ca o casa mai mare, dpdv administrativ. are de platit lumina, gaze, caldura etc. ca oricare alta persoana fizica sau privata. crezi ca se pot achita facturile cu aer?

iar in privinta statului acasa, si a refuzului bizar de a mai veni la biserica, este egal cu a face toate dupa capul tau si a refuza Sfintele Taine. mai gandeste-te daca chiar vrei sa faci asta, pentru o bancnota in plus sau in minus in buzunar.

Last edited by mirelat; 20.02.2010 at 23:21:01.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2010, 23:21:26
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Mi-am facut si eu cont pe forumul asta in vederea inlaturarii dubiilor si nemultumirilor ce ma coplesesc. Sunt ortodox, dar imi place sa analizez o situatie din toate punctele de vedere.

Prima nemultumire despre care vreau sa vorbesc este cea a faptului ca biserica a inceput sa ceara bani pentru orice. Te duci la biserica duminica si tre sa dai bani si la pomelnic, si la lumanari, au scos si ziare care se dau tot pe bani etc. Ai nunta tre sa platesti, mori tre sa plateasca cei ramasi in urma, iti botezi copilul tre sa platesti. De asemenea cand te spovedesti, de multe ori parintele iti da canon sa cumperi 40 lumanari sau sa cumperi mai stiu eu ce carte din biserica. Ce e mai grav, e ca am auzit ca preotii au inceput sa dea si chitante dupa ce platesti.

Daca stai acasa si refuzi sa platesti, ti se spune ca nu te vei mantui fara biserica si fara Sfintele Taine. Deci practic matuirea se acorda contra cost. Cum este posibil sa primesti mantuire cand tu oferi in schimb ochiul dracului?
-''A inceput sa ceara bani pentru orice''...in schimbul manturirii,spui tu=Statul iti ia fara sa iti ceara..te obliga..si ce primesti in schimb?

-Nu iti spune nimni ca ''tre'' sa dai..sau cat ...

-Si daca nu iti dadea chitanta era mai putin ''grav''?

-Te vei mantui si fara..dar ce ne-a lasat Hristos ajutor mai mare in drumul nostru spre mantuire decat Biserica si Sfintele Taine?

-Sa nu vina ziua cand am dori sa dam tot aurul de pe pamant in schimbul iertarii,a milei...a manturirii...e ceva mai de pret ptr tine pe lume decat mantuirea?
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2010, 23:22:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Cum este posibil sa primesti mantuire cand tu oferi in schimb ochiul dracului?
Juan, inainte sa tragi concluzii in privinta ochiului de drac stai putin si gindeste-te la urmatoarele aspecte:

Iti place sa intri intr-o biserica incalzita?
Iti place pictura de pe pereti?
Iti place curatenia din Biserica?
Iti plac hainele si vesmintele preotului?

ai vre-o idee cit costa toate astea?
fiscul, taxele de propietate, ca sa nu mai vorbim de intretinere, electricitate, gaze, apa( mentionate si de Mirela :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2010, 23:25:52
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Vroiam sa mai scriu cateva dar mi-au luat-o inainte Mirelat si AndreiCozia....si manastirile care apartin de o episcopie tot din acei bani traiesc....si cand merg pelerinii la manastire,ti se ofera un pat cald...o masa calda daca vrei....si nu te intreaba daca platesti lumanarile,preotii etc..la biserica
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2010, 23:26:29
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Juan, inainte sa tragi concluzii in privinta ochiului de drac stai putin si gindeste-te la urmatoarele aspecte:

Iti place sa intri intr-o biserica incalzita?
Iti place pictura de pe pereti?
Iti place curatenia din Biserica?
Iti plac hainele si vesmintele preotului?

ai vre-o idee cit costa toate astea?
fiscul, taxele de propietate, ca sa nu mai vorbim de intretinere, electricitate, gaze, apa
Pentru mine astea sunt egale cu 0. Conteaza ce simt eu in biserica si nu ce vad in biserica. Daca as sta in frig si m-as ruga la lumina lumanarii mi-ar placea mai mult.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2010, 23:34:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Pentru mine astea sunt egale cu 0. Conteaza ce simt eu in biserica si nu ce vad in biserica. Daca as sta in frig si m-as ruga la lumina lumanarii mi-ar placea mai mult.
Si daca ti-ar place asa...vrei sa spui ca te-ar deranja cineva in timpul rugaciunii sa-ti ceara bani??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Ajutor la domiciliu(vis-a-vis de Circ) contra cost Alina-Ana_Truta Stiri, actualitati, anunturi 0 24.04.2008 13:56:47
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23